Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2004., 21:58   #1
Kamenac u žuči ?

Molim vas, ako netko zna, postoji li kakva prokušana i pouzdana metoda uklanjanja žučnog kamenca, a da to nije kirurškim putem.
Unaprijed zahvaljujem!
Green Eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2004., 08:53   #2
Postoji mogucnost da se razbiju ultrazvukom. Posavjetuj se sa svojim lijecnikom.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2004., 09:19   #3
Radi se o mojoj mami. Našli su joj punu žučnu vrećicu kamenja i preporučuju joj to hitno izvaditi, međutim, srce joj je tako slabo da kardiolozi sumnjaju da bi izdržalo operativni zahvat , pogotovo što bi morali učiniti klasičnu operaciju, a ne laparoskopsku jer sumnjaju na mnoge priraslice s obz. da je davno imala već jedan opsežniji kirurški zahvat na trbuhu.
Najdraže bi nam bilo da se tog kamenja može riješiti nekako "prirodnim" putem...
Pallas, thnx, baš ću joj reći neka pita svoju dotoricu...
Green Eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2004., 09:38   #4
Kamen u žući

Zabrinuta sam za svoju baku inace baka ima 80 godina. I nedavno su joj otkrili veliki kamen u žući. Jel znate mozda cime razbiti kamen. A da ne mora ici na operaciju.


Hvala
Shadowfax is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2004., 23:18   #5
Ako joj kamen ne stvara poteškoče ili se žučnjak nije upalio ( cholecystitis ) onda ništa ne dirati. Dijetni režim bez noža.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2004., 10:04   #6
I jesti puno lubenice (barem sam tako cuo!
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2004., 23:25   #7
Pallas, jesi siguran u to s ultrazvukom? Naime, mama je pitala svoju liječnicu u vezi toga, a ona joj je rekla da se ultrazvukom razbija samo kamenje u bubregu
Green Eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2004., 23:46   #8
Možda se može laparoskopski izvaditi, to nije opsežan zahvat.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2004., 10:15   #9
Lahor, probl. i jest u tome što laparoskopski zahvat ne dolazi u obzir kod nje (vidi 3. post od početka, tj. moj 2. na ovoj temi)
Green Eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2004., 21:30   #10
ako joj žučni kamen ne stvara probleme (upalu - holecistitis, ili da se nedobog zaglavi u žučnom vodu) onda stvarno nema potrebe da se vadi.

puno ljudi uopće ne zna da ima kamen u žučnjaku nego se on slučajno otkrije na ultrazvuku ... u tom slučaju nema potrebe operirati ga

Pallas, koliko je meni poznato nekirurško razbijanje je moguće u slučaju bubrežnih kamenaca, a ne žučnih
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 21:05   #11
ja cuo da postoji, ne kod nas, metoda ubrizgavanja nekog rastvaraca direktno u mjehur kroz kozu. Poslije sat dva otopljeni sadrzaj se istim putom izvuce van. zove se percutana litholiza ili slicno. Postupak je tako jeftin da se ne koristi, malo se novca izvuce od osig.zavoda
__________________
mbo
mbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 21:35   #12
Hmm...ne bi ja ništa se igrao s žučnim mjehurom bockajući ga perkutano. Previše je rizika za takvu manipulaciju pa makar i pod UZV kontrolom. Nitko ne zna kako će ta "rupica" za žučnjaku zacijeliti ili će žuč pomalo "kapljati" u trbušnu šupljinu i činiti silni problem.
I inače hepatobilijarni sustav je nezgodna stvar stoga mu treba pristupiti krajnje odgovorno.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 20:05   #13
Žučni kamenci

Ne znam kad je zadnji puta bila pokrenuta ova tema, pa nek me administratori nadovežu, ako ista već postoji.

Prije manje od dva mjeseca su mi pronašli hrpicu sitnih kamenčića u žuči (od 2 do 5mm). Na hitnoj sam završila zbog grozne mučnine i slabosti, napravili mi sve pretrage... uključujući i gastroskopiju... ali se skoncentrirali na kronični gastritis u akutnoj fazi. Za kamenčiće mi je teta na UZV-u rekla da bi trebali van jer ovako sitni se mogu zaletiti u kanaliće i napraviti puno problema.

