Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2011., 22:07   #21
Quote:
Zero_X kaže: Pogledaj post
Imam i ja pitanja u vezi prijepisa vozila. Kako da prepišem svoje vozilo koje je registrirano na moje ime na brata a da se izbjegne plačanje onih 5% poreza, jel to nekako moguće? I dali se plaća taj porez prilikom zamjene vozila za vozilo kad nema nikakve novčane transakcije? Unaprijed hvala na odgovoru...
Bez poreza možeš darovati jedino ženi i djetetu, bratu ne. A zamjene vozila u tom smislu koliko znam nisu moguće. Za svako vozilo se mora napraviti zaseban kupoprodajni ugovor i na svaki se plaća porez.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 22:44   #22
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Bez poreza možeš darovati jedino ženi i djetetu, bratu ne. A zamjene vozila u tom smislu koliko znam nisu moguće. Za svako vozilo se mora napraviti zaseban kupoprodajni ugovor i na svaki se plaća porez.
OK to me zanimalo, Hvala na odgovoru!
Zero_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 14:40   #23
Prijepis sa pravne na fizičku osobu

da li se netko susreo sa slijedećom varijantom?

Dobio sam od bivše firme vozilo (vw caddy, 2005 god) te sam ga temeljem ugovora o donaciji prepisao na svoju firmu. U ugovoru naravno nije prikazana cijena a bivša firma je knjigovođstveno otpisala isto vozilo. Prije prijepisa sam morao platiti 5% poreza od kataloške vrijednosti vozila (60.000,00 kn). Sad želim to vozilo prepisati sa svoje firme na svoje ili sestrino ime. Moram li platiti nekakav porez ili se to može nekako izbjeći?

Unaprijed zahvaljujem na savjetima.
minotaur82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 16:39   #24
Quote:
minotaur82 kaže: Pogledaj post
da li se netko susreo sa slijedećom varijantom?

Dobio sam od bivše firme vozilo (vw caddy, 2005 god) te sam ga temeljem ugovora o donaciji prepisao na svoju firmu. U ugovoru naravno nije prikazana cijena a bivša firma je knjigovođstveno otpisala isto vozilo. Prije prijepisa sam morao platiti 5% poreza od kataloške vrijednosti vozila (60.000,00 kn). Sad želim to vozilo prepisati sa svoje firme na svoje ili sestrino ime. Moram li platiti nekakav porez ili se to može nekako izbjeći?

Unaprijed zahvaljujem na savjetima.
Najbolje da pitaš na poreznoj upravi. U svakom slučaju moraš napraviti račun sa firme, bilo na sebe bilo na sestru jer pravna osoba ne može napraviti kupoprodajni ugovor. Inače kad pravna osoba prodaje vozilo fizičkoj izdaje račun sa iskazanim PDV-om. E, sad u ovom tvom slučaju kako si kupio taj auto, donacija pa plaćanja 5% poreza kao firma i sve to
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 16:13   #25
Dali je kod prijepisa vozila na novog vlasnika u mupu potrebno odmah mijenjat tablice ako su iz drugog grada?
Registracija vrijedi još godinu dana pa me zanima dali se mogu ostavit do tehničkog.
maximm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 16:23   #26
Quote:
maximm kaže: Pogledaj post
Dali je kod prijepisa vozila na novog vlasnika u mupu potrebno odmah mijenjat tablice ako su iz drugog grada?
Registracija vrijedi još godinu dana pa me zanima dali se mogu ostavit do tehničkog.
Naravno da je ako su drugog registarskog područja. Dužan si u roku od 15 dana platiti porez i prepisati auto na sebe. Ne možeš se godinu dana voziti sa tuđom prometnom dozvolom i tablicama
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 16:30   #27
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Naravno da je ako su drugog registarskog područja. Dužan si u roku od 15 dana platiti porez i prepisati auto na sebe. Ne možeš se godinu dana voziti sa tuđom prometnom dozvolom i tablicama
A na punomoć za korištenje, popravak , prodaju i tkd., sa ili vremenskim ograničenjem? Sa takvom punomoći može se pristupiti godišnjoj registraciji, naplati eventualne štete od osiguranja i prodati auto.
B-118 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 18:08   #28
Quote:
B-118 kaže: Pogledaj post
A na punomoć za korištenje, popravak , prodaju i tkd., sa ili vremenskim ograničenjem? Sa takvom punomoći može se pristupiti godišnjoj registraciji, naplati eventualne štete od osiguranja i prodati auto.
Može se dati punomoć, naravno i za sve radnje što se tiču prodaje, odjave, naplate štete i sl. samo treba imati na umu da sve eventualne kazne stižu na vlasnika vozila, a ne na opunomoćenika. Uz to mogu navesti primjer iz vlastite obitelji u kojoj je sin koji nema čak niti vozačku dozvolu dao ocu punomoć (auto je u stvari očev ali iz nekih razloga je glasio na sina), otac je u taj auto natankao lož ulje i sad je po zakonu odgovoran sin kao vlasnik vozila. U ovom slučaju punomoć nije pomogla i dečko je dobio kaznu da bolje da niti ne spominjem koliku.

