Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2012., 00:00   #101
ako se taj put koristio oduvijek i ako svi prolaze po njemu, onda može biti da ima neke pravoslužnosti. Zapravo to bi trebalo pisati na vašem vlasničkom listu. Dole na dnu treba pisati. Vi nebiste trebali zatvarati put koji se godinama koristi, osim ako nema nekog drugog prilaza za te parcele, pa mogu i drugdje prolaziti.
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 00:26   #102
nažalost ili pak na moju sriću na vlasničkom listu ne pise ništa o tome tj. tom pravu pravoslužnosti....
naposlijetku,iskreno nebi mene to puno ni zanimalo,al cinjenica je da je taj prolaz tik do moje kuće...i to je jedini prostor di se mogu malo proširiti il ieventualno napraviti garažu...i da naravno,postoji drugi put do drugih zemljištanali je kudikamo duži a ovako praktički sa glavne ceste se prodje preko moga zemljišta..neznam trebam li možda napomenuti da to nisu građevinska zemljišta iza mene...
Crobex24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 12:58   #103
Quote:
Crobex24 kaže: Pogledaj post
nažalost ili pak na moju sriću na vlasničkom listu ne pise ništa o tome tj. tom pravu pravoslužnosti....
naposlijetku,iskreno nebi mene to puno ni zanimalo,al cinjenica je da je taj prolaz tik do moje kuće...i to je jedini prostor di se mogu malo proširiti il ieventualno napraviti garažu...i da naravno,postoji drugi put do drugih zemljištanali je kudikamo duži a ovako praktički sa glavne ceste se prodje preko moga zemljišta..neznam trebam li možda napomenuti da to nisu građevinska zemljišta iza mene...
Građevinska ili ne, nebitno je. Možda bi bilo bitnije da je građ. ali bolje za Vas što su sve poljoprivredna.

Ja bih se malo raspitao još kod odvjetnika ili nekoga tko je upučen u to, da ne napravite zid pa da Vas ovaj tuži. Pa naposljetku i morate sve to rušiti.

Mislim da bi ste imali potpuno pravo to zatvoriti ako ima prilaz s druge strane, bez obzira koliko je dug. Naravno, ako je isti taj drugi put ucrtan u katastarski plan, jer u protivnom i on mora imati pravoslužnosti preko nekih parcela. Ako nije ucrtan, moguće da zatraže susjedi pravoslužnost preko vaše, a neznam možete li to pobiti .
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 17:13   #104
Pozdrav svima!

Imam jedno pitanje, stavljam ga ovdje da ne otvaram bez veze novu temu, a pošto ima veze sa putom, služnošću i građevinskom.
Imam dvije parcele, obje građevne, na jednoj je kuća. U Zagrebu.
Prva je parcela skoro potpuno izgrađena, tlocrtno, prema koeficijentu.
Zanima me, mogu li ja preko te parcele povući put (tri metra prema gup-u) ili osnovati služnost prilaza do druge parcele te tako ishoditi građevinsku dozvolu za tu drugu parcelu? A s obzirom na izgrađenost te parcele.
Te, ako ne znate, da mi kažete koga da pitam, arhitekta ili geodeta?

http://s12.postimage.org/5wqgk5kjf/put.jpg
Shark Fighter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 15:39   #105
problem puta

Kupili smo prije 5 godina neku zemljiste ne znajuci da put koji nam je tada pokazao vlasnik nije ucrtan kao put vec je bilo vlasnistvo covjeka koji je bio u inozemstvu dugo godina.Sad se taj gospodin vratio i zagradio put koji je raniji vlasnik koristio.
Nase zemljiste sada prakticno nema puta kojim bi dosli do njega osim helikopterom.Sta da radimo?Pokusali smo otkupiti taj dio zemlje od vlasnika kako bi dobili put ali on nije prihvatio ponudu jer trazi sramno visoku sumu koju mi ne mozemo priustiti
dunja23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 15:05   #106
Pristupni put i prevara odvjetnika.

