Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2008., 15:13   #21
Quote:
cici28 kaže: Pogledaj post
Pomozite mi!

Sestra i ja odgojene smo u katoličkom duhu! Dečko, sada bivši, joj prešao u jehove. Njoj djelomično isprao mozak. Narušena joj je duhovnost skroz. Razgovaram sa njom stalno, želim je vratiti pod okrilje naše vjere. Što mi savjetujete? Ne mogu više ,duša me boli...ne želi da joj čestitam rođendan pozivam na rođendane. Ne želi slaviti Božić, ništa!!!

molim vas ovo je ozbiljno: Ako imate kakav savjet!
Njoj su prvo mozak isprali kršćani pa onda jehovini svjedoci, Jadna ženska prvo ste je vi iskorištavali sada će još i jehovini svjedoci, ako se dogodi prometna ni operirati je neće smjeti najgori su ti sektaši koji ti pokušavaju kontrolirati život neće moć ni disati bez da je netko ne nadgleda. Manipulatori i crkva i jehovini svjedoci svi šire svoje laži i gluposti kako bi pridobili ljude
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 15:21   #22
Posalji ju na Transcendentalnu meditaciju, pre nego sto bude kasno (oni slave sve rodjendane, blagdane i jos ponesto vise).
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 15:26   #23
Quote:
cici28 kaže: Pogledaj post
Pomozite mi!

Sestra i ja odgojene smo u katoličkom duhu! Dečko, sada bivši, joj prešao u jehove. Njoj djelomično isprao mozak. Narušena joj je duhovnost skroz. Razgovaram sa njom stalno, želim je vratiti pod okrilje naše vjere. Što mi savjetujete? Ne mogu više ,duša me boli...ne želi da joj čestitam rođendan pozivam na rođendane. Ne želi slaviti Božić, ništa!!!

moim vas ovo je ozbiljno: Ako imate kakav savjet!
Iskreno, mislim da neko nagovaranje ili pretjerano propovjedanje moze biti samo kontraproduktivno...obicno to tako ide s nama ljudima...

Jedino sto je Endimion napomenuo...probaj se educirati o nekim problematicnim djelovima njihove doktrine ( ima toga...progooglaj malo )...a onda iskreno porazgovaraj sa sestrom o tome...ali bez prisile i popovanja...mozda da joj ubacis bubu u uho, da se sama pocne pitati o nekim stvarima...

A ako ne uspije...sto se moze...zaista je to na kraju njen zivot i njena odluka Nemojte da vas to razdvoji...pa makar ne slavile Bozic ili rodjendane...
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 15:28   #24
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Moj savjet ti je razgovarati sa sestrom o problematičnim dijelovima uvjerenja koja pokušava usvojiti. Nemoj joj nametati nego je pitaj. Jednostavno je pitaj: "Zašto mi ne želiš čestitati rođendan?"
Probaj kod nje izazvati grižnju savjesti. Ona sama mora doći do rješenja, ne smije joj se nametnuti jer represija će je samo gurnuti preko tog ruba za koji još uvijek mislim da se bar lagano drži.

Dakle, ne sili je na rimokatoličku religiju. Ne nameći joj to. Samo je pitaj: "Zašto to činiš?" i "Znaš li za probleme vezane za tu sektu?"
Vjerojatno ne zna. Da zna, ne bi upala u nju, osim ako nije glupa do boli. Aj sretno.
da, ali ista ta pitanja si treba postaviti i SAM na njih odgovoriti i svaki pripadnik
neke religije ili sekte ... kada ja pitam ekipu koja ide u crkvu oni obicno ne misle
svojom glavom vec citiraju bibiliju ili sta su ih vec UVJERILI da je istina u crkvi

opcenito smatram da ukoliko covjek nije sposoban sam ostvariti ispunjenje i
kontakt sa bogom ili u to u sta vjeruje onda je veoma podlozan manipulacijama,
neovisno o tome od koje crkve ili sekte one potjecu ... stoga prelazak iz jedne
u drugu "organizaciju" vidim kao NAPREDAK, jos jedan korak prema potpunijem
razumjevanju vjere i iskustvo koje UVIJEK pomaze pri uocavanju prijasnjih i
eventualno trenutnih manipulacija ... sve ima svoje dobre i lose strane i zato
je svako iskustvo korisno, pa cak i ono za koje se smatra da ga treba izbjeci

