Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2015., 10:54   #321
pa ako ona s 5 godina kaze out falling rain, meni je to vise nego odlicno i ne mislim da joj treba ikakva skola da u roku 2-3 godine sama nauci kako se ispravno kaze.
djeca su engleskom izlozena 24 sata dnevno a njemacki je cula kad je rammstein slusala
i da nikad ne uci u skoli engleski nikakva steta, to je jezik koji se i bez skole savlada ako se ima interesa a kamoli da se uci od 4 razreda.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 20:18   #322
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
a u većini škola imaš engleski i njemački jezik od prvog razreda, mislim da nebi trebao biti problem naći školu...

jedino što sam dobila dojam da većina roditelja izbjegavaju prvi jezik njemački (vjerovatno jer roditelji ne znaju jezik i misle da neće moći pomoći djetetu)
ja totalno kuzim ovu logiku od summer i lotus, i podrzavam
ali ja bih ipak birala engleski kao prvi za svoje dijete.
nekak razmisljam da sve skole imaju engleski, barem u jednom ili dva razreda, a ako izabere prvi francuski/njemacki, a onda nama pukne da se preselimo u drugi kvart ili ona pozeli mijenjati skolu (zahtjevna, snobovska, buling), morat cu naci skolu koja ima taj jezik prvi ili ce ona morat polagat engleski - mislim da se to i po pravilnicima moze

i dok vas citam, razmsiljam obzirom da mi dijete vec sada cita i pise, i poprilicno toga prica na engleskom, svakak razmisljam da ce uciti jos neki jezik u prvom osnovne (pretpostavljam da joj ne bi trebalo biti opterecenje)

i taj drugi jezik (nemam pojma jos koji) rado bih da je u sklopu skole, da ju ne moram voziti nakon (lijena), ali ne bih da ulazi u ocjene i postane obavezan. nego ono, da moze eksperimentirati, ako joj se svidja dobro, ako joj se ne svidja, da moze odustati

i ne brine me dal ja znam ili ne znam neki jezik,hocu li joj moci pomoc, moji starci ne govore niti jedan, pa sam ja svejedno naucila 2 (tocnije dva i pol), a sestra 4.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 20:33   #323
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
djeca su engleskom izlozena 24 sata dnevno a njemacki je cula kad je rammstein slusala
evoga, moja sada gleda charily (onaj majmun)
i inace voli to gledat, kad se sjetimo upalit tv, tak da je nesto i izlozena tom jeziku (a i gledala je neke crtice na njemckom)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 21:22   #324
nosorog, rekla bi da u svim skolama ssad ima dva jezika i oba ulaze u ocjenjivanje, jedan o pocetka drugi krece u 4 razredu.
ili ti mislis na treci jezik?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 21:32   #325
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
nosorog, rekla bi da u svim skolama ssad ima dva jezika i oba ulaze u ocjenjivanje, jedan o pocetka drugi krece u 4 razredu.
ili ti mislis na treci jezik?
ne, ja mislim o drugom jeziku koji bi pocela uciti u prvom, mozda u sklopu skole (neke imaju izborne, neke imaju skole stranih jezika koje im dolaze, neke imaju ove kineske eksperimente bez ocjena i bez placanja) ili bi ju vodila negdje
neovisno o tom drugom jeziku u 4. razredu
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 23:10   #326
Sad ...nakon sto procitah ovih nesto zadnjih postova, obzirom da nisam znala da se toliko razmislja o tome u koju OS upisati dijete i koje skole sto nude...i tako to, zar roditelji stvarno voze dijete u neki drugi kvart, u neku drugu skolu zbog necega sto skola nudi ...grupu ovu/onu?
Znam da je pocelo s nekim skolama (tipa Waldorf) ali zar od dvije drzavne skole roditelji za prvi razred osnove skole toliko biraju i premisljaju i spremni su dijete upisati u neku udaljenu skolu?
Znam da je kod srednjih panika...gdje i kako...ali nisam znala da je i s osnovnim to pocelo.
Ili sam u krivu, pa vi samo razgovarate o dvije-tri skole koje jesu na kvartu, ali se ne mozete odluciti u kuju bi?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 00:12   #327
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Sad ...nakon sto procitah ovih nesto zadnjih postova, obzirom da nisam znala da se toliko razmislja o tome u koju OS upisati dijete i koje skole sto nude...i tako to, zar roditelji stvarno voze dijete u neki drugi kvart, u neku drugu skolu zbog necega sto skola nudi ...grupu ovu/onu?
Znam da je pocelo s nekim skolama (tipa Waldorf) ali zar od dvije drzavne skole roditelji za prvi razred osnove skole toliko biraju i premisljaju i spremni su dijete upisati u neku udaljenu skolu?
Znam da je kod srednjih panika...gdje i kako...ali nisam znala da je i s osnovnim to pocelo.
Ili sam u krivu, pa vi samo razgovarate o dvije-tri skole koje jesu na kvartu, ali se ne mozete odluciti u kuju bi?

