Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2018., 18:22   #4121
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Crnogorski je prijevod, ima i meko š.
Mislim da je u riječi "šuštanje" prvo "š" tvrdo a drugo mekano.
medonaodmoru is offline  
Old 17.01.2018., 18:29   #4122
Ovo je nerijetko bila vruca tema

Vjeronauk je "izborni predmet". Ovako izgleda ako dijete izabere ne ići na vjeronauk




Ja u tom clanku vidim oca idiota koji je radi nekakvih rekla kazala pricica odlucio svom djetetu prirediti traumaticnije odrastanje nego sto je to nuzno. Sta vi vidite u clanku?
addx is offline  
Old 17.01.2018., 18:40   #4123
"Ponudili smo mu, ako mu dijete neće ići na vjeronauk, da će dijete biti zbrinuto kod knjižničarke ili kod logopeda, pedagoga, razrednice, bilo koga. On je rekao da će on dolaziti po dijete i boraviti s njim."
nitko drugi is offline  
Old 17.01.2018., 18:43   #4124
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ovo je nerijetko bila vruca tema

Vjeronauk je "izborni predmet". Ovako izgleda ako dijete izabere ne ići na vjeronauk




Ja u tom clanku vidim oca idiota koji je radi nekakvih rekla kazala pricica odlucio svom djetetu prirediti traumaticnije odrastanje nego sto je to nuzno. Sta vi vidite u clanku?

Ja vidim da u Hrvatskoj roditelji nemaju izbora.

Ako ne žele da im djeca tuguju po hodnicima moraju ih upisati na vjeronauk.

Umjesto vjeronauka možete staviti bilo koji drugi premet koji može biti izborni. Recimo, pjevanje. Dijete vam nema sluha i ne želi pjevati, a svi ostali đaci idu na pjevanje ..... dijete sjedi samo na hodniku .... ili kvari svima pjesmu (neka je antitalent).

U normalnim društvima (ne moraju biti demokratska) izborni predmeti se uvijek stavljaju prvi i zadnji sat, tako da djeca mogu otići ranije kući ili doći kasnije u školu.

Pametnim ljudima nije problem tako organizirati nastavu .....u onoj mračnoj državi svi izborni predmeti bili su tako raspoređeni.
mravac8 is offline  
Old 17.01.2018., 18:45   #4125
Ja vidim tipični indexov isprdak od 'članka'.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 17.01.2018., 18:49   #4126
Budući da je roditelj tog dijetata vjernik predpostavljam da ne želi da mu dijete jednog dana postane ateist.

Naime, ateist se postaje na dva načina - tako da ne ideš na vjeronauk i tako da ideš na vjeronauk. Mislim da današnje vrijeme puno lakše postaju ateisti oni koji idu na vjeronauk.
mravac8 is offline  
Old 17.01.2018., 19:00   #4127
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Budući da je roditelj tog dijetata vjernik predpostavljam da ne želi da mu dijete jednog dana postane ateist.

Naime, ateist se postaje na dva načina - tako da ne ideš na vjeronauk i tako da ideš na vjeronauk. Mislim da današnje vrijeme puno lakše postaju ateisti oni koji idu na vjeronauk.
Ne znam je li roditelj tog djeteta vjernik i kakve to veze ima, no međutim -


Quote:
"Na početku druge školske godine, dijete mi je došlo kući s rasporedom gdje je uvršten vjeronauk. Otišao sam u školu i izričito kod ravnatelja tražio da ne želim da moje dijete ide na izborni predmet vjeronauka. Ravnatelj mi je to uvažio, ali na sljedeći način: vjeronauk je jedan tjedan ponedjeljak 1. sat, srijeda 3. sat, a drugi tjedan ponedjeljak 4. sat, srijeda 3. sat. Dijete mi za to vrijeme treba ići samo u knjižnicu i tamo čekati da taj sat prođe.

Zgrozio sam se kako jedna pedagoška ustanova dijete od 8 godina separira i odvaja na taj način. Dan danas mi nije jasno jesu li uopće svjesni koliku to težinu ima za dijete. Da se dijete mora dignuti usred sata i otići od svojih vršnjaka, biti samo i odvojeno od njih, da bi se kasnije vratilo među njih. Tu sam uvidio da se kod nas najmanje brine o socijalnom razvoju djeteta i mogućim posljedicama za njega.

