Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2011., 20:44   #1541
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ja bi čak dao i 50 centi
mnooogo kume, mnogooo kume! ajd u dvajst marki da je taj zejtin bolji od istarsko!
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 20:47   #1542
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
ajd u dvajst marki da je taj zejtin bolji od istarsko!
ajd!
nebi se začudio da Istrani švercaju ulje iz Italije i podvaljuju turistima pod domaće
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 22:54   #1543
Quote:
brundo kaže: Pogledaj post
Toliko o talijanskim uljima od 2 eura.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 00:08   #1544
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Toliko o talijanskim uljima od 2 eura.
Toliko o istarskim uljima od 200 kuna....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 00:13   #1545
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Toliko o istarskim uljima od 200 kuna....
Toliko o zagorskim štruklima od 300 kn
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 00:21   #1546
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Toliko o zagorskim štruklima od 300 kn
Moglo bi bit...čuj naš ti kaj to znači kad moraš ić po mlijeko i radit sir..pa to ti je skoro ko obić maslinik i prešat masline....a must kravu..ko pokupit masline..fakat bi štrukli trebali bit jedno 300 kuna porcija...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 00:38   #1547
ajd više prestanite
od sad svaki off, spam, trolanje,..... kartoniram
pa tko dulje izdrži
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 10:10   #1548
http://www.novilist.hr/Info-Fun/Zani...ije-iz-Italije
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Toliko o talijanskim uljima od 2 eura.
Ovaj link implicira pitanje, a gdje onda završava kvalitetno talijansko ulje kojeg sigurno ima jako puno? pa tamo gdje i Španjolsko, Portugalsko, Grčko a bojim se ubrzo i Hrvatsko. Naime nakon ulaska u EU kada se ukone trgovinske barijere prema Hrvatskoj, i Hrvatsko kvalitetno ulje završiti će na istom mjestu, ....u kozmetičkoj industriji, samo kozmetika može platiti litru kvalitete i 50 eura, kad kutijicu pomade za podmlađivanje od 50ml prodaje po 100 Eura. Bojim se da će uskoro Istarskih 200kn po litri biti jaaaako jeftino.
brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 10:40   #1549
Quote:
brundo kaže: Pogledaj post
http://www.novilist.hr/Info-Fun/Zani...ije-iz-Italije


Ovaj link implicira pitanje, a gdje onda završava kvalitetno talijansko ulje kojeg sigurno ima jako puno? pa tamo gdje i Španjolsko, Portugalsko, Grčko a bojim se ubrzo i Hrvatsko. Naime nakon ulaska u EU kada se ukone trgovinske barijere prema Hrvatskoj, i Hrvatsko kvalitetno ulje završiti će na istom mjestu, ....u kozmetičkoj industriji, samo kozmetika može platiti litru kvalitete i 50 eura, kad kutijicu pomade za podmlađivanje od 50ml prodaje po 100 Eura. Bojim se da će uskoro Istarskih 200kn po litri biti jaaaako jeftino.
Nisam toliko bogat da bi kupovao jeftine stvari.Opet se ide iz krajnosti u krajnost.Ne može kvalitetno ulje koštat 2 eura pametnom je to dovoljno jasno.Ko uopće spominje istarsko ulje i 200 kn?!Napisao sam što mislim o istarskim uljima u prošlim postovima.Kvalitetno ulje može se naći puno povoljnije.Pod hitno mijenjati pravilnik o maslinovim uljima i provesti kontrolu,treba uvesti reda na tržištu,a za to trebamo kvalitetan tim stručnjaka.Ovdje je tema maslinovo ulje,za one koji neznaju,a ima ih.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 10:46   #1550
Quote:
brundo kaže: Pogledaj post

Ovaj link implicira pitanje, a gdje onda završava kvalitetno talijansko ulje kojeg sigurno ima jako puno?
U tanjurima završava.

