Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2012., 10:37   #101
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
ok, još jedno pitanje, ove godine konstantno kasnimo sa uplatom doprinosa, i za MIO II stup kamate ne uplaćujem već skidam sa već spomenute pretplate. Moje pitanje je dali moram podnositi RSm za kamate kada se te kamate zatvaraju pretplatom koja postoji u evidenciji PU a ne kod Regosa? Ne znam dali me razumijete....
da, moraš... jer kamate za MO2 nisu prihod proračuna nego prihod osiguranika pa se točno po zaposlenima mora napravit rsm za kamate da bi regos znao koliki iznos kojem radniku da proslijedi...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 11:03   #102
jel mi može tko objasniti kako se ispunjava RS obrazac za kamate uplaćene za MIO 1 i 2? Da li se RS mora predati za kamate oba stupa mirovinskog ili samo za MIO 2 pošto to pripada osiguraniku? Radi se o kamatama koje su se skupljale godinama, nekad su bila dva zaposlenika, nekad samo 1. Uglavnom, radi se o 20 kn kamata, kako da ja sad to rasporedim po osiguranicima?
Corney is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 11:16   #103
Quote:
Corney kaže: Pogledaj post
jel mi može tko objasniti kako se ispunjava RS obrazac za kamate uplaćene za MIO 1 i 2? Da li se RS mora predati za kamate oba stupa mirovinskog ili samo za MIO 2 pošto to pripada osiguraniku? Radi se o kamatama koje su se skupljale godinama, nekad su bila dva zaposlenika, nekad samo 1. Uglavnom, radi se o 20 kn kamata, kako da ja sad to rasporedim po osiguranicima?
isto pitanje, kako 0,04 kn kamata raspodijeliti u RSm na 10 ljudi???
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 12:00   #104
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
isto pitanje, kako 0,04 kn kamata raspodijeliti u RSm na 10 ljudi???
nikako... čekaš dok ne bude viša kamata...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 12:04   #105
Quote:
Corney kaže: Pogledaj post
jel mi može tko objasniti kako se ispunjava RS obrazac za kamate uplaćene za MIO 1 i 2? Da li se RS mora predati za kamate oba stupa mirovinskog ili samo za MIO 2 pošto to pripada osiguraniku? Radi se o kamatama koje su se skupljale godinama, nekad su bila dva zaposlenika, nekad samo 1. Uglavnom, radi se o 20 kn kamata, kako da ja sad to rasporedim po osiguranicima?
samo za MO2 se rsm radi... ideš po godinama, gledaš za koje razdoblje je koja kamata, ko je tada bio zaposlen i kolika je visina doprinosa MO2 na koji je obračunata kamata po pojedinom zaposleniku i tako rasporediš... nije baš lak posao, ali mora se odradit...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 12:39   #106
hvala svima!
BellaDona is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 14:49   #107
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
samo za MO2 se rsm radi... ideš po godinama, gledaš za koje razdoblje je koja kamata, ko je tada bio zaposlen i kolika je visina doprinosa MO2 na koji je obračunata kamata po pojedinom zaposleniku i tako rasporediš... nije baš lak posao, ali mora se odradit...
Ajoj, hvala puno
Corney is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 18:43   #108
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Bilo bi dobro da to riješe kao što je Fina riješila predaju GFI (u privitku: odluke, bilješke,..) pa da im lijepo sve pošaljemo i mir (Ako nečeg ima, pošalješ, ako nema, ne).
Hm.. ako sam 'dobro' razumio, kažeš da se pri predaji GFI putem Fininog web-a mogu predati i odluke i bilješke. Pogledao sam tamo, ali i dalje vidim samo ono 'Odaberite Excel datoteku'. Gdje/što bi bili privici? To web pita kasnije ili je nešto drugo u pitanju?

Hvala
AnTTun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 23:53   #109
Quote:
AnTTun kaže: Pogledaj post
Hm.. ako sam 'dobro' razumio, kažeš da se pri predaji GFI putem Fininog web-a mogu predati i odluke i bilješke. Pogledao sam tamo, ali i dalje vidim samo ono 'Odaberite Excel datoteku'. Gdje/što bi bili privici? To web pita kasnije ili je nešto drugo u pitanju?

