Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2017., 20:54   #3261
nije da nešto tajim, jednostavno nisam želio biti naporan ako netko ne želi čitat moje "probleme"
vjerovatno ću se sjetit nečeg još,ovo sad pišem ovako napamet.
1) imamo strance(slovence) na gradilištu i njihovu dokumentaciju imam na njihovom jeziku (osposobljavanje za rad na siguran način, gašenje početnog požara, stručno osposobljavanje za neki radni stroj/opremu, zdravstveno) e sad,je li takva dokumentacija važeća i ako nije, šta mi je činiti,ako je,možete mi navesti točku zakona,odnosno pravilnik.
2)nisam dosad imao iskustva s inspekcijom, kako to izgleda kad dođu, onako neki prosjek, šta traže najviše, šta ih bode u oči najviše i tako to?neka vaša iskustva,naravno da je svaki drugačiji
3)šta mi sve točno izvođač radova treba dati od papirologije osim dokumentacije koju sam naveo gore pod slovenskim radnicima? znam koja je obavezna dokumentacija na gradilištu, ali zanima me kada i šta sve mi treba izvođač dati?

sutra radim pa ću si upisati neka dodatna još pitanja koja me muče pa eto ako ima voljnih..i molim bez predrasuda, ovo mi je prvo takvo radno iskustvo, znam da mogu ovakve stvari guglati, ali uvijek volim čut vaša mišljenja i iskustva,nadam se da ne zamjerate.
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 08:30   #3262
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
nije da nešto tajim, jednostavno nisam želio biti naporan ako netko ne želi čitat moje "probleme"
vjerovatno ću se sjetit nečeg još,ovo sad pišem ovako napamet.
1) imamo strance(slovence) na gradilištu i njihovu dokumentaciju imam na njihovom jeziku (osposobljavanje za rad na siguran način, gašenje početnog požara, stručno osposobljavanje za neki radni stroj/opremu, zdravstveno) e sad,je li takva dokumentacija važeća i ako nije, šta mi je činiti,ako je,možete mi navesti točku zakona,odnosno pravilnik.
2)nisam dosad imao iskustva s inspekcijom, kako to izgleda kad dođu, onako neki prosjek, šta traže najviše, šta ih bode u oči najviše i tako to?neka vaša iskustva,naravno da je svaki drugačiji
3)šta mi sve točno izvođač radova treba dati od papirologije osim dokumentacije koju sam naveo gore pod slovenskim radnicima? znam koja je obavezna dokumentacija na gradilištu, ali zanima me kada i šta sve mi treba izvođač dati?

