Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2002., 15:25   #21
Protiv:

1) mrtvog covjeka nista neces naucit
2) jebesh primjer, mafija daje primjer
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 16:13   #22
Page. Ljudi su zivotinje. Ali neke primitivne nagone nije pametno poticati, jer su stetni za drustvo. Ako je nagon stetan za drustvo, tada se taj nagon sankcionira. Simple as that. A osveta je jedan od nagona koji se isto tako sankcionira.

A ideja pravne drzave je upravo u tome da se pravmo i pravdom bave neke druge institucije.

Naravno, ja pricam o idealnom drustvu. O drustvu ka kojemu moramo teziti.

BTW, odjebite vise sa silovanim djevojcicama i slicnim shemama. Hocu reci, ako ti covjek siluje kcer, imas ga pravo ubiti. I ubij ga ako ti je to tako bed. Ali ces za to kazneno i odgovarati.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 16:42   #23
Re: NE smrtnoj kazni

Quote:
Originally posted by T.C.
A argumenti su:

1. Mogucnost pogubljenja nevine osobe - greska pravosudnog sistema se ne moze ispraviti.
2. Nije dokazano da smrtna kazna utjece na prevenciju buducih umorstava, dakle jedini motiv je osveta
3. Vecina ljudi bliske zrtvi (pretpostavimo da je smrtna kazna uslijedila zbog ubistva) se ne osjeca bolje nakon pogubljenja. Znaci sama osveta ne donosi mir obitelji zrtve, i svakako ne ozivljava zrtvu.
4. Oduzimanjem zivota drzava sebe izjednacava s ubicom kojeg kaznjava.
5. Mogucnost pogubljenja nevine osobe (vrijedi spomenuti vise puta)
6. Vidi pod 5...
Sve istina.Sve zdravorazumski argumentirano.
No, stari dobri ljudski nagon osvete, moram priznati je neshto sto aposlutno razumijem, i nisam, najiskrenije, sigurna da ne bih stisnula prst na obarachu manijaku koji bi uchinio nažao nekome meni bliskom i dragom.

Znam u suprotnosti je sa svim krshcanskim , božjim i inim zakonima duha , morala i svih mogucih općeprihvacenih vrijednosti, na koje se i sama pozivam, velikim dijelom.

Ali, uvijek, uvijek, se sjetim Kiklopa, te Marinkoviceve - teorije preventivne dehumanizacije-strashno, ali mjestimice toliko zivotno istinito.

Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 17:27   #24
Kad čitam o svim tim grozotama, uvijek govorim kako bi trebalo uvesti smrtnu kaznu i tako zauvijek spriječiti umobolnike da čine to što čine. Al opet, sjetim se onog filma, "Zelena milja" gdje su iscjelitelja stavili na električnu stolicu jer su ga našli kako plače grleći 2 mrtve curice pune krvi. Naime, on im je probao pomoći, ali nije uspio.
I tak da je to gadno pitanje. Al za nekog luđaka, za kog se zna da ima tolko i tolko prekršaja i ostavljenog divljaštva iza sebe, za njih treba uvesti smrtnu kaznu.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 17:51   #25
Quote:
Originally posted by GothicA
Kad čitam o svim tim grozotama, uvijek govorim kako bi trebalo uvesti smrtnu kaznu i tako zauvijek spriječiti umobolnike da čine to što čine. Al opet, sjetim se onog filma, "Zelena milja" gdje su iscjelitelja stavili na električnu stolicu jer su ga našli kako plače grleći 2 mrtve curice pune krvi. Naime, on im je probao pomoći, ali nije uspio.
I tak da je to gadno pitanje. Al za nekog luđaka, za kog se zna da ima tolko i tolko prekršaja i ostavljenog divljaštva iza sebe, za njih treba uvesti smrtnu kaznu.


Nije li se i za tipa iz "Zelene milje" "znalo" da je ubio te dvije djevojcice?

Kako se pouzdano zna da je netko ubio ako nema svjedoka pa cak i onda... poznate su manipulacije dokazima od strane svjedoka i policije...
 