No, gastrići su kamence za sada stavili po strani jer mi liječe želudac i jednjak. Čak je bila i neka spika da ako izvadim žučnu vrećicu, moglo bi mi se dogoditi da imam još više problema sa kiselinom u želucu i jednjaku (popustio sfinker pa lijepo imam refluks) jer se višak žuči ne obično odlaže u žučnu vrećicu.

No, muž mi kaže da je kiselost želuca jedno, a žuč drugo, pa me zanima da li je netko već vadio žuč i kakva su mu iskustva nakon toga (prehrana i ostalo).

Žučni kamenci su uglavnom napravljeni od kolesterola, a ja i nisam neki mesožder, aktivna sam i mršava. Očigledno ne štima metabolizam, pa je bolje sve mesnato izbaciti iz prehrane.
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 20:16   #14
inače žene su sklonije kamencima tako da ne mora biti do hrane...
a teta radiolog je u pravu,kamenci su zafrkani baš sad imamo pacijenticu na odjelu koja ima pankreatitis vjerojatno,po mojoj teoriji,kamenaca iako mogući i konkramenti i iz kronične upale pankreasa,uglavnom da ne duljim i skrećem odveć s teme,kamenci su zafrkani jer je izlaz za gušteraču i žuč u crijevo isti,ako se začepi eto kolestaze i vjerojatno upale žučnog mjehura u kombinaciji sa upalom gušterače,oba vrlo ozbiljna stanja i izrazito bolna
ne trebaš se prepadat samo ih ne smiješ zanemarit,redovne kontrole i kada se stabilizira želudac i jednjak još jednom razmotrit opciju operacija
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 20:18   #15
Quote:
Beboje kaže: Pogledaj post
Ne znam kad je zadnji puta bila pokrenuta ova tema, pa nek me administratori nadovežu, ako ista već postoji.

Prije manje od dva mjeseca su mi pronašli hrpicu sitnih kamenčića u žuči (od 2 do 5mm). Na hitnoj sam završila zbog grozne mučnine i slabosti, napravili mi sve pretrage... uključujući i gastroskopiju... ali se skoncentrirali na kronični gastritis u akutnoj fazi. Za kamenčiće mi je teta na UZV-u rekla da bi trebali van jer ovako sitni se mogu zaletiti u kanaliće i napraviti puno problema.

No, gastrići su kamence za sada stavili po strani jer mi liječe želudac i jednjak. Čak je bila i neka spika da ako izvadim žučnu vrećicu, moglo bi mi se dogoditi da imam još više problema sa kiselinom u želucu i jednjaku (popustio sfinker pa lijepo imam refluks) jer se višak žuči ne obično odlaže u žučnu vrećicu.

No, muž mi kaže da je kiselost želuca jedno, a žuč drugo, pa me zanima da li je netko već vadio žuč i kakva su mu iskustva nakon toga (prehrana i ostalo).

Žučni kamenci su uglavnom napravljeni od kolesterola, a ja i nisam neki mesožder, aktivna sam i mršava. Očigledno ne štima metabolizam, pa je bolje sve mesnato izbaciti iz prehrane.
evo teme: https://www.forum.hr/showthread.php?t=59048

moje iskustvo - imala gastritis i imam zucni kamencic 6 mm. kod mene je uzrok stitnjaca - hashimotov tireoiditis. dobila sam trojnu terapiju antibioticima jer sam bila pozitivna na h. pylori. nakon toga, dobila i terapiju za stitnjacu i nakon toga gastritis skoro pa nestao (nisam bas svjesna da se nesto manje zivciram nego prije). sto se pak kamena tice, njega skoro pa izravno povezuju s bolestima stitnjace jer kazu da je kod ovak "mladih" zena ko sto sam ja (36) on jako rijedak ako nije nes drugo uzrok.

