Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2009., 13:33   #61
Quote:
Jaganjac kaže: Pogledaj post
dostojevski zbilja jest pisac poslije kojeg si spreman/spremna za otići u posjetu psihijatru. znam sto govorim. meni je to struka.
baš bi bilo dobro da objasniš...

nakon što sam prvi put pročitala karamazove, godinu dana nisam mogla čitati ništa drugo...

tolstoj mi nije baš tako sjeo, moram priznati. i anu karenjinu sam čitala na silu...
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 13:45   #62
Pohvalio se da je psihijatar nadajuć se da će tako privući emotivno nestabilnije forumašice.

Isto one koje bi smatrale da zbog Dostojevskog trebaju potražiti psihijatrijsku pomoć.
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 13:52   #63
haha...pod uvjetom da su emotivno nestabilnije žene doista sklone psihijatrima...(da ih smatraju privlačnima, moram editirat, čini mi se da nisam dobro objasnila tc tc)

inače schmokljan, super ti je opis dostojevskog...nisam čitala zapise...glupo, ali jednostavno nisam stigla...a ima toliko toga dobroga za pročitat...
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 16:46   #64
1. ne, ja nisam nikakav psihijatar i ne, ne zanimaju me psihološki nestabilne forumašice... svaka njima čast, ali što dalje od mene

2. da, ja sam profesor ruskog jezika i književnosti i da, ako kažem nešto vezano za ruski jezik ili književnost, osjećam se kompetentnim tvrditi to isto.

elem, nismo svi isti i ne tvrdim da imamo iste ukuse, o kojima se, kao, ne raspravlja, ali...

dostojevski je pisac, koji je u ruskoj književnosti, posebice u periodu realizma, napravbio više za psihološki roman, nego itko prije ili poslije njega. u njegovim se romanima vidi sinteza sva tri dijela realizma, ali prožeta iscrpnim detaljiziranjem čovjeka na njegovoj psihološkoj razini pa se u glavnim likovima ne razvija nikakva druga razina, nego samo psihološka.

primjerice, u prvoj fazi stvaralaštva, gdje su mu glavne preokupacije opisi sumornih dijelova petrograda i opisi siromašnih intelektualaca i činovnika, rijetko gdje se naiđe na fizički opis ičega, osim eksterijera, koji je tu samo kako bi utjecao na psihološko oblikovanje glavnog lika.

u romanu zločin i kazna, kazna nije sibir, već sve ono što se događa u raskoljnjikovljevoj glavi između ubojstva i odlaska u sibir. raskoljnjikov je jedan od najbolje profiliranih psiholoških likova, a glavni je inspektor izvrstan poznavatelj ljudske duše, kao takve, i to je razlog kako je uspio uhvatiti raskoljnjikova

u romanu idiot glavna je okosnica etičko-moralno pitanje ondašnjeg ruskog društva, dok u braći karamazovima nemamo jedan, već tri različita psihološka karatkera koji se isprepliću kroz cijeli roman, a dodamo li k tome i moralno religijsku temu, koja je vrlo bitna u romanu, roman postaje mračniji i sumorniji za čitatelja.

ono što je oblikovalo sam karakter načina pisanja kod dostojevskog je njegov težak život, počevši od njegove mladosti, do smrti djeteta, gledanja smrti u oči u sibiru do zapadanja u vjerski misticizam...

ja ne kažem da je dostojevski dosadan ili loš pisac, ali toliko psihologije u njegovim romanima ponekad dovode čitatelja do ludila... ili možda samo mene, koji sam njegove romane morao čitati na jedan posve drugačiji način.

eto zašto.
__________________
Beeeeeeeee

Ne tvrdim da je neosnovano poricati suprotno od istinitosti mojih riječi jer da sam htio tvoje mišljenje, dao bih ti ga
Jaganjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 17:02   #65
dobra večer svima
evo, upravo pišem neki esejić pa me zanima i vaše mišljenje. Kaj vi mislite, je li Ana Karenjina bila patnica ili samo sebična žena?
idač is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 17:54   #66
Quote:
Lidač :) kaže: Pogledaj post
dobra večer svima
evo, upravo pišem neki esejić pa me zanima i vaše mišljenje. Kaj vi mislite, je li Ana Karenjina bila patnica ili samo sebična žena?
Lidač, dušo, 'o'š ti pisat' esejić o svom ili o mom mišljenju?

"Esej je kraća prozna vrsta ... U eseju do izražaja dolazi osobni stav pisca, njegov izbor problema o kojima piše i njegov vlastiti način izlaganja i zaključivanja ..."


Hajde napiši zašto se ne možeš odlučiti je li Karenjina 'patnica ili samo sebična žena'? Možda ćeš tako lakše doći do toga kojim bi je rječima prije opisala. Pazi, nekima je bila i nesretnica, nekima slaba žena, nekima, naprotiv, jaka žena...