u zagrebu to traje barem 30 godina (listaj par strana unazad)

-oduvijek su se posebno birale skole sa klasicnim jezicima
-birale su se one koje imaju dnevni boravak, po mogucnosti u svim nizim razredima (moja os je bila takva, i vozili su klince iz okolnih kvartova,na kraju su i ostali tamo)
-onda je uvedeno eksperimentalno ucenje stranog jezika od prvih razreda (ne u svim skolama), pa su se birale skole koje su nudile strani jezik vec u prvom
-onda su neke skole pocele raditi u jednoj smjeni, pa su roditelji poceli birati takve skole (za razliku od nekih koje rade u 3 smjene)
-neke imaju izborne iz informatike vec od nizih razreda, neke nemaju niti u visim
-razlikuju se po tome koje jezike nude osim engleskog, odn da li nude neki drugi jezik kao prvi osim engleskog
-i naravno, postoje ti neki razni projekti koji se provode
-postoje i neki drugi parametri koje roditelji gledaju (natjecanja ucenika, strucni timovi, prevencijski programi itd)

puno toga moze biti vazno (uz naravno, prestiz da se ide u the top skolu)


ja bih od svega toga birala skolu koja uopce nema vjeronauk, koja je u dve smjene, ima sportsko igraliste/ogradjeno dvoriste i aktivno ga koriste, pogotovo za vrijeme dnevnog boravka....

ali prije svega, da nije udaljena vise od 10 djecjih minuta pjeske, da ima najvise tri semafora (i da ne skrecu auti na krizanju)

buduci da su mi svi ovi kriteriji oko skole malo teze izvedivi i tesko izbirljivi, brijem da bih mogla naci stan koji udovoljava ovim zadnjim kriterijima
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 07:41   #328
ja bi takodjer rado da nema vjeronauka ali to je toliko ne moguce da uopce ne razmisljam o tome.
u sferi donekle realnih stvari, voljela bih da negdje imaju zamjenu za vrijeme vjeronauka, da mogu nesto fakat raditi, izbornu neku nastavu.
ali i za to ju ne bi vozila u drugi kvart, nego eto, da je jedna od ove tri kvartovske skole takva
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 09:05   #329
ja iz sveg ovoga nikako da skontam jel zaista takva velika razlika u kvaliteti osnovnih škola. to sam zaista vezala za neke druge zemlje, a ne Hrvatsku, i uvijek u kontekstu privatne vs državne i sl.

u čemu je stvar u Zagrebu, jesu nekakve klasne razlike po kvartovima, jel zaista neke škole imaju puno bolje rezultate po natjecanjima?
ili se samo bira prema ovome: produljeni boravak, starni jezik i sl?
koliko uopće djece ide u osnovne škole koje nisu u njihovom kvartu?

U Rijeci ovoga uopće nema, i ja bih rekla da su škole uglavnom podjednake. da, postoje razlike ima li škola ili ne cjelodnevni ili produljeni, neke imaju drugi jezik talijanski, a neke njemački, neke imaju jednu, a neke dvije smjene, neke imaju bolje stručne timove, al nikad nisam čula da netko zbog toga bira školu u drugom kvartu, prihvatiš kako ti je grah pao i bok

eventualno ako si na granici dva dijela grada, pa se premišljaš.



što se vjeronauka tiče, nakon svih forumskih i RL rasprava, ja shvatila da me baš briga. ima knjižnicu pa nek se tamo zabavlja, stvarno nije frka da će tamo prosjediti 45 min.
očekujem i da će u jednom trenutku htjeti na vjeronauk, i to ću otrpjeti, valjda je dovoljno pametan da brzo pohvata o čemu se radi.
isto kao što mi iz vrtića donosi "kada žene tulumare, najbolje se nose pare", pa se svejedno nadam da cajkaški ukus hrvatskih katolika neće prevladati
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 09:10   #330
pa da, nije ni mene pretjerano briga, jbg s tim ce se susretati cijeli zivot i tako. ja bi samo rado da ona nekako korisno utrosi taj sat kad je vec u skoli a ne na parku

a ovo za skole, postoji razlika.
osim u programu, najveca je razlika bas u toj "strogosti" ocjenjivanja
sto naravno ne znaci da se ne mozes provuci u strogoj skoli i sto ne znaci da ne mozes nauciti u "laganoj" skoli.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 10:01   #331
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

u zagrebu to traje barem 30 godina (listaj par strana unazad)

