Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2015., 15:15   #1
Cistokela

Našla sam samo temu za prolaps maternice, nešto se sitno spominje na urodinamskoj obradi, ako treba, spajajte administratori

Naime, danaske mi je ginekologinja ustanovila cistokelu. Koliko ja shvaćam, to je padanje stijenke rodnice zajedno s mjehurom (valjda njegovim dnom) u rodnicu.

Poslana sam na urodinamsku obradu, evo i naručena.

Nakon drugog poroda smatrano je (od liječnika) da je to neko normalno postpartalno stanje i da će se sve vrati na mjesto uz kegelove, a nakon tog pregleda do danas (više od 2 godine) nisam bila kod ginekologa.

Simptome nisam počela osjećati odmah, tj. možda se i ne sjećam jer sam možda sve povezivala s postpartalnim tegobama, a u posljednje su se vrijeme pogoršali unatoč vježbama. Riječ je o kapanju urina, o neprestanom pritisku na mjehur, o osjećaju da taj mjehur nikad nje prazan i o ispuštanju urina pri kihanju, kašljanju, naprezanju, o čestome mokrenju i osjećaju stalnog pritiska u mjehuru.

Uz to je prisutna bol u donjem dijelu kralježnice (oko mjesta gdje sam primila epiduralnu). Doktorica koja me danas pregledala (zamjena za moga ginekologa) smatra da postoji možda neka veza između toga dvoga te činjenice da je drugi porod bio dugotrajan i težak.

Na stranu sad sve moguće teorije uzroka stanja, stanje je tu i mene zanima što mogu učiniti sad za sebe, dok čekam pretragu i dok ne obavim urinokulturu.

Postoje li vježbe osim kegelovih, mogu li išta učiniti skidanjem viška kilograma i teretanom (Dakle pristupom jačanja cijeloga tijela. Nisam baš u neformi, ali posljednja dva mjeseca slabije nego inače), osim što to ionako moram učiniti, može li to pomoći s ovim? Ima li tko iskustva s nekim pristupom koji nije operacija jer, koliko sam shvatila, to nije neka opcija prije kraja reproduktivne dobi (ili kad se žena za kraj iste sama odluči)?

Također, kakvi su rezultati operacije, je li u pitanju samo postavljanje mrežice ili postoje drugi pristupi, ima li recidiva, ima li nuspojava?

Pomaže li estrogen zaista? Ide li to na recept ili se kupuje i kakve su povratne informacije, ako netko zna?

Znam da je mnogo pitanja, guglam i sama, samo se bojim da ću guglanjem i svojim slabim poznavanjem medicine napraviti sebi neko zlo, pogotovo psihičko

Ako postoji neko provjereno mjesto, savjetovalište, dobar link, molim preporuke, iskustva, savjete.

Da, imam 31 godinu i dvoje djece. Drugo je 2,5 godine skoro.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 23:33   #2
Ne znam ni ja puno o ovom problemu, ali da se pridružim.

Meni je ginekolog rekao na prvom pregledu nakon poroda da mi se malo spustio mjehur, preporučio mi je da radim Kegelove i zvučao je vrlo nedramatično. Tek kad sam došla doma i krenula guglati zabrinula sam se. Uprkos tome nisam još uvijek otišla po drugo mišljenje ili kod npr. nekog urologa jer sam zaključila da se stvarno samo malo spustio (nemam niti jedan od simptoma spuštenog mjehura) i jer se nadam da će se vratiti na svoje mjesto. :denial:

Ipak, ja sam krenula na fizikalnu, prvenstveno da se poravnam i sredim nakon dugog mirovanja u trudnoći, ali sam tražila da se bavimo i ovim problemom.
Što se tog aspekta tiče ono što sam ja naučila tamo su sljedeće stvari:
- da treba raditi Kegelove i kako
- da je bitna pravilna postura (i u skladu sa tim sam dobila hrpu vježbi za svoje slabe točke)
- da treba biti što mršaviji, osobito u zoni trbuha
- treba izbjegavati nošenje teškog (ali sam negdje pročitala da ovo baš i nije dokazano da smeta)
- trčanje, skakutanje i slične aktivnosti poput aerobika, zumbi i ostalog se ne preporučuju
...i mislim da je to - to.

