Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2011., 12:08   #41
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
ne slažem se.....I te kako možeš odlučiti šta češ biti u životu...nitko se nije rodio kao peder niti kao pedofil,to su kasnije postali.....kada bi to bilo istina analogno tome ubojice bi se mogli opravdavati -eto nisam kriv,to mi je zapisano u genetskom kodu-
Medicina se ne slaže s tobom. Provjeri. Glupo je da ti i ja o tome raspravljamo.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 12:18   #42
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Je....ono što si napisao jest organizirano i smisleno o moralu i moralnosti samo kada ne bib bilo koncepta moralnosti koji se suprotsavljaju konceptu koji si ti iznio bilo bi to prilično pesimistično ....Ja sam već spomenuo ranije jedan koncept moralnosti koji je nasuprot tvom a to je koncept moralnosti koji dolazi od Boga a kojeg možemo isčitati iz Biblije....
Ne moraš biti vjernik da pročitaš Bibliju i da vidiš koliko dobrih stvari ima u toj knjizi,između ostalog i o pitanju moralnosti koja bi trebalo važiti za sva vremena..
...Osobno više mi se to sviđa jer daje neku smislenu nadu za razliku od tvojih pogleda na moralnost (i njegovu promjenjivost tokom povijesti) koji jesu realni ali su totalno pesimistični
Ne valja brkati društveni i osobni moral. Osobni moral trebao bi se mijenjati samo utoliko što se s iskustvom i mudrošću dograđuje. Društveni moral je taj koji se mijenja prema okolnostima, kao što je povijest pokazala.

Moj osobni moral vrlo je blizak kršćanskom. Svakako je na njemu prilično čvrsto utemeljen.

Jedno od velikih razočaranja bilo mi je otkriće da golemi broj ljudi koji se smatraju vjernicima taj moral ne samo da ne slijede, nego ga čak ni ne poštuju.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 12:32   #43
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Ne valja brkati društveni i osobni moral. Osobni moral trebao bi se mijenjati samo utoliko što se s iskustvom i mudrošću dograđuje. Društveni moral je taj koji se mijenja prema okolnostima, kao što je povijest pokazala.

Moj osobni moral vrlo je blizak kršćanskom. Svakako je na njemu prilično čvrsto utemeljen.

Jedno od velikih razočaranja bilo mi je otkriće da golemi broj ljudi koji se smatraju vjernicima taj moral ne samo da ne slijede, nego ga čak ni ne poštuju.
I ne samo da ne poštuju kao činjenicu nego je upravo upotrebaljavaju u sve moguće verzije općeg zla, u osobne ''više''potrebe i nose kao krinku a sve u potpuno nemoralne porive.
Pokazalo se da društvani moral može biti podložan promjenama u korist osobnog morala.
Takvim iskrivljavanjem slike društva dovodimo istinske štovatelje društvenog morala pred zid:što je sustav vrijednost,opće prihvatljive regule,gdje je početak a gdje kraj.
Ovisno o oklnostima koje mogu biti više ili manje normalne mijenjamo i moral(i sustav vjere,da li sa posrednikom ili ne) s opravdanjem suživota,egzistencije ili opstanka u takvom društvu.
samim tim riječ:normalno gubi svaku svrhu.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 12:44   #44
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Ne valja brkati društveni i osobni moral. Osobni moral trebao bi se mijenjati samo utoliko što se s iskustvom i mudrošću dograđuje. Društveni moral je taj koji se mijenja prema okolnostima, kao što je povijest pokazala.

Moj osobni moral vrlo je blizak kršćanskom. Svakako je na njemu prilično čvrsto utemeljen.

