Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2004., 19:39   #1
kafka

juche sam te sanjao.jedva da vishe znam shta se potanko deshavalo,samo znam da smo se neprestano preobrazavali jedno u drugo,ja sam bi TI i TI si bila ja.naposletku je TEBE zahvatila nekakva vatra,sjetio sam se da se krpama gasi vatra,uzeo neki stari kaput i njime udarao po TEBI.ali,preobrazavanja su ponovo pochela i to je sezalo tako daleko da TI chak nisi vishe bila tu,nego sam ja bio taj koji gori i ja sam bio taj koji udara kaputom.to udaranje,medjutim,nije nimalo pomagalo i potvrdila se samo moja bojazan da takve stvari ne mogu da se nose sa vatrom.ali,za to vrijeme je pristigla i vatrogasna sluzba i nekako je josh uspjela da TE spase.no,bila si drukchija nego ranije,gotovo sablast kredom iscrtana u mraku i pala si mi bezivotno na ruke,mozda samo obeznanjena od radosti shto si spashena.ali,i dalje je djelovala neizvjesnot preobrazavanja,mozda sam to bio ja koji je pao na nechije ruke
franc kafka,septembar 1920.
 
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 23:11   #2
Najsmjesnija tragicna i najtragikomicnija suluda stvar u novijoj povijesti knjizevnosti je ta, da je upraff Kafka bio taj koji je inspirirao nikog drugo do - Marqueza da pise...

I to je sam Marquez rekao - "Kad takav pise, onda i ja mogu nekaj doprinijeti svjetskoj knjizevnosti..."!!!

I tak smo dobili niz dosadnih romana koje obozovaju sve malodobnice i deomacice, od nafrakanih groopz djevojaka do ruznih kucanica oboruzanih "appilotnama", tek malo manje od = Castanede...!

A o Kafki jos se spore... Barem "mladoTurci", koji zele privuci paznju u kriticarskom svijetu...

Kafka rules!, kaj bi rekla pametna djeca.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2004., 00:53   #3
...mislim Flemming, osnova za tvoje nevoljenje Marqueza je.....? Baš me zanima, osim naravno to da ga vole sve te navede žene i domaćice - koje li predrasude!( btw šta imaš protiv njih.)

Čuj netko voli bajkoviti realizam, a netko ne, ne znači da on ne valja i da Marquez loše piše...Koje si to sve njegove romane pročitao i koji su ti posebno bili dosadni...??

I još u tom kontekstu i Castaneda !

AKo sam što krivo uhvatila unaprijed se ispričavam , mada sumnjam, moj naklon!!!

No, što se tiče Kafke- divan mi je-upravo zbog onoga što je pisao i kako je pisao, mada se meni možda sviđa, ili ne!
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2004., 02:16   #4
Bajkoviti realizam?!
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2004., 21:19   #5
Da, ovo ipak nije topic za pljuvanje ni po Coehlu niti po Marquezu, njih dvojica su dobili svoje teme u kojima su loše prošli, Coehlo je ispljuvan sa 80 postotaka, a Marquez sa oko 50 %...

Bio bi red da se nešto kaže o Kafki prije svega, da ne začatavamo topic, ali da prvi probam položiti ispit kod Kishe, zakaj ne volim Marqueza...
Inače žene volim, malodobnice osobito, i njih volim podučavati svemu i svačemu , , ali sam imao vizijhu svoje punice na metli, pa otud...

Jedan istaknuti književnik i kritičar sa CBS prostroa je u predgovoru za djela Marqueza napisal ... "Morti i nezaslužena slava..."
Neću reći da sam pod tim utjecajem, ali doista sam sa velikom željom uzeo nekoliko romana toga pisca.
Fasciniral me je kak je opisao kak je pisao JESEN PATRIJARKA.

Ali poslije desetak stranica ni ta knjiga ni STO GODINA SAMOĆE me nisu natjerali da ih dovršim.

