Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2017., 22:20   #9741
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Koliko znam, ako se radi o tzv. skrivenim nedostacima, dvije godine od sklapanja ugovora.

No, ako je bivši vlasnik ujedno i izvođač, onda deset godina od predaje i primitka radova, ali samo ako se radi o nedostacima koji se tiču ispunjavanja zakonom određenih bitnih zahtjeva za građevinu.
Dakle, za takve nedostatke odgovara izvođač, neovisno o kasnijim promjenama vlasništva na nekretnini.

Za svaki slučaj, provjeri na pdf-u Pravo.
2 i 10 godina ti je jamstvo na radove. Deset godina je garancija na solidnost građevine, odnosno statika,krov, nosivi zidovi. Dvije godine je garancija na sve drugo, osim u slučaju kada na neki ugrađeni dio proizvođač daje dulju garanciju. Jamstvo znači da izvođač o svom trošku popravlja svaki nedostatak. Izvan jamstva se može tužiti ako se smatraš i dokažeš da je neki nedostatak nastao zbog loše izvedbe, a pojavio se tek tada i nije se mogao prije ustanoviti.

i ne tužiš bivšeg vlasnika, nego investitora koji ti je prodao stan ili ga je prodao bivšem vlasniku. Nije bitno ako sam nije i izvođač, to je onda poslije odnos između njih dvojice.

Bivšeg vlasnika tužiš ako je on sam vršio neke preinake na stanu koji si kupio od njega, a doveli su nekog nedostatka u stanu, recimo srušio je dio nosivog zida.
goco is offline  
Old 15.11.2017., 23:05   #9742
Quote:
goco kaže: Pogledaj post
2 i 10 godina ti je jamstvo na radove. Deset godina je garancija na solidnost građevine, odnosno statika,krov, nosivi zidovi. Dvije godine je garancija na sve drugo, osim u slučaju kada na neki ugrađeni dio proizvođač daje dulju garanciju. Jamstvo znači da izvođač o svom trošku popravlja svaki nedostatak. Izvan jamstva se može tužiti ako se smatraš i dokažeš da je neki nedostatak nastao zbog loše izvedbe, a pojavio se tek tada i nije se mogao prije ustanoviti.

i ne tužiš bivšeg vlasnika, nego investitora koji ti je prodao stan ili ga je prodao bivšem vlasniku. Nije bitno ako sam nije i izvođač, to je onda poslije odnos između njih dvojice.

Bivšeg vlasnika tužiš ako je on sam vršio neke preinake na stanu koji si kupio od njega, a doveli su nekog nedostatka u stanu, recimo srušio je dio nosivog zida.
Pitanje forumaša se odnosilo baš na bivšeg vlasnika, pa sam zato odgovorila kako jesam, samo na temelju ZOO-a, ne osvrčući se na odredbe o jamstvu jer prijašnji vlasnik nema obveze na temelju jamstva.

Vjerojatno će elander pojasniti na koga je točno mislio kada je spomenuo tužbu protiv bivšeg vlasnika, pa će biti jasnije.

Inače se slažem sa tvojim upisom, uz dvojbu oko pasivne legitimacije za podnošenje tužbe - treba li tužiti investitora ili direktno izvođača, u slučaju kada vlasnik nije kupio nekretninu od investitora. Naime, prema odredbama ugovora o građenju radi se o odgovornosti izvođača, pa kada između (sadašnjeg) vlasnika i investitora nije postojao nikakav pravni posao, nekako mi je besmisleno tužiti investitora.
Dvojbu mi još više pojačava ova odredba važećeg ZOO-a:

Quote:
Prijelaz prava iz odgovornosti za nedostatke

Članak 632.
Prava naručitelja (investitor!) prema izvođaču zbog nedostatka građevine prelaze i na sve kasnije stjecatelje građevine ili njezina dijela, ali s tim da kasnijim stjecateljima ne teče novi rok za obavijest i tužbu, već im se uračunava rok prednika.

