Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2008., 00:45   #41
učim, učim pomalo.

Hvala na javljanju.

Daklem, ja malko išla krojiti nova pravila.

Suprug je prije braka kupio maleni stan. Sad sam mislila da ako ga proda, a ja kupujem na svoje ime drugi stan (koji je meni prva nekretnina) da sam oslobođena PP nekretnina.

Ali sad mi se čini da to otpada, jelda?
Majda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 01:18   #42
Bojim se da je tako, ali bi dobro bilo provjeriti ne postoji li mogućnost da se taj mali stan uspije proglasiti neodgovarajućim (premalim); možda biste mogli onda iskoristiti razliku neoporezivih kvadrata. Ne znam postoji li uopće takva mogućnost, no vrijedilo bi se raspitati (za početak, na stranicama porezne uprave ima raznih brošurica u PDF-u, savjetujem da pročitaš onu o kupnji nekretnina).

P.S.
A da se rastanete? Onda možeš kupiti svoju prvu nekretninu od 45m2 bez poreza, a "bivši" ti i dalje može biti sudužnik ? NHF, šalim se (iako bi takva kombinacija u stvari mogla biti isplativa - računam npr. 45m2 x 2000€ x 5% poreza = 4500€ - a ne znam koliki su troškovi razvoda i ponovnog sklapanja braka, nadam se bitno manji)

Ispravak: za jednu osobu max 50m2, 2 65m2, 3 80m2.

Dopuna (C/P iz brošure):
Može li ostvariti pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na
promet nekretnina građanin koji s članovima uže obitelji živi u
malom stanu, a zbog rješavanja stambenog pitanja kupuje veći
stan, s time da manji stan ostaje u njegovom vlasništvu?

Porez na promet nekretnina ne plaća se prilikom stjecanja vlasništva stana
čime se rješava stambeno pitanje, pod uvjetom da su ispunjeni svi nabrojani
zakonski uvjeti, bez obzira na postojanje vlasništva nad nekretninom čija
površna nije dostatna za rješavanje stambenog pitanja građanina i članove
njegove uže obitelji.

Zadnje uređivanje 3007 : 10.02.2008. at 01:43. Reason: ispravak i dopuna
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 10:19   #43
Quote:
Foxy2 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je jako smijesno, ali postoji li ikakva sansa dobiti stambeni kredit u nekoj banci ako je jedan zaposlen na neodredjeno (sa solidnom placom) a drugi na odredjeno?
osoba koja je zaposlena na određeno bude nositelj kredita, a sudužnik joj je osoba zaposlena na neodređeno
ako su svi ostali uvjeti ok, ne bi smijelo biti nekakvih većih problema
jesi pitala u svojoj banci?
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV

Zadnje uređivanje Lavica02 : 14.02.2008. at 17:54. Reason: dodavanje quote
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 15:14   #44
Quote:
kia kaže: Pogledaj post
postoji. bila sam u sličnoj situaciji.
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
osoba koja je zaposlena na određeno bude nositelj kredita, a sudužnik joj je osoba zaposlena na neodređeno
ako su svi ostali uvjeti ok, ne bi smijelo biti nekakvih većih problema
jesi pitala u svojoj banci?
Puno,puno,puno hvala!
Idem sutra po bankama...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 14.02.2008. at 17:55. Reason: dodavanje quote
Foxy2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 01:10   #45
Opet hvala na javljanju.
pročitala i pokušat ću nešto na temu tih nedostatnih kvadrata. Ali, ako i ne ide, a bože moj, nije kraj svijeta.

@ PS- ovo ću pitati supruga i baš me zanima odgovor, a vas svakako štiti anonimnost interneta ukoliko bude tražio čija je to ideja

hvala
Majda is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 16:12   #46
U Zagrebackoj banci odobravaju ali u Erste ne. Vele da to nitko ne zeli potpisati jer se radi o stambenom na 30 godina. U slucaju gotovinskog nije problem. Idem dalje po bankama.
U kojoj je vama odobren?
Foxy2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 18:34   #47
Quote:
Majda kaže: Pogledaj post
Opet hvala na javljanju.
pročitala i pokušat ću nešto na temu tih nedostatnih kvadrata. Ali, ako i ne ide, a bože moj, nije kraj svijeta.

