Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2007., 15:01   #1
stanična memorija

Bok ljudi, nešto sam čitala o tome po internetu, pa ako ste voljni podijeliti svoja saznanja
__________________
Tko pjeva zlo ne misli, a tko misli nije mu do pjesme
maaike is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 15:16   #2
Quote:
maaike kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, nešto sam čitala o tome po internetu, pa ako ste voljni podijeliti svoja saznanja
Pred koju godinu sam gledala na jednom od Discovery programa emisiju o transplantaciji organa i staničnoj memoriji.

Uglavnom, urezala mi se priča jedne žene koja je dobila, mislim, plućno krilo mladića koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći. Prva stvar, kada se probudila poslije operacije, koju je poželjela bila je krigla Bud pive. Žena nikad u životu nije pila nikakav alkohol, a posebno joj nikad nije odgovaralo pivo. Netko je spomenuo staničnu memoriju i onda su pitali roditelje tog momka da li je on za života pio pivu. Rekli su im da je svaku večer poslije večere obavezno popio pol litre Buda .
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 15:38   #3
i ja sam slične stvari pročitala na netu, navodno postoji tu kod nas (u Hrvatskoj) čovjek koji se time bavi i na taj način pomaže ljudima da se izliječe, no meni je to nevjerojatno.
__________________
Tko pjeva zlo ne misli, a tko misli nije mu do pjesme
maaike is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 12:51   #4
Quote:
maaike kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, nešto sam čitala o tome po internetu, pa ako ste voljni podijeliti svoja saznanja
"skokni" do podforuma Na rubu znanosti, tamo ti je to potpuno normalno da svaka stanica pamti, voda pamti i tako dalje....
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 13:19   #5
evo idem odmah
__________________
Tko pjeva zlo ne misli, a tko misli nije mu do pjesme
maaike is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 14:00   #6
je, ide i cijela tema skup s tobom
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 14:14   #7
yay, napokon smo dobili novu igračku. navali narode
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 14:35   #8
Mislim da, ukoliko je uopce cijela prica istinita, ovdje nije rijec o memoriji u klasicnom smislu rijeci. Naime, stvar je u tome da mi zelimo jesti/piti ono sto nasem organizmu treba i fali. Ukoliko transplantiramo neciji organ, velika je vjerojatnost da njegove potrebe nisu 100% identicne potrebama primatelja. Na primjer, ako imamo organ cijeg je vlasnika prehrana bila deficitarna u jodu, vjerojatno ce primatelj pokazati veci interes za hranom koja sadrzi jod, jer ce novi organ slati signale za potrebnim povecanjem konsumpcije joda. Kad je rijec o supstancama koje izazivaju ovisnost, tipa alkohol, takva situacija moze biti samo jos izrazenija. U ovdje spomenutom slucaju, postoji i jedna i druga mogucnost, odnosno da organu treba nesto sto se nalazi u Bud pivu, a i da postoji blaga ovisnost o alkoholu. Mozda i oboje.
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 15:05   #9
eeeeerrr ovaj ali šta je s jezgrom membranom i atomima???
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 21:12   #10
Naletio sam na pojam genetskog pamćenja kad su mi rekli da sam u snu pričao nekim čudnim jezikom koji nitko od prisutnih nije uspio raspoznat, a nije bilo nikakvo brundanje nego kazu ljudi jasno izricanje rijeci...jedna osoba je pitala neke doktore kakva aktivnost mozga bi to mogla potaknut i kao jedna od teorija je genetsko pamcenje....dalje se nisam raspitivao...mozda i bolje
__________________
Infinity is space between two finite understandings
saifu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 21:31   #11
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
Mislim da, ukoliko je uopce cijela prica istinita, ovdje nije rijec o memoriji u klasicnom smislu rijeci. Naime, stvar je u tome da mi zelimo jesti/piti ono sto nasem organizmu treba i fali. Ukoliko transplantiramo neciji organ, velika je vjerojatnost da njegove potrebe nisu 100% identicne potrebama primatelja. Na primjer, ako imamo organ cijeg je vlasnika prehrana bila deficitarna u jodu, vjerojatno ce primatelj pokazati veci interes za hranom koja sadrzi jod, jer ce novi organ slati signale za potrebnim povecanjem konsumpcije joda. Kad je rijec o supstancama koje izazivaju ovisnost, tipa alkohol, takva situacija moze biti samo jos izrazenija. U ovdje spomenutom slucaju, postoji i jedna i druga mogucnost, odnosno da organu treba nesto sto se nalazi u Bud pivu, a i da postoji blaga ovisnost o alkoholu. Mozda i oboje.
ne vidim razloga zašto se to ne bi događalo, ali je rijetko tako jako izraženo. većinom prođe neopaženo.
no u svakom slučaju, pamćenje tipa "mene moja ujna jako voli jer imam jamice na obrazima, gući-gući" se sigurno pohranjuje samo u mozgu koji je sustav neurona. jedan neuron sam po sebi ne može ništa.