napredak se postize PROMJENOM postojeceg stanja ... ukoliko se covjek
previse "uljuljka" u nesto i postane "tezak" za promjenu tog stanja onda je
jasno da ce grijesiti i donositi pogresne sudove te ih svim silama pokusavati
opravdati i prikazati kao ispravne ... sto je jos bitnije, svatko ima svoj put i ne
treba nikoga sprijecavati ili mu nametati svoj put kao jedini ispravan, pa cak i
onda kada se cini da njegov trenutni put vodi u "pakao" ... po meni je dovoljan
razgovor, ali ne sa ciljem da se osoba konvertira, vec sa ciljem da OBJE
STRANE NAUCE nesto novo, koje "dolazi" upravo iz njihove razlicitosti ...
overklokan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 15:48   #25
Quote:
cici28 kaže: Pogledaj post
Pomozite mi!

Sestra i ja odgojene smo u katoličkom duhu! Dečko, sada bivši, joj prešao u jehove. Njoj djelomično isprao mozak. Narušena joj je duhovnost skroz. Razgovaram sa njom stalno, želim je vratiti pod okrilje naše vjere. Što mi savjetujete? Ne mogu više ,duša me boli...ne želi da joj čestitam rođendan pozivam na rođendane. Ne želi slaviti Božić, ništa!!!

moim vas ovo je ozbiljno: Ako imate kakav savjet!
Spasavaj sestru kako god moze i umijes. Taj monstrum ce biti spreman na sve, samo ne na ljubav i brak. Da ju je volio nebi je tako napustio.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 15:52   #26
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Spasavaj sestru kako god moze i umijes. Taj monstrum ce biti spreman na sve, samo ne na ljubav i brak. Da ju je volio nebi je tako napustio.
gotovo je - nema pomoći.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 15:56   #27
Odvedi sestru u samostan na jedno tri tjedna,tamo će joj izbit te vlahovine,jehovine svjedoke ili kak se već kaže.
__________________
Jel znate da su Pepya deportirali iz Amerike?
Prince Ozzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 15:56   #28
Kad preboli bivšeg dečka prebolit će i jehovine svjedoke.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 15:58   #29
Quote:
overklokan kaže: Pogledaj post
da, ali ista ta pitanja si treba postaviti i SAM na njih odgovoriti i svaki pripadnik
neke religije ili sekte ... kada ja pitam ekipu koja ide u crkvu oni obicno ne misle
svojom glavom vec citiraju bibiliju ili sta su ih vec UVJERILI da je istina u crkvi

opcenito smatram da ukoliko covjek nije sposoban sam ostvariti ispunjenje i
kontakt sa bogom ili u to u sta vjeruje onda je veoma podlozan manipulacijama,
neovisno o tome od koje crkve ili sekte one potjecu ... stoga prelazak iz jedne
u drugu "organizaciju" vidim kao NAPREDAK, jos jedan korak prema potpunijem
razumjevanju vjere i iskustvo koje UVIJEK pomaze pri uocavanju prijasnjih i
eventualno trenutnih manipulacija ... sve ima svoje dobre i lose strane i zato
je svako iskustvo korisno, pa cak i ono za koje se smatra da ga treba izbjeci

napredak se postize PROMJENOM postojeceg stanja ... ukoliko se covjek
previse "uljuljka" u nesto i postane "tezak" za promjenu tog stanja onda je
jasno da ce grijesiti i donositi pogresne sudove te ih svim silama pokusavati
opravdati i prikazati kao ispravne ... sto je jos bitnije, svatko ima svoj put i ne
treba nikoga sprijecavati ili mu nametati svoj put kao jedini ispravan, pa cak i
onda kada se cini da njegov trenutni put vodi u "pakao" ... po meni je dovoljan
razgovor, ali ne sa ciljem da se osoba konvertira, vec sa ciljem da OBJE
STRANE NAUCE nesto novo, koje "dolazi" upravo iz njihove razlicitosti ...
Ne, nije istina. To je New Age što propagiraš.
Jednostavno se ne slažem. Svaka promjena nije dobra.
Po meni je bolje ostati zaglupljen katolik koji ne vidi dalje od Biblije, nego ići na "promjenu" i prihvatiti doktrine i dogme te sekte.
Sve skupine nisu jednake. Jehovini svjedoci su sekta s izrazito problematičnom doktrinom koja se ne uklapa u civilizirano društvo. Istina, i rimokatolici imaju doktrine koje se ne uklapaju, ali nisu poznati po tome i ne šire ih pritiskom kao ovi.

