Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2008., 15:44   #1
Kasko procedura

Može li mi netko upućeniji od mene reći kako sada ide procedura i naknada štete. Naime, ove godine se sam već prijavio štetu po kasko polici i nagodio se sa osiguranjem i uzeo novce. E sad, danas mi je vjetar skoro iščupao vrata na autu. Vrata su udubljena, na mjestu presavijanja oštećene boja, vrata vise, puko je onaj zglobni mehanizam i pantovi - nosači su isto savijeni. Koliko mi sad osiguranje umanjuje ovu štetu i da li na kasku mogu jednostavno reći da mi je to vjetar napravio , priznaju li to?

Zadnje uređivanje 7000 : 28.12.2008. at 15:50.
7000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 19:52   #2
Sve ti lijepo pise u uvjetima osiguranja koje si dobio/procitao prije nego si sklopio policu kasko osiguranja. Kod druge stete u istoj godini najvjerojatnije isplacuju umanjeni iznos za odredeni postotak, vidi u uvjetima osiguranja za tocnu cifru.

Sto se tice vjetra mislim da nebi trebalo biti problema. Kod agram grupacije pise da priznaju stetu kad je djelovanje vjetra brzinom vecom od 17,2m u sekundi, odnosno 62km/h (8 stupnjeva po Beaufortovoj ljestvici). Kod Croatie nisam nasao tu stavku, samo pise da priznaju ostecenja nastala vjetrom ili olujom.
Ico_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 20:27   #3
Quote:
Ico_Zg kaže: Pogledaj post
Sve ti lijepo pise u uvjetima osiguranja koje si dobio/procitao prije nego si sklopio policu kasko osiguranja. Kod druge stete u istoj godini najvjerojatnije isplacuju umanjeni iznos za odredeni postotak, vidi u uvjetima osiguranja za tocnu cifru.
Imaš pravo, trebao sam prvo to napraviti. Piše da se malus naplaćuje za drugu štetu u godini 30 % na iznos premije uvećane za doplatke i umanjenjene za popuste i to odmah kod isplate štete. Znači štetu mi umanjuju za taj iznos. No ipak nisam siguran na koji će iznos to zaračunati .... (npr. je li rizik od krađe doplatak, je li bonus popust ili je popust samo stavka popust??? Znači puna cijena police 5100 kn, a sa popustom i bonusom 2600. Mislim da se mogu pozdravit sa bonusom sljedće godine
7000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 21:00   #4
Ma koliko ta šteta može iznositi? 2000 Kn? ne isplati ti se prijavljivati...
__________________
Life is pleasant. Death is peaceful. It's the transition that's troublesome.
H-K is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 22:37   #5
Quote:
7000 kaže: Pogledaj post
Imaš pravo, trebao sam prvo to napraviti. Piše da se malus naplaćuje za drugu štetu u godini 30 % na iznos premije uvećane za doplatke i umanjenjene za popuste i to odmah kod isplate štete. Znači štetu mi umanjuju za taj iznos. No ipak nisam siguran na koji će iznos to zaračunati .... (npr. je li rizik od krađe doplatak, je li bonus popust ili je popust samo stavka popust??? Znači puna cijena police 5100 kn, a sa popustom i bonusom 2600. Mislim da se mogu pozdravit sa bonusom sljedće godine

Najbolja solucija ti je otici do osiguranja, te napraviti procjenu stete i saznati sve informacije koje te zanimaju. Za bonuse, kad je kasko u pitanju nema problema, bar nije bilo do sada. Sljedece godine promjenis osiguravajucu kucu i steceni bonus ti ostaje. Tako da se definitivno isplati aktivirati kasko i nema ga potrebe cuvati zbog bonusa.
Ico_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 11:22   #6
Quote:
Ico_Zg kaže: Pogledaj post
Najbolja solucija ti je otici do osiguranja, te napraviti procjenu stete i saznati sve informacije koje te zanimaju. Za bonuse, kad je kasko u pitanju nema problema, bar nije bilo do sada. Sljedece godine promjenis osiguravajucu kucu i steceni bonus ti ostaje. Tako da se definitivno isplati aktivirati kasko i nema ga potrebe cuvati zbog bonusa.
Aposolutno se slažem, za šta da ga šparam, a i sumnjam da je to samo šteta od 2000,00 KN, po meni je minimalno duplo više. No, bio u osiguranju i evo kako ide odbitak;

puni iznos premije + doplatak za rizik od krađe - popust po polici ( bonus ne umanjuje iznos) *1,1 = rezultat *30% (za drugu štetu)= iznos umanjenja koji se naplaćuje pri likvidaciji štete
7000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 14:40   #7
Naplata štete kod autoosiguranja, kaska

Prije gotovo mjesec dana dogodila mi se prometna nezgoda i sad potražujem od osiguranja, po osnovi kasko police, isplatu štete.

Pitanje je koju vrijednost mogu očekivati obzirom na sljedeće činjenice:
Nominalna vrijednost vozila - 130.000kn
Plaćena cijena vozila - 116.000kn
Starost vozila - 20 mjeseci
Prijeđeno cca. 30.000km

Kasko je plaćen bez franšize, na nominalnu vrijednost vozila, dakle na 130.000kn.

