Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2013., 14:29   #321
Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post
Nisu bili vezani uz poslovni subjekt već uz OIB osobe koja je na punomoći navedena. Znam da je tako jer sam prvo napravio punomoć na OIB tvrtke pa mi nije primljeno u poreznoj. Morao sam promijeniti na moj OIB.
Ne govorimo o punomoći u Poreznoj upravi. Poslovni certifikat je vlasništvo tvrtke koja je zatražila njegovo izdavanje, a imenom i prezimenom može glasiti ili na odgovornu osobu ili na treću osobu (zaposlenika, knjigovođu..). Znači, UVIJEK glasi na nečije ime i prezime!
Kod predaje punomoći u Poreznu upravu opunomoćitelj je IMENOM I PREZIMENOM osoba na koju glasi certifikat, a OIB upisuješ poslovnog subjekta u čijem je vlasništvu certifikat. Koliko mi je poznato, a poznato mi je IZVRSNO, još uvijek nisu prilagođeni obrasci punomoći na način da se zahtjeva upisivanje oib-a osobe na koju glasi certifikat. Obrasce tek treba prilagoditi.
sadašnji podaci o opunomoćitelju sadrže:
Za opunomoćenika navodi se:
-ime i prezime opunomoćenika i naziv poslovnog subjekta,
-porezni broj poslovnog subjekta opunomoćenika – OIB (na koji je izdan certifikat)
-zanimanje,
-poslovna adresa opunomoćenika,
-telefon ili mobitel,
-e-mail.
(kopirano iz Uputa za ispunjavanje obrasca Punomoći koji se službeno i koristi)
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 15:21   #322
E ovako, sve sam instalirao i kada dođem do situacije da ubacim certifikate, ne prikaže se nijedan iako je usb token ukopčan u računalo. Jel netko ima koji savjet, šta treba napraviti?
 
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 12:28   #323
Pozdrav,

trebala bi prebaciti e-karticu (tj. sve njene postavke) na drugo računalo. Znači imam sve certifikate (već 2 godine radim s e-karticom, e-poreznom, regosom,...) ali ne znam kako sad to sve prebaciti na drugi komp.?

Zovem finu ali nitko se ne javlja već 2 sata
Anson is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 12:45   #324
Quote:
Anson kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

trebala bi prebaciti e-karticu (tj. sve njene postavke) na drugo računalo. Znači imam sve certifikate (već 2 godine radim s e-karticom, e-poreznom, regosom,...) ali ne znam kako sad to sve prebaciti na drugi komp.?

Zovem finu ali nitko se ne javlja već 2 sata
da se nadovežem: može li certifikat biti instaliran istovremeno na 2 računala?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 13:01   #325
Može, broj računala nije limitiran.
Probaj: Start - svi programi - Activ identity - activ client - user console
onda u ekranu označi my certificates i klikni na tools - make certificate available to win

Zadnje uređivanje vlado3 : 04.02.2013. at 13:03. Reason: dopuna
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 19:24   #326
Kao što je već napisano u postovima prije, nikad kraja ugodnim iznenađenjima .
U mom slučaju, mali obrt, samozaposlen, u sustavu PDV-a, sa kvartalnim obračunom PDV-a, to konkretno znači da umjesto 40-tak Kn poštanskih troškova godišnje (za slanje papirnatih obrazaca) sad trebam plaćati 720 Kn za predaju 5 obrazaca (4 x PDV i jedan PDV-K). Vodim knjige sam pa trebam savjet što je najbezbolnije napraviti:

a) uzeti vlastiti certifikat
- a.1) imam eZaBa stick - da li se na njega može vezati certifikat i tu nešto uštediti ?
- a.2) u jednom postu se spominje 470 Kn jednokratno ali nisam razumio što to konkretno znači, odnosno što se time dobija.

b) naći nekog sa certifikatom i uz punomoć i prikladnu naknadnu dati njemu da to preda ? - iskreno, radije bi platio nekom malom obrtniku knjigovođi nego ovim lihvarima iz Fine (60 Kn za certifikat mjesečno !? ). Koliki su troškovi u tom slučaju ? (punomoć)

c) nešto treće ?


