Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2011., 19:00   #841
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ma ne cjepidlači. Obračunaj si plaću od kad si prijavljen i uživaj. Ne brini se

Nažalost vremena su za cjepidlačenje .Visina doprinosa na poduzetničku plaću za tih nekoliko dana vjerovatno i nije tako velika (za razliku od sankcije),ali što ne moram,ne moram...trudim se da izbjegnem jer baš mi te kune trebaju za npr. pretplatiti se na neki računovodstveni časopis,uvesti tel. liniju...a uvijek nešto ima
suljovandam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 19:48   #842
Nikad do sad nisam čula da je itko za tako nešto sankcioniran. Niti mislim da će itko ikad biti.

Sretno
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 20:27   #843
Quote:
suljovandam kaže: Pogledaj post
Pozdrav znalcima i odmah pitanje

Otvorio sam doo i danas u poreznoj kod prijave obveznika PDV-a (ne razmišljajući) stavim datum od kada je tvrtka aktivna (07.11.2011.-datum registracije na trgovačkom sudu).Eeee sad...
Ugovor o radu sam potpisao sam sa sobom i on počinje od 14.11.2011.

Pošto sam nezaposlen (prijavljen na zavod za zapošljavanje) pitam...da li od 07.11-13.11 moram sebi obračunati doprinose na poduzetničku plaću,a od 14.11 na dalje doprinose iz/na bruto iznos plaće prema ugovoru o radu (mini-mini malac)