Uglavnom zemljiste kupljeno prije 8-9 godina, ovlasten je odvjetnik za kupnju i za obavljenje svih poslova dakle imao je punomoc. On je znao da zemljiste NEMA pristupni put, a nije to dao do znanja buducem vlasniku kojeg je uvjerio da je zemlja tocno do ceste. Nakon 8-9 godina zbog legalizacije ispostavilo se da je pristupni put znaci taj do ceste u necijem drugom vlasnistvu tj kupio je covjek parcelu i iza kuce je dobio taj dio duzine 7-8 metara odmah do puta a da nije ni znao za to. I sada ga ne zeli dati, niti mijenjati se niti prodati. Znaci nitko ne trazi da ga on POKLONI. Kakve su pravne sanse za ovo?
gleme1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 19:10   #107
Quote:
gleme1 kaže: Pogledaj post
Uglavnom zemljiste kupljeno prije 8-9 godina, ovlasten je odvjetnik za kupnju i za obavljenje svih poslova dakle imao je punomoc. On je znao da zemljiste NEMA pristupni put, a nije to dao do znanja buducem vlasniku kojeg je uvjerio da je zemlja tocno do ceste. Nakon 8-9 godina zbog legalizacije ispostavilo se da je pristupni put znaci taj do ceste u necijem drugom vlasnistvu tj kupio je covjek parcelu i iza kuce je dobio taj dio duzine 7-8 metara odmah do puta a da nije ni znao za to. I sada ga ne zeli dati, niti mijenjati se niti prodati. Znaci nitko ne trazi da ga on POKLONI. Kakve su pravne sanse za ovo?
1. Služnost puta možete ugovoriti sa vlasnikom parcele u korist vlasnika , sada Vaše parcele . Služnost može biti besplatna ili uz naknadu vlasniku .

2. Ako ne možete riješiti pod 1 , ima tužba za nužni prolaz , tada vlasnik može tražiti naknadu .

Putem radija isto su ljudi govorili o problemu puta za legalizaciju . Nastojte sporazumno riješiti , imate pojam dosjelosti . Nađite odvjetnika i računajte na postupak 1, 5 do 2 godine , ako bude žalba županijskom sudu . U ulici gdje imam kuću , još nije riješeno od 2010 ; služnost puta , služnost vodova - znači ukop infrastrukture
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 14:38   #108
Quote:
posavac55 kaže: Pogledaj post
1. Služnost puta možete ugovoriti sa vlasnikom parcele u korist vlasnika , sada Vaše parcele . Služnost može biti besplatna ili uz naknadu vlasniku .

2. Ako ne možete riješiti pod 1 , ima tužba za nužni prolaz , tada vlasnik može tražiti naknadu .

Putem radija isto su ljudi govorili o problemu puta za legalizaciju . Nastojte sporazumno riješiti , imate pojam dosjelosti . Nađite odvjetnika i računajte na postupak 1, 5 do 2 godine , ako bude žalba županijskom sudu . U ulici gdje imam kuću , još nije riješeno od 2010 ; služnost puta , služnost vodova - znači ukop infrastrukture
Danas smo iz ulice nas 5 na kojim se vodi kupljena parcela od strane nas 19 dobili poziv za općinski sud . Od jeseni 2010 , županijski sud je po drugi put uvažio žalbu tužitelja i vratio općinskom . U našem slučaju ušli smo u treću godinu ( pune 2, 5 ) .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 10:53   #109
Na geodetskoj cestici na kojoj nam je kuca, jedan dio je deda prije ko zna koliko godina dao ljudima da koriste kao sluzni put...
Tim putem sada uglavnom ne ide nitko , proslu godinu je prosao jedan traktor i to je sve...
Sve te njive koje ljudi koriste do njih dolaze drugim putem koji postoji...
Na geo karti ova sto se tice legalizacoje, nije iscrtan put nego je to nasa okucnica...
Pa me zanima dal jos vrijedi to sto je deda dao -koji je umro...pravo sluznosti?
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 15:45   #110
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Na geodetskoj cestici na kojoj nam je kuca, jedan dio je deda prije ko zna koliko godina dao ljudima da koriste kao sluzni put...
Tim putem sada uglavnom ne ide nitko , proslu godinu je prosao jedan traktor i to je sve...
Sve te njive koje ljudi koriste do njih dolaze drugim putem koji postoji...
Na geo karti ova sto se tice legalizacoje, nije iscrtan put nego je to nasa okucnica...
Pa me zanima dal jos vrijedi to sto je deda dao -koji je umro...pravo sluznosti?
Imamo cirkus u ulici pa oko tog puno znam . Morate vidjeti da li je služnost ugovorena i upisana u zemljišne knjige . Pročitajne na internetu Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima ; članak 241 , 242 , 229 , 233 , 234 .

Ako je služnost upisana , korisnik ima mogućnost da se u pismenom obliku odrekne služnosti ,ako ima drugi prilaz i korištenje vaše zemlje Vama smeta .Člankom 242 možete putem suda tražiti ukinuće služnosti . 1. vidite u gruntovnici , 2. obavite razgovor sa korisnikom , 3. ako problem ne možete riješiti sporazumno morate naći odvjetnika da napiše prijedlog sudu .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 09:53   #111
Molim pomoć.... da li netko ima primjerak ugovora o služnosti puta? Znači, trebam potpisati ugovor za prolaz preko parcele na kojoj je u naravi put već formiran, koji prelazi preko tuđe parcele do moje građevinske čestice. Isto mi je bitno da se temeljem tog ugovora mogu u gruntovni može staviti teret na taj dio parcele.
a.n.i.t.a is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 12:10   #112
Quote:
a.n.i.t.a kaže: Pogledaj post
Molim pomoć.... da li netko ima primjerak ugovora o služnosti puta? Znači, trebam potpisati ugovor za prolaz preko parcele na kojoj je u naravi put već formiran, koji prelazi preko tuđe parcele do moje građevinske čestice. Isto mi je bitno da se temeljem tog ugovora mogu u gruntovni može staviti teret na taj dio parcele.
Iz Vlasničkog lista ; Zaprimljeno 31. 03. 2009 . broj Z - 3167 / 09

