Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2008., 17:11   #241
Quote:
valentina kaže: Pogledaj post
na svom topicu cu pisati sto god mi padne na pamet a vezano je uz ukrajinu. kome se ne svidja, ne mora citati.
inace, danas sam pricao na temu Lviva! I kad sam rekao Ljviv, umrli su od smija. Toliko o tvom znanju i dicenju istim.
A kad vec pises o Ukrajini (tu bi te takodjer dotukao ko beba zvecku), pisi sta je ljudima interesantno, a ne ono sta ti znas o Ukrajini. Prvenstveno pisi o svojim putopisima, ono sta bi ljudima moglo pomoc ako putuju po ukrajini. A ne o piscu, za kojeg ce cut jednom (sada) i vise nikad.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 22:41   #242
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
inace, danas sam pricao na temu Lviva! I kad sam rekao Ljviv, umrli su od smija. Toliko o tvom znanju i dicenju istim.
A kad vec pises o Ukrajini (tu bi te takodjer dotukao ko beba zvecku), pisi sta je ljudima interesantno, a ne ono sta ti znas o Ukrajini. Prvenstveno pisi o svojim putopisima, ono sta bi ljudima moglo pomoc ako putuju po ukrajini. A ne o piscu, za kojeg ce cut jednom (sada) i vise nikad.
procitaj nekoliko stranica prije pa ces znati zasto sam napisala malo vise o sevcenku
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 22:43   #243
ovaj tvoj komentar mi je bas dao dobru ideju da povucem paralelu. da dodjes negdje gdje uce hrvatski i kazes da si umro od SMIJA nitko te ne bio razumio jer to nije knjizevni, bez obzira kako vi govorite. ista stvar s lavovom, koliko god ti pametovao.
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 23:00   #244
Pa ti sama sebi uskaces u usta! lol
nema veze, pozdrav iz Kyiva
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 23:54   #245
Što ste zapizdili s pravopisom ovo je tema o turizmu. Evo ja se jučer vratio sa puta Kiev-Harkov-Kiev...Bio naravno na utakmici...ali u svom aranžmanu a ne čarterom. Sva sreća da nisam išao čarterom kad sam čuo kako su prošli na aerodromu u dolasku i polasku. Mi smo imali samo problema jer nas nisu poslije tekme puštali sa stadiona jer smo bili individualci, nas oko 50. pa smo izašli oko ponoći. i smrzli se ko p. bilo je mislim oko 0 stupnjeva...I još se neki otrovali hranom u restoranu Šato u Harkovu. Sve u svemu meni je bilo super, doživljaj na stadionu super, dobro njihovo navijanje iako nisam baš u to vjerovao, prilično prijateljski raspoloženi ljudi: pivo, slikanje i sl. dosta pijanih prije utakmice. Kao grad Harkov me se nije nešto dojmio, jako je to daleko od Kieva (i zemljopisno i kulturološki). Prvi dojam katastrofa, drugi dojam (drugi dan) nešto bolji dojam. Oni koji hoće vidjeti slike i izvještaje neka odu na uvijekvierni.com.
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 02:23   #246
Quote:
Explorer kaže: Pogledaj post
Drago mi je da ti se svidjelo. Kijev je stvarno jako lijep grad. Samo da bi mogla donijeti sud moraš još jednom otići. Jer ako ti je i nakon drugog ili trećeg posjeta sve super onda je to to...jer imam osječaj da je to oduševljenje na prvu loptu...a bila si kod prijatelja koji su pazili na tebe, družili se s tobom itd...oni su inače dobri domaćini...nikada ali nikada nije sve super, uvijek ima dobrih i loših stvari...ne znam da li si čitala prethodne postove...jer po tebi ispada savršena zemlja i grad ali nije baš tako... i velika je razlika Kijev i drugi dijelovi, naročito selo...kao kod nas Zagreb i ostatak Hrvatske...
pa slazem se da bih morala jos jedan put otic i nadam se da hocu.
procitala sam sve postove, i znam da kod njih nije bajno, no ipak je glavni grad glavni grad i normalno da ce bit bolje i ljepse uredjen od neke provincije, al mene je ipak sve to odusevilo (ne samo grad, ne gostoljubivost, ne hrana, nego sam imala neki poseban osjecaj kad sam bila tamo) i zato se nadam da cu ic ponovno. i da cu imat jos ljepse dojmove.
__________________
Mislim da je red da izadjes sebi u susret.
mosquito is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 02:25   #247
Quote:
valentina kaže: Pogledaj post
na svom topicu cu pisati sto god mi padne na pamet a vezano je uz ukrajinu. kome se ne svidja, ne mora citati.
tako je!! sta vi ostali branite ukrajinistima da pisu o Ukrajini!? al ovo nije tema o Ukrajini? i sve ovo moze bit vezano uz turizam!!
__________________
Mislim da je red da izadjes sebi u susret.
mosquito is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 02:31   #248
Quote:
valentina kaže: Pogledaj post
e sad ovo je konacno.
rusi izgovaraju LJVOV jer su ekavci.
ukrajinci izgovaraju LJVIV jer su ikavci.
tocka.
sve ostalo je krivo.
Mi kažemo Lavov jer je u korijenu naziva "lav", a tako se lakše izgovara osim toga bili smo stopedeset godina u istoj državi, postoji i njemački naziv Lemberg...
isto kao Beč, Budimpešta, a ne Wien ili Budapest

