Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2014., 17:23   #41
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Pa recimo da imaš potvrdu o tijeku novca?


Sent from my iPad using Tapatalk HD
A to nemaš ako uplatiš na njihov tekući ili žiro račun????
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 17:27   #42
Zato pitam, ako je to dovoljno onda ok.

Ovo ostalo je ovako kako sam napisao? Deda mora platiti porez na nasljeđivanja gotovine?


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 17:32   #43
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Zato pitam, ako je to dovoljno onda ok.

Ovo ostalo je ovako kako sam napisao? Deda mora platiti porez na nasljeđivanja gotovine?


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Kolko ja znam ne...
Oporezuju se samo nekretnine
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 19:43   #44
Porezna uprava ne misli tako:

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...edstva_165.pdf


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 19:53   #45
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Porezna uprava ne misli tako:

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...edstva_165.pdf


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Ali djed svejedno ne plaća.
Djed je krvni srodnik u ravnoj liniji.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 08:06   #46
Da sad tek vidim đ a je različita odredba za rabljeni automobil i gotovinu. Na auto je već plaćen neki simbolični porez. Radi se o autu iz 1998.

Hvala na pomoći, sad je sve razjašnjeno. Tema može pod ključ.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 00:36   #47
Može li mi netko odgovoriti. Na rješenju o nasljeđivanju piše na dnu druge stranice da će obavijestiti PU Zagreb. Pretpostavila sam da to znači Porezna uprava. Kod javnog bilježnika je plaćeno 3250 kn za taj ostavinski postupak. Trebam li ja ići još osobno u Poreznu upravu u vezi naslijeđa nekretnine odnosno stana. Zar nije porez na nasljeđivanje plaćen već kod javnog bilježnika? Nije mi ništa javni bilježnik rekao da moram ići još na Poreznu upravu, ali zaboravila sam ga pitati. Tu na forumu piše da se treba udariti pečat u Poreznoj upravi na neki dokument o nasljeđivanju nekretnine da je oslobođeno od plaćanja poreza. Je li to sve točno, ako možda netko zna?

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 16:50   #48
Molim pomoć, naime suprugu njegova baka želi ostaviti u nasljedstvo dio nekretnine i pretpostavljam dio gotovine,želi to ravnomjerno podijeliti svojoj djeci(između ostalih i majci mog supruga) i mom suprugu, njenom unuku.
Stvar je u tome da suprugova majka želi baku nagovoriti da ostavi njoj dio koji bi trebao pripasti njenom sinu, tj.mojem mužu,jer da onda moj muž nebi morao plaćati nikakav porez na to,znači sveki bi taj dio nasljedstva preuzela na sebe i potom bi ona taj dio dodijelila svojem sinu, mom mužu, jer bi onda on bio oslobođen poreza kao direktan nasljednik.
Jel pametno na taj način zakomplicirati stvar ili bi suprug trebao odbiti savjet svoje mame i direktno prihvatiti bakino nasljedstvo?
le piaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 16:00   #49
Quote:
le piaf kaže: Pogledaj post
Molim pomoć, naime suprugu njegova baka želi ostaviti u nasljedstvo dio nekretnine i pretpostavljam dio gotovine,želi to ravnomjerno podijeliti svojoj djeci(između ostalih i majci mog supruga) i mom suprugu, njenom unuku.
Stvar je u tome da suprugova majka želi baku nagovoriti da ostavi njoj dio koji bi trebao pripasti njenom sinu, tj.mojem mužu,jer da onda moj muž nebi morao plaćati nikakav porez na to,znači sveki bi taj dio nasljedstva preuzela na sebe i potom bi ona taj dio dodijelila svojem sinu, mom mužu, jer bi onda on bio oslobođen poreza kao direktan nasljednik.
Jel pametno na taj način zakomplicirati stvar ili bi suprug trebao odbiti savjet svoje mame i direktno prihvatiti bakino nasljedstvo?
Unuk je sljednik u ravnoj liniji (potomak) i ne plaća porez na nasljedstvo ili dar .
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 21:40   #50
nakon smrti rođaka naslijedili smo nas desetak rođaka sve ono šta je sud naveo kao njegovu ostavinu. nismo sumnjali u sud i nismo se žalili.sada nakon 2 god. dolazi da platimo porez na nasljedstvo. tom prilikom jedan od nasljednika ide na katastar i na zemljišnik i po broju čest. nalazi sasvim druge vlasnike svih tih čest koje mi nasljeđujemo.ima tu i društv. vlasništva i javnog dobra.sve u svemu nigdje nema imena pok. rođaka kojeg mi nasljeđujemo.šta sada da radimo.imamo pravo žalbe, a dali će to šta postić neznam.
novka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 18:32   #51
Trebali ste se žaliti na rješenje o nasljeđivanju.