osim dijete za kontrolu kolesterola nema bas nekih drugih opcija (kod nas) a i manje invazivne operacije vise nisu "popularne" tako da kod nas uglavnom vade sve - i kamence, i vrecicu. grozim se trenutka kad ce me eventualno tak stisnuti da cu morat na operaciju, jer se bojim novog rezima prehrane koji bi uslijedio (iako kazu da kod nekih ljudi nema nikakve promjene). tak da to pokusavam odgoditi koliko god mogu, odrekla sam se stvari kojih sam se uspjela odreci (iako je to kod mene minimalno, obozavam jesti pa mi je najgori zivotni bed da mi se neku hranu zabrani).

cula sam i da uzimanje nataste zlicice ili zlice maslinovog ulja pomaze pri topljenju kamenaca (narodni lijek) ali nisam dovoljno disciplinirana i ne sjetim se svako jutro popit, tako da ne mogu potvrditi tezu.

eto, ovo su mojs iskustva. ako imas jos kakvih pitanja, javi se.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 20:33   #16
Moj gastritis nije bakterijski, pa se pitam otkud mi tolika kiselina. Malo sam slaba na slatko... možda je to.

Maslinovo ulje obožavam, kao i salate, pa ga uvelike trošim. No, zadnje dvije godine hranim se, po nuždi, kod svekrve koja kuha izvrsno, ali domaće... hrana teža i masnija no što sam navikla. Tu bi mogla biti caka. Prije toga sam godinama njamala salate u kombinaciji s tunom ili mozzarelom.

Sad sam si maslinovo dofurala na posao i malo dolijem na ručak upravo zbog želuca i kamenaca. No, pročitala sam na netu da maslinovo koriste za izbacivanje kamenaca na domaći način, pa sam se malo prepala. Izbacivanje bi ipak trebalo uz liječničku kontrolu, baš zbog mogućnosti začepljenja kanalića.

No, ja bih ipak na laparoskopsko uklanjanje jer me brine to što mi podivljaju (dva puta u dva mjeseca), iako nisam cura od roštilja. Ne želim živjeti u strahu od novih napadaja. Zadnji, prije par dana, je trajao 24 sata intenzivno; nepodnošljiva bol i mučnina u želucu (išla sam na silu povraćati da se smiri, ali beskorisno i nisam sklona povraćanju). U tih 24 sata sam potrošila 3-4 Spasmexa i 2 Voltaren Rapida, ali skoro nikakve pomoći. I da, 10-12 proljevastih stolica.

Sad izgledam anoreksično i molim Boga da se ovo više ne ponovi. A draga mama se cijeli život bojala da ću biti anoreksična jer slabo papam. A volim papati, samo to radim na sitno.
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 21:00   #17
Quote:
Beboje kaže: Pogledaj post
Moj gastritis nije bakterijski, pa se pitam otkud mi tolika kiselina. Malo sam slaba na slatko... možda je to.

Maslinovo ulje obožavam, kao i salate, pa ga uvelike trošim. No, zadnje dvije godine hranim se, po nuždi, kod svekrve koja kuha izvrsno, ali domaće... hrana teža i masnija no što sam navikla. Tu bi mogla biti caka. Prije toga sam godinama njamala salate u kombinaciji s tunom ili mozzarelom.

Sad sam si maslinovo dofurala na posao i malo dolijem na ručak upravo zbog želuca i kamenaca. No, pročitala sam na netu da maslinovo koriste za izbacivanje kamenaca na domaći način, pa sam se malo prepala. Izbacivanje bi ipak trebalo uz liječničku kontrolu, baš zbog mogućnosti začepljenja kanalića.

No, ja bih ipak na laparoskopsko uklanjanje jer me brine to što mi podivljaju (dva puta u dva mjeseca), iako nisam cura od roštilja. Ne želim živjeti u strahu od novih napadaja. Zadnji, prije par dana, je trajao 24 sata intenzivno; nepodnošljiva bol i mučnina u želucu (išla sam na silu povraćati da se smiri, ali beskorisno i nisam sklona povraćanju). U tih 24 sata sam potrošila 3-4 Spasmexa i 2 Voltaren Rapida, ali skoro nikakve pomoći. I da, 10-12 proljevastih stolica.