U 10 godina urednog poslovanja e-bankingom, jedini trn u oku mi je bilo primitivno predavanje PDV obrasca na papiru ... i konačno su mi to ispunili. Stvarno treba biti oprezan što poželiš
Max Rockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 19:44   #327
Quote:
Max Rockatansky kaže: Pogledaj post
Kao što je već napisano u postovima prije, nikad kraja ugodnim iznenađenjima .
U mom slučaju, mali obrt, samozaposlen, u sustavu PDV-a, sa kvartalnim obračunom PDV-a, to konkretno znači da umjesto 40-tak Kn poštanskih troškova godišnje (za slanje papirnatih obrazaca) sad trebam plaćati 720 Kn za predaju 5 obrazaca (4 x PDV i jedan PDV-K). Vodim knjige sam pa trebam savjet što je najbezbolnije napraviti:

a) uzeti vlastiti certifikat
- a.1) imam eZaBa stick - da li se na njega može vezati certifikat i tu nešto uštediti ?
- a.2) u jednom postu se spominje 470 Kn jednokratno ali nisam razumio što to konkretno znači, odnosno što se time dobija.

prilikom prvog uzimanja certifikata plaća se 390kn+80 kn za prvu aktivaciju certifikata a poslije 390kn godišnje obnova certifikata.

mi imamo pbz i hypo net banking. šta smo mogli i jeftinije proći koristeći neki od tih nek bankinga i kako?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 20:02   #328
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
prilikom prvog uzimanja certifikata plaća se 390kn+80 kn za prvu aktivaciju certifikata a poslije 390kn godišnje obnova certifikata.
To je cijena bez čitača/sticka ? ili je ovih 80 Kn za uređaj ?


Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
mi imamo pbz i hypo net banking. šta smo mogli i jeftinije proći koristeći neki od tih nek bankinga i kako?
Ne znam, pitam jer su prije čitači bili univerzalni ... npr. u čitač od ZaBe se mogla staviti i kartica od PBZ-a i normalno raditi.
Max Rockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 20:15   #329
Quote:
Max Rockatansky kaže: Pogledaj post
To je cijena bez čitača/sticka ? ili je ovih 80 Kn za uređaj ?

Ne znam, pitam jer su prije čitači bili univerzalni ... npr. u čitač od ZaBe se mogla staviti i kartica od PBZ-a i normalno raditi.
da, i mi možemo preko čitača od pbz otvarati hypo. nije mi to uopće palo na pamet.

a za cijenu, rekli su mi u fini da se plaća prva aktivacija certifikata 80,00kn a potom svake godine izdavanje 390kn. nisu spominjali uređaj. dobila sam obavijest da mi je certifikat izrađe, ići ću ga sutra prekosutra podignuti pa ću znati više.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 20:36   #330
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
da, i mi možemo preko čitača od pbz otvarati hypo. nije mi to uopće palo na pamet.

a za cijenu, rekli su mi u fini da se plaća prva aktivacija certifikata 80,00kn a potom svake godine izdavanje 390kn. nisu spominjali uređaj. dobila sam obavijest da mi je certifikat izrađe, ići ću ga sutra prekosutra podignuti pa ću znati više.
A nekakav kriptografski uređaj u lancu mora biti ... čitač/stick + certifikat u browseru + šifra(lozinka) za pristup ... tako bar funkcionira e-banking.
Eto, ako uloviš vremena bilo bi super da podijeliš iskustva

Iako je cifra malo manja, smatram da je to i dalje bezobrazno skupo ... taj certifikat bi trebao biti kao OIB, a ne da izgleda kao da ti svaku godinu naplaćuju domovnicu.
Max Rockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 12:44   #331
Dobro.....na kraju krajeva ,a pošto sam upravo u tome ,kada u poreznoj Moj servis za knjig.odnosno moja firma pravi punomoć sa nekim komitentom tko je onda zapravo opunomočitelj ..Moj servis odnosno tvrtka/ obrt ili ja sam ? Čiji se OIB upisuje? Jer Na Prvoj tzv.Vlastitoj punomoći kod Porezne dakle moja firma je opunomočitelj ,a ja sam opunomočenik.Dakle ukoliko sam dobro shvatio CAPTIVU kako nisu prilagođeni obrasci punomoći (naravno ...ovo je Hrvatska pa nikad ne štima iz prve) prilikom sklapanja Punomoći sa drugim komitentom ,pod opunomočitelj ide moje ime i prezime ,ali ne i moj OIB već OIB moje firme . Ili?
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 18:42   #332
možda

