Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2003., 13:52   #1
Thumbs up Haruki Murakami

odusevljenje! murakami je nova zvijezda na mom komadicu neba. procitala sam desetak njegovih romana u jednom dahu. koliko mi je poznato kod nas su prevedena dva njegova romana, pa oni koji ne citaju na japanskom ili engleskom - mogu i na hrvatskom. dirnula me prisutnost finog hodanje po zici u svakom od njegovih romana. likovi su obicni ljudi u situacijama koje se dogadjaju svima nama. medutim, murakamijeva sposobnost bojanja atmosfere kao i opis unutarnjih dilema svojih likova je doista posebna. osim toga, koliko mi je poznato u njegovima romanima ima puno autobiografskih elemenata, a i za to je potrebna hrabrost. dodose, papir je ipak samo papir i pisanje omogucuje da covjek neke svoje zudnje, izazove ili dileme izrealizira na papiru, procisti se, a drugima podastre a life less ordinary.

"kiša mi danas godi kao djetetu koje prvi puta u zivotu jede sladoled..."
purple vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2003., 19:39   #2
je murakami je odlican...mada sam za sada procitao samo sputnika
__________________
Viva Metropolis!
Grejp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2003., 20:40   #3
Quote:
Grejp kaže:
je murakami je odlican...mada sam za sada procitao samo sputnika
isto tak, al sluti mi dobro
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2003., 22:41   #4
meni je cak sputnik jedna od sporednih knjiga. mnogo su mi bolje dance, dance, dance, te wind-up bird chronicle, wild sheep chase i norwegian wood.
tek onda dolazi sputnik sweeetheart, i sve ostale (hardboiled... elephant vanishes - ne kuzim smisao ove knjige!, after the quake...)
nisam procitala onu dokumentarnu u undergroundu, po istinitoj prici. mislim da se tako i zove: underground.
ako volite njega, obavezno procitajte bananu, njegove su knjige gotovo jednako fascinantne. od starijih kobo abe: woman in the dunes, predivna knjiga, a i film uradjen po njoj je predivan.

ako ste u mogucnosti da je nadjete i ako citate na engleskom, obavezno nadjite i procitajte THE BLACK BOOK od orhana pamuka.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 17:06   #5
Osim Banane Yoshimoto, koja spada u mlađu generaciju japanskih pisaca na čije je pisanje utjecao Murakami, tu je i Natsume Soseki (“Kokoru”) koji se također bavi istraživanjem pitanja usamljenosti u japanskom društvu. Inače, Murakamija je stara garnitura japanskih književnih kritičara osporavala zbog njegove kritike hyper-konzumerizma japanskog društva i ljubavi prema zapadnjačkim općim mjestima. Međutim, finoća njegova pisanja, interpretacija suvremenog i melankolični surrealizam otvorila su mu vrata Zapada, a ljubavni roman “Norwegian Wood” donio mu je priznanje i slavu među domaćim kritičarima i čitateljima. Sanjarska atmosfera njegovih tekstova i sjenoviti svjetovi su prema Murakamijevim riječima Jungov utjecaj, a ritmičnost je posljedica ljubavi prema jazzu. “When I’m writing I’m always thinking of rhythm: ‘it don’t mean a thing if it ain’t got that swing’.”
Da li je netko pročitao Murakamijevu kratku priču “TV People”?
purple vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 22:29   #6
Quote:
purple vila kaže:
Da li je netko pročitao Murakamijevu kratku priču “TV People”?
nisam nikad ni cula za to. opsirnije?
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 16:37   #7
draga c.g.,

nisam citala, ali su mi rekli da je odlicna.

ovo skinula s neta:

From a modern perspective, Haruki Murakmai’s TV People (translated by Jay Rubin and Alfred Birnbaum) can be seen as a tragedy. It isn’t a tragedy in the typical sense, such as a love lost or a person’s death, but something is indeed dying in Japan. As his country becomes more capitalistic and industrious, Murakami believes his fellow citizens are losing sight of what’s important: who they are and what they share. TV People ridicules the absurdities and strains of modern-day life in Japanese cities in which interpersonal communications and individuality have been forgotten. In TV People, Murakami criticizes those who build walls around themselves and withdraw themselves from the community. In composing his own image of current society, Murakami may be making an earnest attempt for his fellow citizens to look into the mirror and examine themselves and their own lives.

zna li netko u kojoj je zbirci objavljena?