Zašto se moje dijete na suptilan način prisiljava da ide na vjeronauk unutar škole, iako ja to ne želim?
... ovako razmišlja kreten koji ne razumije da ni on ni njegovo dijete nisu centar univerzuma. Nije uopće jasno što taj 'roditelj' zapravo hoće, što je očekivao da će škola napraviti za njega i njegovo sveto dijete?

Jebote, kako me živciraju ljudi s toliko hipertrofiranim entitlementom da sam ja ravnatelj, fino bih ga poslao u tri pičke materine.

Tj. ne bih, naravno, jer bi mi onda index skakao po glavi sljedeća 2 mjeseca. Fuckin' Matija Babić. Kretenčina na kvadrat.

U biti ja nekako nisam baš ni uvjeren da taj 'roditelj' uopće postoji, jer kompletno njegovo 'razmišljanje' je točno na liniji onog što index i inače piše. Pogotovo mi je dobar taj 'disclaimer' gdje roditelj velevažno nabraja kako je vjernik, kršten, ovo ono, sve po PS-u. Da ne bismo sluuuučajno pomislili da je to neka notorna komunjara, eh? Prozirno totalka.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 17.01.2018., 19:13   #4128
Gdje Leteća pobere sve te kartone za trodnevni odmor? Svako malo je siva
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 17.01.2018., 19:26   #4129
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post

Ne znam je li roditelj tog djeteta vjernik i kakve to veze ima, no međutim -
Pa piše ti u članku. Što misliš odakle ja znam, telepatski? Otac je izjavio nešto u smislu: vjernik sam, želim da mi djete ide na vjeronauk u crkvu, tamo poznam one koji mu predaju vjeronauk i znam da su dobri ljudi i da će ga učiti dobrom ....... ove u školi ne poznam ....

Uostalom, pročitaj si sam.
mravac8 is offline  
Old 17.01.2018., 19:57   #4130
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pa piše ti u članku. Što misliš odakle ja znam, telepatski? Otac je izjavio nešto u smislu: vjernik sam, želim da mi djete ide na vjeronauk u crkvu, tamo poznam one koji mu predaju vjeronauk i znam da su dobri ljudi i da će ga učiti dobrom ....... ove u školi ne poznam ....

Uostalom, pročitaj si sam.
Pročitao sam. Još prije nego što sam napisao 'ne znam'. Evo da ti objasnim:

'znam' da na indexu piše o tom nekakvom 'roditelju', i da taj roditelj, navodno, po indexovom članku, tvrdi da je 'vjernik'. To znam, jer to piše (drugim riječima 'znam da zaista TO piše', jel, budući da još uvijek imam poprilično povjerenje u vlastite oči.)

Ali, filozofski gledano, ja i dalje ne samo da 'ne znam' je li taj 'roditelj' zbilja 'vjernik' (što god to značilo) - ljudi znaju lagati, izmišljati i svašta nešto - nego ne znam čak ni postoji li taj navodni roditelj. Sasvim je moguće da je npr. taj roditelj doslovno izmišljen negdje u indexovoj kuhinji, kao što su svojevremeno izmišljali 'američke geopolitičke eksperte', ili da je npr. sastavljen od nekoliko različitih ljudi, kao svojevrsni ljudski kolaž. Jer, moraš priznat da je interesantno kako taj 'roditelj' doslovno ponavlja verbatim sve talking points-e o kojima index i inače trubi, otkad postoji (na našu nesreću).

Dakako, moguće je i da postoji (taj roditelj), i da previše čita smeće tipa indexa, pa je zato pokupio njihovu retoriku. Naravno da je i to 'moguće' - ja samo kažem da ja TO de facto 'ne znam'. Jer nisam sklon a priori 'vjerovati' nečemu što napiše portal čiji vlasnik i osnivać je onaj isprdak u ljudskom obličju Matija Babić.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 17.01.2018., 20:07   #4131
Ne, pa navode izjavu ravnatelja škole (navode mu ime i prezime i koja je to škola) koji zna o kojem se slučaju radi. Dakle postoji. Možda su nabildali njegove riječi nekim svojim fantazijama, ali očito postoji to dijete i taj roditelj.
nitko drugi is offline  
Old 17.01.2018., 20:14   #4132
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post

Ali, filozofski gledano, ja i dalje ne samo da 'ne znam' je li taj 'roditelj' zbilja 'vjernik' (što god to značilo) - ljudi znaju lagati, izmišljati i svašta nešto - nego ne znam čak ni postoji li taj navodni roditelj.
Aha, kužim. Radi se o nepovjerenju, ne vjeruješ ni roditelju ni indexu. Nije mi to palo na pamet, ja vjerujem ljudima, valjda su takva moja iskustva.