Jedno od velikih razočaranja bilo mi je otkriće da golemi broj ljudi koji se smatraju vjernicima taj moral ne samo da ne slijede, nego ga čak ni ne poštuju.
Ne brkam društveni i osobni moral.....samo ih uspoređujem....
Slažem se da mnogi koji se smatraju vjernicima ne sljede moral koji propagira krščantsvo....međutim uvijek je bilo i bit će kroz povijest onih pravih istinskih vjernika koji sljede moral i moralne vrednote koje dolaze od boga..
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 12:48   #45
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Medicina se ne slaže s tobom. Provjeri. Glupo je da ti i ja o tome raspravljamo.
slažem se da ovdje nije mjesto da o tome raspravljamo....samo glupo je "provjeravati" medicinu...puno je lakše da navedeš knige,medicinske autoritete i izvore koje tvrde da se homoseksualac postaje po rođenju...
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 13:03   #46
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Ne brkam društveni i osobni moral.....samo ih uspoređujem....
Slažem se da mnogi koji se smatraju vjernicima ne sljede moral koji propagira krščantsvo....međutim uvijek je bilo i bit će kroz povijest onih pravih istinskih vjernika koji sljede moral i moralne vrednote koje dolaze od boga..
I nevjernika -- koji ga slijede zato jer je dobar, a živo im se fućka od koga je.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 13:05   #47
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
slažem se da ovdje nije mjesto da o tome raspravljamo....samo glupo je "provjeravati" medicinu...puno je lakše da navedeš knige,medicinske autoritete i izvore koje tvrde da se homoseksualac postaje po rođenju...
Ne na topicu o moralu.

Ako te to zanima, otvaraj topic na tu temu negdje drugdje. Ja osobno nisam osobito zainteresiran.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 13:14   #48
Quote:
Metal kaže: Pogledaj post
Evolucija ili revolucija...
Evolucija unutar revolucije
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 13:25   #49
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
I nevjernika -- koji ga slijede zato jer je dobar, a živo im se fućka od koga je.
naravno..slažem se ...ima mnogo nevjernika a čiji osobni moralni kodeksi su sasvim ok...
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 13:29   #50
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Ne na topicu o moralu.

Ako te to zanima, otvaraj topic na tu temu negdje drugdje. Ja osobno nisam osobito zainteresiran.
niti mene ne zanima ta tema...ovdje raspravljamo o moralu...sorry zbog replike i malog odmaka od teme
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 13:33   #51
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
niti mene ne zanima ta tema...ovdje raspravljamo o moralu...sorry zbog replike i malog odmaka od teme
Sorry zbog moje 'tvrdoće'.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 14:23   #52
Quote:
Vendetta13 kaže: Pogledaj post
Sto je u biti moral?
Po meni suvišno sranje.

Kako je uopšte došlo do pojave morala? Trebala se marva ograničiti, ukalupiti, no zbog čega? Kakav i čiji interes je stajao iza? Interes moćnih, fakat. Ko drugi uopšte može što nametati?

Vremenom se moral mijenja, tako da postoji i dobar dio moralnih normi koji je ok, lako je doći do logike. No dio za vijeka ostaje vezan isključivo za nečiji interes i onda se ljudima prodaju priče.

Kao da čovjek nije sposoban sam shvatiti neku bedastoću. Jeste, svaku.