-oduvijek su se posebno birale skole sa klasicnim jezicima
-birale su se one koje imaju dnevni boravak, po mogucnosti u svim nizim razredima (moja os je bila takva, i vozili su klince iz okolnih kvartova,na kraju su i ostali tamo)
-onda je uvedeno eksperimentalno ucenje stranog jezika od prvih razreda (ne u svim skolama), pa su se birale skole koje su nudile strani jezik vec u prvom
-onda su neke skole pocele raditi u jednoj smjeni, pa su roditelji poceli birati takve skole (za razliku od nekih koje rade u 3 smjene)
-neke imaju izborne iz informatike vec od nizih razreda, neke nemaju niti u visim
-razlikuju se po tome koje jezike nude osim engleskog, odn da li nude neki drugi jezik kao prvi osim engleskog
-i naravno, postoje ti neki razni projekti koji se provode
-postoje i neki drugi parametri koje roditelji gledaju (natjecanja ucenika, strucni timovi, prevencijski programi itd)

puno toga moze biti vazno (uz naravno, prestiz da se ide u the top skolu)
Naravno da se skola od skole razlikuje i da su neke zanimljivije jer imaju nesto drugo...nesto bolje. Nisam ni mislila da su sve skole posve iste.
No da se o tome toliko razmislja, pogotovo unazad 30g stvarno nisam znala, kod nas u kvartu vise manje sva djeca idu u neku obliznju skolu. Bar mi se cini.
Jasno da ce svaki roditelj od tih par obliznjih birati onu koja mu odgovara. I da ce se ipak naci par njih koji ce odluciti voziti dijete u drugi kvart radi bolje skole, neceg sto ta nudi.
Ali da je to bas masovna pojava, nisam znala. Sva djeca frendova idu u obliznju skolu...jedan nesto razmislja o vjerskoj, ali i ta je blizu.

Quote:
ali prije svega, da nije udaljena vise od 10 djecjih minuta pjeske, da ima najvise tri semafora (i da ne skrecu auti na krizanju)
I koliko imas skola na biranje ...ako zadovolje taj kriterij od 10m?
Hoces li ju ipak voziti negdje dalje ili ces odabrati kvartovsku skolu jer ti je najbitnije da je blizu?
Quote:
buduci da su mi svi ovi kriteriji oko skole malo teze izvedivi i tesko izbirljivi, brijem da bih mogla naci stan koji udovoljava ovim zadnjim kriterijima
Znaci li to da ustvari nisu toliko bitni ti kriteriji (zelje) i da ce ici u skolu na kvartu, zato jer je blizina presudna?

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja bi takodjer rado da nema vjeronauka ali to je toliko ne moguce da uopce ne razmisljam o tome.
u sferi donekle realnih stvari, voljela bih da negdje imaju zamjenu za vrijeme vjeronauka, da mogu nesto fakat raditi, izbornu neku nastavu.
ali i za to ju ne bi vozila u drugi kvart, nego eto, da je jedna od ove tri kvartovske skole takva
Biranje jedne od tri se podrazumijeva, neces upisati dijete u onu koju smatras najlosijom. Trazenje skole koja ima svastanesto i sto podrazumijeva voznju u drugi dio grada je nesto drugo.
Ovo prvo cini (skoro) svaki roditelj, ovo drugo...ne znam, meni se cinilo da ne bas puno njih, pa sam i pitala...jer mi je se iz ove rasprave ucinilo da je mozda to postalo popularno/ucestalo.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 10:04   #332
miss, razlika je u kvaliteti nastavnika.
ali tako je po cijeloj hrvatskoj
i ja stvarno mislim da te u svakoj, al doslovce svakoj skoli moze zadesiit jedan kreten i jedan koji ce ti obiljeziti cijeli zivot po dobroti.
i mislim da tu ne mozes bas puno po pitanju izbora.
meni su one price oko biranja uciteljice, razgovora prije upisa i sl, cisti SF.
ja cak mislim da radi ravnoteze u svemiru, ako odaberes izvrsnu uciteljicu, da ti onda predmetni budu koma i obrnuto.
dosta toga ovisi i o trenutnom ravnatelju, pa se tu skole razlikuju po projektima, medjuljudskim odnosima, opcenito biranja kadra....
svastanesto na sto, bar ja msilim, ne mozes utjecati.
al roditelji vole imati privid da mogu.