Quote:
bekem32 kaže: Pogledaj post
E ovako, sve sam instalirao i kada dođem do situacije da ubacim certifikate, ne prikaže se nijedan iako je usb token ukopčan u računalo. Jel netko ima koji savjet, šta treba napraviti?
A da probaš onu radnju br.2 na mom postu na prethodnoj stranici .Možda je to ,jer to je jedan od najčešćih problema
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 18:45   #333
ZA BEKEM32 Ne,ne,ne..ISPRIKA broj 1
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 18:49   #334
ID

NIJE MI JASAN ID OBRAZAC KOJI SE ŠALJE PREKO E POREZNE.TAMO POD RAZDOBLJE SAM UPISALA 12 MJESEC JER SE ODNOSILO NA PLAĆU KOJA IDE ZA 12 MJESEC A ISPLATA U PRVOM POPUNIM SVE PODATKE KAD SAM POSLALA SKUZIM DA NA PRVOJ STRANICI PIŠE 12 MJESEC I SAD IMAM DVA OBRASCA U 12 MJESECU SA RAZLIČITIM IZNOSIMA KAKO TO ISPRAVITI HVALA
CLUBNN is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 05.02.2013., 20:57   #335
Quote:
CLUBNN kaže: Pogledaj post
NIJE MI JASAN ID OBRAZAC KOJI SE ŠALJE PREKO E POREZNE.TAMO POD RAZDOBLJE SAM UPISALA 12 MJESEC JER SE ODNOSILO NA PLAĆU KOJA IDE ZA 12 MJESEC A ISPLATA U PRVOM POPUNIM SVE PODATKE KAD SAM POSLALA SKUZIM DA NA PRVOJ STRANICI PIŠE 12 MJESEC I SAD IMAM DVA OBRASCA U 12 MJESECU SA RAZLIČITIM IZNOSIMA KAKO TO ISPRAVITI HVALA
U startu si napisala krivo razdoblje jer plaća za 12.mjesec je isplaćena u 1.mjesecu i na prvoj stranici ti mora pisati 1.mjesec,a predaje se do 15.02.
Napravi ponovno obrazac ispravno,pošalji ga e-poreznom ponovno,ali nazovi referenta u poreznu upravu da povuče ispravljeni obrazac. I taj novi će ti "pregaziti" onaj neispravni. Samo kažem,preporuka je da nazoveš referenta da ti odmah povuče taj ispravni obrazac.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 14:01   #336
Quote:
Max Rockatansky kaže: Pogledaj post
A nekakav kriptografski uređaj u lancu mora biti ... čitač/stick + certifikat u browseru + šifra(lozinka) za pristup ... tako bar funkcionira e-banking.
Eto, ako uloviš vremena bilo bi super da podijeliš iskustva

Iako je cifra malo manja, smatram da je to i dalje bezobrazno skupo ... taj certifikat bi trebao biti kao OIB, a ne da izgleda kao da ti svaku godinu naplaćuju domovnicu.
bili sam u FINA i dobila sam kovertu u kojoj se nalazi stick. mailom smo dobili inicijalni pin za dekripciju uređaja, sad to moram malo proučiti i moram valjda s tim stickom najprije na poreznu, prije prve predaje e-poreznoj da ga oni tamo nešto nisam zapamtila šta.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 15:56   #337
Quote:
lulallay kaže: Pogledaj post
Dobro.....na kraju krajeva ,a pošto sam upravo u tome ,kada u poreznoj Moj servis za knjig.odnosno moja firma pravi punomoć sa nekim komitentom tko je onda zapravo opunomočitelj ..Moj servis odnosno tvrtka/ obrt ili ja sam ? Čiji se OIB upisuje? Jer Na Prvoj tzv.Vlastitoj punomoći kod Porezne dakle moja firma je opunomočitelj ,a ja sam opunomočenik.Dakle ukoliko sam dobro shvatio CAPTIVU kako nisu prilagođeni obrasci punomoći (naravno ...ovo je Hrvatska pa nikad ne štima iz prve) prilikom sklapanja Punomoći sa drugim komitentom ,pod opunomočitelj ide moje ime i prezime ,ali ne i moj OIB već OIB moje firme . Ili?
Uvijek se upisuje OIB poslovnog subjekta, a ne fizičke osobe, osim ako se radi o obrtu, onda je oib obrta i fizičke osobe isti.
Detalji na linku..
http://www.porezna-uprava.hr/e-Porez...20punomoći.pdf
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 12:49   #338
Hvala