Ima more problema s Jehovinim svjedocima, počevši od imbecilnosti vezane za odbijanje krvnih derivata u slučaju hitnosti pa sve do nepristojnosti što se tiče običnog zdravog i dobromislećeg čestitanja bilo čega bilo kome. A da ne govorim o ostalim glupostima.

Upad u tu sektu jednostavno ne može biti napredak, ali može biti napredak u smislu lekcije, samo ako ikad shvati u što je upala i iskobelja se odatle. Inače, ne.


@Baphomet: Odličan odgovor. Vjerojatno je riječ o hiru.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 16:27   #30
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Upad u tu sektu jednostavno ne može biti napredak, ali može biti napredak u smislu lekcije, samo ako ikad shvati u što je upala i iskobelja se odatle. Inače, ne..
Slazem se u potpunosti
dacho21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 17:11   #31
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post

Nemojte olako ovo shvaćati, jer se ne radi o prelasku na uobičajeno tolerantnu religiju, nego na netolerantnu sektu koja ima ogromne unutarnje probleme. Isto kao scijentologija, samo s manje money involved.


Dakle, ne sili je na rimokatoličku religiju. Ne nameći joj to. Samo je pitaj: "Zašto to činiš?" i "Znaš li za probleme vezane za tu sektu?"
Vjerojatno ne zna. Da zna, ne bi upala u nju, osim ako nije glupa do boli. Aj sretno.
Da to bih ti i ja preporučio da se ne koncetriraš na neko prebacivanje u drugu vjeru, nego kako je izbaviti iz svjedoka. Njihova ti je jedna od odlika mržnja prema Crkvi, pogotovo katoličkoj, te radi toga oni koji postaju svjedoci, prekidaju kontakte sa obitelji, prijateljima, a također ih drže u strahu od smaka svijeta koji samo što nije došao. Radi toga su prilično uplašeni za svoju dušu i spremni su radi svojega spasa odbaciti obitelj (oca, majku, braću sestre, dijecu) i sve bližnje.

Imaš tu negdje topic "Jehovini svjedoci", potraži ga, pa ako ti se da malo ga pregledaj, pisalo je svojevremeno po njemu par svjedoka i mislim da ima tamo dosta podataka sa svih strana da dobiješ neku sliku o čemu se tu radi.

Uglavnom želim tebi i tvojoj sestri svu sreću jer vam bude trebala.
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 18:49   #32
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Upad u tu sektu jednostavno ne može biti napredak, ali može biti napredak u smislu lekcije, samo ako ikad shvati u što je upala i iskobelja se odatle. Inače, ne.
isto vrijedi i za katolike ... ti zastupas status quo, ja zastupam promjenu pod
svaku cijenu ... onaj koji je u iluziji najlakse uocava istu ako ju zamjeni sa drugom
iluzijom ... zamjenjivanjem iluzija ce eventualno doci do toga da ce uociti one
iluzije koje su ispred njega i promjeniti smjer svoga puta prije nego upadne u
iste ... onaj koji ostane gdje jeste NECE napredovati i "dobaciti" istinsku vrijednost
toga gdje se sada nalazi ... to nema veze da new ageom vec sa zdravim razumom
i logikom
overklokan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 20:37   #33
Quote:
cici28 kaže: Pogledaj post
Pomozite mi!

Sestra i ja odgojene smo u katoličkom duhu! Dečko, sada bivši, joj prešao u jehove. Njoj djelomično isprao mozak. Narušena joj je duhovnost skroz. Razgovaram sa njom stalno, želim je vratiti pod okrilje naše vjere. Što mi savjetujete? Ne mogu više ,duša me boli...ne želi da joj čestitam rođendan pozivam na rođendane. Ne želi slaviti Božić, ništa!!!

moim vas ovo je ozbiljno: Ako imate kakav savjet!
Oprosti, ali smatram da Jehovini svjedoci mogu obratiti samo izuzetno glupe ili izuzetno naivne osobe. Kada se meni koji pojavi na vratima sa svojim šarenim letcima ja ga nabijem nogom i slušam ga kako psuje po putu.
__________________
Database Error! :mad:
Zlosmjeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 20:51   #34
e zlosmjeh, ali drugo je to kad dečko nagovori curu...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 20:52   #35
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
e zlosmjeh, ali drugo je to kad dečko nagovori curu...
Pa neka ona nabije njega.
__________________
Database Error! :mad:
Zlosmjeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 21:06   #36
Quote:
Zlosmjeh kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali smatram da Jehovini svjedoci mogu obratiti samo izuzetno glupe ili izuzetno naivne osobe. Kada se meni koji pojavi na vratima sa svojim šarenim letcima ja ga nabijem nogom i slušam ga kako psuje po putu.
Ma ne moraju biti glupi ili naivni...