Nego, kojim današnjim medijima vjeruješ?
mravac8 is offline  
Old 17.01.2018., 20:15   #4133
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post

Jer nisam sklon a priori 'vjerovati' nečemu što napiše portal čiji vlasnik i osnivać je onaj isprdak u ljudskom obličju Matija Babić.
Molio bih cijenjenog kolegu Apemanta da mi malo pobliže objasni neke postupke Matije Babića iz kojih je Apemant zaključio da je taj Babić isprdak.

Ja u principu vjerujem Apemantovim stavovima i stilu i potpisao bih mnogo njegovih stavova

Međutim ne znam ništa o postupanjima tog Matije da bih bio sigurniji da je on isprdak.
Zna li itko od vas više i tko je za vas isprdak u javnom prostoru..
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Old 17.01.2018., 20:24   #4134
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ne, pa navode izjavu ravnatelja škole (navode mu ime i prezime i koja je to škola) koji zna o kojem se slučaju radi. Dakle postoji. Možda su nabildali njegove riječi nekim svojim fantazijama, ali očito postoji to dijete i taj roditelj.
Point taken. Najvjerojatnije postoji. Ostaje pitanje je li 'vjernik', što to uopće znači, i po čemu je to uopće relevantna 'činjenica' u članku (koju index nije 'zaboravio' naglasiti.)


Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Molio bih cijenjenog kolegu Apemanta da mi malo pobliže objasni neke postupke Matije Babića iz kojih je Apemant zaključio da je taj Babić isprdak.
Nisam ništa 'zaključio'. Gledao sam što govori u kontakt emisijama i pratio čime se bavi, što mu portal piše i tako dalje. Takav animozitet kakav ja imam spram njega i njemu sličnih ljudi nije nešto racionalno. Više je onako, visceralno.


Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Aha, kužim. Radi se o nepovjerenju, ne vjeruješ ni roditelju ni indexu. Nije mi to palo na pamet, ja vjerujem ljudima, valjda su takva moja iskustva.

Nego, kojim današnjim medijima vjeruješ?
Nijednima.

Mnogi mediji katkad čak i doslovno lažu, iako se mora priznat da je to rijetkost kod onih 'etabliranih' medija, jer je 'potencijalno opasno' (za biznis). No zato su svi mediji 'krivi' za distorziju stvarnosti koja nastaje 'izborom' tema i vijesti o kojima pišu, i načinom pisanja o njima. Očito da od toga danas i žive.

BTW, nije mi jasno kako možeš u poznim godinama a priori 'vjerovati' ljudima. Valjda znaš da djeca nauče lagati negdje do 3. godine (dapače, ako do tada ne nauče lagati, to može značiti i da su retardirana). I sama se sigurno sjećaš brojnih slučajeva gdje si nešto slagala (i nemoj mi lagat da nisi, lol). Prema tome, kakve logike ima a priori 'vjerovati' ljudima? Bez veze. Ja vjerujem ono što je vjerojatno (tj. što meni izgleda vjerojatno) i ono gdje ne vidim moguću svrhu koju bi netko imao za laganje. Ostalo, po defaultu, ne vjerujem (ili sam pak 'neodređen', tj. nit vjerujem nit ne vjerujem, jednostavno nemam nikakvo mišljenje o tome). No ovog prvog ima poprilično mnogo, naravno.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 18.01.2018., 08:24   #4135
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ja vidim da u Hrvatskoj roditelji nemaju izbora.

Ako ne žele da im djeca tuguju po hodnicima moraju ih upisati na vjeronauk.
Ma imaju izbora samo nemaju petlje i to ne zbog djece već zbog sebe. Moji nisu išli na vjeronauk. Išli su na pizzu (puno kvalitetnije provedeno vrijeme).
medonaodmoru is offline  
Old 18.01.2018., 08:33   #4136
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Ma imaju izbora samo nemaju petlje i to ne zbog djece već zbog sebe. Moji nisu išli na vjeronauk. Išli su na pizzu (puno kvalitetnije provedeno vrijeme).
Smije li osmogodišnje dijete bez pratnje starijeg van iz školskog dvorišta? Smije li osmogodišnjak, sam bez pratnje u park, restoran ..... ?
mravac8 is offline  
Old 18.01.2018., 08:40   #4137
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post