U raspravi o talijanskom ulju i usporedbi s hrvatskima zaboravljate jednu važnu činjenicu. Dok u Hr imamo valjda par proizvođača ulja pored Zvijezde, u Italiji ih ima daleko više. Članak iz talijanskih novina nije nikakva novost, godinama se već zna koliko Italija uvozi maslina i ulja i kasnije plasira na eu tržište. NJihovi brandovi su toliko jaki da novi nasadi maslinika u Španjolskoj svjesno prodaju pod talijanski brand jer im je tako zarada osigurana. Drugi par rukava je što recimo ulje Carli koje se godinama reklamira kao posebno, ligurijsko ulje koje ne možeš kupiti u trgovini već ti ga dostavljaju na kućnu adresu, nema niti jedne ligurijske masline u sebi.
Uspoređivati ulje malih proizvođača u Hr s uljem velikih uljara u Italiji je bez veze i nema nikakve logike. Ima logike uspoređivati kvalitetu i cijenu ulja malih proizvođača s mojim uljem koja sam isto tako mali proizvođač. Moja ovogodišnja proizvodnja je bila 85 litara ulja. U Italiji ima još uvijek jako puno malih proizvođača poput mene i to ulje također ulazi u statistike potrošnje i sve do zadnje kapi završi u tanjuru. Mi koji ne idemo na izložbe, nemamo nagrade niti botiljiramo ulje sasvim sigurno ne tražimo po litri ulja 140 kuna ili 20 euro .... tu je osnovna razlika između talijanskog i hrvatskog malog proizvođača. U Hrvatskoj je dovoljno da jedan višestruko nagrađivani proizvođač ima visoku cijenu i odmah po defaultu svi drže jednako tako visoku cijenu, a nije svako ulje jednako kvalitetno iako su sva ulja maslinova.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 14:07   #1551
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Ne može kvalitetno ulje koštat 2 eura pametnom je to dovoljno jasno.
Meni nije jasno, valjda zato što nisam dovoljno pametan.
U Italiji i Francuskoj možeš kupiti dobra crna vina za 3-4 eura, ono što po kvaliteti kod nas ne možeš dobiti ispod 12 eura. Nisu to neka senzacionalno dobra vina, ali su u prosjeku puno bolja od naših.
Ista stvar je s uljem: ako imaš ogromnu proizvodnju, gdje stroj trese stablo da masline popadaju na tlo umjesto da ih bereš ručno, gdje su stabla posađena tako da kamiončić sa plodovima može proći između njih,
onda je za veliku površinu dovoljno par ljudi koji će to nadzirati i troškovi proizvodnje su puno manji, pa na kraju litra ulja slabe kvalitete košta ne 2 eura, nego 20 centi. Kao što je i napisano u članku.
Kao i sa vinom, i u ovo se uvukao snobizam i kvaziekskluzivnost kojem je jedini cilj ogromni profit. Ali ako ti želiš plaćati 100 kuna za nešto što vrijedi 20 centi, samo izvoli.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 15:39   #1552
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno, valjda zato što nisam dovoljno pametan.
U Italiji i Francuskoj možeš kupiti dobra crna vina za 3-4 eura, ono što po kvaliteti kod nas ne možeš dobiti ispod 12 eura. Nisu to neka senzacionalno dobra vina, ali su u prosjeku puno bolja od naših.
Ista stvar je s uljem: ako imaš ogromnu proizvodnju, gdje stroj trese stablo da masline popadaju na tlo umjesto da ih bereš ručno, gdje su stabla posađena tako da kamiončić sa plodovima može proći između njih,
onda je za veliku površinu dovoljno par ljudi koji će to nadzirati i troškovi proizvodnje su puno manji, pa na kraju litra ulja slabe kvalitete košta ne 2 eura, nego 20 centi. Kao što je i napisano u članku.
Kao i sa vinom, i u ovo se uvukao snobizam i kvaziekskluzivnost kojem je jedini cilj ogromni profit. Ali ako ti želiš plaćati 100 kuna za nešto što vrijedi 20 centi, samo izvoli.
Gdje sam ja spomenuo cifru od 100 kn(prva je bila 200 kn),do kraja dana će doći do 50kn?!
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 15:53   #1553
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
U tanjurima završava.

U raspravi o talijanskom ulju i usporedbi s hrvatskima zaboravljate jednu važnu činjenicu. Dok u Hr imamo valjda par proizvođača ulja pored Zvijezde, u Italiji ih ima daleko više. Članak iz talijanskih novina nije nikakva novost, godinama se već zna koliko Italija uvozi maslina i ulja i kasnije plasira na eu tržište. NJihovi brandovi su toliko jaki da novi nasadi maslinika u Španjolskoj svjesno prodaju pod talijanski brand jer im je tako zarada osigurana. Drugi par rukava je što recimo ulje Carli koje se godinama reklamira kao posebno, ligurijsko ulje koje ne možeš kupiti u trgovini već ti ga dostavljaju na kućnu adresu, nema niti jedne ligurijske masline u sebi.
Uspoređivati ulje malih proizvođača u Hr s uljem velikih uljara u Italiji je bez veze i nema nikakve logike. Ima logike uspoređivati kvalitetu i cijenu ulja malih proizvođača s mojim uljem koja sam isto tako mali proizvođač. Moja ovogodišnja proizvodnja je bila 85 litara ulja. U Italiji ima još uvijek jako puno malih proizvođača poput mene i to ulje također ulazi u statistike potrošnje i sve do zadnje kapi završi u tanjuru. Mi koji ne idemo na izložbe, nemamo nagrade niti botiljiramo ulje sasvim sigurno ne tražimo po litri ulja 140 kuna ili 20 euro .... tu je osnovna razlika između talijanskog i hrvatskog malog proizvođača. U Hrvatskoj je dovoljno da jedan višestruko nagrađivani proizvođač ima visoku cijenu i odmah po defaultu svi drže jednako tako visoku cijenu, a nije svako ulje jednako kvalitetno iako su sva ulja maslinova.
Naravno da se ne možemo uspoređivat sa Italijom glede proizvodnje,odnosno potrošnje.Imamo dobro ulje ,ali mentalitet ljudi je takav kakav je i to je najveća prepreka.Kod nas se ljudi maslinarstvom bave onako usput.Sve se svodi na dobijanje medalja,"fotografiranje s maslinama",umjesto da se ide na deklariranje ulja,pojačano brendiranje,edukaciju.Treba uvesti strožu kontrolu i mijanjati pravilnik o maslinovim uljima koji je pun "rupa"..
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 15:57   #1554
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Kao i sa vinom, i u ovo se uvukao snobizam i kvaziekskluzivnost kojem je jedini cilj ogromni profit. Ali ako ti želiš plaćati 100 kuna za nešto što vrijedi 20 centi, samo izvoli.
Čitam vas malo, pa mi nije jasno gdje je logika nestala.

