Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2010., 10:51   #1181
Uzorak urina i menstruacija...

sutra trebam ostaviti uzorak urina, a danas sam dobila menstruaciju... svugdje pise da nije preporucljivo ostaviti uzorak u tom slucaju... ali nigdje ne pise zasto... ako je samo radi kontaminacije krvlju, ne moze li se to sprijeciti upotrebom tampona ili se mokraca po jos necemu razlikuje u vrijeme menstruacije?
t1h4n4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 11:17   #1182
Ne preporuča se zato što znaju onda biti lažno pozitivni eritrociti, leukociti i sl. u urinu.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 12:18   #1183
Jel mi može netko reći šta znači HDW u krvnoj slici? I na šta upućuje kada je snižen?
Unaprijed hvala
malo...sreche is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 23:05   #1184
Quote:
TommyLeeJones kaže: Pogledaj post
pitam jer sam imao povecanu jetru u to vrijeme i onda bio na jetrenoj dijeti
Sad te fakat ne kužim

Ak si imao pozitivan nalaz na hepatitis,imao povećanu jetru,bio na posebnoj prehrani,pa kaj ti doktori nisu rekli il ti njih pitao dal imaš hepatitis ili ne.Ili zakaj njih nisi pitao u najmanju rku zašto ideš na posebnu prehranu,osim što ti je jetra povećana? U svakom slučaju,oni će to bolje znati od nas tim više što se radi subspecijalizaciji...


Ono kaj ja ovako mogu reći jest da si sigurno inficiran hepatitisom,povećana jetra može biti reakcija na samu infekciju,al može značiti i da se razvio hepatitis. Hashimooto sa tim nema veze. Ja ti stvarno više od toga ne znam.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 08:55   #1185
Quote:
t1h4n4 kaže: Pogledaj post
sutra trebam ostaviti uzorak urina, a danas sam dobila menstruaciju... svugdje pise da nije preporucljivo ostaviti uzorak u tom slucaju... ali nigdje ne pise zasto... ako je samo radi kontaminacije krvlju, ne moze li se to sprijeciti upotrebom tampona ili se mokraca po jos necemu razlikuje u vrijeme menstruacije?
Da zbog kontaminacije i krvlju i florom iz rodnice, ukratko nalaz rađen iz urina datog za vrijeme menzesa je nepouzdan i time beskoristan, ako se sumnja na infekciju ja u takvom slučaju obično objasnim pacjentici da idem "napamet" i dam adekvatnu terapiju za cistitis a kontrolni urin se napravi kad menzes prođe...

Ako je baš potreban nalaz urina radi bilo kojeg razloga - može ga se dobiti u čistom stanju ali nije ugodno...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 18:29   #1186
Quote:
malo...sreche kaže: Pogledaj post
Jel mi može netko reći šta znači HDW u krvnoj slici? I na šta upućuje kada je snižen?
Unaprijed hvala
Jesi li siguran da je HDW, a ne RDW ili PDW?
Yvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 23:13   #1187
Quote:
Yvon kaže: Pogledaj post
Jesi li siguran da je HDW, a ne RDW ili PDW?
postoji i HDW - širina distribucije hemoglobina
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2010., 16:01   #1188
I PDW - širina distribucije trombocita i RDW - eritrocita.
Yvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 16:18   #1189
Pozdrav svima!

Imam povišen fibrinogen, referentna vrijednost je 3.5, meni je 3.9.

Da li netko zna zbog čega se fibrinogen povisi.

Nisam trudna i ne pijem kontracepcijske pilule.