Ne znam da li si već našla ovu stranicu i youtube kanal, ali ja sam počela nedavno da pratim i čini mi se vrlo koristan i informativan. Razmišljam i o kupovini tih dvd-a za vježbanje.

Mislim da možeš sebi pomoći skidanjem viška kila (manje opterećenje te zone), kao i jačanjem cjelokupnog tijela, osobito te zone. Samo je bitno pravilno raditi vježbe i izbjegavati one koje rade pritisak na to područje.
Ja još uvijek učim o tome, ali rado ću ovdje podijeliti što su sigurne varijante ili što je posebno opasno kada naučim.

Za operaciju i druge opcije ne znam baš nešto, ali sam pročitala kod C. Northrup u knjizi Žensko tijelo, ženska mudrost da postoji pored pesarija(ili pesara?) i neki novi umetak, preveli su ga u knjizi kao "umetak za pouzdanu kontrolu mokrenja" za koji ona ima jako dobre preporuke. Spominje i Impress kao nešto što tek treba izaći na tržište. Google pronalazi neku Impressu. To su sve pomagala kada zaista postoji problem sa mokrenjem.

Ja imam 33 godine i jednu bebu. Porod mi je dugo trajao, navodno su me mogli cijela tri sata ranije poroditi. Moglo bi biti i zbog toga.

Sad si me potakla da odem svojoj socijalnoj ginekologici pa da me, ako treba, šalje dalje da me ne dočeka za par godina pravi problem.
kachunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 08:54   #3
Hej, Kachunchica, hvala bogu da nisam sama

Hvala ti za link, nešto slično i sama nađoh, stavit ću tu kad dođem doma i izvadim iz bookmarksa.

Sve što si navela kao neki oblik djelovanja već sam započela, samo trenutačno imam nekih problema sa shvaćanjem voditelja teretane o svom stanju i vježbama koje zasad ne smijem raditi, poput dead lifta, ali sam eto odmah krenula jačati sve mišićje koje podupire okolicu unutarnjih vaginalnih i pokušavam gađati zdjelične svim što znam i mogu.

Mislim da se teško može izvesti vježba u teretani koja bi gađala baš te unutarnje mišiće, a kegelove meni nisu baš pomogle, ove klasične, radim ih neprestano.

Mene zanima kamo si išla na fizikalnu i tko te uputio? To si dobila po preporuci ginekologa ili?

Čekat ću s pokretanjem tih pitanja dok ne prođe urodinamska, da vidimo na čemu smo, bojim se da je mene ipak malo više oštetilo jer se već borim s blagom inkontinencijom.

Idem proučiti link, u svakom slučaju ti preporučujem da odeš provjeriti kakvo je sad stanje jer što je manji kvar, lakše se popravlja, kao i uvijek, ovaj problem nije možda nešto preprestrašto dok je u blažem stupnju, ali bojim se da odmahivanjem na njega činimo stvari još gorima, a vjerujem da postoji način da se sve vrati na mjesto s obzirom na to da smo obje mlade, to mi je i navedeno kao prednost.

Hvala još jednom, možda se još tko javi pa saznamo nešto novo
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 21:59   #4
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Hej, Kachunchica, hvala bogu da nisam sama


Quote:
Hvala ti za link, nešto slično i sama nađoh, stavit ću tu kad dođem doma i izvadim iz bookmarksa.
Ajde stavi.
Quote:
Sve što si navela kao neki oblik djelovanja već sam započela, samo trenutačno imam nekih problema sa shvaćanjem voditelja teretane o svom stanju i vježbama koje zasad ne smijem raditi, poput dead lifta, ali sam eto odmah krenula jačati sve mišićje koje podupire okolicu unutarnjih vaginalnih i pokušavam gađati zdjelične svim što znam i mogu.

