Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2017., 21:03   #861
Prepričane lektire

Samo da podijelim ovo otkriće s potrebitima Nedavno sam otkrila da postoje tzv. "prepričane lektire" (u svijetu već neko vrijeme, kod nas sam našla kod Opus Gradne - ima u knjižnici za posuditi) i da su iznenađujuće dobre. Govorim to jer sam već pročitala originale (imaju Don Quijotea, Zločin i kaznu i Gospođu Bovary); fora je u tome da je stil prepričavanja blizak stilu kojim su napisani originali. Inače nisam pobornik toga, ali u prenatrpanom programu bolje je i to pročitati, nego skidati šture kratke sadržaje s neta.
Javorova Kosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2018., 21:05   #862
Voljela bih čitati nove naslove nekih knjiga poput djelova Jane Austen i sl. Pa sam poslala poruku profilu (i znanju, ali oni mi se nisu javili). Navela sam neke naslove, ali samo kao primjer.
Pitala sam Profil planira li reprint starih klasika. A oni su mi odgovorili "Draga XY Ovdje se ne radi o našim izdanjima, Lijep pozdrav". Jesam li u nečemu pogriješila, ili nisam bila sto posto jasna, ili što?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2018., 06:09   #863
Bok Lyanna Stark, možda ti je bolje nazvati njihove promotorice koje idu po terenu i prodaju knjige. Kada mi nešto treba, ja nazovem njih i uvijek mi odgovore na pitanje, čak i ako se radi o izdanju koji oni prodaju na svojim stranicama (npr. Ljevak), a nije baš njihovo izdanje.
tina.mat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2019., 18:06   #864
Ovako, imam jedno pitanje.. ne mogu se sjetiti autora i naslova djela, uglavnom radnja se događa za vrijeme 2. Svjetskog rata, dvojica savezničkih vojnika se nađu na teritoriju pod kontrolom Njemačke, a kako bi se spasili, ukrcaju se na vlak koji vozi duševno oboljele njemačke vojnike u umobolnicu. Tamo se prave da su i oni psihički oboljeli njemački vojnici kako bi se izvukli
Zagrebačkiplavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2019., 16:19   #865
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
ne postoji ljudski odnos koji bi bio autentičan a da nije pitanje puke konvencije. konvencija određuje čovjekovo ponašanje prema drugom čovjeku, a kako mersault konvencije ne priznaje, ravnodušan je prema vlastitoj majci i činjenici njezine smrti jednako kao i prema arapinu čije je ubojstvo osobno i vlastoručno počinio.
majka i sestra iz novinskog članka ubijaju onog čovjeka u trenutku kad konvencije prestaju biti toliko bitne jer je on za njih u tom trenutku stranac. one, nakon što su spoznale istinu, sebi oduzimaju život jer ih mori grizodušje. grizodušje je također u velikoj mjeri pitanje konvencije, tj. društvenih normi kroz koje se konkretiziraju određene društvene vrijednosti, a koje su opet primarno sadržane u biblijskim i božjim zapovijedima od kojih je jedna i 'ne ubij'. također, ako iz nekog razloga baš moraš ubiti, nastoj makar osigurati da ne ubiješ člana vlastite obitelji.
e sad, polazeći od pretpostavke da boga nema, pa samim tim ne postoji ni neki etički imperativ koji bi čovjeka obvezivao na bilo što, camus mersaultu daje mogućnost krajnje slobodnog djelovanja. mersault je najslobodniji čovjek ikad baš zato jer je stranac čitavom svijetu. stoga se on ne kaje, ne hini žalost, ne traži božju milost, pred pogubljenje ne očekuje utjehu, nego priželjkuje mnoštvo koje će ga dočekati povicima mržnje. ustvari se, na opće zaprepaštenje, on jedini čitavo vrijeme vrlo glasno buni. i eto ti apsurda u apsurdu.
dopunska nastava, stari moj. i evo ti!
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2020., 07:58   #866
Quote:
Zagrebačkiplavi kaže: Pogledaj post
Ovako, imam jedno pitanje.. ne mogu se sjetiti autora i naslova djela, uglavnom radnja se događa za vrijeme 2. Svjetskog rata, dvojica savezničkih vojnika se nađu na teritoriju pod kontrolom Njemačke, a kako bi se spasili, ukrcaju se na vlak koji vozi duševno oboljele njemačke vojnike u umobolnicu. Tamo se prave da su i oni psihički oboljeli njemački vojnici kako bi se izvukli
Kuća abecede
Brananis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2021., 12:02   #867
Zaljubljeni Sokrat.
__________________
Ima ljudi koji su sretni u svom očaju - Dan Tana
Eneja Od Danaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2021., 12:22   #868
Lista dobrih knjiga.
__________________
Ima ljudi koji su sretni u svom očaju - Dan Tana
Eneja Od Danaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 01:44   #869
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
ne postoji ljudski odnos koji bi bio autentičan a da nije pitanje puke konvencije. konvencija određuje čovjekovo ponašanje prema drugom čovjeku, a kako mersault konvencije ne priznaje, ravnodušan je prema vlastitoj majci i činjenici njezine smrti jednako kao i prema arapinu čije je ubojstvo osobno i vlastoručno počinio.
majka i sestra iz novinskog članka ubijaju onog čovjeka u trenutku kad konvencije prestaju biti toliko bitne jer je on za njih u tom trenutku stranac. one, nakon što su spoznale istinu, sebi oduzimaju život jer ih mori grizodušje. grizodušje je također u velikoj mjeri pitanje konvencije, tj. društvenih normi kroz koje se konkretiziraju određene društvene vrijednosti, a koje su opet primarno sadržane u biblijskim i božjim zapovijedima od kojih je jedna i 'ne ubij'. također, ako iz nekog razloga baš moraš ubiti, nastoj makar osigurati da ne ubiješ člana vlastite obitelji.
e sad, polazeći od pretpostavke da boga nema, pa samim tim ne postoji ni neki etički imperativ koji bi čovjeka obvezivao na bilo što, camus mersaultu daje mogućnost krajnje slobodnog djelovanja. mersault je najslobodniji čovjek ikad baš zato jer je stranac čitavom svijetu. stoga se on ne kaje, ne hini žalost, ne traži božju milost, pred pogubljenje ne očekuje utjehu, nego priželjkuje mnoštvo koje će ga dočekati povicima mržnje. ustvari se, na opće zaprepaštenje, on jedini čitavo vrijeme vrlo glasno buni. i eto ti apsurda u apsurdu.
je, je. bump.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2023., 08:50   #870
Demon s Vučjeg brda...zanimljiv intervju.
__________________
Ima ljudi koji su sretni u svom očaju - Dan Tana
Eneja Od Danaja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:07.