Hvala.
Pravnica Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 17:00   #1190
jel bi mi netko mogao pojasniti sta mi znace ovi nalazi(jel to ok i.i...)
sedimentacija eritrocita 3 (ref.interval 4-24)
protrombinsko vrijeme-INR 0.98 (r.i. 2.0-3.5)
kolesterol 5.2 (<5.0)
mokraca tamno zuta,dosta sluzi i leukociti u njoj 2-3 (r.i. 0-2)

hvala
__________________
10.06.2009.sada imam svog princa;)
mops0807 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 17:26   #1191
Quote:
mops0807 kaže: Pogledaj post
jel bi mi netko mogao pojasniti sta mi znace ovi nalazi(jel to ok i.i...)
sedimentacija eritrocita 3 (ref.interval 4-24)
protrombinsko vrijeme-INR 0.98 (r.i. 2.0-3.5)
kolesterol 5.2 (<5.0)
mokraca tamno zuta,dosta sluzi i leukociti u njoj 2-3 (r.i. 0-2)

hvala
Nalaz ti je ok. Kolesterol je vrlo vrlo malo povišen, i to se ni ne uzima kao visok kolesterol. Sedimentacija je također ok...problem za sve nalaze bi bio da jako odstupaju od referentnih vrijednosti,što kod tebe nije slučaj i nalaz ti je stvarno ok. Što se tiče protrombinskog vremena,to ti je zaprvo vrijeme zgrušavanja krvi,i palo ti je niže,al opet ništa zabrinjavajuće. To ti mogu sniziti razni lijekovi---od običnog aspirina,paracetamola(npr lupoceta) pa nadalje...

mokraća ti je također uredna...sluz u njoj nije zabrinjavajuća...ovisi u kojoj fazi menstrualnog ciklusa si davala urin,jer i to može utjecati...tamno žuti urin opet nije zabrinjavajući ejr takav može biti ako si prethodni dan jela dosta proteina,ili ako uzimaš neke vitamine sa dosta vitamina B-kompelxa...

sve u svemu,nalaz ti je ok i ne vidim ništa zabrinjavajuće.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 17:31   #1192
Quote:
Pravnica_zg kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Imam povišen fibrinogen, referentna vrijednost je 3.5, meni je 3.9.

Da li netko zna zbog čega se fibrinogen povisi.
Nisam trudna i ne pijem kontracepcijske pilule.

Hvala.
Ovako...nije sve što malo odsupa od refentne vrijednosti odmah suspektno za nešto. Ovo povišenje koje ti imaš nije ni približno veliko i značajno,tako da se ne trebaš brinuti. Fibrinogen je uključen u proces zgušavanja,i može se povisiti u malom zilijunu razloga,od čega je svakako najčešći neka upala. U svakom slučaju,treba dalje pratiti ili napraviti mali test koagulobilnosti pa da se vidi dalje o čemu je riječ. Ovo je premalo podataka za neki definitivni zaključak.
I svakako nije ni preporučljivo biti na oralnim kontracerptivima dok se ne napravi test koagulobilnosti da se vidi komletno stanje.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 20:13   #1193
Quote:
vixen27 kaže: Pogledaj post
Ovako...nije sve što malo odsupa od refentne vrijednosti odmah suspektno za nešto. Ovo povišenje koje ti imaš nije ni približno veliko i značajno,tako da se ne trebaš brinuti. Fibrinogen je uključen u proces zgušavanja,i može se povisiti u malom zilijunu razloga,od čega je svakako najčešći neka upala. U svakom slučaju,treba dalje pratiti ili napraviti mali test koagulobilnosti pa da se vidi dalje o čemu je riječ. Ovo je premalo podataka za neki definitivni zaključak.
I svakako nije ni preporučljivo biti na oralnim kontracerptivima dok se ne napravi test koagulobilnosti da se vidi komletno stanje.
Hvala ti. Nisam najbolje pojasnila, pila sam Triquilar, i tad mi se fibrinogen povećao na 4.4. Ostale pretrage su bile uredne. Nakon tri mjeseca pauze je pao na 3.9. Ali i dalje ne smijem piti pilule, što je i logično, jer je granica 3.5.