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 18:14   #26
Ne sjećam se baš svega, al mislim da je tip mentalno bio malo usporen. A za onog tko ih je zaista ubilo, saznalo se na kraju (optuženik je čuvaru kroz misli pokazao tko je ubojica). Al fućkaš ga, to je samo čuvar vidio, tj. mogao vidjeti.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 18:19   #27
Quote:
Originally posted by GothicA
Kad čitam o svim tim grozotama, uvijek govorim kako bi trebalo uvesti smrtnu kaznu i tako zauvijek spriječiti umobolnike da čine to što čine. Al opet, sjetim se onog filma, "Zelena milja" gdje su iscjelitelja stavili na električnu stolicu jer su ga našli kako plače grleći 2 mrtve curice pune krvi. Naime, on im je probao pomoći, ali nije uspio.
I tak da je to gadno pitanje. Al za nekog luđaka, za kog se zna da ima tolko i tolko prekršaja i ostavljenog divljaštva iza sebe, za njih treba uvesti smrtnu kaznu.

A ko tebi ili meni daje pravo da uzmem ljudski zivot???
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 18:25   #28
Quote:
Originally posted by Vanja oko panja
A ko tebi ili meni daje pravo da uzmem ljudski zivot???
Dobro pitanje. A tko ubojicama, luđacima i sličnima daje pravo da to čine?
Ako ćemo stalno razmišljati tko nama daje pravo da sudimo nekoga ili mu oduzmemo život(smrtna kazna), onda je bolje da budemo potpuno pasivni ili da sve pak počnemo uništavati, ubijati i širiti zlo. Jel to je ionako lakše, a nitko nas nema pravo kazniti.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 18:43   #29
Re: Smrtna kazna

Quote:
Originally posted by Pale Blue Eyes
Da znam, znam... vec je ta tema bila 657 puta... no ponavljanje je majka znanja... i zato idemo jos jednom...

Da li ste za ili protiv smrtne kazne?

No posto je ovo ipak podforum filozofija... a ne neki cosmo upitnik mi se ne budemo zadovoljili odgovorima poput DA i NE nego argumentirano...zasto DA ili zasto NE?
Osvrnuo bih se malo na uvodni post. Svi znamo da je ta tema bila 657 puta. Cinjenica je da je ponavljanje majka znanja. Isto tako je cinjenica da je pametnom i jednom dosta.
Ova druga cinjenica relativizira onu prvu te se namece pitanje; zbog cega, ustvari, idemo jos jednom?
DA ili NE? Pitanje je toliko kompleksno da se na njega ne moze dati zadovoljavajuci odgovor. Postoji mnostvo argumenata i za DA i za NE... argumentima nikad kraja.
No posto je ovo podforum "vilozofija" i traze se argumenti, ja sam eto, argumentirao zasto ne argumentiram.
napokon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 20:10   #30
Možemo mi tu sad filozofirati i ubjeđivati se do Bozića a opet bu sve po istom. Svatko od nas već ima svoj čvrsto izgrađen stav koji se očito nebude promjenio.

Ja bih nekog masovnog ubojici ili pedofila spržio, pogotovo ako je recidivist i gotovo.
Takvi ne zaslužuju život. Pogotovo ako je vjerovatno da će takvo djelo ponoviti. Zar nije bolje da neki degenerik bude pod zemljom nego netko nevino ljudsko biće?
I nimalo ne pušim one šprehe kako je društvo krivo.
Jeli društvo od mene ili vas stvorilo silovatelje? Ili ratne zločince?
Uostalom društvo je tako širok pojam da je bespredmetno o njemu na ovome mjestu raspravljati. Sigurno ih nije takvima napravilo društvo koje počiva ili bi barem trebalo poćivati na maximi-"slobodno čini sve što ne šteti drugima. A kad počneš ćiniti nešto što ruši same temelje takvog društva, i to napraviš više puta-kraj priče buraz.

I to je to.
Uostalom kod nas više i onako nikada nebude smrtne kazne. A sve ovo je onda samo mlaćenje prazne slame.
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 20:29   #31
Quote:
Ja bih nekog masovnog ubojici ili pedofila spržio, pogotovo ako je recidivist i gotovo.Takvi ne zaslužuju život. Pogotovo ako je vjerovatno da će takvo djelo ponoviti. Zar nije bolje da neki degenerik bude pod zemljom nego netko nevino ljudsko biće?
Slažem se s tobom
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 22:49   #32
Quote:
Ne kuzim kako covjek prakticirajuci neko djelo kaznjivo od strane drustva i drzave... moze samo odjednom iskociti iz svoje koze (koze covjeka) i uskociti u kozu kreature i nakaze!!!
nije to odjednom, to je obicno proces, ali se manifestacija javi kasnije. jedno je oblik, drugo svijest. Ja čovjekom smatram svjesno bice, pri cemu je oblik sekundaran


