Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2014., 20:01   #1
Panični strah od javnih nastupa

Dragi ljudi, pomagajte... naime, studiram i često na faksu imamo prezentacije i izlaganja kojih me je izrazito strah i muka mi je na sam spomen da moram nešto izlagati/prezentirati/pročitati pred hrpom ljudi... prije prezentacije par dana prije ne mogu jesti ni spavati, jako sam uznemirena i anksiozna.. za vrijeme prezentacije graničim s napadajem panike, u tolikoj je mjeri moj strah izražen ..inače sam sretna i komunikativna osoba, ali kad je riječ o javnim nastupima .. za mjesec dana imam izlaganje pred dosta ljudi i to bez prezentacije i jednostavno ne znam kako ću to preživjeti..svaki dan razmišljam o tom..
Doktorica mi je dala normabel od 2 mg kojeg popijem prije izlaganja i ne primjećujem neko poboljšanje s njim, iako me relativno umiri ali za vrijeme izlaganja svejedno su prisutni brzo kucanje srca, drhtanje glasa itd. Mislila sam doktoricu pitat da mi propiše xanax ali pomalo mi je neugodno..
Što mi savjetujete, koja su vaša iskustva?
littlemisssuns is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 20:13   #2
Quote:
littlemisssuns kaže: Pogledaj post
Dragi ljudi, pomagajte... naime, studiram i često na faksu imamo prezentacije i izlaganja kojih me je izrazito strah i muka mi je na sam spomen da moram nešto izlagati/prezentirati/pročitati pred hrpom ljudi... prije prezentacije par dana prije ne mogu jesti ni spavati, jako sam uznemirena i anksiozna.. za vrijeme prezentacije graničim s napadajem panike, u tolikoj je mjeri moj strah izražen ..inače sam sretna i komunikativna osoba, ali kad je riječ o javnim nastupima .. za mjesec dana imam izlaganje pred dosta ljudi i to bez prezentacije i jednostavno ne znam kako ću to preživjeti..svaki dan razmišljam o tom..
Doktorica mi je dala normabel od 2 mg kojeg popijem prije izlaganja i ne primjećujem neko poboljšanje s njim, iako me relativno umiri ali za vrijeme izlaganja svejedno su prisutni brzo kucanje srca, drhtanje glasa itd. Mislila sam doktoricu pitat da mi propiše xanax ali pomalo mi je neugodno..
Što mi savjetujete, koja su vaša iskustva?
Ajoj...nisam imala takvo iskustvo, al' ti mogu dati neke smjernice.
Prenauči temu koju izlažeš. To će zahtijevati više vremena za pripremu, ali ćeš kasnije biti sigurnija da si spremna za izlaganje. Znaj napamet gdje ti se svaka točka i zarez nalazi, sve sve sve!

Vježbaj pred manjom skupinom ljudi. Prvo vježbaj sama pred sobom, pred ogledalom, pa uključi par bližih prijatelja, možda uži ili širi krug obitelji. Baby steps.

Vjerojatno ti ispočetka neće ići najbolje, nikom ne ide, al' probaj shvatiti da se kad-tad svi tako osjećaju. Svi imaju određenu dozu panike prije nastupa i to je normalno, ali što ti se može dogoditi? Pa i da se zabuniš, ostaneš bez teksta, malo zamuckuješ, a ne'š ti problema. Izlažeš pred odraslim ljudima (možda budućim kolegama?) i svi oni znaju da se i njima to može dogoditi. Neće imati ništa lošije mišljenje o tebi zbog toga.

