Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2008., 00:15   #21
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Jesi li znao da se ateizam javio tek kao višestoljetna posljedica vrlo dominantnih i represivnih teističkih doktrina?
Kad stvoriš "vjernike" tek onda se pojave i "nevjernici" koi se mogu opirat dominantnom uvjerenju. Što god tebi ateizam bio, on je očito posljedica opiranja religiji, i kao svaki drugi antagonizam zauzima suprotne stavove od onih sadržanih u religijskoj doktrini. Ono u što jedni vjeruju - drugi negiraju. Ni jedni ni drugi NE ZNAJU postoi li "bog", tj. i jedni i drugi vjeruju... jedni da ga ima a drugi da ga nema
Ti želiš mene uvjeriti da ja mislim i radim ono što osobno mislim da ne mislim i mislim da ne radim

Ateizam je samo krovno ime, a činjenica da je to odbijanje kršćanstva je više usputna činjenica nego glavna motivacija jer da nisam odgojen kao kršćanin ne bi nikada niti moje odbijanje prihvaćanja vjere kao logički ispravne bilo povezivo sa antagonizmom prema crkvi koja zaslužuke prijezir zbog svog ponašanja.

Dok god crkva ima stav o kondomima kakav ima, za mene je ona leglo zla. Pa nek se misli. (ali glavno je da se nabrajaju žrtve komunizma, aktivne žrtve kršćanstva nitko ne broji)
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 17.07.2008., 00:17   #22
@adriatic
Netko na ovom forumu ima genijalan potpis koji ide otprilike ovako "When everyone thinks the same, not everyone is thinking". To je zaključak o bilo kojoj organizaciji ili grupaciji ljudi.

A povezivanje na zlo...kako misliš reći da je religija zlo ako nemaš dobro definiran pojam zla? Na kakvo zlo misliš?
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 17.07.2008., 00:19   #23
Quote:
francy kaže: Pogledaj post
Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Nalik ste na obijeljene grobove. Izvana izgledaju lijepi, a iznutra su puni mrtvačkih kostiju i svakojake nečistoće. Tako i vi izvana ljudima izgledate pravedni, a iznutra ste puni licemjerja i bezakonja.
Mt 25,27-28
Upravo ovakvi citati potvrđuju moju teoriju da je Biblija idealna knjiga za ljude koji baš i ne razmišljaju puno jer je puna dobrih primjera kako braniti vjeru: nevjerni Toma, Job (treba vjerovati i u zlu), Abraham (ekstermna vjera), sam Isus kaže da "mnogi ne bi povjerovali kad bi sišao pred njima sa neba". Puno ima ovakvih dobrih primjera kako si mazati oči i kad jednom uđeš u taj krug, teško je izaći iz njega osim logikom. A nje nema.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 17.07.2008., 01:02   #24
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Upravo ovakvi citati potvrđuju moju teoriju da je Biblija idealna knjiga za ljude koji baš i ne razmišljaju puno jer je puna dobrih primjera kako braniti vjeru: nevjerni Toma, Job (treba vjerovati i u zlu), Abraham (ekstermna vjera), sam Isus kaže da "mnogi ne bi povjerovali kad bi sišao pred njima sa neba". Puno ima ovakvih dobrih primjera kako si mazati oči i kad jednom uđeš u taj krug, teško je izaći iz njega osim logikom. A nje nema.
Aha, znači ja sam ograničeni idiot zato što vjerujem u ono što je sam Bog, iznad kojeg nije ništa, pa ni ti objavio.. Ja ne razmišljam puno, a ti misliš da je kršćanstvo zlo na temelju kondoma..
Al dobro, zaključili smo da ti logika nije jača strana...jer je nema!
francy is offline  
Old 17.07.2008., 01:07   #25
Quote:
francy kaže: Pogledaj post
Aha, znači ja sam ograničeni idiot zato što vjerujem u ono što je sam Bog, iznad kojeg nije ništa, pa ni ti objavio.. Ja ne razmišljam puno, a ti misliš da je kršćanstvo zlo na temelju kondoma..
Al dobro, zaključili smo da ti logika nije jača strana...jer je nema!
Čekaj, ako crkva smatra da se kondomi ne smiju koristiti iz nekih nebuloznih razloga a korištenje kondoma može smanjiti smrtnost i patnju (koje su oboje zlo) onda sprječavanje nastanka zla je za mene zlo.

Ili je tebi zabrana sprječavanja ubojstva dobro ili pak neutralno I onda nevjernici nemaju moral, baš mi je drago da ga nemam po standardima u kojima je ubojstvo zlo. Ali nećemo offtopičariti.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 17.07.2008., 01:18   #26
Uostalom, koja to dobra djela nadjačavaju smrt i patnju? Žudim za odgovorom.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.

