Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2008., 16:41   #721
Quote:
Pandora11 kaže: Pogledaj post
Evo ja ću ti pomoć..kad već niko neće..odgovorit na ovo sudbinsko pitanje
ako je neka knjiga glede i unatoč ajde recimo ta materija (šta god ona bila) daklem papir i tragovi boje...ondak ono što ti izčitavaš iz tih mrčotina boje na tom papiru..daklem priča ili sadržaj za koju je potrebno
raz-um-ijevanje...sigurno nije ta "šta god bila" materija.
Daklem..sadržaj neke knjige kao takav ne postoji na materijalan način niti ga se kao takvog u materiji može naći.
Na "materijalan" način postoji knjiga..a jerbo zauzima prostor i vrijeme,ima "sve ono što se traži" težinu,visinu,dužinu,kemijski sastav i sl. i fizika je kao takvu pronalazi.
Sadržaj knjige..recimo priču o Ivici i Marici...uz najbolju volju i uz najsuvremenije znanstvene metode...nije moguće potvrditi da postoji u materijalnom obliku..ne zauzima prostorvrijeme...niti ima bilo kakva druga obilježja "šta god bila" materije...pa ti sad vidi...
a to je tek i samo priča o Ivici i Marici..
BRAVO!
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 05:52   #722
Quote:
Pandora11 kaže: Pogledaj post
Na "materijalan" način postoji knjiga..a jerbo zauzima prostor i vrijeme,ima "sve ono što se traži" težinu,visinu,dužinu,kemijski sastav i sl. i fizika je kao takvu pronalazi.

materija pripada zemlji, ima masu i stoji tu uz povrsinu zemlje privucena privlacnim gravitacijskim silama.
stvar je sasvim jednostavna. nemres tu puno filozofije ubaciti,
recimo npr. poput dusika u atmosferi 75% materijalista.

duh, dusa je ipak puno, puno manje mase, i njoj pripada nebo
poput kisika..... 23%.


a svijest pripada universe, bas kao i plemenitih plinova,
svega 1-2%.



kaj sam offtop sa svojom piramidom?
sori, dirkekt sa alternative svratih..
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 03:10   #723
Pandora11

Edit je pitao: «Šta je to što materija nije?»

Tvoj odgovor je glasio:

Quote:
raz-um-ijevanje...sigurno nije ta "šta god bila" materija.
Tvoj odgovor je ispravan, ali nam on ne omogućuje da shvatimo šta je “razumijevanje”, ni šta je “materija”. I dalje nam nije poznata definicija “materije”, kao ni “razumijevanja”. Ako kažemo, na primer, da cvet na livadi nije isto što i ptica na grani, to je takođe tačno, ali nam to ne omogućuje da shvatimo ni šta je cvet, ni šta je ptica.

Po mom mišljenu, da bi razumeli bilo šta, najvažnije od svega je shvatiti, odnosno, odgovoriti na pitanje ŠTA POSTOJI?. To je najteže filozofsko pitanje i kad na njega uspemo da odgovorimo, sve tajne sveta će da budu otkrivene. Na ovo pitanje još uvek nije odgovorila ni svetska nauka, ni filozofija, ni svetske religje.

“Materija” nije postojanje, isto kao što ni “razumevanje-svesnost” (nekog pročitanog štiva iz knjige) nije POSTOJANJE. U zabldi su oni koji misle da to jeste POSTOJANJE. Izučavanjem materije ili svesnosti nikada nećemo moći saznati šta je to što uistinu POSTOJI. Materija, svesnost, isto kao i cvet u polju ili ptica na grani, samo su različita PROLAZNA STANJA onoga, NEĆEGA, KOJE POSTOJI, a mi ne znamo šta je ONO. Sve su to samo RAZLIČITE PROLAZNE MANIFESTACIJE POTOJANJA koje mogu da počinju i završavaju.