Zadnje uređivanje turbododo : 26.10.2008. at 02:42.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 07:00   #249
Quote:
mosquito kaže: Pogledaj post
tako je!! sta vi ostali branite ukrajinistima da pisu o Ukrajini!? al ovo nije tema o Ukrajini? i sve ovo moze bit vezano uz turizam!!
niko ne brani nekome da govori o Ukrajini, ali neka se drzi tema vezanih uz turizam. Ima tema o Kini, pa ne vidim da ljudi pisu biografije njihovog vodje, niti o kraljici, Mr. Beenu, ili neznam kome, u tekstu o Londonu/VB..
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Mi kažemo Lavov jer je u korijenu naziva "lav", a tako se lakše izgovara osim toga bili smo stopedeset godina u istoj državi, postoji i njemački naziv Lemberg...
isto kao Beč, Budimpešta, a ne Wien ili Budapest
Mora da si rus Znam da rusi govore tako. Tesko da ces nekog ukrajinca, koji govori ukrajinski, a pogotovo zapadni dio Ukrajine, cut da ce rec "o" a ne "i".
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 13:16   #250
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
niko ne brani nekome da govori o Ukrajini, ali neka se drzi tema vezanih uz turizam. Ima tema o Kini, pa ne vidim da ljudi pisu biografije njihovog vodje, niti o kraljici, Mr. Beenu, ili neznam kome, u tekstu o Londonu/VB..

Mora da si rus Znam da rusi govore tako. Tesko da ces nekog ukrajinca, koji govori ukrajinski, a pogotovo zapadni dio Ukrajine, cut da ce rec "o" a ne "i".
"Promašila si ceo fudbal" taj njihov nastavak -iv odn. ruski -ov bi kod nas bio -ovo tj u srednjem rodu pa tako u Dalmaciji ima Štikovo (kod Drniša), Ljubovo (u Lici), Trnovo (kod Sarajeva) itd. ja ne govorim o tome već kažem da postoji naš naziv tog grada tj- Lavov. Pošto naziv proizlazi iz riječi lav, a za koju i u ukr. i u ruskom kažu isto tj. l'v.
A inače kod zajedničke države mislim na austro-ugarsku, a ne na Rusiju, pošto je Lavov bio dulje u istoj državi sa Zagrebom (i npr. Novim Sadom) nego sa Moskvom

Zadnje uređivanje turbododo : 26.10.2008. at 13:25.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 15:15   #251
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
"Promašila si ceo fudbal" taj njihov nastavak -iv odn. ruski -ov bi kod nas bio -ovo tj u srednjem rodu pa tako u Dalmaciji ima Štikovo (kod Drniša), Ljubovo (u Lici), Trnovo (kod Sarajeva) itd. ja ne govorim o tome već kažem da postoji naš naziv tog grada tj- Lavov. Pošto naziv proizlazi iz riječi lav, a za koju i u ukr. i u ruskom kažu isto tj. l'v.
A inače kod zajedničke države mislim na austro-ugarsku, a ne na Rusiju, pošto je Lavov bio dulje u istoj državi sa Zagrebom (i npr. Novim Sadom) nego sa Moskvom
ih, jos sam sad postao i zensko
Ovde se prica kako ga oni kaze/citaju. Kako je kod nas, ne znam iskreno. Ali iskreno blize je Liviv, nego Lavov. Neznam ko je to uspijo srocit. Madjarska je svugdje, na svakom jeziku (skoro) drugacijeg zvanja. A kako je Lviv postao Lavov nije mi jasno
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 16:03   #252
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
ih, jos sam sad postao i zensko
Ovde se prica kako ga oni kaze/citaju. Kako je kod nas, ne znam iskreno. Ali iskreno blize je Liviv, nego Lavov. Neznam ko je to uspijo srocit. Madjarska je svugdje, na svakom jeziku (skoro) drugacijeg zvanja. A kako je Lviv postao Lavov nije mi jasno
Izvini to ti je zbog nadimka erkanada završava na a pa odma pomislim žena