Slučaj od prošlog tjedna s posla - vlasnik vozila (davatelj punomoći) je umro par mj. nakon opunomoćenja. Opunomoćenik je obavio TP i registraciju na temelju te punomoći niti ne znajući da je čovjek umro. Terminal u MUP-u je blicao grešku kod unosa produženja registracije i opunomoćenik je pozvan da odjavi auto. Ni njemu punomoć više ne pomaže u ničemu jer auto ulazi u ostavinsku raspravu kao imovina pokojnog.

E pa sad tko voli nek izvoli dati ili uzeti punomoć
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 14:40   #29
Da ne otvaram novu temu koja se tice prijepisa vozila.

Zanima me sto treba navesti u kupoprodajnom ugovoru kao napomenu, a da ce u policiji priznat odnosno da se moze izdat nova prometna i tablica nakon obavljenog tehnickog, s obzirom da motor koji je frend kupio, vodi se bez odjavljene/vracene prometne i tablice, a stvarni vlasnik(ne onaj od kojeg je kupio motor) nema, niti zna gdje je prometna i tablica, jer kada je motor prodavan u par navrata u zadnjih 9 godina, nitko nije napravio prijepis i ovjeru, pa doticna prometna i tablica stoje negdje na smetlistu ili u nekom ormaru?


Sent from my iPad using Tapatalk - now Free
jerdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 16:15   #30
Quote:
jerdam kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novu temu koja se tice prijepisa vozila.

Zanima me sto treba navesti u kupoprodajnom ugovoru kao napomenu, a da ce u policiji priznat odnosno da se moze izdat nova prometna i tablica nakon obavljenog tehnickog, s obzirom da motor koji je frend kupio, vodi se bez odjavljene/vracene prometne i tablice, a stvarni vlasnik(ne onaj od kojeg je kupio motor) nema, niti zna gdje je prometna i tablica, jer kada je motor prodavan u par navrata u zadnjih 9 godina, nitko nije napravio prijepis i ovjeru, pa doticna prometna i tablica stoje negdje na smetlistu ili u nekom ormaru?


Sent from my iPad using Tapatalk - now Free
Jako zgodno. Ne može se motor niti registrirati bez dokaza gdje je tablica i prometna. Ima li itko od tih preprodavača knjižicu vozila? Stvarni vlasnik treba prije svega otići na policiju dati izjavu da su izgubljena prometna i tablica (ev. i knjižica vozila) i jedino s tom potvrdom se može obaviti tehnički pregled.

Ne znam između koga se radi kupoprodajni ugovor ali i za to treba imati potvrdu od MUP-a ako nema prometne dozvole. Podaci o vlasniku i kupcu te podaci od motora se popunjavaju kao i na svakom drugom ugovoru.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 19:27   #31
Hvala na odgovoru, dali vrijedi izjava data kod javnog biljeznika? Ili mora biti bas prijava za gubitak prometne i tablice.

