Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2003., 20:46   #1
Akupunktura i mršavljenje

Bok cure!
Posotji puno vrsta akupunktura i alternativnih načina mršavljenja. Svojevremeno je tu bio i topic o Caru i njegovoj akupunkturi. Zanima me koje su objektivne prednosti takovog načina mršavljenja i da li doista sve to ima nekakvog efekta ili je sve samo u glavi?
Da li ste stvarno manje gladni od akupunkture ili ne? Koje su mane?

Hvala unaprijed,
asa
 
Odgovori s citatom
Old 31.01.2003., 08:30   #2
Vrijedi

Asa! Moja prijateljica je bila i njezine rijeci-citiram:"To mi je bila jedna od najbolje ulozene love u zivotu. Ne ocekuj da ce te netko maziti, jako je grub, vrijedja, ako se i jednu deku zdebljas. Strogo se mora drzati njegovih savjeta i djeluje." Eto, to je njezino iskustvo. Nadam se da ce se javiti i cure ili decki koji su osobno to prosli.
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2003., 09:54   #3
ankadine riječi mogu samo potvrditi jer je to i moje iskustvo.
samo upozorenje za onoga tko se odluči ići k njemu: dok sa sobom nisi na čistu i sigurna da ćeš se moći pridržavati toga svega, đaba su odlasci na akupunkturu ak se ne držiš dijete i muljaš sa strane.
disciplina je vražja stvar.
ja ću sad po treći put krenut k njemu.
držte fige da uspijem.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2003., 17:53   #4
Super, znaci to o Caru. Mene zanima kako sama akupunktura djeluje? Jel umanjuje glad, potice metabolizam ili sto?
 
Odgovori s citatom
Old 01.02.2003., 14:00   #5
Quote:
asa kaže:
Mene zanima kako sama akupunktura djeluje? Jel umanjuje glad, potice metabolizam ili sto?
evo nečeg što uz ženino zvanje dovoljno ozbiljno zvuči

ukoliko slučajno link ne radi, kopiram tekst ovdje:


Akupunktura

Opća medicina
1999/09/prosinac

Piše: dr. med. Vesna Gorički Pernek, specijalist opće medicine, akupunkturolog,
gerontolog, Privatna ordinacija opće medicine, Radićeva 17/I, Zagreb, tel. 424 895


Ako ste se umorili od bezuspješnih dijeta, od beskrajno ponavljanih i uzaludnih napora, pričekajte psihološki povoljan trenutak, kao znak da je vrijeme za novi početak

Pretilost, koja danas pogađa pripadnike svih društvenih slojeva našeg društva, samo je jedan od pokazatelja pogrešne prehrane. Smisao uzimanja hrane ne ograničava se samo na puko punjenje želuca i zadovoljavanje osjećaja gladi, mršavljenje ili debljanje. Prehrana je istodobno uzrok, posljedica i odraz našeg zdravlja i životnog stava. Neuravnotežena prehrana, n edostatak vitamina i mineralnih soli, nervoza i nedostatak tjelesne aktivnosti, pogoduju nastanku pretilosti. Odavno je poznato da nam prekomjerna tjelesna težina donosi niz zdravstvenih poteškoća - sklonost degenerativnim promjenama zglobova, nastanak žučnih kamenaca, tromboembolija, bolesti srca i krvožilnog sustava, problemi s kožom itd. Svi oni koji su provodili dijetu, znaju da postoje trenuci kad je uzaludno provoditi dijetu opet ispočetka po tko zna koji put. Ako ste se umorili od bezuspješnih dijeta, od beskrajno ponavljanih i uzaludnih napora, pričekajte psihološki povoljan trenutak, kao znak da je vrijeme za novi početak. Motivi mogu biti raznovrsni: zdravlje, želja da bolje izgledamo, potreba za promjenom. Mršavljenje je metamorfoza za koju se moramo pripremiti.

Proljeće je godišnje doba povoljno za početak dijete. Nakon siromašnog izbora zimskih jela, kada uglavnom imamo želju za teškim obrocima, svježe voće i povrće, koje se pojavljuje na tržnicama, biti će divna promjena. U vrijeme kadase priroda ponovo budi i obnavlja, normalno je osjetiti želju za pročišćavanjem i promjenom. Odluka je konačna - od sutra počinjete s dijetom. Uz tako hrabar potez, bit će Vam potrebna podrška obitelji, ali i liječnički nadzor. Ne zaboravite, krenuli ste u neizvjesnu avanturu i Vaš cilj nije samo izgubiti kilograme, nego, što je još važnije, promijeniti prehrambene navike i nikada više ne osjetiti da ste ovisnik o hrani.