sutra radim pa ću si upisati neka dodatna još pitanja koja me muče pa eto ako ima voljnih..i molim bez predrasuda, ovo mi je prvo takvo radno iskustvo, znam da mogu ovakve stvari guglati, ali uvijek volim čut vaša mišljenja i iskustva,nadam se da ne zamjerate.
da li si u svojstvu stručnjaka ZNR-a u firmi investitora tog radilišta ili koordinator II? Da li ima više izvođača/podizvođača (različitih firmi) na radilištu osim tih Slovenaca ili su samo ti Slovenci iz jedne firme?
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 19:21   #3263
u svojstvu stručnjaka znra investitora..ima više podizvođača, jedan od podizvođača je i slovenska firma kao i radnici svi su slovenci
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 20:02   #3264
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
u svojstvu stručnjaka znra investitora..ima više podizvođača, jedan od podizvođača je i slovenska firma kao i radnici svi su slovenci
Čuj, ako za tvog poslodavca/investitora rade više izvođača na tom radilištu onda je on uz prijavu radilišta i izrađen plan izvođenja radova morao između ostalog imenovati i koordinatora II za to radilište u čijoj su domeni odgovornosti i obveze sve ovo o čemu pitaš, ne u tvojoj kao stručnjaka znr-a. U inbox sam ti poslao listu što je obvezno imati i koje uvjete ispunjavati na privremenom radilištu.
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 06:31   #3265
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Čuj, ako za tvog poslodavca/investitora rade više izvođača na tom radilištu onda je on uz prijavu radilišta i izrađen plan izvođenja radova morao između ostalog imenovati i koordinatora II za to radilište u čijoj su domeni odgovornosti i obveze sve ovo o čemu pitaš, ne u tvojoj kao stručnjaka znr-a. U inbox sam ti poslao listu što je obvezno imati i koje uvjete ispunjavati na privremenom radilištu.
Ispravno
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 10:49   #3266
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
u svojstvu stručnjaka znra investitora..ima više podizvođača, jedan od podizvođača je i slovenska firma kao i radnici svi su slovenci
Čuj i to s imenovanjem koordinatora II je uvijet a ne opcija, tako da se ozbiljno konzultiraj sa svojim poslodavcem dal mu je njegov glavni projektant ispostovao sve uvjete ugovora, jer sve te stvari obicno ugovorno i cijenovno preuzme glavni projektant na sebe da ce to napraviti u ime poslodavca, poslodavac naravno o tome nema pojma nit ga zanima i onda krene fušarenje od strane projektanta koji naravno gleda samo da su mu manji troskovi i veca zarada, pa onda postoji mogucnost da je necije ime i navedeno na prijavi kao koordinator II a da doticni nije ni prismrdio na to radiliste. Pogledaj si u Pravilniku za privremena i pokretna gradilista koje su ti obvezne stavke prijave gradilista u prilozima na kraju pravilnika ( obrazac prijave gradilista).
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 08:21   #3267
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
nije da nešto tajim, jednostavno nisam želio biti naporan ako netko ne želi čitat moje "probleme"
vjerovatno ću se sjetit nečeg još,ovo sad pišem ovako napamet.
1) imamo strance(slovence) na gradilištu i njihovu dokumentaciju imam na njihovom jeziku (osposobljavanje za rad na siguran način, gašenje početnog požara, stručno osposobljavanje za neki radni stroj/opremu, zdravstveno) e sad,je li takva dokumentacija važeća i ako nije, šta mi je činiti,ako je,možete mi navesti točku zakona,odnosno pravilnik.
2)nisam dosad imao iskustva s inspekcijom, kako to izgleda kad dođu, onako neki prosjek, šta traže najviše, šta ih bode u oči najviše i tako to?neka vaša iskustva,naravno da je svaki drugačiji
3)šta mi sve točno izvođač radova treba dati od papirologije osim dokumentacije koju sam naveo gore pod slovenskim radnicima? znam koja je obavezna dokumentacija na gradilištu, ali zanima me kada i šta sve mi treba izvođač dati?

sutra radim pa ću si upisati neka dodatna još pitanja koja me muče pa eto ako ima voljnih..i molim bez predrasuda, ovo mi je prvo takvo radno iskustvo, znam da mogu ovakve stvari guglati, ali uvijek volim čut vaša mišljenja i iskustva,nadam se da ne zamjerate.
Samo na brzinu da uletim, što se tiče stranih radnika:
http://www.mrms.hr/wp-content/upload...Babi%C4%87.pdf

Kažu naši iz ministarstva da papiri trebaju biti na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu. Pročitajte prezentaciju. Prezentirana je na skupu 24.10. u Branimir centru. Onda jedan kolega postavlja pitanje može li sam prevesti dokumente, liječničko uvjerenje npr. ili može li ih priložiti uz dokumentaciju uz objašnjenje. Kažu naši iz ministarstva da ne, treba službeni prijevod ili da institucija koja ih izdaje napravi uvjerenje na hrvatskom jeziku. Recimo medicina rada u Danskoj će pisati uvjerenja na hrvatskom jeziku. Mislim do kuda s tom birokracijom?
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 09:16   #3268
POzdrav, trebam savjeta...pišem neke upute za rad na visini radnika u pogonu. Imamo svu opremu, pojaseve, blokere, toteme za rad na visini, sidrene linije. Zanima me, na kojoj visini bi trebao propisati obavezno korištenje opreme? 2 m, 3 m ili?

Molim za vaše mišljenje, savjet....