Sad izgledam anoreksično i molim Boga da se ovo više ne ponovi. A draga mama se cijeli život bojala da ću biti anoreksična jer slabo papam. A volim papati, samo to radim na sitno.
a jesi probala prekontrolirat stitnjacu? i ja sam imala osjecaj da su mi gastritis zapravo smirili hormoni, a ne trojna terapija (dragi je imao bakteriju pa je mozda moj nalaz zato bio pozitivan, tak su mi to objasnili).

sto se tice operacije, ako mislis da si spremna, zasto ne? meni je samo zao da kod nas vise ne rade samo vadjenje kamenaca nego moraju vadit i zuc .

ovo sto sam ja citala kaze da maslinovo "topi" kamence, ne da ih tjera van. ali kao sto rekoh, to je narodni lijek pa ne smijemo nista tvrditi.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 21:03   #18
Baš si i budem prekontrolirala hormone štitnjače jer me brine i to neko stanje anksioznosti koje me drži od prvog napadaja. Nikad se nisam tako splašeno osjećala da moram popiti tabletu za smirenje da mi se smire i gastro-problemi.
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 23:17   #19
Quote:
Beboje kaže: Pogledaj post
Moj gastritis nije bakterijski, pa se pitam otkud mi tolika kiselina. Malo sam slaba na slatko... možda je to.

Maslinovo ulje obožavam, kao i salate, pa ga uvelike trošim. No, zadnje dvije godine hranim se, po nuždi, kod svekrve koja kuha izvrsno, ali domaće... hrana teža i masnija no što sam navikla. Tu bi mogla biti caka. Prije toga sam godinama njamala salate u kombinaciji s tunom ili mozzarelom.

Sad sam si maslinovo dofurala na posao i malo dolijem na ručak upravo zbog želuca i kamenaca. No, pročitala sam na netu da maslinovo koriste za izbacivanje kamenaca na domaći način, pa sam se malo prepala. Izbacivanje bi ipak trebalo uz liječničku kontrolu, baš zbog mogućnosti začepljenja kanalića.

No, ja bih ipak na laparoskopsko uklanjanje jer me brine to što mi podivljaju (dva puta u dva mjeseca), iako nisam cura od roštilja. Ne želim živjeti u strahu od novih napadaja. Zadnji, prije par dana, je trajao 24 sata intenzivno; nepodnošljiva bol i mučnina u želucu (išla sam na silu povraćati da se smiri, ali beskorisno i nisam sklona povraćanju). U tih 24 sata sam potrošila 3-4 Spasmexa i 2 Voltaren Rapida, ali skoro nikakve pomoći. I da, 10-12 proljevastih stolica.

Sad izgledam anoreksično i molim Boga da se ovo više ne ponovi. A draga mama se cijeli život bojala da ću biti anoreksična jer slabo papam. A volim papati, samo to radim na sitno.
iskreno, ja sam pio maslinovo ulje svakog jutra natašte 2 mjeseca, kamenac je sa 12mm narastao na 16mm...
whiteman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 16:39   #20
Moj je slučaj sljedeći...krajem ljeta primjetila sam u urinu male sitne crne točkice pjeska....iza toga vadila krv i urin..sve u redu..u granicama normale..urobilinogen 3.2 ummol/l...Imam bolove u kržima...i u trbuhu..nekoliko mjeseci kasnije točnije ovih dana javlja se jaka bol u sredini trbuha ispod prsne kosti..ponekad se javlja i sa lijeve i sa desne strane..uz jake bolove u križima i kičmi niže..odlazim doktorici..ona kaže da je trbuh mekan..bi eventualno napravila pretragu na helikobakteri pilori..i uzv pa vidjela..naime do uzv-a trbušnih organa moram čekati do 26.01.Ono što me zanima jest dali svi ti opisani bolovi jesu znak kamenaca ..povremeno osjećam mučninu i probadanja u trbuhu uz jaku bol u križima..stolice su normalne...
Bila bih vam neizmjerno zahvalna na savijetima
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.