Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2009., 00:53   #1
Izgubljen kupoprodajni ugovor za nekretninu

Izgubio sam kupoprodajni ugovor a nisam se uknjižio u zemljišne knjige.Tvrtka koja je prodala nekretninu više ne postoji, a pošto je to bilo 1988 nije bilo ovjere kod javnog bilježnika. Imam samo račun o izvršenoj uplati nekretnine, a treba mi vlasnički list.Što dalje? Hvala!
jure1911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 21:27   #2
Thumbs up

Quote:
jure1911 kaže: Pogledaj post
Izgubio sam kupoprodajni ugovor a nisam se uknjižio u zemljišne knjige.Tvrtka koja je prodala nekretninu više ne postoji, a pošto je to bilo 1988 nije bilo ovjere kod javnog bilježnika. Imam samo račun o izvršenoj uplati nekretnine, a treba mi vlasnički list.Što dalje? Hvala!
Ta tvrtka koja je propala mora imati svog stečajnog upravitelja.
Kod njega mora biti jedan primjerak tog kupoprodajnog ugovora.
Kada od njega ishoduješ ugovor onda moraš otići na gruntovnicu da predaš zahtjev za izdavanje vlasničkog lista.
DinamoBBB is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 21:56   #3
pokušat ću naći stečajnog premda sumnjam to su bila turbulentna vremena krajem 80-ih. Ali ako ne uspijem što onda može li općinski sud pomoći?
jure1911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 00:38   #4
stečaj krajem 80-tih???
Ako je stečaj bio 80-tih, sumljam da je stečaj još u toku i da ćeš naći stečajnog upravitelja....

Ima li ta firma danas nekog sljednika?
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 10:13   #5
Arrow

Ta tvrtka mora imati pravnog sljednika.
DinamoBBB is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 10:17   #6
zasto bi morala?

niti mora imati stecajnog upravitelja. na stranu cinjenica da je to bilo 80-ih godina, nije stecaj jedini nacin da tvrtka prestane postojati.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 10:56   #7
Quote:
DinamoBBB kaže: Pogledaj post
Ta tvrtka mora imati pravnog sljednika.
Ne mora imati pravnog slijednika.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 11:02   #8
Quote:
jure1911 kaže: Pogledaj post
pokušat ću naći stečajnog premda sumnjam to su bila turbulentna vremena krajem 80-ih. Ali ako ne uspijem što onda može li općinski sud pomoći?
Dakle, prvo trebaš na nadležnom trgovačkom sudu provjeriti da je ta tvrtka ima pravnog slijednika danas ili je likvidirana i prestala postojati i brisana iz sudskog registra.

Ako je brisana iz registra, onda izvadiš o tome potvrdu Trgovačkog suda ili povjesni izvadak iz registra iz kojeg se vidi da je brisana iz registra. I onda na sudu ustaneš tužbom radi utvrđenja tvog vlasništva protiv te osobe, pa joj sud postavi skrbnika ili privremenog zastupnika koji se "brine" o njenim ineteresima u tome postupku.

Ako ima sljednika, onda opet pribaviš o tome dokaz od Trgovačkog suda (povijesni izvod) i ustaneš tom tužbom protiv tod slijednika, koji ti može priznati tužbu (i brzo je gotov postupak).

Uglavnom, na kraju sud donese presudu koja ti zamjenjuje taj izgubljeni ugovor kod uknjižbe u zemljišnim knjigama.

A za sve to ti treba odvjetnik, jer se sam u tome nebi snaša...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 11:08   #9
fala file!
jure1911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 14:49   #10
A možeš pokušati naći primjerak ugovora, ako je tada 80-tih bio ovjeren kod tadašnjeg Sekretarijata za upravne poslove, to ti je današni Ured za opću upravo (koji je tebi nadležan)...
možda oni imaju u arhivi, iako je čuvaju samo 10.godina, ali nikad se nezna,...jer neki manji uredi čuvaju arhive i duže.

A možeš pokušat i naći u arhivi porezne uprave, ako je tada bio plaćen porez na promet nekretnina po tome ugovoru,...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 15:52   #11
samo da dodam to danas ovisno o ustroju općine možeš nać u arhivama Ureda državne uprave, ovjere potpisa ti se čuvaju trajno! ako ih neki i ne čuvaju ostavljaju se knjige Upisnika u prema kojima se može izdat uvjerenje koje se prizna u takvim slučajevima.
KasicaPrasica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 11:20   #12
Quote:
jure1911 kaže: Pogledaj post
Izgubio sam kupoprodajni ugovor a nisam se uknjižio u zemljišne knjige.Tvrtka koja je prodala nekretninu više ne postoji, a pošto je to bilo 1988 nije bilo ovjere kod javnog bilježnika. Imam samo račun o izvršenoj uplati nekretnine, a treba mi vlasnički list.Što dalje? Hvala!
Jedan stan smo isto uspjeli uknjižit prije par godina koje je izgradio GP Radnik iz benkovca.Imali smo srećom potvrdu o uplati srestava i predugovor neki.
Riješeno je tužbom na sudu i nakon 20 godina je sve sređeno.Ti skupi potvrde da u stanu živiš 20 godna i uzmi odvjetnika i tuži na dosljednost
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 12:19   #13
Dosjelost, ne dosljednost.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:03.