hvala
Tojom is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 11:41   #3269
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
da, u pravu si, ne treba stavljat u fokus iskljucivo propise nego ljude, radnike na koje se odnose jer radi njih su i doneseni kakvi god da jesu, jebes i inspektore i mininstarstvo i propise, nece ti nitko zamjeriti ako podignes standard i granicu i iznad zakonskog minimuma sto se tice zastite na radu, pa jel ste vi svi skupa isli tolke godine na faks znr-a il sta vec da jednostavno velite jebga znam i vjerujem da vam to steti al jebga propis je takav i ja sam tu nemocan
P.S. ne mislim tu iskljucivo na tebe Bumbe, neg mi je tak uletio citat
To po meni i je odlika praktične primjene ZNR. Idemo se ne držati samo što piše nego pogledati stanje na terenu. Ja ću uvijek radije staviti da je nešto s posebnim uvjetima rada ukoliko je granično, ali ću i s medicinom rada porazgovarati o takvom radnom mjestu, informirati se kako će rad u takvim uvjetima utjecati na one koji tamo rade. Bit našeg procjenjivanja i je upravo u tome da se stavimo u poziciju onoga tko radi na nekom mjestu i iz tog gledišta probamo vidjeti kakav je tamo rizik. Uz to primijeniti tehničko znanje i dobiješ najrealnije stanje. Ako imaš volje posavjetovati se s nekim iz branše ili struke koja je predmet poslovanja procjena rizika će biti još bolja i preciznija.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 16:31   #3270
Quote:
Tojom kaže: Pogledaj post
POzdrav, trebam savjeta...pišem neke upute za rad na visini radnika u pogonu. Imamo svu opremu, pojaseve, blokere, toteme za rad na visini, sidrene linije. Zanima me, na kojoj visini bi trebao propisati obavezno korištenje opreme? 2 m, 3 m ili?

Molim za vaše mišljenje, savjet....

hvala
Svaki rad na visini većoj od 1 metar zahtjeva ogradu. Tako teoretski ako ti ljudi rade na takvim površinama bez ograde već bi trebali imati to što navodiš pod OZS dok rade (zvuči glupo ali je tako), makar logičnije je da ćeš na takvim mjestima staviti ogradu nego da se ljudi vežu svaki put sa svim ovim što navodiš, jer osnovne mjere (ograda) imaju prednost pred posebnim mjerama (OZS) naravno. Tako da na mjestima gdje nisu u potpunosti zaštićeni ogradom pri radu od opasnosti od pada u dubinu trebaju imati OZS za rad na visini, pa bio to 1 metar ili 101 metar.
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 19:39   #3271
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
nije da nešto tajim, jednostavno nisam želio biti naporan ako netko ne želi čitat moje "probleme"
vjerovatno ću se sjetit nečeg još,ovo sad pišem ovako napamet.
1) imamo strance(slovence) na gradilištu i njihovu dokumentaciju imam na njihovom jeziku (osposobljavanje za rad na siguran način, gašenje početnog požara, stručno osposobljavanje za neki radni stroj/opremu, zdravstveno) e sad,je li takva dokumentacija važeća i ako nije, šta mi je činiti,ako je,možete mi navesti točku zakona,odnosno pravilnik.
2)nisam dosad imao iskustva s inspekcijom, kako to izgleda kad dođu, onako neki prosjek, šta traže najviše, šta ih bode u oči najviše i tako to?neka vaša iskustva,naravno da je svaki drugačiji
3)šta mi sve točno izvođač radova treba dati od papirologije osim dokumentacije koju sam naveo gore pod slovenskim radnicima? znam koja je obavezna dokumentacija na gradilištu, ali zanima me kada i šta sve mi treba izvođač dati?

sutra radim pa ću si upisati neka dodatna još pitanja koja me muče pa eto ako ima voljnih..i molim bez predrasuda, ovo mi je prvo takvo radno iskustvo, znam da mogu ovakve stvari guglati, ali uvijek volim čut vaša mišljenja i iskustva,nadam se da ne zamjerate.

1) Slovenski je jedan od službenih jezika Europske unije, pa sukladno tome sva dokumentacija vrijedi u RH. Sad se opet vraćamo na onu stoku neradničku iz zavoda, ministarstva i inspektorata koji kao određuju da vrijedi jedino dokumentacija na hrvatskom jeziku. Najbolje da zoveš u ministarstvo i pitaš.

2) Traže svu dokumentaciju od pojedinačnog izvođača na kojeg naiđu na gradilištu. Skele, dizalice, radna oprema, zaštitne ograde, ograđivanje otvora, zaštitna oprema, skupne ploče upozorenja ... sve mora biti tip top, a ako se desi ozljeda onda idu u totalne detalje.

3) Procjene rizika, zapisnici o osposobljenosti radnika i ovlaštenika, zapisnici o ispitivanju radne opreme, dokaz o određenim osobama za pružanje prve pomoći na radu, planovi izvođenja radova ... itd, itd.