Zadnje uređivanje adriatic : 10.10.2008. at 16:30. Reason: odgovor na izbrisano
pećina is offline  
Old 17.07.2008., 01:22   #27
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Čekaj, ako crkva smatra da se kondomi ne smiju koristiti iz nekih nebuloznih razloga a korištenje kondoma može smanjiti smrtnost i patnju (koje su oboje zlo) onda sprječavanje nastanka zla je za mene zlo.

Ili je tebi zabrana sprječavanja ubojstva dobro ili pak neutralno I onda nevjernici nemaju moral, baš mi je drago da ga nemam po standardima u kojima je ubojstvo zlo. Ali nećemo offtopičariti.
Da, da, sad kad si reko svoje nećemo offtopičariti.. Crkva zabranjuje uporabu kondoma jer je cilj seksualnog odnosa razmnožavanje, a ne samo nekakvo čisto fizičko tjelesno zadovoljstvo. Ona ti ne zabranjuje, dapače preporuča metodu plodnih dana, kako ne bi uvijek došlo do oplodnje, pošto je sex i izraz ljubavi i pripadnosti.. A to ako ti želiš ševit naokolo do mile volje nije nimalo u kršćanskom duhu, i zašto bi ti Crkva to opravdavala..Uostalom postoje slučajevi u kojima Crkva dozvoljava uporabu kondoma kao ako supružnik ima neizlječivu spolnu bolest..No nemojmo offtopičariti
francy is offline  
Old 17.07.2008., 01:26   #28
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
O čemu ti govoriš ? J
"Filozofski" sam se već izjasnio: Čovjek je biće slobode, a ne krda.
To je parola.
Ne zasniva se grupno ponašanje pojedinaca na samom pojedincu već na psihologiji krda ili suvremenim rječnikom psihologiji mase. Tvrdiš li možda da psihologija mase ne postoji? Pitanje je koliko je čovjek kao društveno biće slobodno kao pojedinac i kolika je njegova sloboda.

Quote:
Pa u pravu su "naravno" oni koji ljude silom (ili prevarom) privode istini. .
Ovdje si ciničan, a u stvari ništa nisi rekao. Prazna tvrdnja.
Quote:
Aganorci nemaju ni jednog jedinog pravog argumenta.
Imaju vrlo lijepu kolekciju argumenata koji, ako se pravilno postave, niti ti nit ja nemožemo pobiti.

Quote:
Organizirane religije služe porobljavanju i pljački pa naravno zastupaju autoritarizam.
Na vrhu su najveći satrapi i pljačkaši, u božje ime dakako.
Kako se prisjećam Isus je rekao: Ako služite namanjima od moje braće ...
Današnje su religijske hijerarhije sušta suprotnost tome.
Govoreći kršćanskom terminologijom: Svi su oni u u neposrednoj službi Sotone.
Opet prazne tvrdnje bez obrazloženja. Nisu sve organizirane religije autoritarne, a niti su sve organizirane na način kako ti tvrdiš.
Kako je organiziran budizam?
servantes is offline  
Old 17.07.2008., 01:28   #29
Quote:
francy kaže: Pogledaj post
Da, da, sad kad si reko svoje nećemo offtopičariti.. Crkva zabranjuje uporabu kondoma jer je cilj seksualnog odnosa razmnožavanje, a ne samo nekakvo čisto fizičko tjelesno zadovoljstvo. Ona ti ne zabranjuje, dapače preporuča metodu plodnih dana, kako ne bi uvijek došlo do oplodnje, pošto je sex i izraz ljubavi i pripadnosti.. A to ako ti želiš ševit naokolo do mile volje nije nimalo u kršćanskom duhu, i zašto bi ti Crkva to opravdavala..Uostalom postoje slučajevi u kojima Crkva dozvoljava uporabu kondoma kao ako supružnik ima neizlječivu spolnu bolest..No nemojmo offtopičariti
A da, crkva se ne bavi spašavanjem života. Neka umru oni koji umru a bog će ih razvrstavati

Ja ću ponosno reći da osoba koja ovakvo mišljenje ima nije zdrava i ne zaslužuje ista prava kao i ja kad pokušava opravdati inertnost prilikom spašavanja tuđeg života. Ne može netko reći da zato jer spolni odnos nije u duhu kršćanstva (jel, koje denominacije) onda nećemo pokušati spasiti pokoji život jer važnije je da crkva kaže "kondom is not for fun" nego "kondom će ti spasiti život".

