Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2011., 20:57   #361
Quote:
atraxio kaže: Pogledaj post
Pomažite jedni drugima.Volite svakoga,svaki list,svaki tračak svijetlosti.Cijenite život.Praštajte!!! Eto to je duhovnost.


To je to!
Iz svog iskustva znam da mnogi ljudi dođu do nekog svog limita i ne idu dalje.
Isto tako znam da je beskorisno, često puta i opasno takve ljude poticati, probati pokazati, naučiti nečem višem, možda boljem od postojećeg. Zbog njih samih.
Vjerojatno nam nije svima dano biti svjesniji, duhovniji....
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 21:11   #362
Quote:
atraxio kaže: Pogledaj post
Pomažite jedni drugima.Volite svakoga,svaki list,svaki tračak svijetlosti.Cijenite život.Praštajte!!! Eto to je duhovnost.
Svaka čast, tako lijepo rečeno
ilovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 22:09   #363
Thumbs up

Quote:
atraxio kaže: Pogledaj post
Pomažite jedni drugima.Volite svakoga,svaki list,svaki tračak svijetlosti.Cijenite život.Praštajte!!! Eto to je duhovnost.
Lijepe misli o duhovnosti :-)
ticianazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 22:10   #364
Quote:
ticianazg kaže: Pogledaj post
Lijepe misli o duhovnosti :-)
I ostati će samo misli ako ih ne primjenjujemo...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 07:13   #365
duhovnost je kao poezija .. u svemu oko nas

edit
http://www.youtube.com/watch?v=QqVBG...eature=related

Zadnje uređivanje todaytonight : 29.09.2011. at 07:30.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 11:58   #366
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
duhovnost je kao poezija .. u svemu oko nas

edit
Neki pak od nas mogu imati potumplana uha pa ne čuti pojeziju no ne znači da ne čuju ono što je u njima ....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 16:00   #367
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Neki pak od nas mogu imati potumplana uha pa ne čuti pojeziju no ne znači da ne čuju ono što je u njima ....
lijepo

poetry is in everything

u svemu oko nas ..
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2016., 18:49   #368
Wink Duhovnost je iluzija

Duhovnost su izmislili ljudi da bi sami sebi dijelili komplimente i govorili si da su superiorni i slicni bogu i iznad nekih "nizih" bica (npr zivotinja) a praxa je pokazala suprotno, samo si ljudi sami sebi ne zele priznati istinu nego radije zive u lazima.
To vjesto koriste politicari, crkva i slicni pa ljude stalno lazu jer ovi to od njih zahtjevaju, jer im je lakse zivjeti u iluziji makar u podsvijeti znaju da su pljugeri ali si nemogu pomoci zbog toga sto su duhovni jadnici u duši.
__________________
Ima samo jedan bolji od mene ali taj je mrtav ...
jb007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 13:23   #369
Quote:
jb007 kaže: Pogledaj post
Duhovnost su izmislili ljudi da bi sami sebi dijelili komplimente i govorili si da su superiorni i slicni bogu i iznad nekih "nizih" bica (npr zivotinja) a praxa je pokazala suprotno, samo si ljudi sami sebi ne zele priznati istinu nego radije zive u lazima.
To vjesto koriste politicari, crkva i slicni pa ljude stalno lazu jer ovi to od njih zahtjevaju, jer im je lakse zivjeti u iluziji makar u podsvijeti znaju da su pljugeri ali si nemogu pomoci zbog toga sto su duhovni jadnici u duši.
Krivo.

Duhovnost znači postavljati pitanja o sebi i unutar sebe, moglo bi se reći, baviti se sami sobom, kako bi otkrili svoje posotjanje i pune istine.


To bi otprilike bilo kao kad kupiš računalo i koristiš ga u životu, to je život neduhovne osobe, izvršava svoje ovozemaljske dužnosti i ne zamara se pitanjim tko je zapravo ona.

Kad mi komp koristimo tako da ga sami programiramo, da pokušamo shvatiti internet, mikropocesor itd, onda je to poput duhovne osobe, koja pokušava sebe osvjestiti.



