Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Koje žarulje su vam bolje?
Sa žarnom niti, svjetlost od novih je smeće 254 68.83%
Bez žarne niti, napokon imamo "energo-eko" žarulje 115 31.17%
Glasovatelji: 369. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2009., 23:33   #61
Nešto mi u vezi s ovim štednim žaruljama nije jasno.

Zapravo, radi se o jednoj štednoj žarulji stavljenoj u spavaonici moje majke prije dosta godina. Kad god je bila upaljena, daljinski TV upravljač nije radio. Ispočetka to uopće nismo dovodili u vezu (jaaako dugo, zapravo) pa smo daljinskom mijenjali baterije, drmusali ga, kuckali po njemu, nosili ga u servis na popravak... sve dok jednom sasvim slučajno nismo doveli u vezu upaljenu štednu žarulju i nemogućnost rada daljinskog.

Može li mi netko ovo objasniti, lijepo molim
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 00:14   #62
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Nešto mi u vezi s ovim štednim žaruljama nije jasno.

Zapravo, radi se o jednoj štednoj žarulji stavljenoj u spavaonici moje majke prije dosta godina. Kad god je bila upaljena, daljinski TV upravljač nije radio. Ispočetka to uopće nismo dovodili u vezu (jaaako dugo, zapravo) pa smo daljinskom mijenjali baterije, drmusali ga, kuckali po njemu, nosili ga u servis na popravak... sve dok jednom sasvim slučajno nismo doveli u vezu upaljenu štednu žarulju i nemogućnost rada daljinskog.

Može li mi netko ovo objasniti, lijepo molim
Možda je emitirala dosta u infracrvenom području, blizu frekvencije fototranzistora na TV-u.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 00:40   #63
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Možda je emitirala dosta u infracrvenom području, blizu frekvencije fototranzistora na TV-u.
Hvala na odgovoru. Znači li to da da bi uključene, ove štedne žarulje mogle izazivati nezgode i s drugim aparatima i napravama u kućanstvu? Isto tako, mogu li ova 'emitiranja' biti štetna za zdravlje i funkcioniranje čovjeka?
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 00:44   #64
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Znači li to da da bi uključene, ove štedne žarulje mogle izazivati nezgode i s drugim aparatima i napravama u kućanstvu? Isto tako, mogu li ova 'emitiranja' biti štetna za zdravlje i funkcioniranje čovjeka?
Danas nemoguće, pazi se da uređaji međusobno ne interferiraju. To je vjerojatno bilo u početku primjene neuređenije.

To je obično infracrveno svjetlo.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 00:59   #65
Hvala!

Sad mogu poć' mirno spavat', znajući da mi ove moje štedne žarulje neće napraviti kuršlus na sinapsama.

Hvala još jednom!
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 21:57   #66
Malo off topic, znate da je titranje rasvjete dovedeno u vezu sa stopom samoubojstava
Ne znam brojke na žalost, ali eto, ako se hoćete riješiti nekoga stavite mu neonku s pokvarenim starterom
__________________
-----||------------------------------------------------------------------------(RES)----
sober is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 16:24   #67
Da se nadovežem na temu s jednim pitanjem...
Zanima me koja vrsta žarulja daje svjetlost najsličniju dnevnoj, bijeloj svjetlosti? Neovisno o potrošnji, htio bih u prostorije instalirati ovakve žarulje.

Prije par mjeseci sam pročitao vijest da su korejski istraživači uspjeli proizvesti LED koja emitira čisto bijelu svjetlost, dakle ne koristi RGB kombinaciju. No nije rečeno kada će ove LED-ice ući u upotrebu.
Panthera Onca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 12:29   #68
Quote:
elektro strojar kaže: Pogledaj post
Vidim svi pričaju o cijeni i kvaliteti jednih ili drugugih žarulja
Nitko se ne pita koliko je energije potrebno da bi se proizvela pojedina od 3-4 vrste suprotstavljenih žarulja?
Nije dvojbeno da za isto osvjetljenje "štedna" žarulja potroši manje energije ali što je s energijom potrebnom za njenu proizvodnju?
slično je i sa solarnim panelima koji još uvijek ni u laboratorijskim uvjetima za svog životnog vijeka ne mogu proizvesti onoliko energije kojliko je bilo potrošeno za njihovo stvaranje.
Kako nekom zeleno zadojenom fašistu objasniti da nešto ustvari uopće nije obnovljivo i samoodrživo (bar ne s današnjom tehnologijom)
Izgleda da su se ipak malo popravile..Wikipedija veli ovo:

Quote:
Life-cycle analyses show that the energy intensity of typical solar photovoltaic technologies is rapidly evolving. In 2000 the energy payback time was estimated as 8 to 11 years[66], but more recent studies suggest that technological progress has reduced this to 1.5 to 3.5 years for crystalline silicon PV systems [65].