Hvala
Dobro si razumio.
Upada u oči "odaberite Excel datoteku", ali gledaj lijevi odsječak ekrana i vidjet ćeš izbor: naslovnica, o registru,...... Predaja izvještaja. E tu si onda na dobrom putu: predaja godišnjih financijskih izvještaja --- novi zahtjev ---
odaberite Excel datoteku--- browse ......
i dalje si na konju. Odabireš direktorij gdje ti se nalaze podaci, ....
na kraju ćeš vidjeti privitke (sad nisam dalje ulazila, ali vidjet ćeš kad dođeš).
Privitci su u PDF formatu.
Ono što me sad muči, a znat ću već sutra, preksutra, kako je moguće predati
GFI za pravnu osobu, iako imam punomoć, ali nisam ovlaštena osoba za potpisivanje GFI-ja. Možda pušem na hladno, ali ... vidjet ćemo uskoro.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 17:42   #110
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ono što me sad muči, a znat ću već sutra, preksutra, kako je moguće predati
GFI za pravnu osobu, iako imam punomoć, ali nisam ovlaštena osoba za potpisivanje GFI-ja. Možda pušem na hladno, ali ... vidjet ćemo uskoro.
A čuj.. ako te puštalo predavati tromjesečne, valjda će pustiti i godišnji Iako nikad ne znaš, nije FINA daleko od PU po nekim stavovima Šalu na stranu, softver gleda FINA karticu, ne zna tko ju je ubacio u čitač. Ja svu ovu muku prolazim za firmu kojoj je vlasnik (i potpisnik) supruga, a ja sam samo .. jeli.. vanjski suradnik

Hvala na pomoći, valjda ću nekako moći uzvratiti.
AnTTun is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 09:00   #111
koja je dugovna strana za ovo knjiženje:
7811 - Prihodi od procjene prometa (utrška) po nalazu poreznog nadzora
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 09:58   #112
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
koja je dugovna strana za ovo knjiženje:
7811 - Prihodi od procjene prometa (utrška) po nalazu poreznog nadzora
po mojem mišljenju bi dugovno to bilo potraživanja za neuplaćene utrške... ja to vodim na kontu 1910...

recimo ovak: čovjek izda račun na 4.920,00kn, naplati ga u gotovini ali položi samo 4.000,00

knjiženje:
1200 D 4.920,00
2400 P 920,00
7600 P 4.000,00

knjiženje 2:
1200 P 4.920,00
1910 D 4.920,00

knjiženje 3 (izvod - polog utrška)
1000 D 4.000,00
1910 P 4.000,00

saldo 1200 0,00
saldo 1910 920,00
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 11:30   #113
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
po mojem mišljenju bi dugovno to bilo potraživanja za neuplaćene utrške... ja to vodim na kontu 1910...

recimo ovak: čovjek izda račun na 4.920,00kn, naplati ga u gotovini ali položi samo 4.000,00

knjiženje:
1200 D 4.920,00
2400 P 920,00
7600 P 4.000,00

knjiženje 2:
1200 P 4.920,00
1910 D 4.920,00

knjiženje 3 (izvod - polog utrška)
1000 D 4.000,00
1910 P 4.000,00

saldo 1200 0,00
saldo 1910 920,00
Ne sviđa mi se da ostane na "1", a da li bi moglo ovako:

7811 P 100,00
2406 P 23,00
484 D 123,00

i povećanje PD za 123,00
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 12:38   #114
dečki, ak se smijem uključiti u raspravu..
procjena porezne osnovice, odnosno povećanje prihoda temeljem takve procjene,nije određena ZOR-om, odnosno standardima... niti se može uključiti u bilo koji standard...adekvatno tome, ne treba se niti knjižiti...

vlado je dobro primjetio, kada bi se knjižilo na 7, ostala bi 1 otvorena...kada bi se knjižilo na 7 i 4 onda to nema smisla jer nisu povećani prihodi...

Dakle, procjena odnosno uvećanje prihoda po procjeni se ne knjiži već se iskazuje na rednom broj 9 prijave poreza na dobit, i time se postiže smisao procjene pametnog inspektora koji misli da je učinio nešto pozitivno....
neću ulaziti u razloge za procjenu niti smisao procjene,jer se procjenom legalizira nešto što može u krajnjoj točki biti i pitanje pranja novca i legalizacije imovine kroz plaćanje poreza na dobit...