Drevna metoda pomoći je akupunktura, vanjsko liječenje unutrašnjih bolesti. Nastanak akupunkture vezuje se uz priču o ratniku ranjenom strijelom: strijela je izvađena i rana je zacijelila, ali uočilo se da je izlječena i njegova bolest na drugom dijelu tijela. Riječ akupunktura je latinskog podrijetla (acus=igla, pungere=zabadati) i predstavlja starokinesku metodu liječenja pomoću igala koje se zabadaju u određene točke na koži.

Spominje se u staroj Kini već 2800. god. pr.n.e. Huang Di Nei Jing - Žuti car (2698 - 2596 g. pr.n.e.) - autor je prvog pisanog djela o medicini. Napisano je u obliku dijaloga između cara i njegova liječnika, a sastoji se od dva dijela:

1) "Jednostavna pitanja" - sadrži načela opće medicine i

2) "Magična vrata" - u kojem opisuje razne terapijske metode - herbalnu akupunkturu, liječenje energijom i kirurgiju.

Prvo saznanje o akupunkturi u Europu su donijeli misionari krajem 16.st. Već 1682. godine u Londonu je obranjena prva doktorska disertacija iz područja akupunkture. No, najzaslužniji europljanin je George Soulie de Morant, diplomat koji se posvetio proučavanju akupunkture i kojeg su Kinezi proglasili "liječnikom učiteljem". Zahvaljujući njemu, 1946. godine je utemeljeno međunarodno društvo za akupunkturu sa sjedištem u Parizu. Svjetska zdravstvena organizacija je 1979. godine priznala akupunkturu kao metodu liječenja i sastavila listu bolesti koje se uspješno tretiraju tom metodom (npr. sinuitis, opstipacija, glavobolja, migrena, neuralgije, bolovi koštanog i mišićnog sustava, bolesti ovisnosti kao debljina i pušenje itd.).

Kako djeluje akupunktura?

Znanstvena istraživanja mehanizma djelovanja akupunkture započela su prije 30 godina. Da bi lakše shvatili tradicionalne i moderne teorije, moramo znati što se događa prilikom tretmana. Postoje subjektivni i objektivni osjećaji:

- subjektivni - bol (ovisi o umješnosti akupunkturologa) i fenomen De Qi (dubinski bolni osjećaj punoće, trnjenja ili bockanja),

- objektivni - analgezija (ublažavanje bola), sedacija (smirenje), homeostaza (ravnoteža metaboličkih procesa), psihološki učinak.

Od novijih znanstvenih teorija, spominjemo teoriju oslobađanja endorfina. Endorfin je prirodno djelujući neuropeptid koji se veže za receptore bola u mozgu, te ima izrazito analgetsko djelovanje. Stimulacija određene akupunkturne točke izaziva oslobađanje tog hormona i upravo zato se akupunkturom uspješno tretiraju razni bolni sindromi.

Tehnike liječenja akupunkturom

Prve igle koje su Kinezi koristili bile su kamene, zatim koštane i od bambusove trske. Razvojem metalurgije počinju se izrađivati i primjenjivati metalne igle. Danas su u uporabi tanke igle od nehrđajućeg željeza i različitih legura. Razvojem tehnike, sve se više koriste jednokratne igle, čime se izbjegava opasnost prijenosa zaraznih bolesti.

Razlikujemo sljedeće tehnike akupunkture:

- termopunktura ili moksibustija - uporaba suhog lišća mokse iz kojeg se toplina emitira na pojedine dijelove i točke ljudskog tijela,

- elektroakupunktura - dubinska elektrostimulacija kroz uvedene igle,

- elektropunktura prema Voll-u - je metoda koja se izvodi pomoću aparata zvanog EAV organometar, a služi za dijagnostiku i terapiju,

- laser akupunktura - zasniva se na djelovanju laserskog svjetla: to je aseptična, neinvazivna i bezbolna metoda, koja skraćuje vrijeme tretmana na oko 15 minuta.