DOSADNO!
Da se vratimo ipak Kafki...

Nijedan mu roman nije objavljen za života.
Bio je emotivno ovisan o roditeljima, izbjegavao je seks, koji je po njemu "kazna za bivanje skupa", a više su ga privlačile prostituke.
Seks je kod njega uvijek povezan s krivicom.
U javnosti je ipak bio prilično "normalan"...

Djelo je ono kaj fascinira i dalje.

Evo kak suvremeni psiholozi njegovom fabulom tumače problem odgovornosti.
Suvremeni korporacijski svijet businessa posjeduje svoje "Gatekeeper-e", one koji biraju samo učene ljude sa prestižnih sveučilišta.
Ipak, imademo i hrpu iznimaka, od britanskog premijera Majora do američanskog mdržavnog sekretara Powella...
A to je upraff "poruka" tog Kafkinog fragmenta u TVRĐAVIg
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2004., 21:24   #6
nastavak, slučajno sam pritisnul ENTER!!!

...dakle, taj se fragment sa nekim čuvarima koji glavnome junaku stalno govore da ne smije ući...

I on cijeli život čeka.

I na kraju saznaje da oni zapraff pojma nemaju, da su ga slagali.

I on prosvjeduje.

Ali je poanta u tome da ih nije niti trebao slušati!
To je bio njegov život, i tu se Kafka freudovski razotkrio, glede vlastitoga obiteljskoga tragičnoga života...

A i ta priča, inače istinita, da je svoje spise dao spaliti, ali su oni preživjeli zahvaljujući neodlučnome prijatelju je dirljiva.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2004., 21:31   #7
Sve tri Kafkine sestre su ubijene u nacističkom logoru...
Ozac Hermann majka Julie. Tada je taj dio Češke bio pod austrijskom vlašću.
Kao pripadnik židovske manjine, imao je problema kao da mu nije bilo dosta to što se sa roditeljima nije slagao.
Radio je u uredu u Osiguranju...
KAZALIŠTE I FILM SU OD VELIKOG ZNAČENJA ZA NJEGOVO DJELO!
Ljubav sa Milenom jesenskovom je legendarna, i ljubavna pisma se i danas iščitavaju i tumače...
Ona je inače postala ratni heroj i umrls i konc-logoru 1944.
Smatra se da je on krivac za raskid, jer se nije umio vezivati i da se plašio seksualnosti.
1917. saznaje da je obolio od tuberkuloze.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 20:43   #8
Drago mi je što Kafkin prijatelj nije poslušao njegovu želju da uništi njegova djela. Obožavam Kafku, a pogotovo Preobražaj i Pisma Mileni. Mislim da me niti jedno druga knjiga nije toliko rasplakala kao Preobražaj.

Quote:
Bio je emotivno ovisan o roditeljima, izbjegavao je seks, koji je po njemu "kazna za bivanje skupa", a više su ga privlačile prostituke.
Više su ga privlačile prostitutke nego seks?
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 21:24   #9
Taj se "prijatelj" i poslije marljiv biograf zvao Max Brod, zaboga. To je stvar opće kulture.

Što se ljubavi tiče, "Franz Kafka imao je visoko mišljenje o braku", napisao je on u piščevu životopisu. No, žudnju za osnivanjem obitelji i za očinstvom nikad nije oživotvorio; barem nema pouzdanih dokaza (premda je do Broda došla informacija da je Kafka, i ne znajući za nj, imao sina sa stanovitom Gretom Bloch, koji je umro prije svog navodnog oca, još kao sedmogodišnji dječak).
Bio je nekoliko puta formalno zaručen, najozbiljnije s Felice Bauer, s kojom je iznenada raskinuo uoči već dogovorenog vjenčanja. Posljednju godinu života proveo je u sretnoj vezi s Dorom Dymant.
Razmjere legende poprimila je Kafkina snažna emotivna i duhovna veza s češkom književnicom Milenom Jesenskom, udanom za Židova Ernsta Pollaka, poslije stradalom u koncentracijskom logoru. Kratki intimni susreti i dugogodišnje dopisivanje urodilo je poslije knjigom koju spominješ, "Pisma Mileni", jednom od najslavnijih zbirki ljubavnih pisama ikad objavljenih.

