Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2012., 10:18   #1
Kako dobiti nasljedstvo koje ti moralno pripada?

Ne znam odakle početi priču, možda od samog početka. Dakle moj djed i njegova žena živjeli su u Zagrebu od 1945. Prvo kao podstanari, a zatim su šezdesetih sagradili kuću na dva kata. Moj otac je vanbračno dijete za kojega je djedova žena saznala tek 1951. godine, nakon što je njegova majka zatražila alimentaciju. Tada je moj otac imao već 7 godina. Budući da djedova žena nije mogla imati djece, odlučila se na human potez da njegovog sina uzmu k sebi i da živi s njima. Njegova majka je na to pristala jer je živjela u lošim uvjetima na selu, gdje se ionako nije blagonaklono gledalo na vanbračnu djecu.
Međutim, oni njega nikada nisu posvojili, on je cijeli život imao majčino prezime. Djed je to htio, ali njegova žena je bila protiv.
Kada se moj otac oženio, ponudili su im da žive s njima u istoj kući, i urede si stan u prizemlju s posebnim ulazom. Dakle, otac i majka su uložili novce u renoviranje tog stana, te uselili, ali nikad nisu crno na bijelo dobili da je taj stan njihov. Niti je stan naravno ikada etažiran. Nekada je riječ nešto značila, ako ti netko kaže da ti daruje dio kuće i ako ti je taj otac i pomajka, valjda to nešto znači.
Međutim, vlasnik cijele kuće je bila djedova žena. Budući da je oduvijek bila vješta manipulatorica, tako je i to uvjetovala od njega.
Djed umire prije dvadesetak godina, moja majka prije godinu i pol, i eto nažalost moj otac prije nekih desetak dana. Nisam se još uspjela ni oporaviti od gubitka i tuge, a već me je zvala na razgovor i rekla mi da što prije nešto napravim sa stvarima iz stana, jer će ona to početi iznjamljivati. Šok i nevjerica. Kao, mogu joj ostaviti nešto namještaja koji je dobar, dobro će joj doći.
Onda sam pitala kako to misli, oduvijek je govorila da će cijela kuća pripasti meni, a sada mi oduzima stan. Pa mi je rekla da ukoliko mi je baš toliko stalo do tog stana, da će mi ga oporučno ostaviti, ali da ne zna kako će mi biti živjeti u istoj kući s ostalim nasljednicima. ??!!?? Ostali nasljednici mogu biti samo njen nećak i njegova žena, jer ostalih nasljednika nema.
Dakle, ja koja sam do dvadeset i neke živjela tamo, koja sam za sve druge uvijek bila njena unuka kojom se hvalila, koja sam ipak krv njenog muža koji je tu kuću gradio, nemam očito nikavih prava.
Moje je pitanje što mogu pravno učiniti da zadržim barem taj stan koji je ipak jedina moja očevina?
tockica na i is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 10:25   #2
Sto prije nekom odvjetniku ili, ako nemas love, u pravnu kliniku u Tkalcicevoj ulici da ti daju savjet kako i sta.

Po mom misljenju, najveca vjerojatnost da do necega dodjes razgovorom je upravo sada jer sto ce vrijeme vise prolaziti, element sentimentalnosti kod dedine zene ce nestajati i bit ce ti teze.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 10:30   #3
Quote:
tockica na i kaže: Pogledaj post
Moje je pitanje što mogu pravno učiniti da zadržim barem taj stan koji je ipak jedina moja očevina?
Odmah naći sposobnog odvjetnika, koji se bavi takvim stvarima. Sama sigurno nećeš ništa uspjeti napraviti.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 10:52   #4
Odvjetnik mi je očito opcija.
Nego, zanima me da li postoji kakav ugovor kojim bi nas dvije regulirale odnose na način da ona meni za života prepiše taj stan, a da ja njoj njega dajem na korištenje za njenoga života. Neka ga iznajmljuje (makar je to čista pohlepa, jer već ima četiri podstanara u toj kući, ali to je već druga tema). Najmanje od svega želim svađu, čak sam i jučer bila potpuno mirna kada me je obavijestila o svojim namjerama.
Sve se nadam da se to može riješiti mirno i civilizirano.
tockica na i is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 11:10   #5
Quote:
tockica na i kaže: Pogledaj post
Odvjetnik mi je očito opcija.
Nego, zanima me da li postoji kakav ugovor kojim bi nas dvije regulirale odnose na način da ona meni za života prepiše taj stan, a da ja njoj njega dajem na korištenje za njenoga života. Neka ga iznajmljuje (makar je to čista pohlepa, jer već ima četiri podstanara u toj kući, ali to je već druga tema). Najmanje od svega želim svađu, čak sam i jučer bila potpuno mirna kada me je obavijestila o svojim namjerama.
Sve se nadam da se to može riješiti mirno i civilizirano.
Naravno da se moze sloziti ugovor ali prvo rijesi dogovorom a onda brzo ugovor dok se dogovor ne ohladi
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 08:58   #6
Question

Postovanje svima.nekima izrazavam saucesce.nego imam jedno pitanje koje mene doslovno muci jer do sada Sam vidio state se desava oko ovog pitanja!!!!!!ovako Kad mi he mama otisla od Tate sa 12godina.tata me da ne u detalje fizicki I psihicki maltretirao.fizicki Muslim u smislu da me mlatio svaki Dan.Itd.I same 13/5 god.me izbacio iz stanza na cestu.tad Jr vec bio upoznao njegovu sadasnju drug zenu.Ja posto nisam IMAo nikog uzeo me susjed pod svoje .2god.dock Nisan same 15gd.upoznao curu.ukratko bio same njom 5godina.Samoa lose Sam dozivio ..nakon toga jos godinu dve.Sam pokusavao Sam nastavit zivit.Ali volja nestala.I tada me mama prima ksebi.same 22god.jako Sam nju poet vision tek u 17godini.nakon sto je bila otisla.sada imam 26.god I uz mamin utjecaj Sam potpuno drug a osoba.cak radio toga sto Nisan srednju zavrsio polazem tecaj za njegovatelja..ukratko tata mi he imao neku parcelu sto must he moj djed ostavio.prije toga bili smo usmeno dogovorili da Kad proda kupi sebi I toj zeni Stan koj mu he prikladan.a menu da ostavi Stan koji he u vlasnistvu opcine.Ali tamo he od 80tezivio moj djed.pa se I moj tata same mamom uselio u sobu do.tamo Sam risen.zivili mi roditelji svih mojih 12god skupa.a sad Moran kucat na ta vrata jer radi utjecaja te zene na mog Tatu jer Imao je mozdani.daleko od svega sad se on a brine o njemu .Ali sav Novac he imala ona punomoc.Pitanje dali Ja mogu trazit bilo sta dok he jos uvjek moj tata ziv.jer ionako su me otpisali pa da uspijem dobit I nesto novcane .dobro bi mi doslo jer jako lose zivim sa mamom a bit CE mi potrebno za put jer Kai njegovatelj UCI cu vani rad it.izvinjavam se na dugackoj poruci Ali htio bi zavrsit poglavlje proslosti same Jim...a I jako imam u tom opcinskom stanu pravo na jednu sobu uzet cu he.jer do bio he pravo na otkup.pa Ja jako treba bi otkupio.ne znam state da radim
pula trazi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:28.