any other short stories to be recommended?


purple vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 19:37   #8
Ne dijelim tvoj entuzijazam prema Murakamijevom pisanju, mada mi je čitljiv.No, ipak, treba pročitai možda nešto više njegovih knjiga da bi se postigao određen stav, koji bi bio bliži istini ..
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 00:14   #9
ovako. sad sam pregledala ove dvije knjige s novelama koje imam kuci i tv people se nalazi u THE ELEPHANT VANISHES. citala sam veci dio tih novela, a tv people je jedna od onih koje nisam procitala.
vidjecu ako budem imala vremena da je procitam sutra, pa cu ti javiti kakvo je.

u medjuvremenu bih zamolila da mi kazes kojih si to "desetak" njegovih romana procitala, jer ja ne znam da ih ima toliko.

Hard-Boiled Wonderland and the End of the World
A Wild Sheep Chase
Dance Dance Dance
The Elephant Vanishes
The Wind-Up Bird Chronicle
South of the Border, West of the Sun
Sputnik Sweetheart
Norwegian Wood
Underground
After the Quake


eto, to su njegovi romani, od toga su dvoje novele, mozda cak troje, jedno je dokumentarno. ostalo su romani, njih pet. pa me interesuje kojih si ti desetak procitala. ako bi bila ljubazna.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 13:36   #10
sorry, mislila sam djela, radova, pieces ...
mea culpa.
javi se s impresijama u vezi s tv - people.
purple vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 14:31   #11
opet nisi rekla sta si citala, a bas me interesuje. koje radove i koje romane?
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2003., 02:37   #12
Ja sam čitala samo Sputnika i ugodno me iznenadio, pogotovo stilski. Ali, sjećam se da me kraj romana pomalo iznenadio tj ostavio u nedoumici. Kako ste vi shvatili taj rasplet?
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2003., 11:41   #13
TV people je objavljena u novoj Libri Liberi, u bloku nove japanske književnosti. Zanimljiv blok.
Woe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 22:57   #14
c.g. evo odgovora,

od romana sam procitala tri:

sputnik sweetheart
south pf the border, west of the sun
norwegian wood

a od kratkih prica se sjecam slijedećih naslova:

the folklore of our times
ice man
my year as a pen master
the girl from ipanema
tony takitani

apsolutni favorit mi je:

on seeing the 100% perfect girl one beautiful april morning

toplo preporucam!

sto je s tv-people?
purple vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 23:17   #15
ti si cak procitala neke njegove, po meni, losije knjige. odusevices se tek kad proctias wind up-bird chronicle i dance, dance, dance (ne zaboravi da moras prvo procitati wild sheep leader, povezane su).

norwegian wood je meni broj 3 na listi. divna.

jos nisam krenula sa tv people, nemam vremena, citam nesto drugo.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 00:57   #16
javit cu se s impresijama!
purple vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 09:07   #17
Kupila sam i počela čitati Norwegian Wood. Pa Murakami je i duhovit
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 23:43   #18
rasplamsala se rasprava na temu koje knjige ne treba citati. zanima me grand finale!

inace, kako komentirate norwegian wood?
purple vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 17:31   #19
Južno od granice... i Sputnika sam čitao na hrvatskom, a Norwegian Wood na engleskom i dojmila me se puno više od prve dvije. Čini mi se da se u Norwegian Wood više osjećaju američki uzori i sama struktura je kompleksnija nego u kasnijim djelima.
Što se tiče kraja Sputnika zanimljivo je da svi vide kraj malo drugačije. Ja mislim da si je tip na kraju prerezao žile...

__________________
Kad sam bio mlad, bio sam jako zgodan.
Largo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2003., 01:17   #20
kraj sputnika? vec na pocetku mirisi da roman nece imati normalan kraj. asocijacije koje mi prolaze glavom su prica o
bijelo-crnoj kosi, trokut situacija, crno vino, klasika i jazz, zivot u snovima, Sumirina vjera u knjizevnost, sputnik - beatnik, bjeg od prosjecnosti, sjecanje na mamu, Paul Auster u opisima paralelnih svjetova, fragilnost ljudskih odnosa i ... kraj koji visi u zraku? nije li u tome ljepota? s druge strane, nemam snage citati ovu knjigu ponovo u skoroj buducnosti. m. nas zapravo suocava s prazninom od koje u zivotu bjezimo. (?)
purple vila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:12.