Kako nam pomaže akupunktura?

Kinezi vjeruju da energija stalno teče kroz ljudsko tijelo i nazivaju je CHI ili vitalna energija. Ona se stalno stvara, ali može se i potrošiti u svakodnevnim aktivnostima tijela, ali i nagomilati unošenjem hrane. Svrha akupunkture je uravnotežiti energiju stimulacijom određenih akupunkturnih točaka.

Akupunkturom se smanjuje apetit, regulira metabolizam i, što je vrlo bitno, nema osjećaja slabosti, vrtoglavice i lošeg raspoloženja.
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2003., 14:36   #6
Hm

Moja iskustva s akupunkturom su takva da smatram novac ulozen u mrsavljenje akupunkturom bacenim u vjetar. Rezim prehrane kojeg se treba pridrzavati je Ok, ali meni akupunktura apsolutno nije smanjila glad.
Dobro chiquita kaze da je disciplina najvaznija, ali disciplina se moze postici i bez akupunkture. Cini mi se da je kod akupunkture vise stvar u tome da imas nekoga tko te nadgleda svaki tjedan i kome moras "polagati racune"
Quote:
Ne ocekuj da ce te netko maziti, jako je grub, vrijedja, ako se i jednu deku zdebljas.
iako mi to pomalo apsurdno djeluje, da te netko tako tretira nakon sto si pljunula ne znam koliko novca za cijelu parodiju.
Mislim da covjek najprije mora polagati racune pred samim sobom, a nakon tog koraka vise nema potrebe za akupunkturom.
Ali ako nekome pomaze vanjski autoritet, zasto ne...
__________________
uchiti uchiti i samo uchiti
Nimrod is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2003., 15:07   #7
Quote:
chiquita kaže:
ja ću sad po treći put krenut k njemu.
držte fige da uspijem
zasto TRECI put??? zar ti nije nist pomoglo?
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2003., 13:53   #8
Meni je akupunktura pomogla kod nekolicine zdravstvenih problema, tako da ne sumnjam u njenu djelotvornost,....ali nema teorije po kojoj bi trpila nekakvo vrijeđanje, ma kako taj doktor bio uvažen i uspješan. Nemam direktno iskustvo s dr. Car , ali frendicu je izvrijeđo na pasja kola jer je u jednom tjednu izgubila samo 300 g....e pa to mi nije nimalo profesionalan pristup pacijentu (a oš neš, i oni koji se riješavaju kilograma u ordinaciji se moraju gledati na taj način).
__________________
I don't care to belong to a club that accepts people like me as members.
FannyB is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 10:26   #9
Poznanik je na Carevom tretmanu. Ima 110 kg a frajer mu propise za dorucak 1/4 peciva, za rucak 3 zlice graha a za veceru 1 bananu. Ja sam bila u soku kad mi je to rekao.
To nije nacin na koji se zdravo mrsavi. Ja sam veliki protivnik brzih dijeta, bez obzira na akupunkturu ili slicne tretmane. Svatko bi si trebao odrediti kroj kalorija koji dnevno smije unijeti i prema tome sastaviti jelovnik u kojem smije biti hrana koja nije spremana na masnocama, vise proteina banje ugljikohidrata. I to je cijela mudrost. Nazalost, broj kalorija UVIJEK nam je premali da bi stalno imali osjecaj dobre sitosti.
Bili is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 00:52   #10
Quote:
Bili kaže: Pogledaj post
Poznanik je na Carevom tretmanu. Ima 110 kg a frajer mu propise za dorucak 1/4 peciva, za rucak 3 zlice graha a za veceru 1 bananu. Ja sam bila u soku kad mi je to rekao....
[/FONT][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
jaooooooooooo!!!! joooojjjjjj!!!
Dipl.Nutricionist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 08:55   #11
Evo moje iskustvo sa Močiničem i Huber.

Kod Močinića sam bila prije 5 godina,pila sam čaj,koji je bio jako dobar kao diuretik i za probavu,jela sam ujutro voće,popdne ručak i večera uglavnom meso ili riba sa povrčem,znači niski GI.
Skinula 4 kg u 40 dana...ostala bez posla na 2 mjeseca i prestala iči.