Dakle ovako, postoji vanjski svijet i unutarnji svijet.

Vanjski svijet je nešto di jesno i di moramo biti.

Duhovnost je kad osoba okrene interes ka svojoj nutrini.



E sad, da li će osoba biti ovakva ili onakva jer se okrenula nutrini, su manje bitne posljedice, netko se može razboliti, netko postane ohol, ali to nije cilj duhovnosti.


Dakle, ljudi su kroz povjest upražnjavali meditaciju, ne zbog nekakvog stresa i relaksacije, nego zbog duhovnosti.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 15:27   #370
To se sigurno ne moze svesti na neku definiciju al' 'ajde.. duhovnost je po meni prvenstveno "potraga" (koja je prvo obicna potraga za ugodom na najgrubljoj razini, pa srecom koja se kasnije konacno transformira u "potragu za Istinom") inicirana unutarnjim nezadovoljstvom koja je s vremenom sakupila dovoljno iskustva da spozna promjenjivost i neucinkovitost osjetilnih metoda izbjegavanja tog urođenog/naslijeđenog unutarnjeg nedostatka pa se okrenula nekim drugim suptilnijim metodama.. tj. Ljudi prvo svoje frustracije pokusavaju lijeciti sopingom, zderanjem, sexom ili tu prazninu pokusavaju zapuniti alkoholom (vecina ostaje na toj razini citav zivot jer da bi to prakticirali prvo treba zaradit pare pa na to potrose citav zivot.. na zgrtanju para) a drugi , malo zesci pacijenti (cije tijelo ocito proizvodi manje serotonina i endorfina od ostalih) , nakon sto se zasite istih ponavljajucih radnji, zele nesto vise od zivota i od tog trenutka mozemo pricati kakti o duhovnosti, al u biti rade istu sebicnu stvar.. zele ugoditi sebi (smanjiti patnju) .. nakon istrazivanja vanjskog svijeta pocinjemo shvacati da problem nije izvan nas samih i pocinjemo istrazivati unutar vlastitog uma (npr. Meditacija) kasnije naravno kad se spoznaja s vremenom prosiri na okolinu koje smo dio pocne najiskrenije biti dobar i prema drugima i prirodi jer to dođe samo po sebi i onda mu nitko vise ne treba govoriti budi dobar njnjnj vec to postaje normalno stanje .. bla

.. al u biti, nemam posla u firmi pa seruckam po forumu
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 21:08   #371
Proučavajući temu (razne autore i tradicije) shvaćam (nit) da se duhovnost može podijeliti na mističku i magijsku (tzv. lijeva i desna staza), naravno postoji i nazovi meka duhovnost (može se doticati i newagea) koja je zapravo neka vrsta psihologije (ne i psihoanalize koja je programiranje usput rečeno ali nekom i to koristi), uglavnom između samopomoći i pronalaska onoga što se naziva duša. (može biti vrlo korisno jer ne odvraća od svijeta a osoba nalazi smisao i relativan mir, dok prvo navedeni modeli traže posvetu i klizak su teren prema ludilu..hoću reći da traži jaku dušu i svojevrsnu konekciju s onostranim, npr. Isus je govorio o kraljevstvu itd.)
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 17:56   #372
Što je po vama duhovnost? (pročitaj uvod)

Svi se koristimo tim pojmom kao ono "pa zna se!" i podrazumijeva se da tu ne treba razjašnjavanje. Kao riječ "čaša". Uzeo sam čašu...stavio sam čašu...razbio sam čašu. Nitko ne pita što je čaša jer svi znaju kako čaša izgleda ili barem kako čaša može izgledati i čemu čaša služi.