Quote:
Nisam znala da covjek moze izgubiti "covjekost" bilo kakvim cinom...
naravno, i te kako



Quote:
Ljudski je ubiti tog silovatelja isto koliko je ljudski silovati djevojcicu....
no comment. svakakvih bisera sam procitao, ovo je za anale

Quote:
Koliko mi je poznato... zatvorenici su itekako zaposleni. Tako da ce biti prije da izdrzavaju sami sebe...
mislim da ti nije dobro poznato. danas i oni imaju svoja "prava". Izmedju ostaloga, ne moraju raditi u zatvoru i nitko ih na to ne moze natjerati

Quote:
Ubijanjem covjeka...ma sto god on napravio... ne reagiramo "razumno" ...samo se osvecujemo. Svi znamo da se osvetom nista ne postize. Treba se radije usredociti na pitanje... zasto postoje silovatelji, ubojice, "kriminalci", teroristi i ostali drustveni otpadnici??? I sto ih tjera na radnje nad kojima se "normalni" ljudi zgrazaju???
ne, ne osvećujemo se. Mi time jenostavno čistimo tkivo društva od gnoja i prljavštine. To nema nikakve veze sa osvetom (OK, ima, ali nije primarni faktor).
U svakom slucaju, u pravu si da je preventiva daleko najbolji način ali to jednostavno nije moguće, ili je prekasno ponekad
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 05:31   #33
A jel on to ucinio il nije cete znat jer vam je tak rekla televizija
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 12:05   #34
Quote:
Originally posted by -Watashi!i!i!i-
A jel on to ucinio il nije cete znat jer vam je tak rekla televizija
Ne, ne bih mijesao kruske i jabuke. Jedna je stvar pitanje da li je potrebna smrtna kazna, a potpuno druga nacin njenog donsenja. Moje misljenje je da se u Hrvatskoj danas takva kazna ne moze efikasno primjenjivati iz prostog razloga sto su i sudstvu i policiji mnogi bolesno ambiciozni ljudi, koji se vec nalaze na polozajima koji daleko, daleko nadmasuju njihove sposobnosti.
Ali u mnogim drzavama da.
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 16:16   #35
Page, jel ti to mislis na demokratsku Ameriku ili Tursku? Halo, fali nam komunikacije, ocito.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 16:27   #36
DA za smrtnu kaznu....

Zašto? Odgovor je u samnom njenom imenu... KAZNA

Ljudi, nemojmo se zavaravati... Naziv popravna ustanova je obično licemjerstvo, i taj naziv je napravljen da bi zatvori bili "politički korektni"

Jednostavno, postoje zločin i kazna... Obična ljudska najprirodnija - OSVETA

Uzmi nečiji život bez ikakvog opravdanog razloga (nemojte me sad napast, i za uzet život postoji opravdanje), i onda će se uzet i tvoj život...

Možda, jednog dana, kad izgubimo svaki tračak svojih instinkata, će se to promijeniti...

Ali, do tada, ja sam za to da postoje djela koja treba KAZNITI smrću... ne preventirati (ovdje mislim na prevenciju daljih zlocina), ne popravljati, nego jednostavno - kazniti...

A tek kad se prestane prakticirati djelo kaznjavanja, i to u svim smislovima (bila to kazna za zlocin, ili kazna za dijete jer je razbilo nesto), onda sam za to da se ukine smrtna kazna... ali ne do tada...
__________________
I came up with a new game show idea recently. It's called The Old Game. You've got three old guys with loaded guns on stage.
They look back at their lives, see who they were, what they've accomplished... How close they came to realising their dreams...
The winner is the one who doesn't blow his brains out. He gets a refrigirator.
Reebok is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 17:57   #37
možda nam i fali komunikacije, ali se to vrlo brzo razjasni. Evo ja prvi:
- diskutiramo o smrtnoj kazni za teške zločine. Za ili Protiv. Ili drugim riječima: je li potrebna ili ne.
- naravno da se smrtna kazna zloupotrebljava u mnogim zemljama. Ali to nije bit priče. Bit je smrtna kazna kao takva.