Temeljem ugovora o osnivanju prava stvarne služnosti puta od 25. ožujka . br. Ov - 2549 / 09 uknjiženo je pravo stvarne služnosti puta u širini 2 metra na južnoj strani preko čk . br . 2160 / 2 upisane u A ( A - znači dio na vlasničkom listu ) - a za korist vlasnika čk . br . 2160 / 3 upisane u zk . ul . broj --------ko --------.

Bolje vam je kupiti dio parcele , jer se služnost može izgubiti , na temelju služnosti ne možete graditi cestu ukapati instalacije .

Ugovarate služnost puta u korist vlasnika ( sada vaše parcele ) , možete napisati prema nacru i širini , sa godišnjom naknadom ili besplatno .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 00:21   #113
Jedno pitanje u vezi služnosti. Imamo parcelu A i parcelu B. Na parceli A je upisana služnost puta na teret parcele A u korist parcele B. Parcela A je susjedova, parcela B je moja. Ja i susjed radimo nekakvu diobu, sklapamo ugovor o diobi, na temelju toga se radi i parcelacijski elaborat kojim je stvorena parcela C, između parcela A i parcela B, ta parcela C stvorena je od parcele A. Tim ugovorom o diobi susjed je meni priznao vlasništvo nad parcelom C (tada to još nije bila parcela C već dio parcele A), napravili smo parcelacijski elaborat, stvorili parcelu C na koju bih se ja sad trebao uknjižiti na zemljišniku, ali mi treba još jedan potpis susjeda, ili pak moram na sud s onim ugovorom o diobi. Uglavnom uknjižit ću se, samo je pitanje kad, s obzirom na sporost suda.

E sad, pitanje u vezi služnosti je: je li služnost puta vrijedi i na parceli C, u korist moje parcele B? Jer služnost je upisana na teret parcele A u korist parcele B, između se sad pojavila parcela C, u istom su Z.U., teretovni list je ostao nepromijenjen, ali tu stoji na teret A u teret B? Susjed kako je lud i zafrkava me tvrdi da ja ne mogu preko parcele C, da je to njegovo, da mi opet moramo regulirati služnost? Mislim, provest ću ja uknjižbu na parcelu C ovako ili onako, ali zanima me šta dotad? Ako mi on ograniči služnost puta? A tu prolazim već trideset godina, do svoje kuće?

Mislim da je zakonski sve čisto i logično, da ja imam pravo proći preko parcele C, koja je de facto moja, on mi je priznao prvim ugovorom o diobi, napravili smo parcelacijski elaborat, koji je on također potpisao, sad mi treba još jedan ugovor za uknjižbu na zemljišniku, koji on odbija potpisati (otvorio sam temu u vezi toga), ali ako ne potpiše provest ću to sudski, zanima me služnost?

Malo komplicirano, ali ako netko može odgovoriti...
kevin love is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 20:59   #114
Nemar i bezobrazluk...

Molim vas za pomoć, zgrada u kojoj trenutno živim, sastoji se od tri vlasnika koji posjeduju svoje parcele, sa ulične strane lijeve i desne po jedan vlasnik, te u dvorištu treći.
Ja sam katastarski vlasnik hodnika kroz koji svi prolaze, odnosno imaju pravo služnosti prolaza, no osim tog prava na žalost ne ispunjavaju i svoje dužnosti, tj. da ga i očiste ponekad, tj. oglušuju se na to, što smatram zaista drskim barbarskim činom.
Šta da se radi na pravnom putu, bojim se da mi polako popuštaju živci, moglo bi se možda jednom i zamračit.
Hvala unaprijed na prijedlozima i konstrukcijama....
__________________
to đeki čen, poludiiii <> sva prava pridržana
verik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 17:05   #115
služnost puta i instalacija

Poštovani, kako imam velikih problema sa susjedom trebalo bi mi par informacija.

Moje vodovodne cijevi idu preko njegove parcele, tu su već 35 godina. On prijeti zatrpavanjem odnosno presijecanjem istih. Služnost nije upisana u zemljišnik. Ako on stvarno meni ošteti cijevi, šta ja mogu učiniti? Koliko znam vodovod popravke vrši samo do šahte, a šahta je na cesti. Mislim da mogu ići na tužbu za utvrđivanje prava služnosti dosjelošću, ali koliko to traje? Vjerovatno predugo, kao i svaki sudski postupak kod nas, a za to vrijeme ja sam bez vode.

