Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2007., 11:45   #1
boravište

Ja bih trebao, pošto sam podstanar, promjeniti adresu boravišta zbog pošte koja mi dolazi na adresu koja je navedena u osobnoj.
Ne bih mjenjao osobnu, jer je moguće ponovno preseljenje, pa da ne radim novu osobnu svako malo dok se ne smirim na jednom mjestu.
I još mi jedna stvar nije jasna, "prebivalište ili boravište"? Koja je razlika?
Da li je to moguće i koja je procedura?
rimar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 12:34   #2
Prebivaliste ti je stalna adresa - ona ti je u dokumentima. Boraviste je adresa na kojoj privremeno boravis, kad prijavis u MUPu adresu kao svoje boraviste ne moras mijenjat dokumente jer je za dokumente bitno prebivaliste.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 12:42   #3
http://www.mup.hr/43.aspx
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 14:23   #4
A što je od ovaga potrebno za promjenu boravišta? Vidim da je večina dokaza porebna za promjenu prebivališta.

# vlasnički list nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište;
# ugovor o kupoprodaji nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište i dokaz o izvršenoj isplati dogovorene cijene - tabularnu ispravu ili zapisnik o primopredaji nekretnine.
# ugovor o najmu (ovjeren kod javnog bilježnika) nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište
# izjava stanodavca tj. vlasnika stana o suglasnosti za prijavu dana pred službenikom kod kojeg se podnosi zahtjev ili ovjerena kod javnog bilježnika
rimar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 14:34   #5
Quote:
rimar kaže: Pogledaj post
A što je od ovaga potrebno za promjenu boravišta? Vidim da je večina dokaza porebna za promjenu prebivališta.

# vlasnički list nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište;
# ugovor o kupoprodaji nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište i dokaz o izvršenoj isplati dogovorene cijene - tabularnu ispravu ili zapisnik o primopredaji nekretnine.
# ugovor o najmu (ovjeren kod javnog bilježnika) nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište
# izjava stanodavca tj. vlasnika stana o suglasnosti za prijavu dana pred službenikom kod kojeg se podnosi zahtjev ili ovjerena kod javnog bilježnika
Bilo šta od toga, ovisi u kojoj si situaciji. Ako si podstanar, onda nemaš vlasnički list.
Mislim da ti je zadnja opcija najizglednija, jer sumnjam da te najmodavac želi prijaviti, zbog poreza koji bi platio.

Kužiš, ni za prebivalište ni za boravište ne tribaš imat sve, tj i ne možeš imat odjednom, npr 1 i 4 dokaz ne idu skupa.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 01:40   #6
Quote:
rimar kaže: Pogledaj post
A što je od ovaga potrebno za promjenu boravišta?
uzmi sa sobom osobnu vlasnika stana, napravi jednu kopiju te osobne, i svoju osobnu..

ako slucajno vlasnik stana nije prijavljen na toj adresi, onda ti treba i vlasnicki list..to je to..
ne treba gazda ici s tobom..
ja prijavila boraviste prije mjesec dana u Ri pa je ovo provjereno
__________________
I need your lovin' like the sunshine..cvrcak raste
iwchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 12:58   #7
Quote:
iwchy kaže: Pogledaj post
uzmi sa sobom osobnu vlasnika stana, napravi jednu kopiju te osobne, i svoju osobnu..

ako slucajno vlasnik stana nije prijavljen na toj adresi, onda ti treba i vlasnicki list..to je to..
ne treba gazda ici s tobom..
ja prijavila boraviste prije mjesec dana u Ri pa je ovo provjereno
E super, hvala ti!!
Tako sam i ja čuo, ali nisam bio siguran.
rimar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 00:01   #8
Quote:
iwchy kaže: Pogledaj post
uzmi sa sobom osobnu vlasnika stana, napravi jednu kopiju te osobne, i svoju osobnu..

ako slucajno vlasnik stana nije prijavljen na toj adresi, onda ti treba i vlasnicki list..to je to..
ne treba gazda ici s tobom..
ja prijavila boraviste prije mjesec dana u Ri pa je ovo provjereno