Vidi napomenu uz "
Redni broj 9: Rashodi utvrđeni u postupku nadzora (članak 7. Zakona)

Na ovome rednom broju upisat će se iznos rashoda utvrđenih u postupku nadzora s pripadajućim porezom na dodanu vrijednost, porezom na dohodak, prirezom porezu na dohodak, te obveznim doprinosima za koje se utvrdilo da su nastali u svezi skrivenih isplata dobiti, te izuzimanja dioničara, članova društva i fizičkih osoba koje obavljaju samostalnu djelatnost od koje se plaća porez na dobit, te s njima povezanim osobama. "
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 15:42   #115
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
vlado je dobro primjetio, kada bi se knjižilo na 7, ostala bi 1 otvorena...kada bi se knjižilo na 7 i 4 onda to nema smisla jer nisu povećani prihodi...
Hvala Lasangel - samo da pojasnim kako sam razmišljao:"Porezna osnovica se povećava za rashode... - da bih te rashode ulovio u bilanci negdje ih trebam evidentirati - oni mi služe kao podloga za uvećanje osnovice PD-a (međusobno su se neutralizirali kroz četvorku i sedmicu), isto kao što prikazujemo nepriznati dio reprezentacije ili troškova OA.
Obavezu za pdv zatvaram uplatom (ne iskazujem je u pdv obrascu ) i bilanca ostaje čista i u njoj svi događaji evidentirani
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 18:09   #116
da je potrebno nešto proknjižiti onda bi u rješenju bila navedena knjiženja..nekad davno je SDK u svojim rješenjima davao točan nalog za knjiženje i obvezu za uplatu poreza....sada se taj nalog vidi kroz prijavu PD....

a i tvoj način razmišljanja: "samo da pojasnim kako sam razmišljao:"Porezna osnovica se povećava za rashode... je u stvari redni broj 9 prijave PD...dakle, logično razmišljaš, baš kao i PU....

i na kraju nigdje u zapisniku ili poreznom rješenju ne piše povećavaju se prihodi/rashodi...nego povećava se osnovica...a to je ipak mala razlika..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 21:38   #117
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
da je potrebno nešto proknjižiti onda bi u rješenju bila navedena knjiženja..nekad davno je SDK u svojim rješenjima davao točan nalog za knjiženje i obvezu za uplatu poreza....sada se taj nalog vidi kroz prijavu PD....

a i tvoj način razmišljanja: "samo da pojasnim kako sam razmišljao:"Porezna osnovica se povećava za rashode... je u stvari redni broj 9 prijave PD...dakle, logično razmišljaš, baš kao i PU....

i na kraju nigdje u zapisniku ili poreznom rješenju ne piše povećavaju se prihodi/rashodi...nego povećava se osnovica...a to je ipak mala razlika..
A da ipak dodaš kakvu sedmicu i dvojkicu na kojoj će biti evidentirana obveza
za sva davanja navedena u rješenju, tako da se mogu tu i zatvoriti kada se plate? Tu sedmicu iskažeš kasnije na način kako si naveo.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 11:17   #118
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
A da ipak dodaš kakvu sedmicu i dvojkicu na kojoj će biti evidentirana obveza
za sva davanja navedena u rješenju, tako da se mogu tu i zatvoriti kada se plate? Tu sedmicu iskažeš kasnije na način kako si naveo.
a tko priča o knjiženju utvrđenih obveza u rješenju?

pričamo o knjiženju procjene prihoda.....a to ipak nema veze jedno s drugim..

ili daj ti prijedlog kako proknjižiti procijenjeni prihod u nadzoru u ugostiteljstvu..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 13:47   #119
Cool

Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
a tko priča o knjiženju utvrđenih obveza u rješenju?

pričamo o knjiženju procjene prihoda.....a to ipak nema veze jedno s drugim..

ili daj ti prijedlog kako proknjižiti procijenjeni prihod u nadzoru u ugostiteljstvu..
Pričam o cjelovitom događaju (procjena + obveze). I već sam napisala, dalje isto kao i ti (procjenu prihoda kroz PD).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 15:16   #120
pa ne vjeruješ valjda da ne bi knjižio obvezu utvrđenu nadzorom..
na konkretno pitanje treba i konkretno odgovoriti... a to je bilo: procjena porezne osnovice i evidentiranje...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:17.