No realnost me demantuje. A zašto je to tako? Nije li upravo nametanje morala i ko zna čega još od nevine djece napravilo čudovišta?
Sve kreće od roditeljskog sranja, pa se nastavlja sa društvenim. I koliko ljudi treba da postane svjesno toga i da dođe u priliku da izvrše uticaj kako bi se to izmjenilo? Kako, kada? Meni se čini nemogućim.
Zmaj021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 16:27   #53
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Ne brkam društveni i osobni moral.....samo ih uspoređujem....
Slažem se da mnogi koji se smatraju vjernicima ne sljede moral koji propagira krščantsvo....međutim uvijek je bilo i bit će kroz povijest onih pravih istinskih vjernika koji sljede moral i moralne vrednote koje dolaze od boga..
Od koga? Kojeg “boga“? To je kao neka utvrdena stvar? Dakle imamo ovako: pozivanje na imaginarno bice i njegov imaginarni moral...tu mac, za ovakvu smionu tvrdnju a dokaza ziro...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 17:13   #54
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Od koga? Kojeg “boga“? To je kao neka utvrdena stvar? Dakle imamo ovako: pozivanje na imaginarno bice i njegov imaginarni moral...tu mac, za ovakvu smionu tvrdnju a dokaza ziro...
zašto ne čitaš sve postove?..govorio sam o Bibliji...a ako želiš raspravljati o vjeri i religijama odi na forum Religija
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 17:21   #55
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
zašto ne čitaš sve postove?..govorio sam o Bibliji...a ako želiš raspravljati o vjeri i religijama odi na forum Religija
Cemu ovako drski odgovor...kako mislis da ne “raspravljam o vjeri“ iza izjave koja govori o “pravim vjernicima koji se slijede moral od boga“? Koji slijede nesto davno dovrseno, nema evolucije vrijednosti, gotovo, finito, kraj. “Vrhunac“ je sadrzan u samom pocetku. O tome ja pricam.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick

Zadnje uređivanje blue bird : 24.07.2011. at 17:29.
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 18:10   #56
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Cemu ovako drski odgovor...kako mislis da ne “raspravljam o vjeri“ iza izjave koja govori o “pravim vjernicima koji se slijede moral od boga“? Koji slijede nesto davno dovrseno, nema evolucije vrijednosti, gotovo, finito, kraj. “Vrhunac“ je sadrzan u samom pocetku. O tome ja pricam.
nije mi bila namjera biti drzak...žao mi je što si to tako primio.Rekao sam samo da rasparave o bogu i religijama imaju svoje mjesto na ovom forumu a ne na podforumu Filozofija....Ono zbog čega sam ja spominjao boga i religiju bilo je samo u funkciji rasprave o moralu zbog toga što religije(ne samo krščanstvo) imaju šta o moralu reći i o tome govore kroz stoljeća....a mnogi ljudi i prihvačaju moralne vrjednosti svojih religija....Spominjao sam krščanstvo i Bibliju jer je to dominanta religija ovih prostora....Naravno da postoji i razlika među samim vjernicima....neki su samo na papiru a neki koje nazivam pravim vjernicima tako i žive i uzimaju boga i Bibliju kao vrhunski autoritet u svom životu pa prema tome i sve ono što Biblija govori o moralu...
No meni je jasno da postoji i drugi svijet...a to je onaj koji sljedi evoluciju i ne vjeruje u Bibliju...a to je ok..svako ima svoje mišljenje....
Kažeš evolucija vrjednosti?....ok ako govorimo o ljudima....međutim bog ne evoulira...on se ne razvija....on postoji oduvijek a sa samim tim i one vrjednosti o kojima on priča u Bibliji....Da..ako je moral u pitanju..ja mislim da je to to..jednom za sva vremena....početak i kraj....
A sada mislim da je dosta jer ovo zbilja naginje na forum Religija i nema smisla produživati raspravu o tome...vratimo se na moral i na evoluciju morala jer to spada u Filozofiju.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 18:19   #57
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
