Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2017., 20:07   #221



Samo pomalo
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 08:17   #222
Izgleda da sam jučer istegnula trapezoid. Ovaj vikend sam se zapisala za intenzivni program treniranja i sad me strah zbog tog istegnutog mišića, ali stvarno ne želim propustiti ovaj program. Koliko je opasno vježbati s istegnutim mišićem?
nebudilijena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 21:13   #223
Quote:
nebudilijena kaže: Pogledaj post
Izgleda da sam jučer istegnula trapezoid. Ovaj vikend sam se zapisala za intenzivni program treniranja i sad me strah zbog tog istegnutog mišića, ali stvarno ne želim propustiti ovaj program. Koliko je opasno vježbati s istegnutim mišićem?
Bol je veliki prijatelj coveka. Ako boli, radi tako da ne boli.
Gusenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 10:57   #224
Quote:
nebudilijena kaže: Pogledaj post
Izgleda da sam jučer istegnula trapezoid. Ovaj vikend sam se zapisala za intenzivni program treniranja i sad me strah zbog tog istegnutog mišića, ali stvarno ne želim propustiti ovaj program. Koliko je opasno vježbati s istegnutim mišićem?
Riskiraš još veću ozljedu! Moj ti je savjet odmor nekoliko dana. Ne isplati se forsirati nešto.
Fairtex is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 19:36   #225
Quote:
Bubochka kaže: Pogledaj post
Imam ozljede koljena i ramena. Koljena je rtg pokazao da idu patelle u stranu, prevelik lateralni nagib, posebice izražen desno.

Ramena me slali panjevi na rtg i ultrazvuk i naravno ništa se ne vidi, po njima kao sve super, a meni ramena propadaju i kad stanem pred ogledalo vidi se desno više izbijena naprijed i u visinu kako da kažem.
Na idućem pregledu ću tražit da se snimi MRI jer ovako nema smisla išta radit.

Fizikalnu sam obavio 2 ciklusa po 2 tjedna (DDS struje, laser, ultrazvuk masaža, bazen, suhe vjezbe u dvorani) i nista mi nije pomoglo.

Za koljena mi preporučuju operaciju, ali ni to nisam baš siguran dali bi trebalo obaviti komplet MR snimku pa tek onda?

Zanima me jel netko imao sličnih problema i ako jest dali ste isli na operaciju i kako je prošlo sve na kraju?

Rtg ne pokazuje mišiće u kojima zapravo leži problem koji je više funkcionalne prirode. Kosti će zauzeti onu poziciju u koju ih povuku mišići na temelju komandi iz mozga.
Ima načina i bez kirurgije kod kojeg se ponovno uči kako se preko mijenjanja svjesnih naredbi iz mozga funkcija mišića vraća u optimalu i balans čime se centrira cijeli skelet. Fizikalne metode su kratkotrajno rješenje za dugoročan problem i ne pomažu puno jer ne slijede osnovni princip po kojem se tijelo kreće.
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 07:24   #226
Koliko je ozbiljna povreda misica? Istegnuce do pucanje? Tj. koliko moze biti ozbiljna od minimuma do maksimuma?
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 09:42   #227
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
Koliko je ozbiljna povreda misica? Istegnuce do pucanje? Tj. koliko moze biti ozbiljna od minimuma do maksimuma?
Mišić se obnovi nakon istegnuća ili rupture što se tkiva tiče.Puno veći problem je u funkcionalnom smislu jer trauma mijenja senzorno-motorni obrazac kretanja (težina ide na kontra stranu kako bi se zaštitio ozljeđeni mišić),a to ostaje i nakon što se mišić oporavi što onda mijenja vektor kretanja.
A i za zapitati se je zašto uopće dolazi do istegnuća i pucanja mišića...
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 09:52   #228
E, to ne znam. Kolega se povrijedio, nije rekao kako. Ali ako smijem pitati, znam da se ti jako kužiš u to... Imam potrgani kvad, prometna - baš ga fali dio. Kaj to točno znači za cijeli organizam i bavljenje sportom?
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 09:58   #229
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
E, to ne znam. Kolega se povrijedio, nije rekao kako. Ali ako smijem pitati, znam da se ti jako kužiš u to... Imam potrgani kvad, prometna - baš ga fali dio. Kaj to točno znači za cijeli organizam i bavljenje sportom?
Uhh :-(
Tehnički to znači da je druga noga još opterećenija jer mozak nastoji tako iskompenzirati ravnotežu i silu.Plus još to što je oštećena noga i cijela ta strana vjerojatno dosta zategnuta zbog refleksa boli.Ne znam baš da je pametno to sve dodatno opterećivati tjelesnim naporom..
Kako se osjećaš?Ima li nekih problema koje uočavaš ili osjećaš?
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 10:18   #230
S vremenom su se pojavili različiti bolovi leđa-vrat-ramena, ne do mjere liječničkih zahvata, ali su stalno tu. Svi redovito negiraju da je primarni uzrok povređena noga "jer je to bilo davno". Da, bilo je, sad već 19 godina. Jel zato jer je to bilo davno znači da nema nikakve veze s bilo čim kasnijim? Na istoj nozi sam imala op koljena, popucana hrskavica. Ortoped je izjavio da ta povreda nema veze s prethodnima. Imam problem s opsegom lista, taj na povređenoj nozi je redovito tanji za koji cm. U jednom periodu kad sam svakodnevno vozila bicikl je došao na 3-4 cm razlike. A općenito na cijeloj strani su mišići različiti u odnosu na drugu stranu tijela, oblik, visina (položaj)... To skužim samo ja, ali kužim.