Hvala na pomoći.
moonlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 16:49   #8
Kolika je šteta? Ukoliko je totalka onda će ti umanjiti vrijednost za najmanje 20%.
balancane is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 11:23   #9
Procjena je da je totalna šteta....... a prema prvim informacijama, ono što je ostalo od auta ne vrijedi više od 5-6.000kn.......

A zašto se odbija tih 20%?
moonlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 22:08   #10
Neki dan, nije kasko već autoodgovornost. Auto star 17mjeseci, 101k kuna nabavna vrijednost, totalka proglašena, osiguranje nudi 57k za totalku i auto naravno.
GrayWolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2009., 13:42   #11
Kad ga kasko osiguraš odmah ti je drugi dan vrijednost vozila umanjena za najmanje 20% ukoliko ti se nešto dogodi s autom. Za totalke ne znam, ali vjerujem da možeš nešto više love izvući. Njima je jednostavije proglasit totalku tako da se pokušaj izborit za više love
balancane is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 14:32   #12
isplata kaska

frend mi je imao nesreću sa traktorom koji je kasko osiguran. Maloljetan je i nema vozačku za to vozilo, no nije kriv za nesreću. Dali će mu osiguranje isplatiti naknadu za štetu???????
vucko12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 11:28   #13
Quote:
moonlight kaže: Pogledaj post
Prije gotovo mjesec dana dogodila mi se prometna nezgoda i sad potražujem od osiguranja, po osnovi kasko police, isplatu štete.

Pitanje je koju vrijednost mogu očekivati obzirom na sljedeće činjenice:
Nominalna vrijednost vozila - 130.000kn
Plaćena cijena vozila - 116.000kn
Starost vozila - 20 mjeseci
Prijeđeno cca. 30.000km

Kasko je plaćen bez franšize, na nominalnu vrijednost vozila, dakle na 130.000kn.

Hvala na pomoći.
Prije sedam godina imao sam totalku na autu starom 1,5 godina. Osiguravatelj me tada htio "prijeći" za 3.500 DEM jer je kao osnovicu za obračun naveo nabavnu cijenu vozila na dan kupnje, a ne na dan utvrđivanja štete kada je ta cijena, na moju sreću, bila veća. Napisao sam prigovor i isplaćeno mi je gotovo u kunu onoliko koliko sam i sam izračunao. U svakom slučaju nemojte od prve prihvatiti ponuđeni iznos. Takvi slučajevi nam zorno pokazuju koliko smo mi osiguranici malo upoznati s uvjetima osiguranja. Dakle , o čemu se radi ? Ovo sam tada našao na mreži:
U uvjetima za kasko osiguranje motornih vozila osiguravatelja stoji odredba: " Osnovica za obračun premije je novonabavna vrijednost vozila " . Ta vrijednost je navedena ili u računu nabavke vozila , ako se radi o novom vozilu , ili ga osiguratelj jednostrano uzima iz kataloga novonabavnih vrijednosti vozila . To nipošto nije ugovorena vrijednost koju će osiguratelj biti dužan isplatiti u slučaju nastanka totalne štete na osiguranom vozilu . Novonabavna vrijednost mu služi kao osnovica za utvrdjivanje visine premije . Osiguratelj je mogao slobodno uzeti kao osnovicu i neku drugu vrijednost , jer , podsjetimo , tarife osiguranja nisu sastavni dio ugovora o osiguranju . No, obveza osiguratelja u slučaju nastanka štete odredjena je ugovorom, dakle , gore navedenim uvjetima osiguranja . A u čl. 17. st. 1. tih uvjeta kaže se :" Visina štete se utvrdjuje : l. Kod totalne štete ( uništenja ili kradje vozila ) prema vrijednosti vozila u trenutku utvrdjivanja visine štete , umanjenoj za tržnu vrijednost ostataka vozila , a prema stanju vozila neposredno prije štete . Za utvrdjivanje visine štete mjerodavna je nabavna cijena novog vozila na dan utvrdjivanja štete umanjena za izgubljenu vrijednost zbog tehničke istrošenosti (amortizacije) …. Utvrdjena vrijednost vozila ne može biti veća od stvarne tržišne vrijednosti vozila " . Drugim riječima , osnovica za obračun premije jeste cijena novoga vozila , a za obračun totalne štete - tržna vrijednost osiguranog vozila . To dvoje se nikada ne poklapa . Tržna vrijednost vozila jeste vrijednost koju je vlasnik osiguranog vozila mogao na tržištu dobiti za svoje (osigurano) vozilo na dan utvrdjivanja štete . Gornji limit osigurateljeve obveze jeste tržišna vrijednost osiguranog vozila , što je u skladu s osnovnim načelom imovinskih osiguranja po kojemu nitko ne može izvući koristi iz osiguranja ( premda ima osiguratelja , i kod nas , koji osiguravaju i amortizaciju , bar u prvim godinama starosti vozila ) Koliko iznosi tržišna vrijednost vozila - stvar je dokazivanja . Osiguratelji i kod njenog utvrdjivanja koriste razne kataloge vrijednosti rabljenih vozila , izvješća s tržišta - sajmova rabljenih vozila , itd. No , to ne znači da bezprigovorno morate prihvatiti takvo utvrdjenje , ako imate suprotan dokaz . Kad utvrdi tržnu vrijednost vašega uništenoga vozila , od toga iznosa osiguratelj odbija tržnu vrijednost spašenih ostataka vozila i franšizu . Sasvim je sigurno da tako dobiveni iznos nije ni približan onomu navedenom u polici osiguranja kao osnovica za obračun premije .
lovrek66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 19:13   #14
bok
evo, pišem ovdje jer ne mogu naći forum koji se bavi isplatom obveznog osiguranja pa molim pomoć ako netko zna...
dakle, problem je slijedeći:
imala sam sudar, nisam kriva, ali je situacije specifična jer me lupio auto iza mene zbog trećeg koji mu se prestrojavao u traku, ali među njima nije bilo kontakta. dakle, ja nisam kriva a tko je od njih dvojice zna samo policija (bila je na licu mjesta i napravili su zapisnik). moj auto nije u voznom stanju i trenutno je odšlepan kod limara. uglavnom, zanima me slijedeće, da li je moguće da nakon procjene zamolim u servisu da mi auto poprave samo da bude u voznom stanju (na račun osiguranja gospode kaja su skrivila nesreću), jer mislim da ću zapisnik sa procjenom krivnje čekat najmanje mjesec dana a auto mi je prijeko potreban...