Dovoljno je da su usamljeni ili da im nedostaje neka smjernica ili ''štaka'' u zivotu...

Krscanstvo...ili bolje reci...katolicanstvo...je dosta rasprseno danas...barem u velikim gradovima, nema vise onog osjecaja zajednice, pripadnosti. Vjera je sve vise privatna stvar.

I onda se jedna takva osoba nadje u maloj grupi, osjeti se kao da napokon negdje pripada...da ga/ju razumiju...
A i ti Jehovini svjedoci su dosta aktivni...propovjedaju, dijele svoje listice...Dobijes osjecaj da imas neki cilj i svrhu u zivotu...da nesto radis po pitanju spasenja svoje duse...

Imaju neka odredjena pravila po kojima zive...pa ti je lakse jer vise nisi prepusten kaosu samostalnog odlucivanja...i svih onih raznolikih izbora kojima te bombardira pluralisticko drustvo...

A nerazumjevanje okoline te samo jos vise potakne da mislis da si poseban, i da imas neko ''znanje'' koje oni ne mogu razumjeti...i to nerazumjevanje drugih te jos vise poveze sa tvojom unutarnjom grupicom...

Sve odjednom dobije smisao...I eto...upecan si...

Ili si jednostavno glup i naivan, pa nema potrebe za ovom mojom filozofijom

Ili bar ja to tako zamisljam
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 21:43   #37
Quote:
Zlosmjeh kaže: Pogledaj post
Pa neka ona nabije njega.
On je njoj vjerojatno "princ na bijelom konju" ili neka slična maštarija. Kad (ako) prekine s njim, vjerojatno će pasti natrag na tvrdu zemlju.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 21:47   #38
Quote:
cici28 kaže: Pogledaj post
Pomozite mi!

Sestra i ja odgojene smo u katoličkom duhu! Dečko, sada bivši, joj prešao u jehove. Njoj djelomično isprao mozak. Narušena joj je duhovnost skroz. Razgovaram sa njom stalno, želim je vratiti pod okrilje naše vjere. Što mi savjetujete? Ne mogu više ,duša me boli...ne želi da joj čestitam rođendan pozivam na rođendane. Ne želi slaviti Božić, ništa!!!

moim vas ovo je ozbiljno: Ako imate kakav savjet!
Tvoja sestra ne bi izašla iz katoličke religije da je u njoj našla ono što joj je potrebno na njenom duhovnom putu. Očito ju odgovori nisu zadovoljavali, druženje nije punilo dušu, suviše je bilo negativnih vijesti na temu crkve, nelogičnosti u učenju i ko zna što je još uočila u svojoj religiji.

Kad si u tom stanju, jako si podložan za promjenu koja ti daje ono što ti ono prethodno nije dalo. To je očito iskoristio njezin dečko. Jehovci su jednostavno popunili njezine rupe i sad se ona osjeća puno stabilnija, pripada grupi, ima podršku.

Imao sam jednom priliku razgovarati sa jednim mladim parom jehovaca, u vlaku od Zagreba do Osijeka, na putovanju koje traje nekoliko sati. Oni znaju bibliju na pamet. I tumače ju doslovno. Osim silnih citata na svaku moju primjedbu oni nisu rekli ništa. Totalni dril, totalna zaglupljenost. Nema razumijevanja, odstupanja ni za milimetar. Nema argumentiranja, traženja smisla. Sve prazno. Ali su unutra, duboko.

Prema tvojem uvodu, ona je već duboko unutra. Isprogramirana je. Mislim da ju nikako ne možeš vratiti u svoju religiju jer katolička religija, u međuvremenu, nije napravila nikakav pomak unutar sebe. I dalje postoje iste rupe. Preostaje ti samo da je čupaš iz te sekte ukazivanjem na njene rupe, probleme, nelogičnosti, unutarnju organizaciju, agresivnost. Zato ju prvo prouči, skupi sve moguće informacije. Nauči o jehovcima sve što možeš kako bi mogla ravnopravno razgovarati sa svojom sestrom o životu te sekte. Ne o bibliji jer će te tu potući. Idi korak po korak. Pokaži joj ljubav, ne osudu. Pruži joj podršku na njenom putu i polako joj širi vidike.