Sve to skupa su sitnice, znam i sama, ali ne mogu da se ne zapitam.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:03   #231
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
S vremenom su se pojavili različiti bolovi leđa-vrat-ramena, ne do mjere liječničkih zahvata, ali su stalno tu. Svi redovito negiraju da je primarni uzrok povređena noga "jer je to bilo davno". Da, bilo je, sad već 19 godina. Jel zato jer je to bilo davno znači da nema nikakve veze s bilo čim kasnijim? Na istoj nozi sam imala op koljena, popucana hrskavica. Ortoped je izjavio da ta povreda nema veze s prethodnima. Imam problem s opsegom lista, taj na povređenoj nozi je redovito tanji za koji cm. U jednom periodu kad sam svakodnevno vozila bicikl je došao na 3-4 cm razlike. A općenito na cijeloj strani su mišići različiti u odnosu na drugu stranu tijela, oblik, visina (položaj)... To skužim samo ja, ali kužim.

Sve to skupa su sitnice, znam i sama, ali ne mogu da se ne zapitam.
Da,klasika...specijalisti baš i ne povezuju stvari..Upravo ono što sam ti naznačila i gore...trauma,udarac,prijelom naprave trajnu posljedicu motoričkog obrasca kretanja što i sama vidiš i osjećaš jer su mišići oštećene strane kraći i povlače ostale strukture.I što dalje time se situacija pogoršava,bez obzira kad je trauma nastala uzrok je kasnijih problema.Kad se zategne trup (prevencija boli u ozljeđenoj nozi) mišići se skrate i time povlače rame dolje i kuk gore što dalje povlači vrat,glavu,nogu i cijela postura se prilagođava toj situaciji.Kada to potraje dobiješ ono što vidiš u različitoj visini ramena,kukova...To nadalje može uzrokovati i probleme u laktovima,koljenima,stopalima i sve te sitnice uopće nisu sitnice jer funkcija mijenja položaj,a neučinkovit položaj nadalje vuče druge probleme.
Ono što bi po mho valjalo učiniti je opuštanje i produžavanje mišića na oštećenoj strani čime bi se polako izbalansirale stvari koliko je to moguće,obzirom na intaktnu neuromuskularnu strukturu ozljeđene noge.Time bi se olakšalo kretanje i vratila funkcija koliko je moguće
I sorry na onom roflu gore...nemam pojma kak je taj tamo stigao
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 16:35   #232
Hvala puno na odgovoru.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 09:26   #233
Nnč!
Bitno je razumjeti odakle problem izvire i rješavati uzrok u skladu s time.
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 10:37   #234
U skladu sa svime, jel ima koji sport za koji smatras da bi pomogao olaksati situaciju ili neki kojeg bih se bas morala kloniti (govorimo cisto o rekreacijskoj razini)?
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:44   #235
Quote:
jaks kaže: Pogledaj post
Nnč!
Bitno je razumjeti odakle problem izvire i rješavati uzrok u skladu s time.
Ok sad kad je identificiran problem kako bi recimo trebala postupati u skladu s time? Dodatno na treningu opterecivati tu nogu istezati ju ili tako nesto? Ili da skrati i onu zdravu pa je mir?
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:49   #236
Fizikalna terapija?
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 20:38   #237
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
U skladu sa svime, jel ima koji sport za koji smatras da bi pomogao olaksati situaciju ili neki kojeg bih se bas morala kloniti (govorimo cisto o rekreacijskoj razini)?