po zagrebu imas skola koje su doslvce u krugu 500metara, a imaju i dve u istoj zgradi (dugave). tak da se zapravo bira po kvartu izmedju nekoliko, a ove u centru se popunjavaju roditeljima koji zele vise/bolje/stovec.
i mislim da je to jedan od razloga zasto ove po centru imaju svasta nesto dodatno, jer moraju privuci ljude, inace bi ih zatvorili.


neke skole imaju jednu smjenu, 2 ili 3 razreda po generaciji, sa po 15-20 ucenika, dok neke rade u 2 ili 3 smjene, sa po 30 ucenika u razredu.
i svi profesori dobivaju istu placu.
al to je neka sasvim druga tema.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 10:06   #333
ima puno ljudi koji djecu upisuju na drugi kraj grada u osnovnu skolu.
ako ne odmah u 1. onda u 5 prebaciju.
u mojoj os se oformio doslvno cijeli novi razred takvih, plus u nas razred doslo bar 3 djece. i vise cini mi se zapravo, davno je to bilo
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 10:13   #334
Valjda si isla u neku elitnu osnovnu.
Kod nas samo kvartovska djeca. Eventulano ako se netko preselio pred kraj os, a nije htio ici u novu, dolazi iz daleka ...u svoju staru skolu.
Ili recimo ako dida/baka zive na kvartu...pa roditelji voze dijete u udaljenu skolu zato da moze poslje skole biti kod njih.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 10:24   #335
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Naravno da se skola od skole razlikuje i da su neke zanimljivije jer imaju nesto drugo...nesto bolje. Nisam ni mislila da su sve skole posve iste.
No da se o tome toliko razmislja, pogotovo unazad 30g stvarno nisam znala, kod nas u kvartu vise manje sva djeca idu u neku obliznju skolu. Bar mi se cini.
nisam niti ja znala, dok nisam dosla u srednju i upoznala ekipu koja je putovala po 30-45min u skolu koja ima latinski i grcki.
meni se cinilo i too much za par frendova u osnovnoj koji su iz kvarta do, dolazili u nasu skolu radi boravka od 1-4, i putovali dve-tri stanice busom (ili to prepjesacili kad su bili veci).


Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Jasno da ce svaki roditelj od tih par obliznjih birati onu koja mu odgovara. I da ce se ipak naci par njih koji ce odluciti voziti dijete u drugi kvart radi bolje skole, neceg sto ta nudi.
Ali da je to bas masovna pojava, nisam znala. Sva djeca frendova idu u obliznju skolu...jedan nesto razmislja o vjerskoj, ali i ta je blizu.
nemam dojam da je masovna pojava
osim da je ekipa koja zivi na kajzerici, dok im nisu sagradili skolu, razvazala djecu svukuda, kad su ih ionak morali razvazat.
a ekipe na kazjerici, mlade, sa klincima, zaista imas puno (jer je skoro sve novogradnja)

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
I koliko imas skola na biranje ...ako zadovolje taj kriterij od 10m?
Hoces li ju ipak voziti negdje dalje ili ces odabrati kvartovsku skolu jer ti je najbitnije da je blizu?

Znaci li to da ustvari nisu toliko bitni ti kriteriji (zelje) i da ce ici u skolu na kvartu, zato jer je blizina presudna?
od deset djecjih minuta?
trenutno cetiri

moja ce sigurno ici u kvartu, jer ja skolu smatram nuznim zlom
(to sam vise puta pisala na drugim temama)
bitno mi jest da nesto nauci, i bitni su mi medjuljudski odnosi, al jbg, za to sigurno necu prevaljivat pola grada, ne zelim biti djetetu taksist, i na kraju krajeva, znam da na kvalitetu nastave i medjuljudskih odnosa i ne mogu bas puno utjecati.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Biranje jedne od tri se podrazumijeva, neces upisati dijete u onu koju smatras najlosijom. Trazenje skole koja ima svastanesto i sto podrazumijeva voznju u drugi dio grada je nesto drugo.
Ovo prvo cini (skoro) svaki roditelj, ovo drugo...ne znam, meni se cinilo da ne bas puno njih, pa sam i pitala...jer mi je se iz ove rasprave ucinilo da je mozda to postalo popularno/ucestalo.
ne voze na drugi kraj grada, eventualno u centar.
ali da biraju po kvartu, biraju.
a i svaki kvart ima po nekoliko skola, tak da biraju po ovim parametrima (jezik, boravak, vannastavne aktivnosti)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 21:28   #336
Evo kod nas je situacija

Dvije škole, u obje smjenska nastava, nema produženog i sl. veselja, isti stručni tim (nema psihologa ni u jednoj)

U prvoj je ove godine upisano 5 razreda prvašića, po 30 učenika, svi su razredi tako veliki i natrpani i ima ih puno, prava košnica, od drugih nastavnika nisu baš lijepe priče za tu školu, nastavnici su jako opterećeni.