MISLIM - nisam sigurna....ali, kaj ne bi trebali imati i ovjereni Ugovor o najmu stana?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 14:42   #9
Znaći, dovoljno je da on dođe samnom sa svojom osobnom i da suglasnost?
Ili on mora imati sa sobom dokaz 1 ili 2?
rimar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 14:47   #10
Znam da puno pitam, ali pošto su u MUP-u velike gužve, a on nema previše vremena, moram znati to prije nego se upustim u tu pustolovinu. (barem je tako u Rijeci, moraš imati puno vremena i živaca)
rimar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 10:52   #11
Boravište ne prijavljuješ TI, već osoba kod koje boraviš prijavljuje TEBE, tj. tvoj stanodavac-gazda. Traje ti godinu dana, a ako u međuvremenu promijeniš boravište, isto se ne odjavljuje, već te se samo prijavljuje na novoj adresi
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 21:48   #12
Quote:
Sascha123 kaže: Pogledaj post
Boravište ne prijavljuješ TI, već osoba kod koje boraviš prijavljuje TEBE, tj. tvoj stanodavac-gazda. Traje ti godinu dana, a ako u međuvremenu promijeniš boravište, isto se ne odjavljuje, već te se samo prijavljuje na novoj adresi
nije tocno
boraviste se prijavljuje ovako kako sam napisala..nema ni mjesec dana da sam prosla to i sama tako da sam 100% ziher..prijavljivala sam ga i prije kusur godina, na istu shemu..
i ne traje godinu dana, vec traje onoliko na koliko ga prijavis, a max je godina dana kad je u pitanju privremeno boraviste..

na samom ulazu u MUP lijepo pise da je za prijavu boravista potrebna osobna vlasnika stana, jedna fotokopija iste, i vlastita osobna, a ukoliko vlasnik nije prijavljen na toj adresi, potreban je i dokaz o vlasnistvu..

e da, rimar, treba ti i obrazac koji uzmes kod njih za 1kn, odmah na ulazu, na porti, desno od tete policajke
__________________
I need your lovin' like the sunshine..cvrcak raste
iwchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 21:19   #13
vlasnik stana mora ici s tobom! Mene i sestricnu (ona prijavljivala boraviste) vratili s policije (zapresic) iako smo imali tatinu osobnu i vlasnicki list na njegovo ime! Rekli nam da on osobno mora doci. to bilo negdje u listopadu....
...isto se sjecam kad smo mijenjali prebivaliste da ja i mama nismo mogle prijaviti prebivaliste bez tate iako smo najuze rodbinski povezani, i imali smo sve moguce dokumente koji to dokazuju....
...a sad, da li o tome odlucuje dobra volja sluzbenica......?!?!?!
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 21:35   #14
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
vlasnik stana mora ici s tobom! Mene i sestricnu (ona prijavljivala boraviste) vratili s policije (zapresic) iako smo imali tatinu osobnu i vlasnicki list na njegovo ime! Rekli nam da on osobno mora doci. to bilo negdje u listopadu....
...isto se sjecam kad smo mijenjali prebivaliste da ja i mama nismo mogle prijaviti prebivaliste bez tate iako smo najuze rodbinski povezani, i imali smo sve moguce dokumente koji to dokazuju....
...a sad, da li o tome odlucuje dobra volja sluzbenica......?!?!?!
tako je - vlasnik stana mora OSOBNO potpisati pred njima na njihovom šalteru tipsku izjavu (koja ništa ne košta) a koju ti oni daju , pa bio ti to stanodavac ili majka rođena ...ako idete na ugovore i izjave ovjerene kod javnog bilježnika (koje koštaju uslugu bilježnika + taksene marke) onda ne mora
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 21:35   #15
jap, mora ić
moj ima preko 60 godina, slab je na nogama, al nekako sam ga dogurala. Sa original vlasničkim stana na koji me prijavio .
i privremeno boravište vrijedi 1g (meni isteklo još lani )
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 01:06   #16
malo mi je nevjerojatno da su razliciti uvjeti za prijavu boravista od grada do grada, al u Rijeci definitivno vlasnik stana ne mora ici s tobom za prijaviti boraviste..

da je tako, ja ga ne bi nikad ni prijavila..jedva sam im i osobnu izvukla

nisam imala nikakve ugovore ni ovjerene izjave, samo ono sto sam vec prije napisala (osobna moja i gazdina, kopija osobne, i ispunjen obrazac koji sam uzela u MUP-u)..na istu foru sam se prijavila prije par godina na jednoj adresi, sad na drugoj..

uostalom, autor topica je u Ri, a na samom ulazu u MUP lijepo pise sta mu treba za prijavu boravista, a gazda se tu definitivno ne spominje
__________________
I need your lovin' like the sunshine..cvrcak raste
iwchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 09:33   #17
da, u zagrebu rade onako kako piše na web stranici
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 10:03   #18
ne treba
ko kaže da je unajmila stan, možda živi kod tetke besplatno
svi koji su prijavljeni, prijavljeni su kod tetke, strica ili kumova, niko u hrvatskoj nije podstanar
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:24.