@ PS- ovo ću pitati supruga i baš me zanima odgovor, a vas svakako štiti anonimnost interneta ukoliko bude tražio čija je to ideja

hvala
evo jedan friški primjer....
prije mjesec dana sam dizala stambeni kredit (inače sam kreditno čista), tražila sam 70 000 eura - bila sam u svim bankama i nijedna mi nije bila povoljna kao ni raiffeisen u kojoj sam bila dugogodišnji štediša pa sam svoja primanja prebacila u Istarsku kreditnu banku. Digla sam 83 000 eura (1 jamac, 5 % oročenog depozita, polica životnog uplaćena jednokratno za 30 godina u iznosu od 9500 eura, 1 % za obradu kredita). A funkcija sudužnika je da povećava kreditnu sposobnost osobi koja diže kredit. Za sljedeći kredit gleda se tebi i sudužniku onaj iznos kada ti se odbije postojeća rata kredita, a mora ti ostati minimalac cca 2400 kn. I još k tomu nisam platila procjenitelja jer mi je banka priznala ugovoreni iznos na predugovoru.
Nadam se da sam bar malo pomogla.
amallia78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 20:13   #48
Thumbs up

Quote:
Foxy2 kaže: Pogledaj post
U Zagrebackoj banci odobravaju ali u Erste ne. Vele da to nitko ne zeli potpisati jer se radi o stambenom na 30 godina. U slucaju gotovinskog nije problem. Idem dalje po bankama.
U kojoj je vama odobren?
u ZABI.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 14.02.2008. at 17:56. Reason: dodavanje quote
kia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 16:00   #49
Sad me zanima jedna stvar.

Naime, na stranicama PBZ-a piše slijedeće:
Ovjerenu potvrdu poslodvaca o visini plaće na obrazcu zahtjeca za kredit, na kojem piše da sam zaposlen na neodređeno. Slijedeće što trebam donijeti je zadnju platnu listu.

Sada, znam da banke imaju praksu uzimati prosjek od zadnje tri plaće. Međutim, ja sam zaposlen samo jedan mjesec, ali na neodređeno. Znači li to da mogu podignuti kredit ili moram čekati tri mjeseca?
Lonsdale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 16:07   #50
I da odmah iskoristim pa da kazem da sam bila u skoro svim bankama i nitko ne zeli niti cuti. MOram naglasiti da se radi o bankama u Vg-u. E da, da ne zaboravim, u jednoj poslovnici Zabe naidjem na pozitivan odgovor a u drugoj na odbijenac.
Kak je to moguce?

Zadnje uređivanje Lavica02 : 14.02.2008. at 18:02.
Foxy2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 16:15   #51
Quote:
miška kaže: Pogledaj post
prema zadnjim informacijama iz rba ukoliko si zaposlen godinu dana kod istog poslodavca, odnosno imaš ugovor na određeno, ali ovo gore je uvjet možeš normalno dići kredit bez jamaca kao svi oni koji imaju ugovor na neodređeno vrijeme, odnosno stalno zaposlenje. Zanima me da li i druge banke to prakticiraju?
MOj suprug jucer bio u RBA u V.Gorici i vrlo jasno ga odbili za stambeni kredit jer radi 16 mjeseci u istoj firmi ali na odredjeno. Rekli su no way!
MOzda da u ZG-u pitamo?! Ili kaj?
Foxy2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 16:19   #52
Quote:
amallia78 kaže: Pogledaj post
evo jedan friški primjer......
Kojim carobnim stapicem naci jamca iz recimo drzavne firme koji ce za mene i mojih 30 godina otplate garantirati? Gledam po sebi, da me vlastiti brat pita za to, ne znam da li bih pristala jer i ja moram zivjeti, odn.dizati kredite...?!?

Zadnje uređivanje Lavica02 : 14.02.2008. at 18:02.
Foxy2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 18:12   #53
Quote:
Lonsdale kaže: Pogledaj post
Sad me zanima jedna stvar.

Sada, znam da banke imaju praksu uzimati prosjek od zadnje tri plaće. Međutim, ja sam zaposlen samo jedan mjesec, ali na neodređeno. Znači li to da mogu podignuti kredit ili moram čekati tri mjeseca?

treba ti prosjek od 3 mjeseca ... no i tada je upitno s obzirom na to da radiš tek 3 mjeseca
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 18:31   #54
Quote:
Lonsdale kaže: Pogledaj post
Sad me zanima jedna stvar....
nažalost, mislim da je uvjet 6mjeseci biti zaposlen kod jednog poslodavca da bi mogao podignuti kredit, naravno na neodređeno

