Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2024., 14:04   #1
Ovisnost o videoigrama

Mali mi je ovisan o videoigrama, ,u 5. je razredu.
Potrošio je novce da si nadogradi pohranu na kompjuteru da može više igra imati i igrati jer tvornička pohrana je bila samo 256GB, a Windowsi oduzmu 100.

Počeo se buditi po noći, oko 2, i igrati igre, tako da se sad budi jako kasno, oko 11-12.
To je dobro bilo sad za praznike, ali kad počne škola, morati će se dizati oko 7, a sve češće pita da mu kupim Robux-e (virtualni novci) da si kupi opremu u Robluxu.
Martar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2024., 16:10   #2
i?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2024., 16:33   #3
Da..to je vec problem ako se budi po noci i onda nije normalno sposoban funkcionirati u skoli.

Ja to riješim na malo ekstreman način.
Ne igram.
Uopće.

Nikakve igrice.
Ni video ni računalne ni životne.
100 posto.
Doja Cat.��
__________________
:-)
Sačuvaj malo sebe sebi.
Moj mali krug velikih ljudi.
eternally85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2024., 16:39   #4
Jedan moj frend si je kupio Subaru WRX STi od novaca zarađenih na video igrama ... Dakle ne vidim nigdje problem.

Moglo je bit puno gore: zamisli da ti klinac želi upisat filozofski faks.
Loreainte is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2024., 09:23   #5
Ajmo temu pokusat drzat konstruktivnom, a ne punom posalica

Moj je nesto stariji, isto dosta vremena provodi na igricama. Trend je na zalost takav da ovi danasnji decki uopce ne vole ici u park, na igraliste, nemaju zapravo ni gdje voziti bicikle, igrati nogomet/kosarku i sl. Parkovi su cesto opasni, blatni, puni stakla, neuredjeni itd pa roditelji ni ne pustaju djecu van. Isto tako, uopce vise nema druzenja po kucama, barem u nasoj okolini... svi zive po drugacijim kvartovima, roditelji nemaju vremena razvozit, za javni prijevoz su uglavnom premali da bi sami isli itd. Ako se zele druzit - kod mojeg to izgleda tako da tih sat, dva koje su slobodni organiziraju konferencijski poziv i onda se druze unutar igrice, pricaju, cerekaju se, valjaju fore, a usputno i igraju igricu. Kad se cure zovu medjusobno, lupaju selfije i stalno vise na viber/whatsapp grupama i hihocu se oko smike, odjece, frizura i slicno onda to nije problem, a meni se to ne cini nista bitno razlicitije od ovog sto rade decki

Zabrane mi se uvijek nekako cine kontraproduktivne, pila naopako. Umjesto toga cini mi se da bi trebalo nekako naci djetetu neku drugu zanimaciju pa ga na taj nacin zaokupiti necim drugim/pametnijim. Neka sportska aktivnost mozda - obicno su nakon treninga toliko umorni da zaspe ful rano. Radionice tijekom praznika, ako roditelji nemaju godisnjeg (a ima i radionica vezanih za informatiku i igrice, pa bi ga to moglo zanimati, a opet gurnuti u boljem smjeru). Vise boravka na svjezem zraku - npr pokusat organizirat grupu frendova pa otici negdje na planinarenje (u toj dobi ako nemaju ekipicu samo ce kolutat ocima i bit ce im dosadno), na neki izlet, kupanje na bazene ako ima nekih blizu, bowling ili karting itd.

Dalo bi se svasta smislit no prokleto je to sto danas roditelji imaju sve vise i vise obaveza, sve manje godisnjeg, moraju biti dostupni poslodavcu od jutra do mraka.... a sve manje vremena imaju za sebe i za djecu
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2024., 11:16   #6
Većina djece (a i mi odrasli) ima lošu samokontrolu kad je riječ o ekranima. Roditelj bi trebao uvesti pravila koliko i kada je prihvatljivo igrati. Moja kćer meni kaže da joj uzmem mob i tablet jer mora napraviti za školu to i to, pročittai lektiru ili što već, a ak joj je mob u sobi ne može se skoncentrirati. Isto tako ima vremenska ograničenja. Preko praznika skinem ograničenja i promatram kako koristi uređaje.
Ona ide na dvije aktivnosti i obožava ih, društvena je, ali kad je doma uređaji su najprimamljiviji.
Brat i ja smo kao klinci igrali igrice satima dok starci nisu bili doma, tako da mi je sve jasno. Gasili smo nintendo i tv pola sata prije nego starci dolaze doma da bi se tv ohladio.
__________________
Škorpija okružena Blizancima. Drugo dijete bit će Škorpija.
Atrama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2024., 11:24   #7
zabrane nisu kontraproduktivne ako nisu zabrane nego pravila, pogotovo ako su dogovorena s djecom i objasnjena.
meni mala sama zna reci daj mi zablokiraj tiktok, imam posla. nikad ju nismo kaznjavali s ukidanjem mobitela niti je ovo ogranicenje prezentirano kao kazna nego kao pomoc u nosenju s visoko adiktivnim a neizbjeznim stvarima
ja sam sama sebi zblokirala tj ogranicila aplikacije neke
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2024., 11:54   #8
Moji isto imaju ograničenja. Sad je stariji dobio playstation i preko tjedna mu damo da igra četvrtkom plus onda vikendom po 2 h. Ostatak je za druženja, izlazak van, park, sport i sl.