I volio bih vidjeti odakle su potekle te priče o prostitutkama, jer su smiješne, i nitko osim Flemminga ne zna za njih.

Zadnje uređivanje stitch : 29.02.2004. at 23:30.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 21:37   #10
Zašto, uostalom, ne pričamo o Procesu, Dvorcu, Americi ili navedenom Preobražaju?

Ovo je rasprava na razini Mile ili Arene.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 22:35   #11
Post

Quote:
stitch kaže:
Taj se "prijatelj" i poslije marljiv biograf zvao Max Brod, zaboga. To je stvar opće kulture.

///
I volio bih vidjeti odakle su potekle te priče o prostitutkama, jer su smiješne i nitko osim Flemminga ne zna za njih.
Stitch, prvo chitaj pa napadaj, ili barem chitaj pazhljivije.

Taj se prijatelj zove tako, a ja njegovo ime nisam izostavio jer ne zato ga ne znam, nego zato kaj ga ne volim jer je kasnije veoma loshe pisao o Kafki.
O tome je pisao nitko drugi do - Milan Kundera.


Naravno da mu kapa dolje shto nije spalio rukopise, no je poslije to nemoralno "naplatio" svojim krivim pisanjem o Kafki...

Te "priche" za koje ne znade
Quote:
nitko osim Flemminga
su
"potekle" evo odavde, mali prishtavac neotjesani mene ces optuzivati da izmisljam, ako znas jezik ti chitaj! ...

Ja sam i prichao i o "Dvorcu", da nisi toliko nestrpljiv mogao si to prochitati.
No zashto ne reci neshto i o piscu. Kad se mozhe o Hemingway...

I ta pisma sam pomenuo, kako se o njima rade doktorske teze.
I zna se kako je okonchala zhivot MIlena i o tome sam pisao u upisu, no si pozurio da me napadnes.

Milan Kundera je u knjizi Testaments Betrayed (Les testaments trahis, 1993 pisao o krivom pristupu Broda, a i Nabokov (!!) je u knjizi Lectures on Literature (Harcourt Brace & Co., 1980), one of which covers "The Metamorphosis". --RD...

__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 22:41   #12
Quote:
Agatha kaže:
Drago mi je što Kafkin prijatelj nije poslušao njegovu želju da uništi njegova djela. Obožavam Kafku, a pogotovo Preobražaj i Pisma Mileni. Mislim da me niti jedno druga knjiga nije toliko rasplakala kao Preobražaj.

Više su ga privlačile prostitutke nego seks?
I tak se mozhe reci, prostitutke vise od seksa, a seks vishe od emocionalnog vezivanja.
Kaj se moze vidjeti iz pisama Mileni.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 22:54   #13
Bah, samo si ti u stanju od rečenice Sexually, he apparently oscillated between an ascetic aversion to intercourse, which he called "the punishment for being together," and an attraction to prostitutes implicirati da je odlazio njima iako je - napisao si - izbjegavao seks. A što je onda tražio? Ljubav? Rame za plakanje? Novac?

Kao što vidiš, pažljivo te čitam. U tome i jest problem, barem tvoj.
Kad ćeš već jednom naučiti da ne možeš doći i nekažnjeno nalaprdati svašta, u uvjerenju da će svi popušiti tvoje tobožnje veleumno filozofiranje?

Daj odjebi u troskocima, nemaš pojma ni o čemu.