Druga škola je ove godine upisala 3 razreda prvašića, po 15 učenika, hrpa aktivnosti i sl. ali ljudi koji imaju i mogućnost upisati u tu školu neće
Zašto? Pa većina vam to neće priznati, ali oni s kojima smo ok, neće u tu školu jer tamo idu romska djeca, to im je najbliža škola. U isto vrijeme škola bilježi odlične uspjehe s tom djecom, kao primjer kako se može raditi ih zovu da educiraju gdje je potrebno.

Tako da ima svega, svatko si odredi po čemu će odlučiti...
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 02:02   #337
ima toga i po zagrebu
mozda ne tolko direkt oko roma, al znam ljude kojima nisu draga razredna odjeljenja po nekom posebnom programu (posebno clanak 10 jer se radi o poremecaju u ponasanju) i nerjetko izbjegavaju te skole, pogotovo ako u kvartu imaju i skolu koja to nema.
isto je skepsa oko skola u kojima se provodi produzeni strucni postupak od strane odgojnog doma, jer briju da ima vise problematicne djece
a sad, sto ce javno reci radi cega nece skolu koja ih je dopala, jbg, mislim da im je lakse reci "brijemo" na jezike, slobodne aktivnosti i sl, nego reci ne zelimo "problematicnu skolu"
(a pouno toga problematicnog je u predrasudama, i uzasno velikoj neinformiranosti o toj vrsti "dodatnih aktivnosti")

da po podjenakoj udaljenosti mogu birati skolu koja ima 2 razreda sa po 15-20 ucenika, i onu koja ima 4 razreda sa po 30, radije bih ovu prvu.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 09:56   #338
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

da po podjenakoj udaljenosti mogu birati skolu koja ima 2 razreda sa po 15-20 ucenika, i onu koja ima 4 razreda sa po 30, radije bih ovu prvu.
Sissy. Ja bih odabrala onu koja je najbolja za moje dijete, makar ta bila izvan grada, a ova druga u mojoj ulici.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 23:49   #339
Baš razmišljam kako ustvari to što roditelji neće upisati djecu u tu školu iako je objektivno bolja ali zbog subjektivnog doživljaja tj. predrasuda ne upisuju djecu, ustvari omogućuje školi da ostane s malim razredima i da i dalje mogu kvalitetno raditi.

A što se tiče škole na drugom kraju grada, mislim da bih svakako voljela da ostane u kvartu, jer iz osobnog iskustva znam kako je teško kad stekneš dobre prijatelje u razredu a ne možete se družiti izvan nastave jer roditelji nemaju kad razvoziti a ne puštaju te javnim prijevozom još tako daleko.
Da ne spominjem da su školske obaveze takve da recimo završi redovna nastava a onda za sat i pol imaš neku aktivnost u školi, tipa izborni jezik, sport, sasvim nebitno što, ali ako si daleko od kuće ne stigneš ni otići doma pojesti, presvući se , odmoriti malo...
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 10:24   #340
Očito je da ljudi što imaju više opcija, više kalkuliraju i kompliciraju. Ja imam opciju dijete upisati u područnu školu s 9 učenika sve zajedno ( od 1. do 4.), znači kombinacija prva četiri razreda, ili u "glavnu" školu u koju će svejedno ići od 5. razreda pa dalje. Područna škola je udaljena 20 min. hoda, a glavna škola je udaljena 8 km, postoji školski autobus ali je dijete prepušteno samo sebi od 11:30 do 14:00 kada je povratak školskog autobusa ( trebali bi taj autobus i plaćati jer nemaju pravo na prijevoz do 5. razreda, budući da imamo školu u mijestu). Ni jedna ni druga škola nemaju boravak. Nemamo mogućnost voziti dijete jer radimo.
Dakle, vidite, ja ne razmišljam o tome koji strani jezik je prvi, ima li ili nema vjeronauk, astrološke sekcije, informatiku, male znanstvenike i sl. I mislim da većina roditelja po koji žive izvan Zagreba o tome ne razmišlja. Zato me jako zanima mišljenje i vas i Zagreba, a pogotovo ostatka svijeta što biste napravili na mom mjestu.
zizi75 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:11.