Ginekologinja mi je rekla da bi trebala promijeniti prehranu
Nisam sigurna da je prehrana povezana s fibrinogenom.
Pravnica Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 20:31   #1194
Quote:
vixen27 kaže: Pogledaj post
Nalaz ti je ok. Kolesterol je vrlo vrlo malo povišen, i to se ni ne uzima kao visok kolesterol. Sedimentacija je također ok...problem za sve nalaze bi bio da jako odstupaju od referentnih vrijednosti,što kod tebe nije slučaj i nalaz ti je stvarno ok. Što se tiče protrombinskog vremena,to ti je zaprvo vrijeme zgrušavanja krvi,i palo ti je niže,al opet ništa zabrinjavajuće. To ti mogu sniziti razni lijekovi---od običnog aspirina,paracetamola(npr lupoceta) pa nadalje...

mokraća ti je također uredna...sluz u njoj nije zabrinjavajuća...ovisi u kojoj fazi menstrualnog ciklusa si davala urin,jer i to može utjecati...tamno žuti urin opet nije zabrinjavajući ejr takav može biti ako si prethodni dan jela dosta proteina,ili ako uzimaš neke vitamine sa dosta vitamina B-kompelxa...

sve u svemu,nalaz ti je ok i ne vidim ništa zabrinjavajuće.
vrijednost 0.98 je vjerovatno INR a onaj referentni interval od 2-3.5 nije referentni nego terapijska širina, ništa ne brini. postoji mogućnost da se 0.98 odnosi na 98% e onda bi to bilo protrombinsko vrijeme (iako nisam nikad vidio da lab oznacava tako PV, obicno u postotcima)
drmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 21:08   #1195
Quote:
drmed kaže: Pogledaj post
vrijednost 0.98 je vjerovatno INR a onaj referentni interval od 2-3.5 nije referentni nego terapijska širina, ništa ne brini. postoji mogućnost da se 0.98 odnosi na 98% e onda bi to bilo protrombinsko vrijeme (iako nisam nikad vidio da lab oznacava tako PV, obicno u postotcima)
Hvala na nadopuni.

Ja još studiram,tak da najbolje znam one najosnovnije pretrage,a ove određeni specifikusi kao primjer koji si naveo mi još nisu svakidašnjica,al nastojim pomoći koliko mogu.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 21:23   #1196
upravo te citam.....samo nastavi, dobro ti ide
drmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 14:36   #1197
Quote:
drmed kaže: Pogledaj post
upravo te citam.....samo nastavi, dobro ti ide
Hvala.


Evo informirala sam se malo...

Dakle,normalan PV (protrombinsko vrijeme) je iznad 70%. Ako se konzumiraju ikakvi lijekovi koji mogu poticati antikoagulaciju,PV pada,a INR je u biti obrnuto proporcionalan PV-u ---odnosno ako PV pada,INR raste.

Obzirom da je Pravnica_Zg pila Tiquilar,on je najvjerojantnije malo poremetio fibrinogen,tako da je moguće da joj sama ta terapija nije ni odgovarala.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 17:13   #1198
Pozdrav!
Bila sam na pretragama i zanima me da li je ovo oke
ALT 9 (10-36)
ALP 41 (54-119)
Zanima me kako da povećam ovaj ALP. Na internetu nađoh svašta, ali nisam našla kod koliko jako sniženih vrijednosti ima razloga za "paniku".
Inače, pijem kontracepcijske pilule godinu dana. Hvala
šegrt_hlapić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 17:37   #1199
hvala vam za nalaze!
pao mi kamen sa srca
__________________
10.06.2009.sada imam svog princa;)
mops0807 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 17:49   #1200
Quote:
šegrt_hlapić kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Bila sam na pretragama i zanima me da li je ovo oke
ALT 9 (10-36)
ALP 41 (54-119)
Zanima me kako da povećam ovaj ALP. Na internetu nađoh svašta, ali nisam našla kod koliko jako sniženih vrijednosti ima razloga za "paniku".
Inače, pijem kontracepcijske pilule godinu dana. Hvala
Ja ne znam kako povećati jetreni enzim.
U svakom slučaju,jedino kaj ti mogu preporučiti je da razmisliš o promjeni terapije jer ako je to jedino što piješ,očito ti nepovoljno utječe na jetru.

Svakako bi se trebala konzultirati sa ginekologom.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:00.