A na gluposti o Marquezu uopće se neću osvrtati. Stručnjače.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 23:14   #14
Quote:
*_spike kaže:
Bajkoviti realizam?!
Da, bajkoviti realizma kojim piše većina latinoameričkih pisaca

Znaš ono- kad pišu realno o stvarima koje to nisu -da se izrazim tako....jasnije?
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 23:19   #15
Termin je zapravo - magijski realizam.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 23:23   #16
Je, ali mi je draži- bajkoviti.
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 23:34   #17
Eh, možemo do sutra raspredati o tome kome je što drago. Meni bi bilo draže da ne primjećujem gluposti u tuđim ili tipfelere u svojim postovima. Tada ih ne bih morao ispravljati.

Doduše, tipfeleri su manji problem. Veći je što me smatraš svađalicom.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 23:34   #18
Wink Evo ti za nauk.

Quote:
stitch kaže:
Bah, samo si ti u stanju od rečenice Sexually, he apparently oscillated between an ascetic aversion to intercourse, which he called "the punishment for being together," and an attraction to prostitutes implicirati da je odlazio njima iako je - napisao si - izbjegavao seks. A što je onda tražio? Ljubav? Rame za plakanje? Novac?

Kao što vidiš, pažljivo te čitam. U tome i jest problem, barem tvoj.
Kad ćeš već jednom naučiti da ne možeš doći i nekažnjeno nalaprdati svašta, u uvjerenju da će svi popušiti tvoje tobožnje veleumno filozofiranje?

Daj odjebi u troskocima, nemaš pojma ni o čemu.

A na gluposti o Marquezu uopće se neću osvrtati. Stručnjače.
Nigjde nisam napisao da je odlazio nego da su ga privlachile.

Ti ne umijesh chitati, i imash nekakov bijes naspram mene. Niti hrvatski ne znash a kamoli neki drugi jezik.
Sada ti blefirash, zato kaj nisam pastirao nego samo dao link.
Tko umije chitat, bit ce mu jasno.
Na lajanje se nisam niti trebao obazirati.
Jer osim av-av nisi u stanju kvalificirano prozboriti nish.

Evo da dokazhem da nisam izmislio, da citiram sa sajta...

[IMG]and an attraction to prostitutes[/IMG]

Taj je dio prishtavac maleni izbacio jer je to jedini nachin da laje na mene, podmecuci mi neznanje.
Bye!
Jos jednom ovdje mozete procitati nesto o Kafki, umjesto da obracate pozornost na nepismenoga pribadala, pardom moi stitch-a... he he
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 23:55   #19
Prvo, link ti ne radi. Da je bar svaki takav.

Drugo, pametan si koliko i pismen. Dakle, nimalo. "Nekakov", "naspram", "chitat", "nish"... i slične riječi koje stalno rabiš nisu dio standardnog jezika ni Srba niti Hrvata.

Treće, ne smetaš mi ti nego idiotizam kojim ti vrve postovi, napuhani diletantu. Pa je tako Ujević futurist, Eliot i Hemingway potpuno su isti po tematici, a Marqueza ne voliš jer te podsjeća na punicu. Tralala i bapske brbljarije.

Četvrto, s uvredama si počeo ti. Provjeri, nisam o tebi rekao ružnu riječ, niti sam te na bilo koji način okarakterizirao. Nego sam rekao da su priče o prostitutkama smiješne. A tvoje razbacivanje epitetima koje je uslijedilo nakon toga samo dokazuje koliko si "velik".

Peto, dobro sam te procijenio, što se sada vidi. A istina uvijek boli.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2004., 00:35   #20
Osvrnuo bih se na to da Preobrazaj rasplace covjeka.
Kad je Kafka citao Peobrazaj prijateljima, svi su umirali od smijeha. On je bio duhovit covjek i genijalan pisac, pa je umio napisati knjige koje su poslije rastezali mnogi ucei i dosadni ljudi.

Ne znam znate li pricu o tome da je Brod, koji inace nije bio duhovit covjek i genijalan pisac, prckao po procesu i pocetno poglavlje stavio na kraj (ono - kao psa), te tako potpuno promijenio knjigu, koja je i u ovoj verziji genijalna.
Woe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:32.