Ti kao stručnjak investitora možeš obavljati te poslove kao interna kontrola, ali to investitora ne oslobađa odgovornosti postavljanja koordinatora 2. Odgovornost za provođenje mjera je na njemu.
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:43   #3272
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
2) Traže svu dokumentaciju od pojedinačnog izvođača na kojeg naiđu na gradilištu. Skele, dizalice, radna oprema, zaštitne ograde, ograđivanje otvora, zaštitna oprema, skupne ploče upozorenja ... sve mora biti tip top, a ako se desi ozljeda onda idu u totalne detalje.
Koja je točno i postoji li uopće odgovornost glavnog izvođača u slučaju da se radnik podizvođača ili još bolje kooperanta teško ozljedi, a nadzorom se ustanovi da podizvođač/kooperant uopće nema npr. procjenu rizika? Uz pretpostavku, naravno, da je obveze ZNR glavni izvođač regulirao ugovorom s podizvođačem/kooperantom?
Yvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 21:06   #3273
Quote:
Yvone kaže: Pogledaj post
Koja je točno i postoji li uopće odgovornost glavnog izvođača u slučaju da se radnik podizvođača ili još bolje kooperanta teško ozljedi, a nadzorom se ustanovi da podizvođač/kooperant uopće nema npr. procjenu rizika? Uz pretpostavku, naravno, da je obveze ZNR glavni izvođač regulirao ugovorom s podizvođačem/kooperantom?
Trebalo bi se naravno prvo utvrditi okolnosti koje su dovele do ozljede, no netko ne bi smio niti pustiti tog kooperanta/podizvođača da prismrdi radilištu bez sve potrebne dokumentacije iz zaštite na radu za svoju radnu opremu i radnike, ovo sve što je pobrojao hylem u prethodnom postu, ali odgovornost je prije svega na imenovanom koordinatoru II i investitoru (oni su na radilištu u ulozi poslodavca i ovlaštenika poslodavca - uvjetno rečeno).
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 21:19   #3274
Imao sam situaciju kad sam zatekao kooperante na radilištu gdje smo mi bili glavni izvođač, a dokumentaciju koju su mi predočili bila je samo zapisnik o ispitivanju rovokopača koji se tamo i nalazio te nevažeća uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti. Obavijestio sam svog voditelja gradilišta o tome da nemaju nikakvu dokumentaciju te mu predložio da uputi zahtjev da se ista dostavi na uvid. Ignorirali su tjedan-dva, a nakon toga sam poslao zahtjev ja osobno ili ćemo biti primorani udaljiti ih s radilišta. Nakon nekoliko dana sve su dostavili, iako se vidjelo prema datumima da su procjenu rizika, osposobljavanja, zdravstvene preglede itd. odradili tek nakon prijetnje udaljavanjem.

Zanimljivo u cijeloj priči je da me zvao koordinator II i rekao, citiram, "šta ih ti tražiš dokumentaciju, pa nećeš valjda ti moj posao raditi?". Očito sam morao ja to odraditi, jer mi je u istom razgovoru rekao da imaju sve kompletno, ali svejedno sam inzistirao da mi ju dostave.

Ono što me muči, imam li ja ovlasti kao stručnjak ZNR tražiti na uvid njihovu dokumentaciju i smiju li mi kooperanti/podizvođači biti predmet nadzora ako se radi o mom radilištu ili je to isključivo posao koordinatora?
Yvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 23:43   #3275
Quote:
Yvone kaže: Pogledaj post
Imao sam situaciju kad sam zatekao kooperante na radilištu gdje smo mi bili glavni izvođač, a dokumentaciju koju su mi predočili bila je samo zapisnik o ispitivanju rovokopača koji se tamo i nalazio te nevažeća uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti. Obavijestio sam svog voditelja gradilišta o tome da nemaju nikakvu dokumentaciju te mu predložio da uputi zahtjev da se ista dostavi na uvid. Ignorirali su tjedan-dva, a nakon toga sam poslao zahtjev ja osobno ili ćemo biti primorani udaljiti ih s radilišta. Nakon nekoliko dana sve su dostavili, iako se vidjelo prema datumima da su procjenu rizika, osposobljavanja, zdravstvene preglede itd. odradili tek nakon prijetnje udaljavanjem.

Zanimljivo u cijeloj priči je da me zvao koordinator II i rekao, citiram, "šta ih ti tražiš dokumentaciju, pa nećeš valjda ti moj posao raditi?". Očito sam morao ja to odraditi, jer mi je u istom razgovoru rekao da imaju sve kompletno, ali svejedno sam inzistirao da mi ju dostave.