Živi užas, fala bogu da nemam božji moral (ako je to božji moral). :zbljuv:
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 17.07.2008., 01:30   #30
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
[CENTER]
Bezvezno pitanje: Tu nema nikakve organizacije. To nije predmet rasprave.
Svaka religija posjeduje neki oblik organizacije. To je u njenoj biti. Aboridžini je imaju također, samo što ista nije istoznačna sa organizacijom kako je ti shvaćaš. Daj odredi se, dali ćemo raspravljati o religiji, ili o nekim religijama.
servantes is offline  
Old 17.07.2008., 01:38   #31
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Dok god crkva ima stav o kondomima kakav ima, za mene je ona leglo zla. Pa nek se misli. (ali glavno je da se nabrajaju žrtve komunizma, aktivne žrtve kršćanstva nitko ne broji)
Nelogično, nemožeš cijelu crkvenu organizciju promatrati kroz njen stav o kondomima. Leglo zla je u diskusiji apsurdan pojam kao i leglo dobra. Dali je volimo ili nevolimo to je naša osobna stvar, ali ona postoji već preko 2000 godine. Zašto? Misliš li da su svi vjernici glupi?
servantes is offline  
Old 17.07.2008., 01:41   #32
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
A da, crkva se ne bavi spašavanjem života. Neka umru oni koji umru a bog će ih razvrstavati

Ja ću ponosno reći da osoba koja ovakvo mišljenje ima nije zdrava i ne zaslužuje ista prava kao i ja kad pokušava opravdati inertnost prilikom spašavanja tuđeg života. Ne može netko reći da zato jer spolni odnos nije u duhu kršćanstva (jel, koje denominacije) onda nećemo pokušati spasiti pokoji život jer važnije je da crkva kaže "kondom is not for fun" nego "kondom će ti spasiti život".

Živi užas, fala bogu da nemam božji moral (ako je to božji moral). :zbljuv:
O kakvom ti spašavanju života govoriš??
Hvala na uvredi, neznam šta sam ti ja napravila, al ovakvo pomanjkanje poštovanja te stvarno spušta na veoma nisku razinu..
Di sam ja to rekla da spolni odnos nije u duhu kršćanstva?? Daj malo pažljivije čitaj..Crkva ne zazire od spolnog odnosa, već od njegova degradiranja na nagonsku, životinjsku razinu.. I kako to, po tvome, kondom spašava život??
francy is offline  
Old 17.07.2008., 01:44   #33
Quote:
francy kaže: Pogledaj post
Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Nalik ste na obijeljene grobove. Izvana izgledaju lijepi, a iznutra su puni mrtvačkih kostiju i svakojake nečistoće. Tako i vi izvana ljudima izgledate pravedni, a iznutra ste puni licemjerja i bezakonja.
Mt 25,27-28
Kad netko nema što konkretno reći i nema svoje mišljenje, poteže za citatima.
Ovo nije napad na tvoje vjerovanje u boga, već rasprava o pitanju "Dali je religija zla?" Rasprava ima svoje zakonitosti a jedna od njih je da citat mora biti misao vodilja tvog osobnog stava, a ne sam stav.
servantes is offline  
Old 17.07.2008., 04:52   #34
Quote:
Svemoguci Patuljak kaže: Pogledaj post
to tebi može zvučati 'kul', ali nema nikakvo uporište u svijetu oko tebe
drugim riječima, to su najobičnije parole, brbljanje
Zbilja divan argument

Quote:
Svemoguci Patuljak kaže: Pogledaj post
- ja sam katolik,
- nitko me ni na šta nije obavezao niti me 'masovno kontrolira'
- hodao sam i na vjeronauk i ništa mi nisu 'usadili' niti me je progonila španjolska inkvizicija
-ovdje i sada, u Hrvatskoj, religija ne indoktrinira ljude niti ih masovno kontrolira, pa ti je post pomalo preparanoičan
Ja mislim da ti mene uopće nisi razumio. Da pače... siguran sam.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Old 17.07.2008., 05:24   #35
Za sve koji nisu pročitali knjigu, nemaju volje čitati a dobro razumiju engleski jezik, postoji audio verzija spomenute knjige > http://thepiratebay.org/tor/3971205/...d_is_not_Great
U svakom slučaju, preporučujem.

Edit: Evo i pdf knjige uz ostala slična izdanja: http://thepiratebay.org/tor/3840788/...oks_Collection

Moram nadodati da se ne slažem sa većinom političkih ideja koje propagira i s kojima se slaže Hitchens, pogotovo oko Iraka, ali ova knjiga je svakako vrijedna čitanja.
__________________
Recept iz prakse ili kako stvoriti narod (da, zvuči nevjerovatno) i državu: 1. Fabricirajte poveznicu sa plemenima iz povijesti, 2. Oživite mrtav jezik kako bi opravdali izmišljenu poveznicu, 3. Ukradite teritorij. Za ostalo tu je propaganda a sve to uz pomoć kapitala.