što se tiče naziva tog grada on dolazi od lav koji se na ukrajinskom i ruskom kaže лев, ali se "e" u deklinacijama mijenja tj. gubi i tako ostaje лЬв- a posvojni nastavci se razlikuju u ukr i ruskom. kod nas je lav pa je Lavov, a imamo svoj naziv jer s tim dijelom nekadašnje Poljske postoje kontinuirani odnosi sve do I. svjetskog rata (trgovina i sl.), ugarsko-hrvatski kraljevi su u XIV st. vladali srednjovjekovnom Poljskom i sl.
U samom gradu je do 1945. bilo većinsko poljsko stanovništvo koje je Staljin protjerao pa stoga ima i poljski naziv Lwow (nastao na isti način kao i ostali nazivi) , a i njemački Lemberg jer je grad bio u sastavu austrije 150 godina a i imao je brojnu židovsku zajednicu koja je govorila njemački (/jidiš) - njih je naravno sredio Hitler (i nešto poljaci 1918).

Lavov spada u tradicionalne nazive kao i Beč, Trst i sl.

evo i jedan dobar link u kojem se sve to objašnjava: http://borovac-knabe.de/blog/?p=90

Zadnje uređivanje turbododo : 26.10.2008. at 16:21.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 14:26   #253
Quote:
Explorer kaže: Pogledaj post
ODESSA ILI ODESA????

1. dio

Iznajmio sam apartman u ulici Tarasa Shevchenka...valjda svaki grad u Ukrajini ima ulicu pod tim nazivom i to u centru grada, to je njihov poznati pjesnik koliko sam shvatio.
evo, ovo je razlog zasto sam napisala par rijeci o T.G.S.
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 14:20   #254
Quote:
valentina kaže: Pogledaj post
evo, ovo je razlog zasto sam napisala par rijeci o T.G.S.
pa ja isto mislim da je potrebno ljude informairat o Ukrajini ne samo na nacin da saznaju kako i kojim putem mogu doci do Ukrajine, nego da nesto i nauce o toj zemlji kad vec idu tamo.

p.s.pozdrav kolegici sa susjednog odsjeka!
__________________
Mislim da je red da izadjes sebi u susret.
mosquito is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 22:13   #255
mislim da je ovako jednostavnije: Taras Ševčenko, wikipedija, nego spamat grupu time
Mislim da bi ljudi radje korisne informacije kako i kojom cestom vozit, kako ustedit 50% od aerodroma do grada, sta posjetit, di otic, koda se ne muvat, itd..
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 08:32   #256
Ukrajina mi se čini vrlo zanimljivom zemljom

Planiram na ljeto posjetiti Ukrajinu i saznao sam da je zemlja prekrasna a isto tako i ljudi, posebno kada se ide kao turist. Mislim da ću ići vlakom jer je ugodniji od autobusa, a avionom ko' ima para ..

Ukrajina ima puno starih dvoraca i povijesnih tvrđava, a sam Kijev ili kako ga Ukrajinci zovu Kijiv, je predstavljao jedan od najbogatijih srednjovjekovnih gradova u svijetu. Navodno su im diskoteke ludilo, puno drugačije od onih na zapadu ..?

Samo se bojim da ni cijene nisu baš sića?
__________________
The truth shall make you free!
Pravdda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 10:55   #257
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
Nisam ja ni rekao da je tvoje gramaticki krivo, ali da je Ljviv, pisalo bi se Лйвив, a ovo znaci da je L mekse, ali jos uvijek nije L J.

da ti dam malu paralelu. bas sam jucer pricao sa lektorom u L'vivu, i kaze covik, znaju gramatiku jako dobro, ali beknut ne znaju skoro nista.,..
I ja sam i Dalmatinac i hajdukovac..., ali ovdje nisi bas u pravu...
Evo sad sam ovdje u Pragu na poslu pitao kucnog majstora i cistacicu (oboje iz zapadne Ukrajine, iz Uzgoroda i Ivano-Frankovska), oboje govore iskljucivo ukrajinski (iako znaju i ruski), te su mi potvrdili da izgovaraju Ljviv (Slovaci bi to napisali L'viv), koji se ukrajinski pise Львів. Dakle s malo manje naglasenim nasim "LJ", ali ipak puno blizim tome "LJ" nego obicnome "L".
A s ovim tvojim Лйвив su skoro slomili jezik pokusavajuci to izgovoriti. U (zapadnoj) Ukrajini, kazu, svaka regija ima svoj izgovor, ali nikad tako nisu culi.
I jos jednom potvrdjujem: u hrvatskome pisemo samo Lavov, Kijev, Odesa, Ševčenko (ne Shevchenko!) itd.