Zadnje uređivanje saurus : 15.11.2017. at 23:21.
saurus is offline  
Old 16.11.2017., 06:32   #9743
Ovo zadnje za pasivnu si potpuno u pravu. Zabrijao sam, sad kad citam, vidim da sam bubnuo. Vjerojatno mi je u glavi jos ostalo ono sto sam pisao o jamstvu, a bio je i duuuug dan...
goco is offline  
Old 16.11.2017., 08:48   #9744
Jel zna netko točno gdje se ovo gradi

1. http://www.njuskalo.hr/nekretnine/st...oglas-23322345

2. http://www.njuskalo.hr/nekretnine/st...oglas-22924212

hvala.
hrd is offline  
Old 16.11.2017., 11:13   #9745
Prijatelj živi u blizini u prizemlju jedne zgrade i već su mu jednom ukrali bojler. Sva sreća pa mu poslovni laptop nije bio u stanu.
Anastasia15 is offline  
Old 16.11.2017., 11:38   #9746
Quote:
hrd kaže: Pogledaj post
Prvi oglas ti na adresi Zagorska 55A. Uski plac se proteže od Zagorske do Klanječke. Dvije zgrade su na tom placu. Ova koja ima ulaz sa Zagorske je sve rasprodano, a ova gore iz oglasa ima ulaz iz Klanječke.
Pisalo se o tome ovdje na forumu u zadnjih mjesec dva.
Ban is offline  
Old 16.11.2017., 15:49   #9747
Što se tiče ovoga :

http://www.njuskalo.hr/nekretnine/st...oglas-22924212

Jel zna netko detaljnije nešto o tome ?
hrd is offline  
Old 19.11.2017., 12:41   #9748
https://www.basilica.hr/nekretnine/n...kat-4s-od-85m2

Pozdrav, ima li tko info o ovom projektu?
partizanka is offline  
Old 20.11.2017., 13:56   #9749
Quote:
partizanka kaže: Pogledaj post
https://www.basilica.hr/nekretnine/n...kat-4s-od-85m2

Pozdrav, ima li tko info o ovom projektu?
O svemu se već ranije pisalo.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=9374
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=9375
Ban is offline  
Old 20.11.2017., 16:52   #9750
@zli mali medo, živim u dis-ovoj zgradi, zvučna izolacija je odlična. kao da smo u kući. a okruženi smo studentima i obiteljima s više djece. top
cvexter is offline  
Old 22.11.2017., 15:31   #9751
Evo jedna "lijepa" božićna priča o tome kako buka utječe na život ljudi:
http://net.hr/danas/hrvatska/ogorcen...jedva-podnose/
I ne mogu vjerovati koliko frustriranih ljudi komentira - skoro ni jedan normalan komentar.

“Problem je što ta buka traje otprilike mjesec i pol dana, a vidim i neke prijedloge na Facebooku da se rad klizališta produlji još mjesec dana. Imam dvoje male djece, a buka je nesnosna do 23 sata kada se klizalište zatvara. No, tada slijedi struganje leda, pa sve to traje još dulje u noć”, kazala je Tanja Gavrančić za naš portal.
Kaže kako je svjesna da je odluka Grada takva i da policija, sanitarna i komunalna inspekcija po tom pitanju ne mogu ništa učiniti. Obratila se i udruzi za zaštitu okoliša od zvučnog onečišćenja ‘Želim miran život’ gdje su joj također rekli da su nemoćni u ovom slučaju.
“Ne može se ništa. Svi se ograđuju, odluka je donesena na razini Grada, a količina decibela je ta koja je odobrena”, rezignirano govori ova Zagrepčanka dodajući da su i njezini susjedi, naročito oni s malom djecom, izluđeni bukom s Tomislavova trga, ali da još nisu odlučili pisati peticiju ili organizirati neku sličnu akciju."


"Zavirimo li u propise, doznajemo da je prema pravilniku Ministarstva zdravlja najviša dopuštena razina buke u sredini u kojoj ljudi rade i borave 65 decibela danju i 50 noću. No zagrebački gradski oci na čelu s Milanom Bandićem dopustili su u vrijeme održavanja manifestacija poput Adventa u Zagrebu da se na pojedinim mjestima u gradu tolerira i buka do 95 decibela.
Usporedbe radi, to je buka koju stara vlak u prolazu, a prag boli za ljudsko uho je 135 decibela.
Grad Zagreb odlučio je u vrijeme javnih manifestacija tolerirati buku do 95 decibela u vremenu od 7 do 23 sata te do 88 decibela u vremenu od 23 do 7 ujutro na Trgu bana Jelačića, Preradovićevu trgu, Zrinjevcu, u Ilici, Bogovićevoj i Teslinoj ulici, na dijelu Gornjeg grada te Trgu kralja Tomislava gdje će ovih dana četvrti put osvanuti Ledeni park s klizalištem."