U stvarnosti nitko još nije dao odgovor na pitanje duhovnosti a svi znaju o čemu se radi.
E sad, pitanje je što je to što čini duhovnim drugačijim od uobičajenih osjećaja koje ljudi imaju svakodevno?
Pitanje onima koji smatraju da je sve duhovno; čemu onda posebni naziv za ljudska iskustva?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 20:04   #373
Hvala moderatoru na svrštavanje na pravo mjesto i isprika zbog otvaranja iste.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 23:53   #374
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Svi se koristimo tim pojmom kao ono "pa zna se!" i podrazumijeva se da tu ne treba razjašnjavanje. Kao riječ "čaša". Uzeo sam čašu...stavio sam čašu...razbio sam čašu. Nitko ne pita što je čaša jer svi znaju kako čaša izgleda ili barem kako čaša može izgledati i čemu čaša služi.

U stvarnosti nitko još nije dao odgovor na pitanje duhovnosti a svi znaju o čemu se radi.
E sad, pitanje je što je to što čini duhovnim drugačijim od uobičajenih osjećaja koje ljudi imaju svakodevno?
Pitanje onima koji smatraju da je sve duhovno; čemu onda posebni naziv za ljudska iskustva?
Duhovnost: http://girija.info/duhovnost-ili-spiritualnost/
Što je to duhovnost ili spiritualnost?
Tragaoci i učitelji često koriste riječ duhovno/spiritualno (adhyatmično). Na što se točno misli kada se ova riječ koristi?
Da li su pjevanje ili crkvena molitva duhovnost? Ili to obuhvaća religiozne rituale i ceremonije? Ili to uključuje mantranje, meditaciju, ili ponavljanje Božjeg Imena.? Ili, da li se to odnosi i na hodočasnike koji posjećuju sveta mjesta? Ne, ne! Ovo su samo aktivnosti koji imaju blagotvoran utjecaj.

Duhovno (ahyatmično) se u svom pravom smislu odnosi na dva progresivna dostignuća ili barem iskrene pokušaje da se ostvari ovo dvoje – uklanjanje životinjskih osobina, koje još uvijek prianjaju za ljudska bića, i sjedinjenje sa Božanskim.
Svjetovni život, ako u njega unesete provedbu naučenih viših principa onda u svim svjetovnim aktivnostima, svjetovnim mislima i osjetilnim zadovoljstvima transformacija je vidljiva. Duhovne vrijednosti postaju način života, ne samo u riječima i sposobnostima baratanje duhovnim činjenicama. Tada je metamorfoza u svemu. Svjetovni život se pretvara u religiozni život s nevjerojatnim razinama duhovnosti


Ali ima i ova prićica:

Mumonkan
21. Stvrdnuto govno
Jednom je jedan sveštenik upitao Umona : " Šta je Buda?"
Umon mu odgovori: "Stvrdnuto govno."

Mumonov komentar: Sve mi se čini da je Umon do te mere ubog da ne može da razlikuje jela po ukusi ili, pak, toliko zauzet poslom da ne može čitko da piše. Elem, pokušao je stvrdnutim govnetom da održi svoju školu. A ni njegovo učenje nije mnogo korisnije.
Bljesak munje,
Kiša varnica
Zbog jednog treptaja oka,
Propustio si da vidiš.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 00:12   #375
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
duhovno/spiritualno (adhyatmično).
adhyatmicno, sto se odnosi na atmu, tj sebstvo/dusu.

Dakle dusevno, a ne duhovno.

Osim toga, adjatmično ako cemo koristiti hrvatsko pismo. Mozemo i strucnije i preciznije zapisivanje, al nikako kombinaciju hrvatskog i engleskog
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 00:39   #376
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Gospodin Grija nije priložio info o sebi i svojim kvalifikacijama.
Zašto me podcjenuješ?

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Što je to duhovnost ili spiritualnost?
Tragaoci i učitelji često koriste riječ duhovno/spiritualno (adhyatmično). Na što se točno misli kada se ova riječ koristi?


Tragaoci čega točno?

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Duhovno (ahyatmično) se u svom pravom smislu odnosi na dva progresivna dostignuća ili barem iskrene pokušaje da se ostvari ovo dvoje – uklanjanje životinjskih osobina,
Životinjske osobine čovjeka su više manje sve instinktivne potrebe kao što su potrebe za hranom, seksom, prihvaćanje suradnika, borba sa protivnicima. Temelji svih naših kompliciranih oodnosa.
Misliš se riješiti potreba za hranom, seksom, prihvaćanjem suradnika i borbom sa protivnicima?