pliz pomagajte, pliiizz
hvala
Naya_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 14:35   #15
Quote:
Naya_Zg kaže: Pogledaj post
bok
evo, pišem ovdje jer ne mogu naći forum koji se bavi isplatom obveznog osiguranja pa molim pomoć ako netko zna...
dakle, problem je slijedeći:
imala sam sudar, nisam kriva, ali je situacije specifična jer me lupio auto iza mene zbog trećeg koji mu se prestrojavao u traku, ali među njima nije bilo kontakta. dakle, ja nisam kriva a tko je od njih dvojice zna samo policija (bila je na licu mjesta i napravili su zapisnik). moj auto nije u voznom stanju i trenutno je odšlepan kod limara. uglavnom, zanima me slijedeće, da li je moguće da nakon procjene zamolim u servisu da mi auto poprave samo da bude u voznom stanju (na račun osiguranja gospode kaja su skrivila nesreću), jer mislim da ću zapisnik sa procjenom krivnje čekat najmanje mjesec dana a auto mi je prijeko potreban...

pliz pomagajte, pliiizz
hvala

nabavi podatke od vlasnika i auta koji te lupio od iza(druga osoba), odi u njegovo osiguranje, prijavi stetu po njegovoj polici i popravi s time svoj auto, a dalje ako policija utvrdi da je kriva treća osoba, to više nije tvoja stvar nego stvar između druge osobe i treće osobe koji oni na sudu riješavaju
mariocro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 19:22   #16
Naknada štete

Zanima me da li osiguravajuće društvo isplaćuje naknadu štete na automobilu ako nisi kriv za nesreću, ali si napuhao nešto promila alkohola u krvi?
Ne radi se o kasko osiguranju, već o polici osnovnog osiguranja.
Miichelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 09:31   #17
Misliš, hoće li tebi štetu platiti osiguranje krivca za nesreću ako si malo popio?

Hoće, a ovisno koliko je to "malo" i kako se prometna dogodila mogu umanjiti za do 20% tvog doprinosa (npr. ako mortus pijan čekaš zeleno i lik se spuca u tebe straga tvoj alkohol nema nikakve veze, sad ti vrti varijacije na temu)
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 22:26   #18
isplata štete bez kaska, s krivnjom

Zanima me imam li pravo od euroherca na isplatu štete na autu (oko 2500kn) ako nemam kasko i kriva sam, te sam još i platila šlep drugom autu (oko 500kn)....koja je eventualna procedura? i postoji li zakonski rok u kojem trebam to tražiti?....tnx ako netko zna....inače u 8 godina nikad ništa nisam napravila s autom niti tražila,,,,
povećavaju li osiguranja ratu zbog prethodne nesreće u idućoj uplati...?
__________________
http://waitwhat.co/
superlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 22:47   #19
Ne vidim nikakve osnove da ti osiguranje isplati štetu. Ti si kriva i tvoje osiguranje će platiti štetu na vozilu onog drugog, kojem si ti prouzročila štetu.
Da slijedeće godine će ti osiguranje biti 15% skuplje, ako se ne varam.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 20:27   #20
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ne vidim nikakve osnove da ti osiguranje isplati štetu. Ti si kriva i tvoje osiguranje će platiti štetu na vozilu onog drugog, kojem si ti prouzročila štetu.
Da slijedeće godine će ti osiguranje biti 15% skuplje, ako se ne varam.
3 premijska stupnja. To je najčešće 15% ali ako npr.osiguranik nema bonus(znači na 0%) onda je premija 50% skuplja(malus 50%)...

ne vidim ni ja nikakvu osnovu da joj plate štetu.
0 plus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:28.