Prometnu kupac ima kod sebe i to je jedini dokument.


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
jerdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 19:33   #32
Kupac i vlasnik s dokumenta rade kupoprodajni ugovor.

Jos da samo dodam stvarni vlasnik koji se vodi je danas bio na policiju u svom gradu i rekao da je motor prodan i da on nema tablicu, ali bi htio prijavit gubitak. I u policiji su mu rekli da mora prvo napraviti kupoprodajni ugovor sa kupcem i da onda kupac idem na policiju s time.

Za mene vlasnik s dokumenta nije trebao reci da je motor prodan vec samo prijavit gubitak ali ocito je bolje prebacit krivicu na kupca i problem tablice i prometne.


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
jerdam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 21:15   #33
Quote:
jerdam kaže: Pogledaj post
Kupac i vlasnik s dokumenta rade kupoprodajni ugovor.

Jos da samo dodam stvarni vlasnik koji se vodi je danas bio na policiju u svom gradu i rekao da je motor prodan i da on nema tablicu, ali bi htio prijavit gubitak. I u policiji su mu rekli da mora prvo napraviti kupoprodajni ugovor sa kupcem i da onda kupac idem na policiju s time.

Za mene vlasnik s dokumenta nije trebao reci da je motor prodan vec samo prijavit gubitak ali ocito je bolje prebacit krivicu na kupca i problem tablice i prometne.


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Ja mu u biti uopće to ne zamjeravam i ne smatram da je htio prebaciti krivicu na kupca ako je kupac izgubio tablicu. No, kad su mu već tako rekli na PU, onda neka radi ugovor i kupac neka prijavi da je izgubio tablicu. Znači prometna je nađena i biti će poništena. Sa poništenom prometnom i uvjerenjem da je tablica izgubljena novi vlasnik može obaviti tehnički pregled.

Nisi naveo da li su ga pitali za knjižicu vozila jer se je u to vrijeme i ona izdavala. Možda će morati prijaviti i nestanak knjižice makar se od 01.07. ne izdaju ali to će vidjeti kad bude davao izjavu za tablice.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 15:23   #34
Pozz. ja sam obavio kupoprodajni ugovor u kojem piše da tablice ostaju na vozilu. Tablice su zagrebačke, a ja izgleda moram ići u Bjelovar obavit taj zadnji dio prijepisa jer mi je prebivalište BJ. Šta sad da radim obzirom na napomenu "tablice ostaju na vozilu"? i treba li biti sa mnom opunomoćenik jer vlasnik nije u državi pa je opunomoćio svoju supruga koja je bila samnom kod bilježnika.
Hvala unaprijed
Matthew9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 15:51   #35
pa ako supruga ima punomoć za auto, onda ona može odjaviti auto i vratiti pločice.

ali ne vidim svrhu toga. ako u ugovoru piše da tablice ostaju kupcu, to znači da ih možeš zadržati ako imaš prebivalište u ZG ili da ih ti možeš vratiti u policiju kada dobivaš drugu, ne-ZG tablicu.
kako god, ako želiš auto prenijeti na svoje ime, ionako moraš u BJ jer ti samo BJ policija može izdati nove BJ tablice.
a onda kad uzimaš nove BJ, istovremeno vratiš njima stare ZG tablice.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 16:16   #36
Ma samo to me zanimalo. ugl u Bjelovaru dok budem uzimao nove tablice, mogu njima vratit stare, Zagrebačke..
Hvala
Matthew9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 22:34   #37
Quote:
Matthew9 kaže: Pogledaj post
Ma samo to me zanimalo. ugl u Bjelovaru dok budem uzimao nove tablice, mogu njima vratit stare, Zagrebačke..
Hvala
Pošto u KPU piše da tablice ostaju kupcu tada ti kao kupac sa njima radiš što želiš. Pošto si iz drugog grada te ZG ćeš ostaviti na MUP-u u BJ i uzeti BJ.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:20.