Quote:
krena kaže: Pogledaj post
i sjedinjenje sa Božanskim.
Šta je to? Tvoj feeling kad se najedeš, poseksaš i nisi napadnut od strane protivnika?

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Svjetovni život, ako u njega unesete provedbu naučenih viših principa
Kakvi viši principi? Koja je razlika između tvojih tzv.viših principa i bilo čijih principa?

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
onda u svim svjetovnim aktivnostima, svjetovnim mislima i osjetilnim zadovoljstvima transformacija je vidljiva. Duhovne vrijednosti postaju način života, ne samo u riječima i sposobnostima baratanje duhovnim činjenicama. Tada je metamorfoza u svemu. Svjetovni život se pretvara u religiozni život s nevjerojatnim razinama duhovnosti
Metamorfoza u svemu? Kako to možemo provjeriti?
Jesi inteligentiji u testovima inteligencije?
Jesi pametniji u rješavanju tehničkih problema kao što su kvarovi kućanskih aparata?
Jel se bolje orijentiraš u prostoru tipa da brže dođeš do lokacije u gradu?
Kako se može provjeriti tvoja metamorfoza konkretno?
Ajmo testirati metamorfoze da vidimo jeli ima istine u tome što govoriš.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 15:15   #377
Spaljivanje svega onoga što nije istinito. Vidjeti - Jed McKenna
Sve dok ne ostane ništa.
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 17:13   #378
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Svi se koristimo tim pojmom kao ono "pa zna se!" i podrazumijeva se da tu ne treba razjašnjavanje. Kao riječ "čaša". Uzeo sam čašu...stavio sam čašu...razbio sam čašu. Nitko ne pita što je čaša jer svi znaju kako čaša izgleda ili barem kako čaša može izgledati i čemu čaša služi.

U stvarnosti nitko još nije dao odgovor na pitanje duhovnosti a svi znaju o čemu se radi.
E sad, pitanje je što je to što čini duhovnim drugačijim od uobičajenih osjećaja koje ljudi imaju svakodevno?
Pitanje onima koji smatraju da je sve duhovno; čemu onda posebni naziv za ljudska iskustva?
Nema definicije duhovnosti.
Ali, ja spadam pod one koji misle da je duhovnost sve što je dobro u nama, bez obzira vjerovali u nešto ili ne. Zapravo, ionako smatram da ne postoje ljudi koji ne vjeruju ni u što.
I znam, tu se otvara pitanje što s onim ljudima koji čine zlo.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 17:26   #379
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Nema definicije duhovnosti.
Ali, ja spadam pod one koji misle da je duhovnost sve što je dobro u nama, bez obzira vjerovali u nešto ili ne. Zapravo, ionako smatram da ne postoje ljudi koji ne vjeruju ni u što.
I znam, tu se otvara pitanje što s onim ljudima koji čine zlo.
Nisi jedina. Većina ljudi će ju tumačiti kao nešto pozitivno. Neki će podrazumijevati i nešto negativno. Ali već znamo da imamo lagodne i nelagodne misli tj. emocije. Zašto poseban naziv? Ok, možda zato što se iskustvo ne može svrstat u svakodnevno poznata. Čudno, prvi puta iskušeno?
So what? Je li to ipak i dalje samo emocija ili nešto više?
Ako je više, po kojem kriteriju ga procjenjujemo višim? Samo zato što smo nešto osjetili po prvi puta u svom životu?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 13:25   #380
Ali to nema veze s duhovnošću. Duhovnost nema veze s pozitivnih mislima niti onim dobrim u "nama". Duhovnost je skidanje sloja po sloja iluzije, spaljivanje svega dok ne ostane ono što je istina. Kao što kaže Jed Suffering just means you’re having a bad dream. Happiness means you’re having a good dream. Enlightenment means getting out of the dream altogether.”
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:21.