To su neke od prvih stvari koje su nas učili i mogu biti vrlo korisne. Možda ne zvuči kao da odveć pomaže, al' što ti se najgore može dogoditi? Svi nekad imaju loše nastupe, i odrade ih, možda nešto nauče iz njih i idu dalje. Vježbom do savršenstva.
Aelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 20:36   #3
Ja sam isto imala užasnu tremu prije. Vježbaj govoriti pred nekim što više, u početku uvijek imaj natuknice na papiru ako se pogubiš. Uzmi jednog prijatelja/prijateljicu pred kojima ćeš vježbati i u početku se koncentriraj na njih i kad moraš predavati. Pokušaj isključiti sve ostale u prostoriji i koncentrirati se na tu jednu osobu. Poslije će trema polako nestajati i bit će lakše. Nadam se da će ti ovo pomoći.
Saphi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 11:51   #4
Quote:
littlemisssuns kaže: Pogledaj post
Dragi ljudi, pomagajte... naime, studiram i često na faksu imamo prezentacije i izlaganja kojih me je izrazito strah i muka mi je na sam spomen da moram nešto izlagati/prezentirati/pročitati pred hrpom ljudi... prije prezentacije par dana prije ne mogu jesti ni spavati, jako sam uznemirena i anksiozna.. za vrijeme prezentacije graničim s napadajem panike, u tolikoj je mjeri moj strah izražen ..inače sam sretna i komunikativna osoba, ali kad je riječ o javnim nastupima .. za mjesec dana imam izlaganje pred dosta ljudi i to bez prezentacije i jednostavno ne znam kako ću to preživjeti..svaki dan razmišljam o tom..
Doktorica mi je dala normabel od 2 mg kojeg popijem prije izlaganja i ne primjećujem neko poboljšanje s njim, iako me relativno umiri ali za vrijeme izlaganja svejedno su prisutni brzo kucanje srca, drhtanje glasa itd. Mislila sam doktoricu pitat da mi propiše xanax ali pomalo mi je neugodno..
Što mi savjetujete, koja su vaša iskustva?
Traži LOM neka ti prepiše Xanax ( ili Misar, Helex, što su isti lijekovi). Odlično su kod takvih situacija.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 13:56   #5
Quote:
Dvojba kaže: Pogledaj post
Traži LOM neka ti prepiše Xanax ( ili Misar, Helex, što su isti lijekovi). Odlično su kod takvih situacija.
Nije li Xanax ipak malo previše za takve situacije?
Ili se i kod takvih stvari uobičajeno propisuje?
Aelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 18:30   #6
Hvala na odgovorima. Ipak sam početnik u svemu tome, tek sam počela studirati, pa će valjda i trema proći s vremenom
littlemisssuns is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 11:01   #7
Quote:
littlemisssuns kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima. Ipak sam početnik u svemu tome, tek sam počela studirati, pa će valjda i trema proći s vremenom
Naravno da hoće, definitivno će se smanjivati kako budeš bolje upoznavala ekipu na faksu i sve više izlagala.
I mani se kojekakvih tableta, drži se nekih smjernica i polako će se i tvoje izlaganje popraviti.
Aelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 12:25   #8
Quote:
Aelia kaže: Pogledaj post
Nije li Xanax ipak malo previše za takve situacije?
Ili se i kod takvih stvari uobičajeno propisuje?
Nije previše, ako se ima pravi napad panike kod javnog izlaganja.
Dakle panike gdje svi vide da se treseš, zamuckuješ i dođe ti da pobjegneš
s mjesta događaja.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 20:21   #9
U potpunosti te razumijem. Lako je reci nauci sto bolje, ali ako ne ide, ne ide. Ja mogu nauciti super, ali jednostavno sve zaboravim kad stanem pred ljude, glas mi drhti, uzasno izgledam. Jednom sam popila Helex od 0.25 i proslo je jako dobro! Nisam mogla vjerovati, tako sam bila zadovoljna, a i na ljude sam ostavila dobar dojam, pohvalili su me. Znam da necu svaki put moci uzimati Helex, nije mi to ni u planu, ali sad imam tu neku samouvjerenost, iako znam da cu opet imati veliku tremu iduci put bez tablete.
roleta8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 23:33   #10
Quote:
Dvojba kaže: Pogledaj post
Nije previše, ako se ima pravi napad panike kod javnog izlaganja.
Dakle panike gdje svi vide da se treseš, zamuckuješ i dođe ti da pobjegneš
s mjesta događaja.
Bome...nisam još za to čula, al' dobro, valjda svakakvih psihijatara danas ima.
Aelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 11:45   #11
Quote:
roleta8 kaže: Pogledaj post
U potpunosti te razumijem. Lako je reci nauci sto bolje, ali ako ne ide, ne ide. Ja mogu nauciti super, ali jednostavno sve zaboravim kad stanem pred ljude, glas mi drhti, uzasno izgledam. Jednom sam popila Helex od 0.25 i proslo je jako dobro! Nisam mogla vjerovati, tako sam bila zadovoljna, a i na ljude sam ostavila dobar dojam, pohvalili su me. Znam da necu svaki put moci uzimati Helex, nije mi to ni u planu, ali sad imam tu neku samouvjerenost, iako znam da cu opet imati veliku tremu iduci put bez tablete.
Točno tako. Jesi li rekla doktoru za svoj problem pa ti je prepisao Helex ili?
littlemisssuns is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 10:36   #12
Prebačeno sa Zdravlja
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 14:05   #13
Helex je navodno najbolji anksiolitik što se tiće "treme"... bolji od normabela...

Uostalom, ono čeg se ti "bojiš", što osjećaš, i što misliš da će drugi primjetiti su fizički simptomi treme...a fizički simptomi treme nastaju zbog djelovanja adrenalina na receptore (nekome više, a nekome uopće ne)... dakle jedino što ti može pomoći u uklanjanju tih simptoma su lijekovi "beta blokatori"... no njih teško da ćeš dobiti kod doktorice osim ako nemaš problema sa visokim tlakom...eventualno ako ti baka ili netko iz familije ima doma. Oni dobro uklanjaju FIZIČKE simptome treme poput drhtanja, drhtanja glasa i sl....

Drugo...najbolji plan je iskustvo...kolko god bilo mučno u početku no to je jedini put. To iskustvo moraš ponavljati često, a ne jednom u tri mjeseca. Kada se jednom navikneš na stresnu situaciju, i shvatiš da ona i nije tako stresna, počneš uživati u njoj.

