Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2012., 23:34   #541
Smisao je da je sve prolazno, samo se tako možemo nositi sa srećom, nesrećom i na kraju smrti.

Ima ljudi koji se ne znaju nositi ni sa srećom.
Marian Oden is offline  
Old 23.09.2012., 09:49   #542
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Smisao je da je sve prolazno, samo se tako možemo nositi sa srećom, nesrećom i na kraju smrti.

Ima ljudi koji se ne znaju nositi ni sa srećom.
Postoji smisao, jer život nije besmislen.

Samo taj smisao trebamo otkriti.

Kada ga otkrijemo, život će nam izgledati potpuno drugačiji i ljepši.
teodor francic is offline  
Old 27.11.2012., 12:36   #543
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
mislim da je pronalazak prikladnog smisla osnova zdravog i zadovoljnog funkcioniranja svakog čovjeka.
Možda čovjek pronalazi neke osobne ciljeve čije ispunjavanje te čini privremeno sretnim ali mislim da to ipak nije smisao.

Mehanizam je otprilike: zadaš si neki cilj, ostvariš ga, endorfini u mozgu se oslobode, dobiješ svoju "nagradu" i poslije tog ciklusa si opet na početku.

Npr.: odlučiš završiti faks - završiš faks, zadaš si traženje posla - nađeš posao, kupiti auto - uštediš lovu i kupiš auto, hoćeš veću plaću - promijeniš firmu i imaš veću plaću, hoćeš biti stručan na poslu - usavršavaš se, certificiraš, gradiš karijeru itd.
Zapravo si moraš zadavati nove ciljeve koje onda ostvariš ili ne ostvariš ali mislim da to još uvijek nije smisao života.

Mislim da život nema neki "krovni", univerzalni smisao...
Možda nam se teško pomiriti s tim da nas je priroda jednostavno stavila tu gdje jesmo i namjenila nam samoodržanje i produženje vrste kao glavne ciljeve. Mislim da prirodu ne zanima činjenica da se naš mozak poprilično razvio i da tražimo odgovore na pitanja koja možda nemaju odgovor...
ivan__83 is offline  
Old 27.11.2012., 13:01   #544
Quote:
tritritri kaže: Pogledaj post
koga briga koji je smisao života? kod sebe sam primjetila da o smislu života razmišljam isključivo kad sam zbog nečega tužna, anksiozna, razočarana ... sretni ljudi ne razbijaju glavu o smislu života nego jednostavno žive. prema tome, nije pitanje koji je smisao života neko koji te k natjerao da uopće misliš o tome? ok, ne želim banalizirat ovo vječno pitanje, vjerojatno je moj post za neku od tema psiho-kauča, a ne filozofiju, ali eto.

ako su brojni filozofi tijekom povijesti umrli, a da nisu uspjeli zaključiti koji je bio smisao njihovog življenja, tko sam ja da se uopće upuštam u taj posao? uostalom, možda nas vlastiti život iznenadi i jednog dana sam ponudi odgovor, a do tad - živi i uživaj.
Mislim da se svakom misaonom biću koje se ne svodi na pronalaženje užitaka (ilitiga "u se, na se, poda se" ) povremeno javi to pitanje. Puno filozofa je tražilo odgovor ali ga nije našlo, ipak mislim da bi se dosta ljudi osjećalo uskraćeno i površno da se ne zapita to pitanje.

I Albert Camus je rekao "ako hoćeš biti sretan nemoj tražiti od čega se sreća sastoji, ako želiš živjeti nemoj tražiti smisao života" - s tim da je čovjek valjda htio reći da ne treba očajavati i opterećivati se ako ne nađeš smisao života.

Ako čovjek imalo odmakne svoja razmišljanja od trivijalnog (npr. utrke za novcem, tjelesnim užitkom i sl.) dolazi do tog pitanja. Ja osobno ne bi htio da mi se život svede na uobičajene "high"-ove tipa fina hrana, sex, zezancija, karijera i sl.
ivan__83 is offline  
Old 27.11.2012., 13:53   #545
Da li mi dajemo smisao životu, ili je obrnuto? Budući da svi živimo svoj individualni život, smisao mu nikako ne može biti uopćen. Svatko kreira vlastiti.
Ja bih rekla da je smisao života živjeti..
__________________
Govor je uzrok svih nesporazuma...
Novovalka is offline  
Old 27.11.2012., 14:12   #546
Koji je smisao zivota ?
julies is offline  
Old 27.11.2012., 14:13   #547
Možda je smisao dar koji neki zadobiju u ovom životu a neki ne. Možda kao možebitna mogućnost, ostaje jedini pravi realitet koji jeste. Možda je sve, a možda je ništa. Možda je blagoslov, možda je prokletstvo, možda treba biti oboje. U svakom slučaju - možda - ostaje svima zajedničko, smisleno i besmisleno stanje.
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Old 27.11.2012., 18:08   #548
Quote:
julies kaže: Pogledaj post
Koji je smisao zivota ?
Da saznaš ZAŠTO živiš.
teodor francic is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.