Što to vrijedi 20 centi? Ulje + prijevoz do Italije i zarada sviju u lancu? Radnika, prerađivađa i transporta?

20 euro centi? Pa pogledajte koliko košta litra vode i koliko dođe njena proizvodnja. Ni litru vode nećete toliko malo platiti u nabavi.

U Hrvatskoj cijena prerade jednog kilograma maslina je 1,30 kuna. Za prosječnu litru ulja treba 6-7 kg maslina, prema tome samo preradu jedne litre ulja naši maslinari plaćaju 1 euro. Nadalje, trebaju zaštiti plod od raznih nametnika, osim ako ne želite ulje puno zasićenih kiselina od moljaca.

Ne kažem da ulje mora biti 200 kuna. Ostalo ostavljam tržištu neka regulira. To se može samo ako se kontrolira kvaliteta.
matsx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 16:04   #1555
Quote:
matsx kaže: Pogledaj post
Čitam vas malo, pa mi nije jasno gdje je logika nestala.

Što to vrijedi 20 centi? Ulje + prijevoz do Italije i zarada sviju u lancu? Radnika, prerađivađa i transporta?

20 euro centi? Pa pogledajte koliko košta litra vode i koliko dođe njena proizvodnja. Ni litru vode nećete toliko malo platiti u nabavi.

U Hrvatskoj cijena prerade jednog kilograma maslina je 1,30 kuna. Za prosječnu litru ulja treba 6-7 kg maslina, prema tome samo preradu jedne litre ulja naši maslinari plaćaju 1 euro. Nadalje, trebaju zaštiti plod od raznih nametnika, osim ako ne želite ulje puno zasićenih kiselina od moljaca.

Ne kažem da ulje mora biti 200 kuna. Ostalo ostavljam tržištu neka regulira. To se može samo ako se kontrolira kvaliteta.
Ako ploviš u klasi "optimist" možeš dobit čuda za 20 centi.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.12.2011., 16:16   #1556
Quote:
matsx kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj cijena prerade jednog kilograma maslina je 1,30 kuna.
Ja sam manje platila uljaru za svoje masline, ali samo zato što je svekar zadrugar, pa je nama manja tarifa. Inače, niti u Italiji nije badave prerada maslina, tako da ne znam čemu čuđenje na cijenu od 130 kuna za 100 kg maslina? Kad god čitam pisanje nekog malog HR proizvođača poput mene, krenu nabrajati stavke, kao da moje masline same padaju u kašete i same odu do uljare
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 16:33   #1557
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Gdje sam ja spomenuo cifru od 100 kn(prva je bila 200 kn),do kraja dana će doći do 50kn?!
ja sam spomenuo cifru od 100 kuna, to je čarobna cifra ispod koje iz Zemlje Istre ne možeš dobiti ulje, tvrdi sir, pršut ni teran
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Ako ploviš u klasi "optimist" možeš dobit čuda za 20 centi.
baci pogled što je švaba izmislio... nema da je maslina neubrana, nema da nema nikog da je bere... a kad već gledaš, primjeti razmak između stabala, prostor da stroj može proći i tako to
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 16:40   #1558
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ja sam spomenuo cifru od 100 kuna, to je čarobna cifra ispod koje iz Zemlje Istre ne možeš dobiti ulje, tvrdi sir, pršut ni teran

baci pogled što je švaba izmislio... nema da je maslina neubrana, nema da nema nikog da je bere... a kad već gledaš, primjeti razmak između stabala, prostor da stroj može proći i tako to
Zemlje Istre,gdje je spomenuta Istra,malo čitaj moje postove od prije pa vidi koja ulja volim.Kod mene je ubrana svake godine,ne treba mi "švabo".Objasni ovo veliko Z....?!
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 18:04   #1559
Ova metoda je pre invazivna i uopće nije dobra za maslinu.
Dobra je samo za gazdu i njegov novčanik, ali koga je to uopće briga
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 18:10   #1560
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Ova metoda je pre invazivna i uopće nije dobra za maslinu
Malo jača bura baca maslinu jače nego ovo, most na Maslenici se zatvara zbog bure jer bi auti pali u more,
a Maslenica se zove zbog toga što su tamo rasle masline, usprkos buri
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.