Quote:
captiva kaže: Pogledaj post
Uvijek se upisuje OIB poslovnog subjekta, a ne fizičke osobe, osim ako se radi o obrtu, onda je oib obrta i fizičke osobe isti.
Detalji na linku..
http://www.porezna-uprava.hr/e-Porez...20punomoći.pdf
Captiva Hvala na susretljivosti i mišljenju!!
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 08:32   #339
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
bili sam u FINA i dobila sam kovertu u kojoj se nalazi stick. mailom smo dobili inicijalni pin za dekripciju uređaja, sad to moram malo proučiti i moram valjda s tim stickom najprije na poreznu, prije prve predaje e-poreznoj da ga oni tamo nešto nisam zapamtila šta.
Ako u međuvremenu niste došli do rješenja..
Prvo što trebate napraviti jest instalizirati aplikaciju e-porezna. Na linku:
http://www.porezna-uprava.hr/e-porez...6.asp?id=b03d9
Nakon toga ispuniti Postavke unutar aplikacije.
Slijedeći korak jest ovlastiti se za rad. Ovlaštenja se provode ovisno na koga je izdan certifikat.
Ako certifikat glasi na odgovornu osobu, ovlašćujete se putem aplikacije slanjem obrasca Zahtjev za elektroničko poslovanje (nalazi se pod Ovlaštenjima). Porezna uprava vas ovlašćuje i o tome obavještava putem vaše e-pošte koju ste upisali u elektronski obrazac.
Ako je certifikat izdan na drugu osobu, koja nije odgovorna, ispunjava se Obrazac punomoći u 3 primjerka i zajedno s certifikatom nosi u najbližu Poreznu upravu da se dodjele ovlaštenja za rad. sve vezano za punomoć možete pronaći na linku:
http://www.porezna-uprava.hr/e-Porez...k.asp?id=b03d2
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 11:59   #340
Quote:
Max Rockatansky kaže: Pogledaj post
Kao što je već napisano u postovima prije, nikad kraja ugodnim iznenađenjima .
U mom slučaju, mali obrt, samozaposlen, u sustavu PDV-a, sa kvartalnim obračunom PDV-a, to konkretno znači da umjesto 40-tak Kn poštanskih troškova godišnje (za slanje papirnatih obrazaca) sad trebam plaćati 720 Kn za predaju 5 obrazaca (4 x PDV i jedan PDV-K). Vodim knjige sam pa trebam savjet što je najbezbolnije napraviti:

a) uzeti vlastiti certifikat
- a.1) imam eZaBa stick - da li se na njega može vezati certifikat i tu nešto uštediti ?
- a.2) u jednom postu se spominje 470 Kn jednokratno ali nisam razumio što to konkretno znači, odnosno što se time dobija.

b) naći nekog sa certifikatom i uz punomoć i prikladnu naknadnu dati njemu da to preda ? - iskreno, radije bi platio nekom malom obrtniku knjigovođi nego ovim lihvarima iz Fine (60 Kn za certifikat mjesečno !? ). Koliki su troškovi u tom slučaju ? (punomoć)

c) nešto treće ?


U 10 godina urednog poslovanja e-bankingom, jedini trn u oku mi je bilo primitivno predavanje PDV obrasca na papiru ... i konačno su mi to ispunili. Stvarno treba biti oprezan što poželiš
nakon uvođenje ovog jedinstvenog obrasca za sve isplate radnicima, honorarcima itd. (oporezive i neoporezive) imat ćeš daleko više obrazaca za slati. , jer koliko vidim može ih biti 365(366) u godini dana.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:24.