BTW, nije mi jasno kako možeš u poznim godinama a priori 'vjerovati' ljudima. Valjda znaš da djeca nauče lagati negdje do 3. godine (dapače, ako do tada ne nauče lagati, to može značiti i da su retardirana). I sama se sigurno sjećaš brojnih slučajeva gdje si nešto slagala (i nemoj mi lagat da nisi, lol). Prema tome, kakve logike ima a priori 'vjerovati' ljudima? Bez veze. Ja vjerujem ono što je vjerojatno (tj. što meni izgleda vjerojatno) i ono gdje ne vidim moguću svrhu koju bi netko imao za laganje. Ostalo, po defaultu, ne vjerujem (ili sam pak 'neodređen', tj. nit vjerujem nit ne vjerujem, jednostavno nemam nikakvo mišljenje o tome). No ovog prvog ima poprilično mnogo, naravno.

Točno, svi ljudi lažu i to lažu svaki dan. Mislim da svaki čovjek izgovori desetak sitnih laži dnevno.

Međutim, to nije dovoljno znati, trebaš znati i kada i pogotovo kome ljudi lažu.

Zamisli osobu i njeno socijalno okruženje - prijateljicu, profesora, roditelje, dečka ....... ta osoba izgovorila je jedan broj laži, recimo jedanaest. Je li svakoj osobi izgovorila po jednak broj laži ili je, recimo profesoru i roditelju rekla po četiri laži, dečku dvije a prijateljici jednu?
mravac8 is offline  
Old 18.01.2018., 09:20   #4138
Ima i dobrih tekstova na Indexu:

Quote:
Uvažili su jedinstvenu političku situaciju 90-ih, tj. pad Istočnog bloka kao šok koji je deprecirao ljudski kapital u samo jednom polju znanosti, a to je ekonomija.

„Dok je medicina ostala medicina, a fizika ostala fizika, ekonomija je doživjela totalnu promjenu paradigmi – prelazak s planske na tržišnu. Druge zemlje reagirale su adekvatno i doškolovale svoje 'stare' ekonomiste na prestižnim fakultetima te slale nove naraštaje na magisterije i doktorate na iste. No u Hrvatskoj se dogodio potpuno drugačiji proces“, tvrdi Kovač.

„Kao prvo, doktori sustava samoupravljanja preko noći su postali stručnjaci za derivative i swapove. A kad imaš loš kadar koji nema dovoljne kompetencije, a nalazi se na visokim pozicijama, taj kadar ne želi ni da novi naraštaj ekonomista bude školovan vani pa je svatko tko to ostvari tretiran kao državni neprijatelj. Kao drugo, HDZ i SDP su na ekonomske fakultete i institute zapošljavali politički podobne kadrove i omogućavali im napredovanje u zvanju u cilju da im čuvaju leđa svaki put kad su radili krive ekonomske politike. Ne samo to, mahom su ti ljudi postavljani za dekane, direktore instituta i pročelnike katedri te odbacivali pametnije od sebe ili neistomišljenike. Tako je i ono malo kvalitetnih ljudi koji su postojali na tim institucijama sustav doslovno progutao. Kao treće, ti isti ljudi umjesto da su se bavili znanošću, dan danas preko svojih političkih veza rade doslovno na 'junk analizama' za ministarstva i jedinice lokalne samouprave ne bi li oprali novac, a da pritom nije stvorena nikakva vrijednost. Kao četvrto, pokušajte se prisjetiti kada je neki hrvatski ekonomist, znanstvenik s javnog fakulteta ili instituta pisao znanstvene radove o korupciji u Hrvatskoj ili javno napadao poteze ministara. Skoro nikada. Prije svega ne žele rezati granu na kojoj sjede, a i oni koji su pokušali, bili su utišani. Kao peto, kada i jesu nešto proizvodili, bila je to masa iskrivljenih analiza bez znanstvenih temelja koje su pogodovale trenutnim političkim elitama na vlasti“, tumači naš ekonomist.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/e...u/1019889.aspx
Ima i grafova - citiranost HR fizičara, ekonomista i medicinara:
nitko drugi is offline  
Old 18.01.2018., 10:03   #4139
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Ma imaju izbora samo nemaju petlje i to ne zbog djece već zbog sebe. Moji nisu išli na vjeronauk. Išli su na pizzu (puno kvalitetnije provedeno vrijeme).
Nije ni moje dijete išlo na vjeronauk, nije bilo nikakvih problema.
Illana is offline  
Old 18.01.2018., 11:11   #4140
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Nije ni moje dijete išlo na vjeronauk, nije bilo nikakvih problema.
A što je radilo ako je vjeronauk bio usred satnice?
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:10.