Sad kod poreza nema smisla.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 19:39   #52
hvala na odgovoru. falili smo šta nismo onda provjeravali dali je sve toćno ali i sud je donio odluku van pameti, jer sadašnji vlasnici nisu od sada već od nazad 40 god.samo mi to nismo znali da je pok. to rasprodao. još jednom hvala.
novka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 16:05   #53
Plaća li se porez na nasljedstvo na prvo ili na drugo koljeno ? Dakle majka - sin, baka - unuci - plaća li se u samo u drugoj varijanti ili možda u obe ili u niti jednoj ?

Može link ako Vam nije problem, tražio sam na internetu porezne uprave ali nisam uspio naći...
__________________
Gulbis, T. Haas, Youzhny, Llodra, Klizan, Benneteau, Dimitrov, Paire, Goffin, Dr. Ivo, Raonic Barthel, Penneta, Robson, Kvitova, Sharapova
asuekoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 17:14   #54
Ne plaća se.

Zasad.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 17:33   #55
Hvala na odgovoru.
__________________
Gulbis, T. Haas, Youzhny, Llodra, Klizan, Benneteau, Dimitrov, Paire, Goffin, Dr. Ivo, Raonic Barthel, Penneta, Robson, Kvitova, Sharapova
asuekoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 11:19   #56
Tri zakona za istu stvar!

Vjenčali se '74, dvoje djece se rodilo, razveli se '88, ali nastavili ziviti zajedno u zajednici i gospodarskoj i obiteljskoj, zadržali isto prezime, nakon '88 stekli nekretnine koje su uknjizene bile na muza, prebivali na istoj adresi, muz prije 3 mjeseca preminuo iznenada, na ostavinskoj raspravi bilježnik dao informaciju da su zakonom o nasljeđivanju i obiteljskim zakonom sva prava bracnih i vanbracnih drugova izjednačena, na ostavinskoj nazocna majka, sin i kćerka, sporazumno odluče da majka nasljedi većinu nekretnina, mada bez ikakvih problema su sve troje suglasni da bilo tko bude nasljednik budući da su svi u slozi oduvijek i međusobno se u svemu nadopunjuju, surađuju i pomažu smatrajući da je sve zajedničko. Odriču se prava na žalbu na rješenje o nasljeđivanju u kojem se navodi da nitko ništa ne osporava, te da su nasljednici prvog reda izvanbračna supruga, sin i kćer. Pok. Muz ostavlja iza sebe neplaćen porez na promet na jednoj od nekretnina koji je nasljedila supruga koji ona plaća općom uplaticom sa svojim podacima, na tu istu nekretninu porezna uprava najavljuje supruzi porez na nasljeđivanje. ?????
brmbota is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 17:33   #57
Možda nije baš točno ta tema, ali nisam mogla nać pa bih pitala ovdje...Ako može i neki link jer ja ne mogu nigdje nać podatak.

Prodali bi nekretninu koju smo nasljedili, osim poreza od 5% da li nas vežu još neki porezi (ili penali) pri prodaji?

Netko mi je rekao da na nasljeđenu nekretninu se mora još nešto platiti ako nekretnina nije u tvom vlasništvu nekoliko godina a ti je želiš prodat...

Molim vas odgovor što prije hića je
e-uphoria is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 17:11   #58
Lijep pozdrav svima.
Imam jedno pitanje vezano za nasljedstvo.Prije par mjeseci mi je preminuo djed i mjesec dana prije svoje smrti mi je dao popriličnu svotu novaca koju je imao i čuvao u vlastitoj kući.
Sad mene zanima da li ja te novce moram negdije prijaviti i da li se na to plača nekakav porez jer bih s tim novcima možda kupio neku nekretninu?
mozak23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 10:05   #59
kratko pitanje

Dosta sam googlao ali nisam nasao nikakve informacije. Pa ako vam nije problem treba mi samo kratki odgovor.

Dali rodbina nakon smrti člana obitelji plača porez na nasljedivanje štednje?

Hvala unaprijed
Flegy33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 16:12   #60
Quote:
Flegy33 kaže: Pogledaj post
Dosta sam googlao ali nisam nasao nikakve informacije. Pa ako vam nije problem treba mi samo kratki odgovor.

Dali rodbina nakon smrti člana obitelji plača porez na nasljedivanje štednje?

Hvala unaprijed
Sestrična je nasljedila od tete ušteđevinu, nije ništa platila poreza.
Osim trošak ostavinske rasprave.

pozdrav.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:16.