Ako je za tvoju sestru popunjavanje rupa bio poticaj za prelazak, napravi to isto i možda uspiješ. Ipak, kako ja smatram da je sve savršeno, tako i ta promjena u njenom životu ima smisla. Jednog dana smisao će biti jasan svima. Možda je to njezin pravi put i nađe istinsku sreću tome. A možda će joj ta iskustva poslužiti da krene nekim trećim, za nju najboljim putem.
__________________
Nije važno koliko puta padneš, važno je koliko puta se digneš.
Simon33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 23:45   #39
Quote:
cici28 kaže: Pogledaj post
Pomozite mi!

Sestra i ja odgojene smo u katoličkom duhu! Dečko, sada bivši, joj prešao u jehove. Njoj djelomično isprao mozak. Narušena joj je duhovnost skroz. Razgovaram sa njom stalno, želim je vratiti pod okrilje naše vjere. Što mi savjetujete? Ne mogu više ,duša me boli...ne želi da joj čestitam rođendan pozivam na rođendane. Ne želi slaviti Božić, ništa!!!

moim vas ovo je ozbiljno: Ako imate kakav savjet!
Pa koliko se može primjetiti, izgleda da vam je vjerska isključivost zajednička karakteristika, i ujedno najveći problem. Nažalost, i jedna i druga se dovodite u situaciju da morate birati između vjere i obiteljskih odnosa.

Ja sam više od 30 godina JS, većina rodbine mi je JS, pa nisam osobno imao takve probleme, ali sam se u toliko godina nagledao i naslušao mnogo tužnih priča. U mnogim slučajevima su teško narušeni obiteljski odnosi, a bez ikakve potrebe. I jedna i druga želite slaviti Krista, i umjesto da vam to uljepša život, na putu ste da se zamrzite. Žalosno. Znam da nije nikakva utjeha, ali to je vrlo čest slučaj kad netko prelazi u JS.

Ne znam da li je tvoja sestra već kršteni JS, "nekršteni objavitelj" ili je tek počela "proučavati", ni kakav je inače bio vaš odnos, ali probat ću ti približiti otprilike njen način razmišljanja. Vjerujem da ti je stalo do sestre, a isto tako da je i njoj stalo do tebe. Koliko ti želiš nju pridobiti natrag u KC, toliko i ona želi tebe pridobiti u JS. Ona je trenutno uvjerena da je konačno pronašla "istinu", da je bila odgojena "u laži", da joj je dužnost prenositi "istinu" svima a naročito svojoj obitelji, te da joj se može dogoditi ono što piše u Mateju 10:34-37. U tom uvjerenju ona je spremna prekinuti svaki kontakt s tobom ili ostatkom obitelji, ako joj se učini da "negativno" utječete na nju u njenoj novootkrivenoj "istini". Nadam se da to ne želiš.

Što se tiče rasprava o doktrini JS, ja sam o tome nešto i pisao u odgovarajućem threadu, pa možeš pročitati čisto kao informaciju o vjerovanjima i zabludama JS. E sad, ako joj sve te informacije baciš pod nos prenaglo, riskiraš da nikad više (ili barem duuugo vremena) ne progovori s tobom. Moj savjet je da se dobro upoznaš s vjerovanjima JS, naravno ne zato da bi postala JS ili pak aktivno napadala JS, već da bi razumjela svoju sestru i njene razloge za promjenu ponašanja prema tebi i ostalim članovima obitelji. Budi bolji kršćanin od nje. Saslušaj je, pusti neka priča svoju priču, nemoj je na ništa prisiljavati, uvjetovati niti očekivati, jer možeš samo pogoršati situaciju. Najbitnije je da zadržite dobar odnos, u ovoj situaciji je sve drugo manje važno.

Na kraju bi samo ponovio riječi pokojnog člana "vodećeg tijela" JS: "kad nisi siguran kako je najbolje postupiti, dopusti dobroti da te vodi". Znam da je teško, ali ako ti je stalo do tvoje sestre i do toga da zadržite dobar odnos, morat ćeš biti u stanju pokazati mnogo dobrote i ljubavi prije nego tvoja sestra shvati neke stvari. A JS neće napustiti ako to sama ne poželi, svako požurivanje i inzistiranje s tvoje strane može je samo udaljiti od tebe. Budi strpljiva. Sretno.
betelac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 02:59   #40
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
On je njoj vjerojatno "princ na bijelom konju" ili neka slična maštarija. Kad (ako) prekine s njim, vjerojatno će pasti natrag na tvrdu zemlju.
Ako se ne varam...u uvodnom postu vec pise da je princ bivsi...
Ali mozda su ostali prijatelji...
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:21.