Mene je uvijek fasciniralo tko bi htio živjeti uz Europski trg s obzirom na buku, no možda su ti stanovi bolje izolirani od ovih na Trgu kralja Tomislava. Jedna žena se u komentarima požalila i na MSU:

"Potpuno ih razumijem.Živim preko puta MSU i srećom nije često po zimi, ali zato svaka subota dok traje ljeto u MSU nama od jačine zvučnika vibriraju zidovi i cijevi. Ponekad da bi čuli što je na TV-u moramo poglasniti i na 50. Nazvala sam desetke telefonskih brojeva, policiju, Grad, Muzej. Istina je da se dozvoljava određena razina buke, ali kada ju treba izmjeriti na licu mjesta, onda ne može jer inspekcija po noći ne radi, a policija nema mjerne instrumente. A naravno da oni koji tih problema nemaju ... Sit gladnome ne vjeruje."

Jedva čekam da promijenimo gradonačelnika pa da se napokon uvede kultura u grad Zagreb i da prestane to nasilje bukom.
Anastasia15 is offline  
Old 22.11.2017., 15:42   #9752
Ne cude me glupi komentari, mi smo drustvo koje ne cijeni kritiku i individualnost. Ljudi se nisu u stanju poistovjetiti, nisu cak u stanju prepoznati da ta buka nekome umanjuje kvalitetu zivota i da netko zbog toga zivi losije nego sto je zivio. Kladim se da polovici njih buka ne bi ni smetala, oni su nauceni zivjeti da ih konstantno netko jebe i tlaci. Kmetovi.

Suosjecam sa stanarima.

Tako su mene jednom napali vezano za street race kod Velesajma, kad maltene siluju pola Zagreba na par dana.
Zli Mali Medo is offline  
Old 22.11.2017., 16:11   #9753
Meni recimo smetaju i Bundek i Jarun i ovi komentari da bi se svi kojima smeta buka trebali iseliti iz grada - nisu normalni, baš se vidi zavist i manjak empatije među ljudima. A kad njima izmisle neko događanje pod prozorom onda će očekivati da drugi imaju razumijevanja. Pa dovoljno je da ti se neki birc naseli u prizemlje ili da ti naprave klupice ispred zgrade pa da ti pijanci cijelu noć brbljaju na tim klupicama. Da ne spominjem psa Medu.

Nitko nema pravo zlostavljati druge, a bar su psi pametna bića pa se mogu istrenirati. Umjesto da se vještačenja plaćaju 10000 kn, mogli su ga besplatno naučiti da prestane lajati. Ali ne, jadan Medo postao zatvorenik. I svi se čude kako nekome može smetati lajanje.
Anastasia15 is offline  
Old 22.11.2017., 16:24   #9754
Quote:
Anastasia15 kaže: Pogledaj post
Meni recimo smetaju i Bundek i Jarun i ovi komentari da bi se svi kojima smeta buka trebali iseliti iz grada - nisu normalni, baš se vidi zavist i manjak empatije među ljudima. A kad njima izmisle neko događanje pod prozorom onda će očekivati da drugi imaju razumijevanja. Pa dovoljno je da ti se neki birc naseli u prizemlje ili da ti naprave klupice ispred zgrade pa da ti pijanci cijelu noć brbljaju na tim klupicama. Da ne spominjem psa Medu.

Nitko nema pravo zlostavljati druge, a bar su psi pametna bića pa se mogu istrenirati. Umjesto da se vještačenja plaćaju 10000 kn, mogli su ga besplatno naučiti da prestane lajati. Ali ne, jadan Medo postao zatvorenik. I svi se čude kako nekome može smetati lajanje.
Iskreno, i meni bi smetalo lajanje. Dobio bih slom zivaca. Volim tisinu. Toliko me buka nervira da uopce ne idem po bircevima i slicno.