Od tebe se u esejiću očekuje da daš svoje viđenje stvari i to onda i obrazložiš.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 18:17   #67
Quote:
schmokljan kaže: Pogledaj post
Pohvalio se da je psihijatar nadajuć se da će tako privući emotivno nestabilnije forumašice.

Isto one koje bi smatrale da zbog Dostojevskog trebaju potražiti psihijatrijsku pomoć.
ja mislim da je to totalna glupost, da bi itko zbog Dostojevskog trebao potražiti psihijatrijsku pomoć. zato sam tražila da pojasni.
__________________
* youtube make-up channel * facebook:)
mladi_luk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 18:21   #68
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Lidač, dušo, 'o'š ti pisat' esejić o svom ili o mom mišljenju?

"Esej je kraća prozna vrsta ... U eseju do izražaja dolazi osobni stav pisca, njegov izbor problema o kojima piše i njegov vlastiti način izlaganja i zaključivanja ..."


Hajde napiši zašto se ne možeš odlučiti je li Karenjina 'patnica ili samo sebična žena'? Možda ćeš tako lakše doći do toga kojim bi je rječima prije opisala. Pazi, nekima je bila i nesretnica, nekima slaba žena, nekima, naprotiv, jaka žena...

Od tebe se u esejiću očekuje da daš svoje viđenje stvari i to onda i obrazložiš.
ehh, pa pišem ga ja i bitno je moje mišljenje ali me zanima i vaše, eto
idač is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 18:31   #69
Rusi su geniji. Na vrhu su Tolstoj i Dostojevski, a s njima se mogu mjeriti samo Shakesperae i Proust, plus možda Dante i Cervantes, Goethe nije taj kalibar, a Homer je neka predpovijest mozga i srca.

No, Rusi imaju niz pisaca uistinu velikih, dakle ne vrhunskih kao ovaj dvojac, ali ravnih svim klasicima- npr. Aleksandr Herzen, Gogolj, Čehov, jedan roman Gončarova, ... Herzen je vjerojatno ranga Montaignea, a ostali su bolji o nekih parnjaka s kojima ih uspoređuju (Gogolj od Merimeea ili Poea; Čehov od Maupassanta i svih novelista)

Zatim, tu su značajni pisci od doba romantizma do avangarde- Ljermontov, Sologub, Leonov, Turgenjev, Garšin, Kuprin, Bunjin, Remizov, Zamjatin, Solženjicin, Šolohov, Pasternak, Grossman, Bulgakov,..

Pjesnike je teško prevoditi, pa nisam toliko o Puškinu, Hljebnikovu, Majakovskom, ...
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 20:18   #70
Quote:
Jaganjac kaže: Pogledaj post

2. da, ja sam profesor ruskog jezika i književnosti i da, ako kažem nešto vezano za ruski jezik ili književnost, osjećam se kompetentnim tvrditi to isto.


ja ne kažem da je dostojevski dosadan ili loš pisac, ali toliko psihologije u njegovim romanima ponekad dovode čitatelja do ludila... ili možda samo mene, koji sam njegove romane morao čitati na jedan posve drugačiji način.

eto zašto.
Vjerojatno zbog toga nikada nisam krenula dalje sa čitanjem dostojevskog, u jednom trenutku mi je postao premračan. Inače, Jaganjac, oprosti na šali, ali činilo se kao da ozbiljno misliš. Sad je sasvim očevidno zašto si to napisao. Hvala na informacijama, ako imaš još nekih interesantnih podataka, slobodno nastavi


Quote:
mladi_luk kaže: Pogledaj post
ja mislim da je to totalna glupost, da bi itko zbog Dostojevskog trebao potražiti psihijatrijsku pomoć. zato sam tražila da pojasni.
dostojevski je bolovao od epilepsije i u karamazovima je detaljno opisao epileptični napad kao i mogućnost simuliranja istoga. na neki način to je igranje sa psihom i mogao bi se izvući nategnuti zaključak da se može oboljeti uz dostojevskog.
to me, by the way, podsjetilo na djevojku, akademsku slikaricu koja mi je jednom davno objašnjavala kako se mnogima sviđa van gogh, a on je zapravo bio lud. i upravo stoga, ona je izvukla svoj zaključak prema kojemu je, pogađate, većina tih ljudi koji vole van gogha zapravo - ludi