saifu, što se tiče pamćenja genetikom, to nije ni teorija. to je nikakva hipoteza. sasvim sigurno možemo reći da nema veze sa stvarnošću.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:29   #12
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
Mislim da, ukoliko je uopce cijela prica istinita, ovdje nije rijec o memoriji u klasicnom smislu rijeci. Naime, stvar je u tome da mi zelimo jesti/piti ono sto nasem organizmu treba i fali. Ukoliko transplantiramo neciji organ, velika je vjerojatnost da njegove potrebe nisu 100% identicne potrebama primatelja. Na primjer, ako imamo organ cijeg je vlasnika prehrana bila deficitarna u jodu, vjerojatno ce primatelj pokazati veci interes za hranom koja sadrzi jod, jer ce novi organ slati signale za potrebnim povecanjem konsumpcije joda. Kad je rijec o supstancama koje izazivaju ovisnost, tipa alkohol, takva situacija moze biti samo jos izrazenija. U ovdje spomenutom slucaju, postoji i jedna i druga mogucnost, odnosno da organu treba nesto sto se nalazi u Bud pivu, a i da postoji blaga ovisnost o alkoholu. Mozda i oboje.
meni je ovo dobro objašnjenje. samo zašto bud pivo zašto nije ožujsko ili karlovačko ili neko strano. kako pluča znaju koju vrstu piva žele?
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:34   #13
Quote:
shakti9 kaže: Pogledaj post
meni je ovo dobro objašnjenje. samo zašto bud pivo zašto nije ožujsko ili karlovačko ili neko strano. kako pluča znaju koju vrstu piva žele?
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 23:17   #14
jedan čudniji događaj od njih par tisuća običnih ne znači ništa. transplantacije se vrše svaki dan, pa nemamo izbezumljene ljude zbog toga.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 01:00   #15
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
Mislim da, ukoliko je uopce cijela prica istinita, ovdje nije rijec o memoriji u klasicnom smislu rijeci. Naime, stvar je u tome da mi zelimo jesti/piti ono sto nasem organizmu treba i fali.
Trebalo bi presaditi organe nekog teškog narkića i vidjeti kako se ponaša primatelj.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 12:16   #16
...da, ili ti presade šupak homoseksualca i počneš se neobično ponašati
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 12:46   #17
Ma da, ali kad je čovjek popio neku kiselinu, pa su mu napravili novo ždrijelo od vlastitog crijeva, stalno se žali na zadah iz ustiju. I sad ti reci, imali ili nema memorije?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 15:24   #18
iako krv nije organ, ne bi li se i na transfuziju krvi moglo gledati kao na svojevrsnu transplataciju tjelesnog organa?
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 15:40   #19
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
iako krv nije organ, ne bi li se i na transfuziju krvi moglo gledati kao na svojevrsnu transplataciju tjelesnog organa?
iako se može zvati organom (premda se to rijetko čuje), točnije ju je nazvati tkivom, i to tekućim pokretnim tkivom koje se stvara u koštanoj srži.
dakle, mogli bi reći da je to svojevrsna transplantacija organa, no bolje je reći tkiva, jer kad kažemo organa, onda izgleda kao da nekome izvučemo svu krv i prebacimo u drugoga. drakulasto.

recimo da nepušač prima krv od nekoga tko puši kao lokomotiva, sigurno će osjećati efekte.

kod transplantacije krvi ima ona famozna stvar s jehovinim svjedocima, koji su sekta ništa manje luda nego što su radikalni pokreti o kojima smo pričali. oni zabranjuju primanje krvi od osobe, pa su to zajebane stvari kod hitnih operacija, i tako.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 18:39   #20
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
...recimo da nepušač prima krv od nekoga tko puši kao lokomotiva, sigurno će osjećati efekte.

.
Ti mi kažeš! Moj muž je drugi čovjek od kako je, nakon saobračajke, primio krv jednog bosanca!!!
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:09.