Thin film technologies now have energy pay-back times in the range of 1-1.5 years (S.Europe).[65] With lifetimes of such systems of at least 30 years, the EROEI is in the range of 10 to 30. They thus generate enough energy over their lifetimes to reproduce themselves many times (6-31 reproductions, the EROEI is a bit lower) depending on what type of material, balance of system (or BOS), and the geographic location of the system.[67]
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 13:00   #69
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Nisu ekološkije, ni biološkije, ni fizičkije, nego okolišu prihvatljivije. Ekologija s tim nema veze.
Prihvatljivije su zbog toga što u usporedbi s klasičnima traju dulje i izrače više energije u korisnom obliku. Znači manje paljenja fosilnih goriva kojih se nećemo riješiti, vjeruj mi.
Nemam pojma koje su brojke, no očito je. Klasična će trajati valjda godinu-dvije dana (prosjek), a štedna više od deset godina. Klasična će polokati hrpu struje na zagrijavanje, štedna samo fragment toga.
To što sadrže 1-25 mg žive (imaš ove nove, low mercury, imaju blizu 1 mg, pojma nemam koja to ima 25 mg) je tu puno manji problem, ako ih naravno zbrinjavaš kako treba.
Ja sam jos prije kupio jednu reda radi i radila je ok dok se nije rasprsnula nakon jedno mjesec dana. Koliko je stetno kad se ta zarulja rasprsne, kaj se tice zivinih para?
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 13:47   #70
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
Ja sam jos prije kupio jednu reda radi i radila je ok dok se nije rasprsnula nakon jedno mjesec dana. Koliko je stetno kad se ta zarulja rasprsne, kaj se tice zivinih para?
U štednim žaruljama nikad nisam vidio vidljive kapljice žive, znači da je ima jako malo. Ima nešto malo para, a živom je zbog toga onečišćen i premaz.
Nije frka zbog jedne.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 19:36   #71
Ja ne shvaćam kakve veze ima ekolška žarulja sa ekologijom. Pa u njih stavljaju živu.
Iritira me svjetlo neonka i imaju skroz neprirodno svjetlo. Užas.

Znanstvenici i liječnici tvrde da je najkvalitetniji izvor neprirodnog svijetla klasična žarulja. Istraživanja su pokazala da se uporaba eko žarulja povezuje s bolestima današnjice: dijabetes, osteoporoza, poremećaji imunološkog sustava. Svijetlost iz takvih žarulja može povećati rizik oboljenja od raka dojke i prostate. Neprihvatljiva je i uporaba žive u eko žaruljama.

Nije isključeno niti štetno djelovanje na žutu pjegu oka koja je važan dio mrežnice.

Niti na području štedljivosti i ekologije žarulje ne ispunjavaju očekivanja. Istraživanja i testiranja pokazuju da eko žarulje uštede manje energije nego što je navedeno na proizvodu. Emitiraju elektrosmog, ne svijetle dovoljno jako, i prije se pokvare nego što proizvođači tvrde. Cijena eko žarulje je i do 15 puta skuplja od klasične onda se s pravom možemo upitati što to, zapravo, mi kupujemo?
Slažem se sa njima i ja sam imao 10-ak neonka. Još bi podsjetio da EU zabranjuje prodaju obićnih žarulja. Hvala lijepo ja neželim u EU.
DestroytheNWO is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 20:40   #72
^^pa i nemaju nikakve veze s ekologijom. Ekologija je znanost koja proučava međudjelovanje živih bića i raznih sustava živih bića na planetu, a ne štedne žarulje (štedne, ne "eko-žarulje").
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 20:40   #73
Proizvođači & lobisti eko žarulja već su se zajebali.Zabrane općenito ,a ne samo u tehnici,rijetko kad imaju željeni efekt.Ljude bi trebalo uvjerit da su takve žarulje ekonomski mnogo isplativije dugoročno računajući nego obične.A to im baš ne uspjeva.Eko-zelene pričice mogu objesiti mačku o rep.Bit će tu povuci-potegni ako nastave inzistirati na "zabrani".

mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 08:54   #74
Ja imam 1 (jednu) štedljivu žarulju i zadovoljan sam. Glavni razlog za kupnju je bio taj što bi mi obična jednom mjesečno prasnula, a sa ovom se nadam da se to neće dogoditi. Ovo je jeftinjava iz Konzuma pa je malo spora na prvom paljenju, treba joj 1-2s za paljenje i još malo da dođe do punog sjaja, ali kasnije je ok i svjetlo mi je isto kao i kod obične, ako ne i bolje. Super je što manje griju i vuku struje pa mogu dobit 100W osvjetljenja tamo gdje nisam prije smio ugradit običnu od 100W.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 10:58   #75
Quote:
The_Equilibrist kaže: Pogledaj post
E da, i mušice mi se manje skupljaju na štednu Bit će da se skupljaju na IR..
Bit će da to ima veze o tome kojoj vrsti kukci pripadaju.

(Naime, neki vole svjetlo (žohari od svjetla bježe), a mnogi vole toplinu, dok neke - komarce - privlači ugljikov dioksid. Zato one svijeće koje se kupuju za zaštitu od komaraca djeluju - gorenjem proizvode ugljikov dioksid koji privlači komarce.)
BMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 11:18   #76
Moze li netko strucan usporediti svjetlo stedne zarulje (zapravo = savijene fluorescentne cijevi) i LED rasvjete (kao i ulozenu energiju u proizvodnju itd)?

Inace, primjecujem doma (stedne zarulje su samo u hodniku i sl.) da najjeftinije kineske imaju dosta losije karakteristike od Philipsovih. Neke jednostavno zuje, neke jedva primjetno trepere (ali dosta da pocne boliti glava) itd.

S klasicnim zaruljama nije bilo tih problema -- ili svjetli ili ne -- i mislim da je to veliki izvor nezadovoljstva.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 18:06   #77
nitko ne govori kako te žarulje "onećišćuju" mrežu harmonicima.. sve je u redu dok gdje koje kućanstvo koristi takve žarulje, međutim kada svi imaju štedne žarulje, nastaju problemi koje hep sam mora riješavati..
volimvucu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 19:50   #78
^^ Eto onda dodatnog troškića.Svaka će kućica (zgradica) trebati filter.
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 21:58   #79
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Meni je jasno da sam ja čudak po tom pitanju i mnogim drugima, ali mi nije jasno kak onetko može preferirat tako umjetno svjetlo kao što je to sa žarnom niti. Nekako je previše strano.
totalno si u krivu, to je svjetlo temeraturnije prirodnije od plavijeg,
naime prirodno svjetlo je sunce, a ono je blago žučkasto
Grom is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 22:41   #80
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
^^pa i nemaju nikakve veze s ekologijom. Ekologija je znanost koja proučava međudjelovanje živih bića i raznih sustava živih bića na planetu, a ne štedne žarulje (štedne, ne "eko-žarulje").
Samo osvrt, ja tebe razumijem da te nervira neispravna terminologija, ali nećeš ništa postići sa ovakvim upisima osim što "zagađuješ" raspravu. Da, znam, ovdje se priča o zaštiti okoliša, ali nadam se da si svjestan da se pojam ekologija utkao u sve pore života kao sinonim za zaštitu okoliša, počevši od državnih institucija do dnevnih novina. Ne slažem se s time, ali tako je kako je.

Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Super je što manje griju i vuku struje pa mogu dobit 100W osvjetljenja tamo gdje nisam prije smio ugradit običnu od 100W.
Nemaju sigurno 100W osvjetljenja, nego snage. Lux je mjera za osvjetljenost.

Quote:
Grom kaže: Pogledaj post
totalno si u krivu, to je svjetlo temeraturnije prirodnije od plavijeg,
naime prirodno svjetlo je sunce, a ono je blago žučkasto
U načelu da, jer i Sunce varira od žućkaste do jarko crvene boje. Uglavnom, najbolje je svjetlo temperature od 2500 K do 3000 K, jer je to temperatura "toplih" boja, a upravo taj raspon imaju žarulje sa žarnom niti.
Ove štedljive žarulje imaju preko 5000 K temperaturu boje, plavkaste boje i nazivaju ih "hladnim" bojama. I upravo one to i jesu. Kada vidim takvu boju, sjetim se ureda i radnog prostora i bude mi muka. Dok ova fina klasična žarulja me asocira na toplinu doma.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.