Zadnje uređivanje jehoshua : 03.11.2009. at 20:27.
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 20:29   #71
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post


dostojevski je bolovao od epilepsije i u karamazovima je detaljno opisao epileptični napad kao i mogućnost simuliranja istoga. na neki način to je igranje sa psihom i mogao bi se izvući nategnuti zaključak da se može oboljeti uz dostojevskog.
to me, by the way, podsjetilo na djevojku, akademsku slikaricu koja mi je jednom davno objašnjavala kako se mnogima sviđa van gogh, a on je zapravo bio lud. i upravo stoga, ona je izvukla svoj zaključak prema kojemu su, pogađate, većina tih ljudi koji vole van gogha zapravo - ludi

ne znam jesi svjestan da ovo što si napisao uopće ne stoji. a to što je ta akademska slikarica zaključila je prosto glupo.
ako si već sjeban svašta može biti okidač da pukneš. pa i dostojevski. ili slika van gogha.
ali ako si normalan, teško da ćeš poluditi nakon što pročitaš opise epilepsije u karamazovima.
pročitala sam i gore opise koječega i mračnije romane od, ne znam, zapisa iz podzemlja, pa nisam prošvikala od toga.
__________________
* youtube make-up channel * facebook:)
mladi_luk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 20:33   #72
Quote:
mladi_luk kaže: Pogledaj post
ne znam jesi svjestan da ovo što si napisao uopće ne stoji. a to što je ta akademska slikarica zaključila je prosto glupo.
ako si već sjeban svašta može biti okidač da pukneš. pa i dostojevski. ili slika van gogha.
ali ako si normalan, teško da ćeš poluditi nakon što pročitaš opise epilepsije u karamazovima.
pročitala sam i gore opise koječega i mračnije romane od, ne znam, zapisa iz podzemlja, pa nisam prošvikala od toga.
pa napisala sam da je to NATEGNUTA ideja. i zapravo to je samo ideja. meni je to palo na pamet kao objašnjenje kada sam vidjela da je Jaganjac napisao da se uz Dostojevskog može prošvikati.
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 20:36   #73
Quote:
jehoshua kaže: Pogledaj post
pa napisala sam da je to NATEGNUTA ideja. i zapravo to je samo ideja. meni je to palo na pamet kao objašnjenje kada sam vidjela da je Jaganjac napisao da se uz Dostojevskog može prošvikati.
mislila sam da si muško, sori.
oke. ne da mi se zapravo o tome. čini mi se da je previše predrasuda vezano uz Dostojevskog i njegovo pisanje. ali to je tako vezano uz sve.

pozdrav
__________________
* youtube make-up channel * facebook:)
mladi_luk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 20:39   #74
a gle... ovdje smo jer ih volimo...
i meni je on br. 1.
a onda Hugo...a njega sam tako davno čitala....o bože, trebala bih ponovno knjige u ruke....
jehoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 22:57   #75
inače, nije dostojevski bolovao od epilepsije, već njegov sin, koji je, usput budi spomenuto, umro od toga. vjerska ideja da se zlo prenosi sa oca na sina i da otac mora iskupiti grijehe za vlastitog sina, kasnije je postala jednom od glavnih tema u braći karamozovima, dok je smjerdjakov imao alibi jer je bolovao od epilepsije. inače, dostojevski je upotrebljavao nevjerojatno puno autobiografskih elemenata u svojim djelima... zato je vrlo bitno poznavati njegovu biografiju da bi se razumjela njegova djela.
__________________
Beeeeeeeee

Ne tvrdim da je neosnovano poricati suprotno od istinitosti mojih riječi jer da sam htio tvoje mišljenje, dao bih ti ga
Jaganjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 23:08   #76
Quote:
Jaganjac kaže: Pogledaj post
inače, nije dostojevski bolovao od epilepsije.
ehm. ovo nije istina. dostojevski JEST bolovao od epilepsije.
__________________
* youtube make-up channel * facebook:)
mladi_luk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 00:54   #77
Quote:
mladi_luk kaže: Pogledaj post
ehm. ovo nije istina. dostojevski JEST bolovao od epilepsije.
bla. moja greška. krivo se izrazih. tj. htjedoh reći nešto drugo. u pravu si. bolovao je od epilepsije, jednako kao i njegov sin... pa sad nastavljam tamo gdje sam stao.
__________________
Beeeeeeeee

Ne tvrdim da je neosnovano poricati suprotno od istinitosti mojih riječi jer da sam htio tvoje mišljenje, dao bih ti ga
Jaganjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 11:39   #78
Pozdrav svima
Pošto se tema zove "ruski pisci" a ne "ruski realizam", zanima me kakvo je stanje sa suvremenom ruskom književnošću, ima li kakva upečatljiva ličnost na putu za Velikane? Jedini suvremeniji pisac s kojim sam upoznata je genijalni Brodski kojeg toplo preporučam.
__________________
There is a crack, a crack in everything
that's how the Light gets in.
avant-garde is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 12:55   #79
Volim ruske pisce, sve koji su već gore nabrojani, a Dostojevski mi je najdraži. Zločin i kazna je najbolja knjiga koju sam ikad pročitala.

Anu Karenjinu sam čitala za lektiru, al nisam ju dovršila... bila mi je dosadna Uglavnom, planiram pokušati ponovo.
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 15:00   #80
Kad čujem da je Dostojevski mračan, hvatam se za pištolj.
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.