Da napomenem, ima treninge 3 puta tjedno, i to oduzima jako puno vremena, jer ide u školu i onda stvarno nema kad ugurati playstation, niti bih mu to i dopustila da i ima.

Djetetu trebaju granice + okolni sadržaj koji je barem jednako toliko zanimljiv i motivirajuć kao i igrice. I naravno da se i nama dogode dani kad visi na mobitelu, jer smo jednostavno premoreni, ali trudimo se da takvih dana bude čim manje.

Svjesna sam da živimo u takvom svijetu gdje smo svi zalijepljeni za ekrane, ali bitno je osvijestiti posljedice koje to ima po nas. Ja sam recimo obrisala instagram aplikaciju kad sam shvatila da sam u stanju provesti sate skrolajući. Ista stvar za djecu, samo što ovdje roditelji trebaju preuzeti odgovornost za to kako će djeca provoditi vrijeme (uvažavajući njihove želje naravno koliko je to moguće npr vis a vis npr sporta kojim će se baviti, mjesta koje bi htjeli posjetiti i sl)
__________________
Ljubav je samo riječ dok ne dođe netko tko joj pruži značenje.
khm khm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2024., 20:24   #9
Moj trenira 2 sporta (ukupno 6-8 treninga tjedno, ovisno o sezoni) vikendima ima utakmice (opet ovisi o sezoni ali zna imati i tri tekme isti vikend, svaka po sat vremena trcanja) ide u školu na dodatni sport, s frendovima dodatno van na nogac ili kosarku i opet uspijeva satima biti na igricama.
Jedino se ne budi noću jer kad zaspi nema šanse se probuditi, pripisujem to sportu. Šesti razred, ne znam kako će iduće godine, i ovako jako malo vremena uči samo koliko je goli minimum i samo razmislja kad ce bit gotov pa na igricu (ako nije trening)

Kod nas je pravilo da nema igrica prije nego riješi školske obaveze, nema plejke prije 7 navečer i prekida plejku u 10 ako je ujutro škola. A kad ne igra igrice gleda yt o igricama
Na kraju sam sretna kad gleda TV jer bar ne hrani opsesiju...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2024., 21:04   #10
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Moj trenira 2 sporta (ukupno 6-8 treninga tjedno, ovisno o sezoni) vikendima ima utakmice (opet ovisi o sezoni ali zna imati i tri tekme isti vikend, svaka po sat vremena trcanja) ide u školu na dodatni sport, s frendovima dodatno van na nogac ili kosarku i opet uspijeva satima biti na igricama.
Jedino se ne budi noću jer kad zaspi nema šanse se probuditi, pripisujem to sportu. Šesti razred, ne znam kako će iduće godine, i ovako jako malo vremena uči samo koliko je goli minimum i samo razmislja kad ce bit gotov pa na igricu (ako nije trening)

Kod nas je pravilo da nema igrica prije nego riješi školske obaveze, nema plejke prije 7 navečer i prekida plejku u 10 ako je ujutro škola. A kad ne igra igrice gleda yt o igricama
Na kraju sam sretna kad gleda TV jer bar ne hrani opsesiju...
Koliko vam je bitno da mali ide na trening i to,
biste li isto bili zadovoljni da je cijeli dan doma i gleda YouTube i da ne trenira i ne svira instrument ?
Zašto mučite djecu sa stvarima koje ne vole ?
Recimo ja, ja mrzim trćanje i treninge, samo sam doma cijeli dan po YouTubeu, a mlađu generaciju tjeramo na to, iako znamo da će postati poput nas kad ostare
Martar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2024., 21:28   #11
Naravno da mi ne bi bilo ok da cijelo vrijeme samo igra igrice i gleda YT. Da ne voli sport (a to je njegov izbor) morao bi nešto drugo nać u zivotu a da nije samo ovo dvoje, i dala bi si truda da nadjemo nešto sto mu je zanimljivo i voli. Ali pretjerano vrijeme na YT i plejki prži mozak i kao sto ne dam svaki dan mcd za rucak ne dam ni ovo.