BTW, sta se na Jarunu cuju klubovi?
Zli Mali Medo is offline  
Old 22.11.2017., 16:44   #9755
S ovoga linka: http://net.hr/danas/hrvatska/ogorcen...jedva-podnose/


Quote:
Zavirimo li u propise, doznajemo da je prema pravilniku Ministarstva zdravlja najviša dopuštena razina buke u sredini u kojoj ljudi rade i borave 65 decibela danju i 50 noću. No zagrebački gradski oci na čelu s Milanom Bandićem dopustili su u vrijeme održavanja manifestacija poput Adventa u Zagrebu da se na pojedinim mjestima u gradu tolerira i buka do 95 decibela.
Usporedbe radi, to je buka koju stara vlak u prolazu, a prag boli za ljudsko uho je 135 decibela.
Grad Zagreb odlučio je u vrijeme javnih manifestacija tolerirati buku do 95 decibela u vremenu od 7 do 23 sata te do 88 decibela u vremenu od 23 do 7 ujutro na Trgu bana Jelačića, Preradovićevu trgu, Zrinjevcu, u Ilici, Bogovićevoj i Teslinoj ulici, na dijelu Gornjeg grada te Trgu kralja Tomislava gdje će ovih dana četvrti put osvanuti Ledeni park s klizalištem.
Strašno.
Uzrok toj strahoti je sve veća ljudska sebičnost. Živimo u vremenu kada sam jedino JA bitan/bitna i, naravno, MOJE potomstvo, a za ostale nas nije briga. Kako se to popularno kaže, nek' se snađu!

Ali, neovisno o sebičnosti, samodostatnosti i otuđenosti, već dugo me muči pitanje zašto se u novije doba više nitko ne može zabavljati bez urnebesne buke!? Nije mi to jasno. Još u ne tako davnoj prošlosti glazba se slušala na puno nižoj razini glasnoće i svi su bili sretni i zadovoljni, a danas ništa bez 100 db!
saurus is offline  
Old 22.11.2017., 20:14   #9756
kužim ženu, ali to je cijena života u centru.
Preseli na periferiju pa će ti biti mirno. Ali onda recimo dugo putuješ na posao ako si na drugom kraju grada, a to smanjuje kvalitetu života više nego mjesec dana godišnje povećane buke i šušura.
Život je kompromis.
_Mystical_ is offline  
Old 22.11.2017., 22:15   #9757
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
kužim ženu, ali to je cijena života u centru.
Preseli na periferiju pa će ti biti mirno. Ali onda recimo dugo putuješ na posao ako si na drugom kraju grada, a to smanjuje kvalitetu života više nego mjesec dana godišnje povećane buke i šušura.
Život je kompromis.
Nije bas kompromis ako gradonacelnik i oni koji vode grade prave budalu od tebe. A prave. Kompromis je kad unaprijed znas pravila igre, ovo nisu pravila igre, ovo je sranje.
Zli Mali Medo is offline  
Old 22.11.2017., 22:18   #9758
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Nije bas kompromis ako gradonacelnik i oni koji vode grade prave budalu od tebe. A prave. Kompromis je kad unaprijed znas pravila igre, ovo nisu pravila igre, ovo je sranje.
baš to. žena tamo možda živi 20 godina, a tek zadnje 2-3 se ovo dopušta. i nije ona niti jednom rekla da joj smeta čitava manifestacija, nego samo da bi se glasnoća muzike trebala prilagoditi na prihvatljivo obzirom da se ipak radi o događaju u stanarskom naselju, a ne na pustopoljini kod West gate-a kao na Rujanfestu.

fakat nemaju smisla komentari 'nek se preseli u predgrađe'
__________________
toliko puno reflektirajucih povrsina, a toliko malo vremena by Barca
Scissors. is online now  
Old 22.11.2017., 22:32   #9759
Quote:
Scissors. kaže: Pogledaj post
baš to. žena tamo možda živi 20 godina, a tek zadnje 2-3 se ovo dopušta. i nije ona niti jednom rekla da joj smeta čitava manifestacija, nego samo da bi se glasnoća muzike trebala prilagoditi na prihvatljivo obzirom da se ipak radi o događaju u stanarskom naselju, a ne na pustopoljini kod West gate-a kao na Rujanfestu.

fakat nemaju smisla komentari 'nek se preseli u predgrađe'
Pa da, upravo to. Mene zapravo cudi da ljudi to ne mogu razumjeti. Nije protiv manifestacije, smeta joj jedan segment koji je rjesiv. Ali ono, to smo mi, mi imamo probleme i ne rjesavamo ih.
Zli Mali Medo is offline  
Old 23.11.2017., 01:42   #9760
Quote:
tomislav1979 kaže: Pogledaj post
J

Znaš li što o stanovima koje će raditi VMD u Lopatinečkoj na Vrbanima II?
Mala zgrada, oko 30tak stanova.

Lista čekanja oko 130. Tak da niš od toga ak već nisi na listi.
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:02.