Zadnje uređivanje Thresholder : 22.02.2009. at 11:05.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 18:08   #258
Quote:
Pravdda kaže: Pogledaj post
Planiram na ljeto posjetiti Ukrajinu i saznao sam da je zemlja prekrasna a isto tako i ljudi, posebno kada se ide kao turist. Mislim da ću ići vlakom jer je ugodniji od autobusa, a avionom ko' ima para ..

Ukrajina ima puno starih dvoraca i povijesnih tvrđava, a sam Kijev ili kako ga Ukrajinci zovu Kijiv, je predstavljao jedan od najbogatijih srednjovjekovnih gradova u svijetu. Navodno su im diskoteke ludilo, puno drugačije od onih na zapadu ..?

Samo se bojim da ni cijene nisu baš sića?
neznam odakle bi isao, ali za kiev i lviv ti leti wizzair iz europskih destinacija, do tamo mozes germanwingsom ili ryanairom. karta ti je u jednom smjeru 1000kn +/-, sto je kao i vlak.
sad je trenutacno inflacija tamo, pa o cijenama je nezahvalno govorit, ali su jos uvijek jeftiniji od nas.

Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
I ja sam i Dalmatinac i hajdukovac..., ali ovdje nisi bas u pravu...
Evo sad sam ovdje u Pragu na poslu pitao kucnog majstora i cistacicu (oboje iz zapadne Ukrajine, iz Uzgoroda i Ivano-Frankovska), oboje govore iskljucivo ukrajinski (iako znaju i ruski), te su mi potvrdili da izgovaraju Ljviv (Slovaci bi to napisali L'viv), koji se ukrajinski pise Львів. Dakle s malo manje naglasenim nasim "LJ", ali ipak puno blizim tome "LJ" nego obicnome "L".
A s ovim tvojim Лйвив su skoro slomili jezik pokusavajuci to izgovoriti. U (zapadnoj) Ukrajini, kazu, svaka regija ima svoj izgovor, ali nikad tako nisu culi.
I jos jednom potvrdjujem: u hrvatskome pisemo samo Lavov, Kijev, Odesa, Ševčenko (ne Shevchenko!) itd.
Nisi ti mene svatija sta sam ja rekao.
Ukratko, Львів se sastoji od 4 slova i jednog glasa -> ь. nije ljviv jer bi tada se pisalo kako sam ja rekao, pa je nesto izmedju L i Lj, ali nebitno to sve. Izgovarajte vi kako zelite. "ь" inace stoji za naznaku da se slovo prije toga izgovara mekse.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 18:48   #259
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
neznam odakle bi isao, ali za kiev i lviv ti leti wizzair iz europskih destinacija, do tamo mozes germanwingsom ili ryanairom. karta ti je u jednom smjeru 1000kn +/-, sto je kao i vlak.
sad je trenutacno inflacija tamo, pa o cijenama je nezahvalno govorit, ali su jos uvijek jeftiniji od nas.
Da, možda se nađe koji avion jeftiniji. Ponekad imaju posebne popuste samo treba vidjeti kad ..

Vidim da vodite raspravu kako se pišu ukrajinski gradovi: mislim da se Ljviv piše na ukrajinskom, a Lavov na ruskom, dok bi Lemberg bio na njemačkom i Lwow na poljskom. Mislim da su taj grad kroz povijest, kako su ga osvajali, tako su mu mjenjali imena ..

Mislim da je ispravno pisati Ljviv jer se tako izgovara. Lavov se pisalo u Sovjetskom Savezu pa je od tada ostao taj stil, ali mislim da je danas to pogrešno. Bolje da stučnjaci to dokuče, a mi ćemo pisati kako nam paše.
__________________
The truth shall make you free!
Pravdda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 19:27   #260
Quote:
Pravdda kaže: Pogledaj post
Da, možda se nađe koji avion jeftiniji. Ponekad imaju posebne popuste samo treba vidjeti kad ..
ja sam nekidan letio iz kieva, 920 kuna sa taksama i 1 prtljagom. wizz + german.

To ti je ako ides sam. Ali ako namjeravas nekog povest sa sobom, razmislite o autu. Pogotovo ako idete turu po ukrajini, jer vlakovi dosta dugo putuju, te idu zbrdazdola...
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:07.