PS i na YT ima limit.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2024., 21:34   #12
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Naravno da mi ne bi bilo ok da cijelo vrijeme samo igra igrice i gleda YT. Da ne voli sport (a to je njegov izbor) morao bi nešto drugo nać u zivotu a da nije samo ovo dvoje, i dala bi si truda da nadjemo nešto sto mu je zanimljivo i voli. Ali pretjerano vrijeme na YT i plejki prži mozak i kao sto ne dam svaki dan mcd za rucak ne dam ni ovo.

PS i na YT ima limit.
Vidim čudo djece u Meku danas,
70% ljudi u Meku djeca od 10-16g, grupa dječaka i grupa cura,
onda 5% debele žene,
5% mršave žene,
10% debeli muški,
10% normalni muški
Martar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2024., 21:41   #13
Pa?
Budi primjer djetetu i odite zajedno van iz kuće nakon posla/škole nesto raditi, ak nije doma neće bit na plejki a ak nema wifi neću ni neta imati dosta za YT.
Ak ti ležiš po cijele dane i vrtiš YT prilično mi je jasno da ti je autoritet da mu prigovaraš za isto ponašanje nepostojeći.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2024., 21:53   #14
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Pa?
Budi primjer djetetu i odite zajedno van iz kuće nakon posla/škole nesto raditi, ak nije doma neće bit na plejki a ak nema wifi neću ni neta imati dosta za YT.
Ak ti ležiš po cijele dane i vrtiš YT prilično mi je jasno da ti je autoritet da mu prigovaraš za isto ponašanje nepostojeći.
Ne mogu ja ići van, ovisan sam o cigarama, u lošoj sam formi također, a što je još gore, mali je počeo uzimati upaljače s balkona gdje pušim, i zapalio je papir u wc-u, u zadnje vrijeme pali u kaminu u vrtu svašta, bojim se da ću jednog dana doći s posla i da će me dočekati pepeo, a ne kuća.
Također sam ga vidio da mi je potrošio kozmetiku u kupaonici, svu pjenu za brijanje mi je u školjku ispraznio, kao i par šampona.

Jesu li vaša djeca ovo radila ?
Pretpostavljam da je to od stresa zbog razvoda, živim s ženom i njime, ali sa ženom ne pričam već mjesecima iako živimo skupa, sudski razvod traje već godinu dana i nikako da ga završe.
Martar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2024., 14:19   #15
Koliko godina ima dijete?
Budu oni u fazi kad ih vatra "fascinira", pa stalno nešto pale papiriće, šibice, svijeće, lišće, alkohol... Treba tu paziti svakako.
Puno to čujem i od kolegica. Obično 5,6 r.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2024., 07:57   #16
Martar, naravno da to ne rade. Odgajamo ih od rodjenja i tako nesto bi napravili jednom i nikada vise u kuci. Ne kuzim kako dijete od 10/11 godina moze toliko manipulirati s vama?! Na tvom mjestu bih prije sebe sredila, a onda pokusala ponovno s odgojem.

Moji imaju 9 i 12 godina. Nemaju nikakva ogranicenja unaprijed, ali zna se da preko tjedna nema playstationa dok imaju skolske i druge obaveze, a vikendom se onda dogovaramo ovisno o drugim aktivnostima, obavezama. Ali oni nisu ovisni i ne igraju preko neta. To je i bio uvijet za playstation. Inace ga ne bi dobili.

Na mobitelima takodjer nemaju ogranicenja ili family link jer i oni moraju imati odgovornost. Ali mi pokazu koga gledaju, ja odobrim ili ne/odobrim, a za igrice koje instaliraju isto prvo provjere.

Djecu u toj dobi trebate vise kontrolirati, ali im i argumentirati zasto ih kontrolirate, onda nece biti nikakvog bunta. Barem ga kod mojih nema i oni se i medjusobno korigiraju.

I kakvo budjenje u 2 ujutro?!!! Jos jedna greska je sto ste tako malom dijetetu stavili kompjuter/igrice u njegovu sobu, ako nema odgovornosti. PS i komp moraju biti u dnevnom boravku ako niste u stanju odgojiti dijete. Samo jos napisi i da se zakljucava, a vi ne smijete u sobu kada zelite, onda ste stvarno zakazali.