Zadnje uređivanje gibrankh : 17.07.2008. at 07:14.
gibrankh is offline  
Old 17.07.2008., 08:37   #36
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Tvrdiš li možda da psihologija mase ne postoji? Pitanje je koliko je čovjek kao društveno biće slobodno kao pojedinac i kolika je njegova sloboda.
Naravno da postoji i da je razni manipulatori (političari i crkvena hijerarhij) zloupotrebljavaju.
O tebi bitno ovisi koliko ćeš realizirati svoju slobodu. Ali isto tako je
važno koliko te (od djetinjstva) manipuliraju razni "dušebrižnici"

Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Nisu sve organizirane religije autoritarne, a niti su sve organizirane na način kako ti tvrdiš.

Kako je organiziran budizam?
Naravno ! Budizam uglavnom nije organiziran.
Suprotno tome RKC i neke manje sekte su superorganizirane.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 17.07.2008., 08:44   #37
Organizirana religija je najveće zlo

Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
... dali ćemo raspravljati o religiji, ili o nekim religijama.
Mene zanimaju samo organizirane religije kao represivne ustanove.
Smatram da crkva parazitira na vjerskim potrebama (osjećajima) vjernika.
Zbog svoje militantne superorganiziranost kršćanstvo je osvojilo
više od pola ovog planeta i dalje se širi. Konkurent mu je Islam.

Za razliku od njih budizam i neke lokalne religije ne ugrožavaju nikoga.
Ja sam za neograničenu slobodu savjesti i protiv svake organizacije.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 17.07.2008., 09:32   #38
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
Naravno da postoji i da je razni manipulatori (političari i crkvena hijerarhij) zloupotrebljavaju.
Adriatic ja ne tvrdim da ne postoje razni manipulatori koji u ime svojih religijskih uvjerenja zloupotrebljavaju čovjekovu slobodu, a pogotovo kada to dolazi organizirano od, po tvom načinu shvaćanja, organizirane religije.
Mene ne zanima samo d percepiram gore navedenu činjenicu, već zašto dolazi do toga. Ja sam prvenstveno biće prakse (u onom pravom Supekovom smislu - da spomenem jednog od najvećih hrvatskih filozofa), te se u ovim pitanjima grozim svakog generaliziranja.
servantes is offline  
Old 17.07.2008., 09:40   #39
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
Mene zanimaju samo organizirane religije kao represivne ustanove.

Onda suzimo temu i nazovimao je "Dali su kršćanstvo i islam, kao organizirane religije, zle"

Quote:
Ja sam za neograničenu slobodu savjesti i protiv svake organizacije.


Ova tvrdnja je apsurdna i neprovediva. To ni Bakunjin, a ni ostali anarhisti nisu tvrdili. Problem je što čovjek kao biološko i društveno biće ima određena ograničenja u pogledu granice slobode svijesti i načina organizacije.
servantes is offline  
Old 17.07.2008., 09:41   #40
Quote:
francy kaže: Pogledaj post
Pa ko bi volio iskrenost ispunjenu mržnjom i osuđivanjem..Kršćansko licemjerje?Znači ti na temelju par primjera osuđuješ cijelo kršćanstvo..
Par primjera???
Pretpostavljam da čitaš samo Glas Koncila kada vidiš samo "par primjera". Uzmi novine u ruke i vidjet ćeš tih "par primjera" svaki, ama baš svaki, dan.

Quote:
Znači tebi je veći zločin da je kršćanin prevarant (ako uopće je), bez obzira na sva dobra djela koja je učinio, nego da ateist kolje i progoni mase i mase ljudi..
Pretpostavljam da moraš izmišljati kada nemaš argumenata. Kršćane koje ti braniš na onome isječku su dokazani lopovi (možeš pročitati na internetu presude). Dakle, ti braniš kriminalce samo zato što su kršćani, a ateiste kao Hitchensa stavljaš kao koljače, unatoč tome što je on jedan od rijetkih koji su bili u izveštavali iz Iraka, Bosne (i Hrvatske za vrijeme rata), Irana, Sj. Koreje (da, i tamo je bio kod Dragog Vođe) i u medijima tražili nečiju intervenciju. To je to, kršćanin kriminalac (dokazani) je OK, ali ateist je koljač unatoč tome što su u svim tim zemljama bogu vjerni ljudi odgovorni za ubijanje.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:28.