Naravno, mošemo raspravljati i o tome kako spriječiti zlouporabu iste.
Reebok, potpisujem tvoj post
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 21:00   #38
Dakle imamo prakticno pitanje smrtne kazne i teorijsko pitanje smrtne kazne.

Sto se tice prakticnog pitanja, jasno je da postoje vec navedeni problemi u vezi toga, koji kazu da je smrtna u kurcu.

Sto se tice teorijskog, tada je nesto drukcija prica. Jer radi se o raznim teorijama.

Ree, istina, zatvor nije nikakva odgojna ustanova. Kao sto to nije niti smrtna kazna za pocinitelja
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 21:19   #39
Re: NE smrtnoj kazni

DA SMRTNOJ KAZNI!!!

Quote:
Originally posted by T.C.

1. Mogucnost pogubljenja nevine osobe - greska pravosudnog sistema se ne moze ispraviti.
Mogucnost je smanjena ukoliko postoje dokazi koji ga terete za dozivotnu.

Quote:

2. Nije dokazano da smrtna kazna utjece na prevenciju buducih umorstava, dakle jedini motiv je osveta
Nije dokazano? A da li se uopce radilo kakvo istrazivanje i ako da, molim da mi navedes koje i kada.

Quote:

3. Vecina ljudi bliske zrtvi (pretpostavimo da je smrtna kazna uslijedila zbog ubistva) se ne osjeca bolje nakon pogubljenja. Znaci sama osveta ne donosi mir obitelji zrtve, i svakako ne ozivljava zrtvu.
Kakav je ovo argument? Kaj me briga za najblize? A sto ej sa masom ljudi koje je doticna persona poubijala?

Quote:

4. Oduzimanjem zivota drzava sebe izjednacava s ubicom kojeg kaznjava.
Kako drzava sebe izjednacava s ubojicom? Drzava je sluga naroda. Ako narod tako odluci, onda je na drzavi da to izvrsi. A sto je sa zrtvama koje je poubijao?

Quote:

5. Mogucnost pogubljenja nevine osobe (vrijedi spomenuti vise puta)
Ovo si vec navela.

Svi koji ste protiv, recite, kako bi reagirali da vam doticni ubije kcer, sina, majku, oca? Da li biste bili ravnodusni prema njemu? Da li bi se isto tako ravnodusno osjecali kada bi doticni izasao na slobodu?
Za smrtnu sam samo kod najokrutnjih, visestruhih ubojica. Za ostale sam za odsluzenje u zatvoru.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 21:20   #40
Ne.

Osim vise puta navedenih razloga, ja imam jedan dodatni.

Obicno su (osim u muslimanskim zemljama) smrtne kazne takve da pruzaju vise-manje trenutnu smrt.
Kakva je to kazna nekome ubojici koji je svoju zrtvu prije smrtni npr. tukao, ponizavao, sakatio? Pa to je premija.

Smatram da bi za takve ubojice, pedofile, silovatelje, ratne zlocince i ostale "veseljake" bio potreban poseban, strogo cuvan zatvor gdje bi takvi sluzili dozivotnu kaznu bez prava pomilovanja koja bi se sastojala od najjadnije hrane, rada od jutra do mraka na najtezim i najopasnijim poslovima (pa ako umre, nije bitno, barem je jednom u zivotu bio koristan), gdje bi se ti ljudi "krotili" i od kojih bi se trazila potpuna poslusnost, do kraja zivota. Uglavnom, pakao, fizicko i psihicko ponizavanje. Pa bi on ispastao, a ne bi umro u sekundi.
Npr. od injekcije? Umres u snu! A na stolici cesto umru i prije nego sto je struja pustena, od straha.
Da li su mnogi od tih ubojica i siledzija ispastali onoliko koliko i njihove zrtve? NISU!!!!
Jos jedan razlog protiv smrtne kazne jest taj sto bi kazna trebala imati odgojnu funkciju i za pocinitelja. A smrtna takvu ulogu, je li, nema.
A ako bi se bar jedan pokajao u svom pacenju u onom zatvoru, taj zatvor bi ispunio svoju ulogu.
Naravno, kajanje ne bi promijenilo presudu. O, ne, ne.
neovisan? is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:49.