Mislim da se teško može izvesti vježba u teretani koja bi gađala baš te unutarnje mišiće, a kegelove meni nisu baš pomogle, ove klasične, radim ih neprestano.
Hm, ja ti nikad nisam ni bila u teretani pa nemam pojma kako bi se tamo moglo vježbati a da je u skladu sad sa novim pravilima. Još uvijek mi nije sve jasno niti vezano za obično vježbanje. Ako si kupim onaj dvd i vidim da je koristan proslijedim ti ga.

Quote:
Mene zanima kamo si išla na fizikalnu i tko te uputio? To si dobila po preporuci ginekologa ili?
Išla sam kod Jadranke Brozd i samoinicijativno sam se uputila. Ginekolog je zvučao kao da je to nešto benigno i bezazleno, nisu mi nikakvu fizikalnu preporučili. Rekli su mi da se ne brinem oko toga jer da se sve to još uvijek vraća u normalu i da samo radim Kegelove.
Ja sam strogo mirovala u trudnoći pa sam još tad odlučila da ću na fizikalnu čim budem mogla, a onda me je ovo samo još dodatno motiviralo da idem.

Quote:
Čekat ću s pokretanjem tih pitanja dok ne prođe urodinamska, da vidimo na čemu smo, bojim se da je mene ipak malo više oštetilo jer se već borim s blagom inkontinencijom.
Svakako javi što si saznala i kako ti ide.
Quote:
Idem proučiti link, u svakom slučaju ti preporučujem da odeš provjeriti kakvo je sad stanje jer što je manji kvar, lakše se popravlja, kao i uvijek, ovaj problem nije možda nešto preprestrašto dok je u blažem stupnju, ali bojim se da odmahivanjem na njega činimo stvari još gorima, a vjerujem da postoji način da se sve vrati na mjesto s obzirom na to da smo obje mlade, to mi je i navedeno kao prednost.
U pravu si, nadam se da ću se uspjeti organizirati sad u prosincu da odem i čujem i drugo mišljenje.

Quote:
Hvala još jednom, možda se još tko javi pa saznamo nešto novo
Bilo bi lijepo pa da možemo sistematizirati sva saznanja, teorije i iskustva. Meni se ovako čini da se tome kod nas uopće ne pridaje puno značaja, a čisto sumnjam da je tako rijetko.

Da li si ti u te dvije godine bila i podložnija nekim upalama mjehura? Čitala sam da i to zna biti pa me već unapred brine.
kachunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 00:40   #5
Cistocela-prolaps mjehura

Bila kod gin. u Petrovoj i dobila diagnozu Cistocela--prolaps mjehura.Terapija je
operativna jer je prolaps dosta velik.

Lijepo molim ako je netko to prošao ili netko blizak da mi napišete kakva je operacija i kakav je oporavak

Osječam nelagodu i strah--najviše zbog neznanja
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 21:05   #6
Nadam se da će ti se javiti netko tko ima iskustva s ovim operativnim zahvatom. Koliko sam čitala operacije prolapsa često znaju imati hrpu komplikacija zbog korištenja mrežice. Stoga se dobro informiraj što i kako prije nego se nekome daš u ruke. Nije mi namjera te uplašiti već samo skrenuti pozornost da pažljivo biraš doktora koji će te operirati i proučiš potencijalne rizike.

Koje točno tegobe imaš zbog tog prolapsa?
SamaNaSvijetu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 17:16   #7
Nemam nekih posebnih tegoba, ali mi je prolaps skroz izvan rodnice. Ne bježi mi mokrača ni malo i kapacitet mjehura ja u redu.

Ima li netko takve probleme?
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:02.