I nemoj pretpostavljati zašto pali ili troši tvoju kozmetiku nego razgovaraj s njim, ako treba neka ide kod psihologa. U 7.razredu polude i djeca koja su u 6. dobra, kakav će onda tvoj biti. Nemoj čekati da se dogodi vece sranje, djeluj…

I kada vidim kakav rijecnik koriste djeca po whatsapp grupama, tu je definitivno zakazao kucni odgoj.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2024., 11:23   #17
Cepin mislim da bas ne razumiješ značenje fraze “nemaju ograničenja” jer ih tvoji imaju brdo.

Uglavnom @Martar - kakve zaboga veze ima to sto pušiš i nisi u formi s prijedlogom da nakon posla izadjes sa sinom van? Pa nisam napisala da odete igrat 2h nogomet ili 5k oko Jaruna.

Rekla sam ti da izadjes s njim van iz kuće da se maknete od stvari na kojima provodi previše vremena. Odite u šetnju u kvartovsku slastičarnu, u kino, u grad gledati lampice, u zoo, u najobičniju šetnju, bilosto da se maknete. Gledajte doma zajedno nešto zanimljivo. Uključi ga da zajedno radite večeru. Uključi ga u kućanske poslove. I sve to hitno prije nego ga pubertet pošteno zvekne jer će tad biti jako teško nešto novo uvoditi.

Drugo - ti si otac, u 10 navečer je naredba da se sve gasi, uzmi mu kontrolere daljinske i mobitel/tablet iz sobe i neće se buditi ako ne može igrati igrice. Stavi novi password na wifi. U stvari ja sam znala roditelje koji bi na posao odnijeli router pa doma ne bi bilo interneta dok ne dodju nazad

Treće - peti razred, nije malo dijete. Stvari koje radi koštaju novce i potencijalno ćete ostat beskućnici ako vam izgori stan. Pričaj s njim o tome kao s odraslom osobom, nije glup ni toliko mali da ne razumij.

I četvrto - pričaj s njim o razvodu o budućnosti o tome kako se osjeća, sto ga smeta od čega strepi u budućnosti vezano uz vas razvod i situaciju doma. Pitanje je koliko je njegova ovisnost u stvari bijeg od situacije doma.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2024., 12:16   #18
A knjige, pozoriste za decu,setnja psa, vikend putovanja, to nista?

Malo treba slusati i psihologe i psihijatre, na sta sve ova zavisnost moze lose da utice, od psihe, do snalazenja u prostoru i fizickih problema svih vrsta.
__________________
''Mene brine, sto su kupili te sine,ti sa vlasti, da bi mogli nastaviti krasti!Stidece se tebe deca, sto si glasao za keca,
Jer je tvoje srce k'o u zeca, muko moja.''
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2024., 15:35   #19
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Cepin mislim da bas ne razumiješ značenje fraze “nemaju ograničenja” jer ih tvoji imaju brdo.
Napisala sam da nemaju family link i sl unaprijed postavljena ogranicenja koja sama po sebi ne stvaraju odgovornost. O ogranicenjima se razgovara, ne postavljaju se preko nekih aplikacija ili da ce vikendom uvijek igrati playstation 2h, pa je to zapisano u kamenu.

Pa ako ti dijete daje mobitel da moze uciti znaci da nije sposobno samo kontrolirati svoju ovisnost, a to nije poanta ogranicenja kod mene, vec da ih mogu i sami kontrolirati i pregovarati o njima po potrebi.

Mi imamo pravila i ogranicenja koja dogovaramo. Zasto bi im se npr. usred videa ugasio internet? Sto tocno s time itko dobiva?

Ili da ih pratim na lokatoru pa se nemaju potrebe javiti sami, sto vecina roditelja danas prakticira.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2024., 16:45   #20
Moja je imala parental control i sreen time u oš, sad više u sš to nema. Mislim da je besmisleno joj to nametati. Moj je osobni dojam da previše provodi vremena za ekranom, ali dok god su ocjene ok, ide na treninge, izlazi i druži se, nemam argumente za jamrati.
Geofencing joj nikad nismo stavljali. Meni je općenito to creepy da ju uhodim na svakom koraku i stvara mi nelagodu. Pa tko bi to htio imat instalirano da ga netko stalno prati i nadzire. I kakvu poruku joj time zapravo šaljem?
Uvijek mi kaže gdje, sa kim ide. Javi se, čak pošalje i fotke... I to mi je ok. A da se brinem, naravno, to mi je u opisu posla
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:36.