Naravno, POSTOJANJE i svaka njegova manifestacija su uvek nedeljivi jedno od drugog – oni su uvek jedno i isto i mi kad god dodirnemo bilo šta što se u bilo kojem trenutku vremena manifestuje na bilo koji način, mi istovremeno dodirnemo i samo POPSTOJANJE, ali mi i pored toga nikada ne možemo reći da je i sama ta manifestacija koju smo dodirnuli postojanje, iz razloga jer svaka manifestacija POSTOJANJA je prolazna, dok samo postojanje nije. POSTOJANJE je večito. Kao što su večite i njegove fizičke i psihičke sposobnosti (naprezanje, kretanje, opažanje, osećanje, pamćenje, mišljenje i razumevanje) pomoću kojih može da se manifestuje na bilo koji način – kao materija, kao razumevanje, kao cvet u polju ili ptica na grani.

Pozdrav.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 00:41   #724
Definicija Materije

U pokušaju definisanja materije mnogih se stvari dotaklo i pokušalo iz različitih uglova doći do definicije-to je moj zaključak pregledavši vaše odgovore na ovu temu.

Međutim poslužiću se prvo Sokratovim načinom razmišljanja; i zapitati a koje je značenje dodijeljeno pojmu materije i tko izmisli pojam materije.
A onda ću se poslužiti Platonovim načinom i reći slobodno da je sva materija koju opažamo samo naša percepcija kao gledanje u "sjenke" a da je stvarnost materije spoznana kada shvatimo njenu ideju po kojoj bivstvuje.
Dalje ću se osvrnuti na Aristotela;svaka ideja čija je "sjena" materijalna forma koju opažamo ima svoju svrhu postojanja .

Dakle ,o nepostojanju,i o praznini i vakumu ne bih podrazumijevao ništa .A ako jeste ništa onda vam ja o ništa ne mogu reći nešto jer ništa ne postoji a o onome što ne postoji ne mogu bilo što reći.
E sad za ono što postoji mogu govoriti nešto ali to će biti varka jer je to moja percepcija jer ce o tome svako imati svoju percepciju dočim neko i neće imati uopće.
Stoga svako postojanje bih prvo sagledao u njegovoj ideji ,a onda vidio njegovu svrhu a posle toga bi to označio da postiji.Dakle,sve što postoji ima svrhu pa makar je mi i ne vidjeli u prvi mah a onome sto postoji i ima svrhu dodijelio bi definiciju materije...
Stoga izvodim zaključak deduktivno,i rekao bih da je materija sve i cijeli svemir i materija bi bili sinonimi. Zašto ovo mogu reći ,iz razloga jer i svemir ima ideju svemira ,svakodnevno vidimo manifestaciju njegove svrhe..dakle ako svemir postoji ne tražimo u postojanju ne postojanje i ne tražimo u nečemo ništa pa makar nam se činilo da u noći kada gledamo zvijezde vidimo od našeg lica do zvijezda "prazninu". Mi vidimo "prazninu" a dali je to doista -ja tvrdim da nije.Tvrdi da je materija čitav svemir i da naša opaženja prepoznaju njene različite vidove postojanja kao suprotnosti.
Filozofx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 02:06   #725
Filozofx:
Quote:
a onome sto postoji i ima svrhu dodijelio bi definiciju materije...
Materija znamo šta je. Materija/energija je naprezanje i kretanje (manifestacija) ONOGA što POSTOJI. Kad se ONO umiri, materije/energije nema. Pitanje je ŠTA POSTOJI? To je ono što ne znamo.

Ili se samo pravimo da ne znamo, iz razloga da bi mogli i dalje da lupetamo, jer DEKARTES je odavno definisao i dokazao POSTOJANJE, rekavši: "MISLIM, DAKLE POSTOJIM".

Postojim, dakle, JA = SVEST.

Prema tome, materija/energija je naprezanje i kretanje (manifestacija) svesti. To je fizička radnja svesti. To je ujedno i dfinicija materije/energije.

Isto kao što je i psiha (opažanje, osećanje, pamćenje, mišljenje i razumevanje) psihička radnja svesti. To je ujedno i definicija psihe.

A što se tiče pitanja svrhe materije i psihe, tj pitanja svrhe fizičkih i psihičkih sposobnosti, tj. radnji, koje svest čini, ove radnje su sredstvo pomoću kojih se svest kao univerzalna nagonska sila samoodržava, tj. POSTOJI. Po ovim svojim sposobnostima i radnjama svest i jeste to što jeste - SVEST.

Pozdrav.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.