Treća, pomoćna opcija ti je da probaš trčati svaki dan barem sat vremena ako možeš. To će ti ojačati srce i bitno umanjiti otkucaje u stresnim situacijama (probaj, dokazano)...

Četvrto, i nije da te nagovaram... ali ako ti ni trčanje ne pomogne uvijek možeš probati sa beta blokatorima. Naravno, beta blokatori će samo maskirati problem, ali će ti pomoći...a ja nisam licemjer pa da te savjetujem da ga ne uzimaš pogotovo da ne zajebeš cijeli faks radi anksioznosti prije prezentacija koje su sastavni dio faksa.

Peto, možda sam ja sve krivo zabrijao i ti uopće nemaš tremu nego samo malu psihičku napetost pa sve uzmi sa dozom rezerve... pa ako je samo anksioznost u pitanju onda će ti trčanje sigurno pomoći
hypnosis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 16:49   #14
Ja bih ti dao jedan savjet u vezi tehnike prezentiranja.Naime poznato je da zbog utjecaja treme neki izlagači(to možda kod tebe nije slučaj ali kod nekih jest) podsvjesno žele što prije da "neugodna situacija"(situacija u kojoj se ne osječaju dobro a to je u ovom slučaju prezentacija) što prije prođe pa onda usljed toga što svjesno a što nesvjesno brže govore da bi što prije završili.Usljed tog bržeg govorenja lakše i češće se događaju pogreške a i trema je puno vidljivija.Usljed grešaka trema se povečava i na koncu bude još gore.Preporučam da govoriš polako sa pauzama.Tremaši se inače boje pauza(mislim na male pauze u govorima,ne prevelike,pauze dovoljne da se kod slušatelja ne izgubi interes i ne izazove nestrpljenje) jer misle da su u tim pauzama sve oči uprte u njih i zato tremaši ne prave pauze i govore brže.Kad se skoncetriraš da izlažeš polaganije i u približno istom ritmu i da praviš te kratke pauze bit češ sigurniji u svom govoru i puno samopouzdaniji,pauze te se neće činiti kao "rupe" nego kao nešto poželjno što ti daje više samopouzdanja,čak štoviše te kratke pauze u govorima učinit će da misliš o onome o čemu govoriš a ne o utisku koji tvoj govor ostavlja na prisutne.
Inače nisam pobornik uzimanja bilo čega prije nastupa(tabletica i slično) jer samopuzdanje mora doći iznutra a ne izvana.A ovo za polagani govor i kratke gotovo neprimjetne pauze u govoru znam iz vlastitog iskustva.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 20:09   #15
ma kakav anxiozni napad, kolko god on napao nemoze te srusiti, daj si onaj secer u ruku i ka ajmoooooooooooooo
ustonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 21:51   #16
same here
pred svaki javni nastup osjećam izuzetnu tremu, nekada mi se i povraća prije, ali sam u odnosu na početak studija napredovala u vidu toga da se ipak znam predstaviti i krenuti bez većih problema , trema mi se u glasu osjeća samo u početku, a ne tokom cijele prezentacije kao nekad, ali srce i dalje lupa više- manje cijelo vrijeme, ovu zadnju je ful lupalo unatoč tome što sam izlagala u paru
ne znam, meni je najveći problem u prezentiranju da nešto ne zabrljam ili ako nešto krivo odradim da će me ostali gledat ko zadnju glupaču, to mi je najveći problem svega i iz toga izlazi trema
ovo treniranje nema kruha kod mene jer doma sve super kažem, uživim se i onda dođem pred ljude i nestane to...
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 23:12   #17
Talking

Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
same here
pred svaki javni nastup osjećam izuzetnu tremu, nekada mi se i povraća prije, ali sam u odnosu na početak studija napredovala u vidu toga da se ipak znam predstaviti i krenuti bez većih problema , trema mi se u glasu osjeća samo u početku, a ne tokom cijele prezentacije kao nekad, ali srce i dalje lupa više- manje cijelo vrijeme, ovu zadnju je ful lupalo unatoč tome što sam izlagala u paru
ne znam, meni je najveći problem u prezentiranju da nešto ne zabrljam ili ako nešto krivo odradim da će me ostali gledat ko zadnju glupaču, to mi je najveći problem svega i iz toga izlazi trema
ovo treniranje nema kruha kod mene jer doma sve super kažem, uživim se i onda dođem pred ljude i nestane to...
Svi mi tremaši imamo identične simptome
littlemisssuns is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 05:35   #18
Pripremi si neka pitanja za publiku. Kad negdje zablokiraš, možeš ostale uključiti u prezentaciju pitanjima. Čak i da nitko ne odgovori, dobiti ćeš par sekundi tišine da promisliš što dalje.

Također zamisli kako se obračaš samo jednoj osobi. Lakše je nego kada se fokusiraš na komunikaciju sa svima.

Prije prezentiranja dobro razmisli čega se konkretno bojiš. Što se najgoreg može dogoditi i kako tada možeš reagirati? Ako imaš plan za takve slučajeve, manje ćeš ih se bojati.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:22.