Ono što me muči, imam li ja ovlasti kao stručnjak ZNR tražiti na uvid njihovu dokumentaciju i smiju li mi kooperanti/podizvođači biti predmet nadzora ako se radi o mom radilištu ili je to isključivo posao koordinatora?
U principu, to je posao koordinatora kao što ti je i rekao, ali ih on onda nije imao što puštati na gradilište bez toga. U ovom slučaju je zakon na tvojoj strani jer si postupao sukladno odredbama propisa i pravilima struke, dok ostali nisu. Bez obzira da li to bio stručnjak glavnog izvođača, glavni inženjer gradilišta, ovlaštenik podizvođača, koordinator itd. svi dijele dio odgovornosti ako se desi nezgoda ili još gore ozljeda radnika zbog neprovođenja mjera znr. Na papiru je odgovornost na investitoru i njegovom koordinatoru, ali to nikog ne oslobađa odgovornosti jer nisu surađivali i provodili sigurnosno-zdravstvena načela. Objektivnu odgovornost ili dio odgovornosti utvrđuje sud.
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 08:02   #3276
http://www.mrms.hr/ministarstvo-rada...je-sa-skupova/

Prezentacije sa skupa održanog 24.10. u Branimir centru. Posebno je zanimljiva ona o izmjenama i dopunama Zakona o ZNR.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 12:00   #3277
Quote:
Fleka bt kaže: Pogledaj post
http://www.mrms.hr/ministarstvo-rada...je-sa-skupova/

Prezentacije sa skupa održanog 24.10. u Branimir centru. Posebno je zanimljiva ona o izmjenama i dopunama Zakona o ZNR.
Hvala.
piple is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 16:44   #3278
Poštovane kolege da li možda netko radi u ovlaštenoj tvrtki za ZNR ili u tvrtki koja ima ustrojenu službu ZNR. Pitam iz razloga što tražim posao kao Stručnjak ZNR. Inače sam bacc.ing.sec i trenutno sam na 2.godini (Izvanredno) specijalističkog studija u Karlovcu. Imam godinu dana staža u ovlaštenoj tvrtki, položen stručni ispit i osposobljavanje za andragoga zaštite na radu. Molio bih ako netko ima neki savjet gdje bih se mogao javiti. Znam da ovo nije portal burze rada, ali više ne znam gdje da se javim jer na otvorene molbe nema baš odgovora. Hvala vam unaprijed.
Darius2105 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 07:54   #3279
Quote:
Darius2105 kaže: Pogledaj post
Poštovane kolege da li možda netko radi u ovlaštenoj tvrtki za ZNR ili u tvrtki koja ima ustrojenu službu ZNR. Pitam iz razloga što tražim posao kao Stručnjak ZNR. Inače sam bacc.ing.sec i trenutno sam na 2.godini (Izvanredno) specijalističkog studija u Karlovcu. Imam godinu dana staža u ovlaštenoj tvrtki, položen stručni ispit i osposobljavanje za andragoga zaštite na radu. Molio bih ako netko ima neki savjet gdje bih se mogao javiti. Znam da ovo nije portal burze rada, ali više ne znam gdje da se javim jer na otvorene molbe nema baš odgovora. Hvala vam unaprijed.
Kolega nemoj odustajati. Šalji molbe, kucaj na vrata. Pojavit će se nešto.
piple is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 11:51   #3280
Quote:
Darius2105 kaže: Pogledaj post
Poštovane kolege da li možda netko radi u ovlaštenoj tvrtki za ZNR ili u tvrtki koja ima ustrojenu službu ZNR. Pitam iz razloga što tražim posao kao Stručnjak ZNR. Inače sam bacc.ing.sec i trenutno sam na 2.godini (Izvanredno) specijalističkog studija u Karlovcu. Imam godinu dana staža u ovlaštenoj tvrtki, položen stručni ispit i osposobljavanje za andragoga zaštite na radu. Molio bih ako netko ima neki savjet gdje bih se mogao javiti. Znam da ovo nije portal burze rada, ali više ne znam gdje da se javim jer na otvorene molbe nema baš odgovora. Hvala vam unaprijed.
Moj Posao, Posao.hr, HZZ natječaji...

Evo, Rimac Automobili traže voditelja ZNR i zaštite okoliša. U oglasu nema ni potrebnih uvjeta.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.