Hvala
Ne brini, osobno znam dvoje ljudi (direktora) koji si nisu isplaćivali nikakvu plaću 3 godine jer su mislili da ne moraju, jer doo ne mora imati zaposlene. A nisu znali da u tom slučaju moraju biti zaposleni negdje drugdje tj. uplaćivati doprinose po bilo kojoj osnovi. I nikad im se ništa nije dogodilo. Zato dont worry
Corney is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 23:27   #844
Quote:
suljovandam kaže: Pogledaj post
Pošto sam nezaposlen (prijavljen na zavod za zapošljavanje) pitam...da li od 07.11-13.11 moram sebi obračunati doprinose na poduzetničku plaću,a od 14.11 na dalje doprinose iz/na bruto iznos plaće prema ugovoru o radu (mini-mini malac)
Evo i mog skromnog doprinosa: od 14.11. prema ugovoru o radu
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 08:26   #845
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
A nije, ali ne vidim gdje je problem, koji zakon krši
A ne znam..velim kako su mi rekli..no ako ćemo tako gledati onda nema djelatnosti u kojoj bi se moglo raditi bez zaposlenih jer svugdje je direktor ovlašten za zastupanje a ne za neke druge poslove..ništa..točno ćemo saznati ako nekome takvom dođe inspekcija..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 19:44   #846
Molim za pomoc...
Prije godinu i pol prenio sam firmu s preminulog oca na sebe..koja je do tada bila u mirovanju. Od onda sam uzeo jedan trosak na firmu (internet). Firma nema poslovanja, znaci preko racuna neide nista.
Uplacujem si mirovinsko/zdrastveno preko firme jer sam nezaposlen.
Osim tih racuna, nista drugo ne stize na kucnu adresu. Mislim da se nisam prijavio na pocetku na poreznu, jer jos nemam djelatnosti.
Da li sam obavezan poslati bilo sto bilo gdje, stvarno nemam pojma. A gdje god odem pitat knjigovodju nitko nema odgovor i svi bi samo 500 HRK plus PDV mjesecno za ...neznam kaj. Velim im da firma ne posluje.
Po zakonu firma nije aktivna do izdavanja prve fakture, znaci jos sam u mirovanju makar imam jedan trosak? Sto poslati i kamo da firma dalje miruje?
thanks...svima koji pomognu. Cak bi i platil za dobar savjet samo da izbjegnem salteruse.
Tito is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 07:44   #847
Quote:
Tito kaže: Pogledaj post
Molim za pomoc...
Prije godinu i pol prenio sam firmu s preminulog oca na sebe..koja je do tada bila u mirovanju. Od onda sam uzeo jedan trosak na firmu (internet). Firma nema poslovanja, znaci preko racuna neide nista.
Uplacujem si mirovinsko/zdrastveno preko firme jer sam nezaposlen.
Osim tih racuna, nista drugo ne stize na kucnu adresu. Mislim da se nisam prijavio na pocetku na poreznu, jer jos nemam djelatnosti.
Da li sam obavezan poslati bilo sto bilo gdje, stvarno nemam pojma. A gdje god odem pitat knjigovodju nitko nema odgovor i svi bi samo 500 HRK plus PDV mjesecno za ...neznam kaj. Velim im da firma ne posluje.
Po zakonu firma nije aktivna do izdavanja prve fakture, znaci jos sam u mirovanju makar imam jedan trosak? Sto poslati i kamo da firma dalje miruje?
thanks...svima koji pomognu. Cak bi i platil za dobar savjet samo da izbjegnem salteruse.
Firma u pravilu ne može biti u "mirovanju".. Firma iako ne radi ima određene obveze i troškove..npr. trošak održavanja žiro računa i sl.. u pravilu dok postoje određeni troškovi firma bi trebala predavati i izvještaje a to dalje vodi k obvezi vođenja knjigovodstva..Veliš da si uplaćuješ mirovinsko i zdravstveno preko firme.. kako to misliš? Jesli li prijavljen na firmu kao zaposlenik? Ili si direktor pa si sam plaćaš doprinose na onu osnovicu od cca 8.000,00 kn (što je vrlo skupo) ..Ako firma postoji od prije znači da ima određenu djelatnost koja je upisana u sudski registar a i prijavljena je na poreznu (u sustav poreza na dobit), vjerovatno je predan zahtjev za izlazak iz sustava pdv-a obzirom da je poslovanje stalo..Nadalje, veliš da si uzeo intenet na firmu..dakle to se mora evidentirati kao trošak..
Postoji mogućnost ako nema nikakvih niti troškova niti prihoda obavijestiti poreznu i finu o tome pa da ne postoji obveza izvještavanja (u toj je situaciji vjerovatno do sada bila tvoja firma) no ukoliko se na njoj nešto događa to više nije taj status.. Obzirom da ne znam što je prije po tom pitanju rađeno bilo bi najbolje kontaktirati i finu i poreznu pa vidjeti dalje no svakako bi neki knjigovođa trebao malo zaviriti u cijelu tu situaciju i dati ti savjet..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 08:04   #848
Hvala ti puno vitas.
Placam si doprinose kao clan uprave drustva, znaci firma nema zaposlenih.
Ja nist ne knjizim vec godinu i pol, nije me ni tu bilo jedno vrijeme...ako ne postoji firma u 'mirovanju' mozda bi mi bolje bilo da ju zatvorim ili prodam, jer ovako samo imam troskove a firma ne radi. Pitam se koje bum kazne moral platit da nist ne knjizim vec tako dugo...hvata me panika.
Tito is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 08:23   #849
Quote:
Tito kaže: Pogledaj post
Hvala ti puno vitas.
Placam si doprinose kao clan uprave drustva, znaci firma nema zaposlenih.
Ja nist ne knjizim vec godinu i pol, nije me ni tu bilo jedno vrijeme...ako ne postoji firma u 'mirovanju' mozda bi mi bolje bilo da ju zatvorim ili prodam, jer ovako samo imam troskove a firma ne radi. Pitam se koje bum kazne moral platit da nist ne knjizim vec tako dugo...hvata me panika.
Nisam baš sigurna koje su kazne..jedno vrijeme se govorilo o tome da će firme bez zaposlenih i bez prometa zatvarati ali nisam čula da su nekoga zatvorili.. Ako nećeš ništa niti raditi onda stvarno nema svrhe da imaš firmu.. A i doprinosi za člana uprave su poprilično visoki..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 12:09   #850
Quote:
Tito kaže: Pogledaj post
Hvala ti puno vitas.
Placam si doprinose kao clan uprave drustva, znaci firma nema zaposlenih.
Ja nist ne knjizim vec godinu i pol, nije me ni tu bilo jedno vrijeme...ako ne postoji firma u 'mirovanju' mozda bi mi bolje bilo da ju zatvorim ili prodam, jer ovako samo imam troskove a firma ne radi. Pitam se koje bum kazne moral platit da nist ne knjizim vec tako dugo...hvata me panika.
mislim da nikakve jer te nitko neće kačit za to što nisi knjižio troškove... osim ako je bilo prihoda pa i prihodi nisu knjiženi, tad bi već moglo bit problema ako netko dođe...