Sa sjeverne strane (vodovodne cijevi su sa južne) imam tri metra služnosti puta na susjedovoj parceli, ali to ništa ne znači za instalacije, ne mogu tu kopati i premještati vodovodne cijevi?

Molim za pomoć...
kevin love is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 14:06   #116
HELIKOPTEROM DO KUĆE?!

Dragi ljudi,
molila bih vašu pomoć.

Imamo problem sa susjedom koji je stavio ogradu na svoju parcelu (sada je on zadnji u ulici) i time onemogućio pristup našoj parceli (naša parcela je iza njegove,nekad je naša bila zadnja).
Inače, kuća nam ima građevinsku dozvolu u kojoj je put jasno ucrtan preko susjedove parcele do nas. S tim susjedom, rekla bih da je u najmanju ruku da je čudan čovjek, pokušali smo razgovarati, čak i otkupiti njegov dio zemlje jer do svoje kuće nikako ne možemo doći. U biti, možemo, jedino helikopterom (ali ga nemamo) i uskim puteljkom-brdom (širine možda 50ak cm) kojim ne mogu proći ni dječja kolica.
Nadam se samo da neće doći do neke katastrofe (potrebe za hitnom pomoći ili nedajbože požara) jer ne znam tko bi tada odgovarao.
Pisali smo općini, slali svu dokumenaciju koju imamo, ali evo, prošlo je već 3 mjeseca i nisu nam odgovorili ništa.
Ne želimo popustiti, želimo svoj put, jer smatram da na njega imamo pravo kad tako kaže dokumentacija.
I tko je tu lud?
Inače, susjed je ogradu podignuo možda negdje prije 2-3 godine. Jesmo li pogriješili što odmah nismo reagirali?
Kome dalje pisati?
Nekoga tužiti?
Pomozite!
Kordina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 17:35   #117
Imali ste rok od 30 dana od stavljanja ograde za podnošenje tužbe radi smetanja posjeda stvarne služnosti prolaska pješice i provoza vozilom.
To vam je prošlo, a moglo se brzo rješiti jer su to hitni postupci.

Da li je ta služnost prolaska preko susjedove parcele upisana u zemljišnim knjigama kao teret njegove nekretnine?

Ako je upisano, onda možete protiv tog susjeda ustati tužbom prestanaka uznemiravanja toga vašeg stvarnog prava.

Ako nije upisan taj teret, i nemate tabularnu ispravu za upis toga tereta na njegovu nekretninu, onda trebate prvo ustati tužbom protiv toga susjeda(ako je on vlasnik te njegove čestice), radi utvrđenja toga vašega prava prolaska pješice i provoza vozilima, a kao toč.2 tužbenog zahtejva tražiti prestanak uznemiravanja toga vašega prava služnosti.

Uglavnom idite odvjetniku sa svim svojim papirima.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 18:39   #118
uništavanje puta kroz šumu

Naime,off road natjecanje Croatia Trophy se održalo u mojoj općini.
I dečki su napravili trasu kroz moju šumu i moj put bez pitanja i totalno ga uništili.
Šta da radim?

Marija Marija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 17:09   #119
Dobar dan, imam pitanje: da li je moguće da u gruntovnici piše da neki stanar ima pravo prolaza kroz tuđe privatno vlasništvo? Kako se to može provjeriti?

Pored naše kuće nalazi se prolaz koji spaja dvije ulice u Zagrebu. Donji dio prolaza je na našoj parceli i nedavno smo platili velike novce za njegovo uređenje (bilo je opasno za prolaz jer je zid bio nagnut). Susjed koji živi s gornje strane prolaza ga zaključava i odbija bilo koga pustiti, pa ni nas stanare.

Kada smo rekli da ćemo u slučaju da on nastavi zaključavanje mi napraviti isto, reagirao je nekako ovako : i rekao da to ne možemo napraviti jer u gruntovnici piše da on ima pravo prolaza.

Nama nije u interesu nikome zabraniti prolaz makar je na privatnom vlasništvu, ali i mi bi rado koristili gornji dio prolaza.

Htjela bi znati kako mogu provjeriti da li tako nešto tamo stvarno piše.

Hvala unaprijed na odgovoru.
koivulakotitytt is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 17:16   #120
Moguće je i možeš provjeriti. Moraš znati broj zemljišnoknjižne (katastarske) čestice.

Članci 190 plus-minus nekoliko članaka

http://www.zakon.hr/z/241/Zakon-o-vl...varnim-pravima
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:34.