nije mi bila namjera biti drzak...žao mi je što si to tako primio.Rekao sam samo da rasparave o bogu i religijama imaju svoje mjesto na ovom forumu a ne na podforumu Filozofija....Ono zbog čega sam ja spominjao boga i religiju bilo je samo u funkciji rasprave o moralu zbog toga što religije(ne samo krščanstvo) imaju šta o moralu reći i o tome govore kroz stoljeća....a mnogi ljudi i prihvačaju moralne vrjednosti svojih religija....Spominjao sam krščanstvo i Bibliju jer je to dominanta religija ovih prostora....Naravno da postoji i razlika među samim vjernicima....neki su samo na papiru a neki koje nazivam pravim vjernicima tako i žive i uzimaju boga i Bibliju kao vrhunski autoritet u svom životu pa prema tome i sve ono što Biblija govori o moralu...
No meni je jasno da postoji i drugi svijet...a to je onaj koji sljedi evoluciju i ne vjeruje u Bibliju...a to je ok..svako ima svoje mišljenje....
Kažeš evolucija vrjednosti?....ok ako govorimo o ljudima....međutim bog ne evoulira...on se ne razvija....on postoji oduvijek a sa samim tim i one vrjednosti o kojima on priča u Bibliji....Da..ako je moral u pitanju..ja mislim da je to to..jednom za sva vremena....početak i kraj....
A sada mislim da je dosta jer ovo zbilja naginje na forum Religija i nema smisla produživati raspravu o tome...vratimo se na moral i na evoluciju morala jer to spada u Filozofiju.
Kako nema, ako govorimo o moralu i tu se spominje, izmedu ostalog upravo taj koncept morala. Evo, konkretno ti u ovom postu govoris iz te pozicije.
I tocno (sad ne bih ulazila u to da je bog nepromjenjiv, ako je nepromjenjiv i stvoreno je oduvijek, i nije moguce da se ono sto je “apsolutno“ mijenja...no to je sad neka druga tema, ali jos jedna u nizu eto tako nabacanih tvrdnji iz imaginarnih, slabo promisljenih dogmatskih koncepata) nema se sta evoluirati, zna se sta je ciniti, uzmimo dakle Bibliju i podsjetimo se o kakvom se tocno moralu radi i sto nam je ciniti.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 18:30   #58
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Kako nema, ako govorimo o moralu i tu se spominje, izmedu ostalog upravo taj koncept morala. Evo, konkretno ti u ovom postu govoris iz te pozicije.
I upravo tako (sad ne bih ulazila u to da je bog nepromjenjiv, ako je nepromjenjiv i stvoreno je oduvijek, i nije moguce da se ista apsolutno mijenja...no to je sad neka druga tema, ali jos jedna u nizu eto tako nabacanih tvrdnji iz imaginarnih, slabo promisljenih dogmatskih koncepata) nema se sta evoluirati, zna se sta je ciniti, uzmimo dakle Bibliju i podsjetimo se o kakvom se tocno moralu radi i sto nam je ciniti.
upravo tako....ja bih takođe preporučio Bibliju jer će nam ona dati konačne odgovore na mnoga pitanja(to je moje osobno mišljenje)....uostalom zato sam je i spomenuo u tom prvom postu....međutim nisam se htio dugo zadržavati na tome jer evo upravo to nas može skrenuti u rasprave o samoj religiji i pitanju ima li ona uopće pravo govoriti o moralu...a to stvarno mislim da spada u drugi podforum.....
ono što si stavila u zagradu ako hočeš ajmo na Religiju i raspravaljat ćemo o tome
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 18:57   #59
.. i ja bi isto preporučio bibliju .. stari zavjet i jehovu ..

.. megli bi mi .. bar otprilike .. odgovoriti na ovo .. po vašem mišljenju .. koliko bi bog trebao izgorjeti ljudi u hrvatskoj .. da bi ju sveo u okvere .. moralnog društva .. bi li našao više od jednog lota kome je usput morao i ženu izgorjeti .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 19:13   #60
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. i ja bi isto preporučio bibliju .. stari zavjet i jehovu ..

.. megli bi mi .. bar otprilike .. odgovoriti na ovo .. po vašem mišljenju .. koliko bi bog trebao izgorjeti ljudi u hrvatskoj .. da bi ju sveo u okvere .. moralnog društva .. bi li našao više od jednog lota kome je usput morao i ženu izgorjeti .. ?
neznam na koga se odnosi ovo pitanje.....rekao si -po vašem mišljenju- ako me ne persiraš onda si mislio na množinu....Ja ne predstavljam ovdje nikoga,
govorim isključivo u svoje ime
šta da ti kažem..tebi isto..odi na "Religiju" pa pitaj ljude....
a ako pitaš mene osobno....ja ti na to pitanje ne mogu odgovoriti...mogu ti samo reći -pitaj boga-
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.