zatvarat je skupo, a prodat teško... pogotovo ako je bilo poslovanja prije pa su ljudi skeptični oko "čistoće" papira...

ja osobno kad bi imao firmu u "mirovanju" dao bi ju nekome zabadava samo da se riješim tereta...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 17:01   #851
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
mislim da nikakve jer te nitko neće kačit za to što nisi knjižio troškove... osim ako je bilo prihoda pa i prihodi nisu knjiženi, tad bi već moglo bit problema ako netko dođe...

zatvarat je skupo, a prodat teško... pogotovo ako je bilo poslovanja prije pa su ljudi skeptični oko "čistoće" papira...

ja osobno kad bi imao firmu u "mirovanju" dao bi ju nekome zabadava samo da se riješim tereta...
VTi hvlala puno na odgovoru, mislio sam isto ali reko da provjerim sa znalcima. Nista, ima da je utjeram nekome za sitnis i idem dalje..
Tito is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 20:59   #852
Quote:
Tito kaže: Pogledaj post
VTi hvlala puno na odgovoru, mislio sam isto ali reko da provjerim sa znalcima. Nista, ima da je utjeram nekome za sitnis i idem dalje..
Što je u tom slučaju sa eventualnim zalihama proizvoda i novcem koji je na žiro-računu, da li ti to na neki način isplate ili kako?
početnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 16:04   #853
pozdrav,

vidim da si se raspitivao o otvaranju d.o.o. i da si ga otovrio, sve najbolje i puno uspijeha, negoooo, naceo si jednu tezu koja me muci i nigdje ne mogu naci tocnu informaciju.....sto se tice djelatnosti d.o.o. i struke zaposlenika, naime i ja bi bio jedini zaposlenik u do.o. kao i direktor i bla bla, sada , dali se d.o.o. moze bavit bilo kojim zanimanjem neovisno o mojoj struci, naravno izuzetak su nek posebna zanimanja, ili tko tko mi to moze rec???

puno hvala
gujo87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 08:53   #854
Možda bi ovo pitanje bilo primjerenije na forumu doo nego ovdje gdje je otvaranje obrta pošto nisu ista pravila.
doo se može baviti bilo kojim zanimanjem bez obzira na struku direktora kao jedinog zaposlenog, uz neke izuzetke kao što si i sam rekao
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 10:30   #855
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Možda bi ovo pitanje bilo primjerenije na forumu doo nego ovdje gdje je otvaranje obrta pošto nisu ista pravila.
doo se može baviti bilo kojim zanimanjem bez obzira na struku direktora kao jedinog zaposlenog, uz neke izuzetke kao što si i sam rekao
Koji su to izuzeci?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 11:05   #856
hm, frendica je htjela otvoriti doo za aromamasaže, ima sve završeno privatno. smije otvoriti doo,ali se ne smije time baviti jer nije polagala ispite u (ne znam točno) veleučilištu (tak nekak). i nedaju joj da radi sama u svojoj firmi...
tako da se opet treba za neka zanimanja raspitat smije li se raditi u doo i obrtu ili ne, obzirom na to što je završeno i gdje.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 11:22   #857
ali moze zaposlit osobu koja ima te kvalifikacije za obavljanje tog posla? dok recimo vlasnik doo ne polozi to sto treba.....ako bas zeli sam radit???
gujo87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 11:23   #858
jel ima netko da je otvarao d.o.o. ove god., ili predao papire (zagreb) , imam neka pitanje koja su nesposobni odg i knjig., i javni., a i hitro i sve to kvazi nase ustanove??? privat??
gujo87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 16:07   #859
mene zanima otvaranje tvrtke za fotografske usluge. dakle ja bi zapravo u svome stanu napravila kao ured gdje kjudi mogu doci dogovoriti se oko fotkanja vjencanja ili nekih drugih prigoda, sama ta lokacija ne bi bila neka vrsta foto studija, a radila bi samo ja, nikakvi zaposleni. kako sada krenuti i koliko bi me to godisnje kostalo?
__________________
Breath Of Color
6ftunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 16:08   #860
e da, a ja bi istovremeno studirala, znaci nigdje drugdje ne bi radila... kako je to izvedivo?
__________________
Breath Of Color
6ftunder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:50.