Zadnje uređivanje Lavica02 : 14.02.2008. at 20:07. Reason: quote
amallia78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 18:34   #55
Quote:
Foxy2 kaže: Pogledaj post
Kojim carobnim stapicem naci jamca iz recimo drzavne firme koji ce za mene i mojih 30 godina otplate garantirati? Gledam po sebi, da me vlastiti brat pita za to, ne znam da li bih pristala jer i ja moram zivjeti, odn.dizati kredite...?!?
eto meni se posrećilo da mi je jamac zaručnik (zaposlen je na neodređeno) naravno da mi on nije mogao biti čisto sumnjam da bi išli na kupnju stana, jer zbilja ti nitko neće biti jamac na 2 a kamo li na 30 godina.
amallia78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 13:08   #56
Prije nego slijedeći tjedan krenem u šetnju bankama, možda mi još netko udijeli nekakav pametan savjet.

Naime, postoji li mogućnost da dobijem kredit u bilo kojoj banci na osnov prijave na neodređeno?

Ranije sam napisao da bi se prvo obratio u PBZ zbog nekoliko razloga.
Naime, na tekućem računu te banke već 6-7 mjeseci imam iznos gotovo jednak onome koji bi kreditom tražio (50-ak tisuća kuna). Osim toga, preko žiro račun iste banke poslijednjih 5-6 mjeseci primam prihode od honorarnog rada u visini od 5-6 tisućna kuna u prosjeku. Također, nova prijavljena plaća obilato premašuje uvjete kreditne sposobnosti.

No, stvar je u tome što meni kredit treba što prije i što nemam vremena čekati tri mjeseca.

Imam li izgleda za to ili da jednostavno čekam peti mjesec?
Lonsdale is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 13:34   #57
mislim da ne bi trebao imati problema oko realizacije kredita ... za honorare ponesi ugovor o djelu ... eventualno će te možda tražiti sudužnika ...

a ti novčeki kaj su na tekućem će ti trebati? mislila sam da možda tražiš lombardni ako je to neki višak koji ti sad ne treba
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 13:49   #58
Uf, trenutačno sudužnici ne dolaze u obzir.Već smo pred kreditom za stan i tu smo iscrpili neke mogućnosti jamaca i sudužnika.Znači ovaj kredit bih isključivo podizao na svoje ime bez uplitanja drugih osoba.

Nažalost,ove novce koje imam na računu,kao da i nemam.To je namijenjeno dijelu učešća za stan.

A, što točno znači "lombardni"?

I što se tiče ugovora o djelu. Imam potpisan neki ugovor o autosrkom djelu, međutim na njemu ne postoje nikakvi prihodi.Prihode mogu prikazati eventualno kroz poreznu karticu (?!). A, i stvar je što su mi ti prihodi pristizali od 2 različita izvora (za taj drugi u stalnom iznosu od 1800kn, nemam nikakav ugovor ili potvrdu?!)

Znači na osnov svega toga, mogao bih se nadati kreditu po primitku prve plaće i s potvrdom u ugovoru na neodređeno?
Lonsdale is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 14:23   #59
Quote:
Lonsdale kaže: Pogledaj post
A, što točno znači "lombardni"?
Lomardni krediti


Quote:
Lonsdale kaže: Pogledaj post
I što se tiče ugovora o djelu. Imam potpisan neki ugovor o autosrkom djelu, međutim na njemu ne postoje nikakvi prihodi.Prihode mogu prikazati eventualno kroz poreznu karticu (?!). A, i stvar je što su mi ti prihodi pristizali od 2 različita izvora (za taj drugi u stalnom iznosu od 1800kn, nemam nikakav ugovor ili potvrdu?!)
Na ugovorima rijetko i ima kakav iznos s obirom da se plaćaju po učinjenom poslu ... ponesi ih kao i sve dokumente kojima možeš dokazati taj prihod

ako je novac stizao na žiro morao bi postojati neki trag od kuda i temeljem čega je stizao ...

Quote:
Lonsdale kaže: Pogledaj post
Znači na osnov svega toga, mogao bih se nadati kreditu po primitku prve plaće i s potvrdom u ugovoru na neodređeno?
po meni da, ako ti pbz ne odobri probaj u zabi, rba ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 15:18   #60
U redu hvala ti puno. Ne preostaje mi ništa drugo nego krenuti u šetnju po bankama.

Ako netko još ima slično iskustvo, savjet ili preporuku, bit ću zahvalan
Lonsdale is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:45.