Sport na ovakvo stanje tijela nije mudra opcija dok se stanje ne popravi,a sad ću ti malo pojasniti zašto tako mislim.
Kretanje i bilo koja aktivnost tjera mišiće na rad.Sportske aktivnosti zahtijevaju određena opterećenja na organizam i to uglavnom na jedan dio tijela više. Ako promotriš rad mišića tijekom aktivnosti vidjeti ćeš da se oni koji rade agonistički krate dok se oni sinergistički usklađeni s njima moraju produžiti (npr. kad se sagneš naprijed opterećenje ide na prednji lanac i mišići se krate dok se oni na stražnjem kinetičkom lancu moraju optimalno produžiti.Kada nisu u sinergiji nećeš moći dohvatiti rukama niže od onoliko koliko ti antagonisti dozvole.).Problem je u tome što je uvijek jedan dio tijela aktivniji od drugih pa mišiće koji su konstantno u kontrakciji mozak prepoznaje na toj dužini i ne može ih opustiti i produžiti.Zato dodatno opterećivanje nije pametno jer zahtijeva sve veću adaptaciju i tako zapadaš u začarani krug.Drugim riječima, polako ćeš još više zapadati u postojeći disbalans.
Moje mišljenje je da bi najprije trebalo raditi na opuštanju zategnutih dijelova čime bi se postigla bolja ravnoteža i usklađeno kretanje pa tek tada krenuti sa nekim možda BW vježbama, snagom ili nečim što uključuje sinkronizirani rad cijelog tijela (compound vježbe) u okvirima tvojih mogućnosti u tom trenutku.A sve dok ne budeš imala način za anuliranje negativnog impacta treninga na tijelo nemoj forsirati.

Ali,ono što svakako možeš već od ovog trenutka je paziti na to da čim ravnomjernije raspoređuješ težinu tijela na obje strane u svakodnevici, kada sjediš radi to bez križanja nogu, kada stojiš stani punim stopalima na obje noge, ne nosi torbu na jednom ramenu i sl.
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 20:47   #238
Quote:
Arash's friend kaže: Pogledaj post
Ok sad kad je identificiran problem kako bi recimo trebala postupati u skladu s time? Dodatno na treningu opterecivati tu nogu istezati ju ili tako nesto? Ili da skrati i onu zdravu pa je mir?
Haha, to bi bila najbrža opcija.
Šalim se.Ja ne bih preporučila pristup dodatnog opterećenja ili istezanja iz upravo objašnjenih razloga.Opterećivanje bi samo pojačalo rad ionako pretjerano napetih mišića.
Istezanjem se ne postiže produžavanje mišića jer je istezanje isto vrsta kontrakcije i kasnije u mišiću izazove tzv. stretch refleks čime se mišić još više krati.
Ono što treba je "otključati" stranu tijela na kojoj je ozljeda čime bi stekla više ravnoteže po vertikalnoj osi,veću pokretljivost trupa, bolji osjećaj za tijelo.Tada bi mogla i realnije procijeniti svoje granice i mogućnosti pa bi izbjegla još veću senzorno-motornu amneziju i srljanje u još veće tegobe.
Veća pokretljivost centra tijela znači veću slobodu na periferiji, rasterećenje zglobova i bolji rad mišića.A to se postiže jedino ako se promijeni output iz mozga prema mišićima koji ih drži konstantno napetima jer je takvo stanje prešlo u naviku.
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 20:53   #239
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
Fizikalna terapija?
Možeš pokušati,ali još nisam čula da je nekome riješilo problem.
To je kratkoročna i prividna pomoć za dugoročan problem.Klasična fizikalna metoda je pasivna aktivnost koja nema utjecaja na naredbe iz mozga prema mišićima.Jedina vrsta takvog tipa je somatika, što sam već davno spominjala.
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 11:44   #240
Quote:
jaks kaže: Pogledaj post
Rtg ne pokazuje mišiće u kojima zapravo leži problem koji je više funkcionalne prirode. Kosti će zauzeti onu poziciju u koju ih povuku mišići na temelju komandi iz mozga.
Ima načina i bez kirurgije kod kojeg se ponovno uči kako se preko mijenjanja svjesnih naredbi iz mozga funkcija mišića vraća u optimalu i balans čime se centrira cijeli skelet. Fizikalne metode su kratkotrajno rješenje za dugoročan problem i ne pomažu puno jer ne slijede osnovni princip po kojem se tijelo kreće.
Znam da je rtg bezveze, on je ok samo kad su baš lomovi kostiju u pitanju.

Ne znam šta više napravit, ramena me uništavaju i kao da nisu u svom mjestu a i laktovi mi odlazi polagano, ne znam jel to tetiva ili šta ali užasno sam ozljedjen i slabiji nego prije par godina.

Htio bih to operirati i riješiti se toga kak spada a ne da sa 24 godine se osjećam kao da mi je 64.

__________________
Nismo ti i ja skupa pecali Megalodone po Privlaci.

Zadnje uređivanje Bubochka : 19.01.2018. at 12:01.
Bubochka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:29.