Kod Huber bila prošle godine 2 mjeseca i izgubila 10 kila.Vratila 7 za 2 mjeseca
Išla sam 6x mjesečno po 50 kn.Nisam bila gladna,jela sam meso,sir,povrče,salate,malo voća....
Kako je bilo vrijeme godišnjih,predložila mi je jednu tableticu Zolofta koji NE stvara ovisnost,ali pomogao bi mi ta 2 tjedna bez pikanja.I stvarno je pomogao.E sad,i ja mislim da radi na CRNO,ali nitko te ne tjera da ideš tamo.
Količine hrane nisu strogo određene,tablete NE moraš piti ako ne želiš,i meni ih nije dala nego je rekla da tražim doktoricu opče prakse.Kad sam doktorici objasnila o čemu se radi,dala mi je ali točno 1 kutiju za taj period.
Nisam luda da to sad pijem mjesecima...
MEni se doktorica svidjela,bilo je žena sa primjerima po 40 kila u godinu dana manje i tako.
NAravno ima puno koji se vrate kad se udebljaju.Ona sama je rekla da je nemoguče cijeli život jesti samo meso i povrče.Ali kad se vrate prve 2 kile doči na pikanje čisto zbog stimulacije i da se malo smanji apetit.
Nisam ni za akunpukturu a ni protiv.
Sad dam na Zoni i zadovoljna sam.
Sretno svima
cipelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 09:01   #12
Quote:
cipelić kaže: Pogledaj post
.Ali kad se vrate prve 2 kile doči na pikanje čisto zbog stimulacije i da se malo smanji apetit.
fakat sam senilna danas
zaboravih napisati

znam čovjeka koji je kod huberice prije podosta godina skinuo jako puno kila (više od 30) i prestao pušiti
on dođe na jedno pikanje u mjesec, dva i tako se održava već godinama
jede normalno, ne "normalno" kao u dane kad je natukao te kile, nego normalno

mislim da je sva mudrost u toj normalnosti, prepoznati što tvoje tijelo traži i podnosi i ravnati se prema tome
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 00:20   #13
To za Cara uopće nije istina, nego je moderan mit koji kruži gradom. Car je vrlo tih i on ne samo da se ne dere, nego rijetko kad uopće PRIČA!

Tu priču su izmislile žene koje se nisu mogle disciplinirati pa su morale izmislit same sebi zašto više ne idu na postupa. Jednu od njih poznajem i osobno i svadjala sam se s njom sto puta oko toga. Krmača ima 140 kg i svaki vikend bi se najela keksa i napila Coca-Cole pa joj je Car kriv kad je na njezino pitanje do kad će ona trebati dolaziti - odgovorio - vi do kraja života kako ste počeli.

Ona tvrdi da je bio bezobrazan (ja slušala na svoje uši), a ja mislim da je bio super fin. Ja bi joj rekla krmačo debela, kad ždereš svaki vikend toliko ti ćeš crknut od svojih kila. Uglavnom, Car je coool i ako netko razmiišlja o tome neka krene. Sve te priče su čiste izmišljotine!
 
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 20:35   #14
Question

[QUOTE=cipelić;12465596]Evo moje iskustvo sa Močiničem i Huber.

Kako je bilo vrijeme godišnjih,predložila mi je jednu tableticu Zolofta koji NE stvara ovisnost,ali pomogao bi mi ta 2 tjedna bez pikanja.I stvarno je pomogao.E sad,i ja mislim da radi na CRNO,ali nitko te ne tjera da ideš tamo.
Količine hrane nisu strogo određene,tablete NE moraš piti ako ne želiš,i meni ih nije dala nego je rekla da tražim doktoricu opče prakse.Kad sam doktorici objasnila o čemu se radi,dala mi je ali točno 1 kutiju za taj period.



Nisam luda da to sad pijem mjesecima...
zoloft je opaki antidepresiv, koji mi je pogreškom propisan, nisam dugo pila, tremor ruku mi je trajao još mjesec dana nakon uzimanja. vjerujte mi nisu to tabletice za smirenje. tabletice za smirenje su preparati na bazi valerijane i gospine trave. ne mogu vjerovati da vam je to prepisala. čuvajte se olako propisanih tableta, i ne vjerujte mi na riječ, izguglajte zoloft pa sami vidite, a i na psihologiji je dosta pisano o tome.
što se tiče akupunkture ide frendica, plati 80 kn, preporučili su joj dijetu, kaže da joj pomaže. ali, imam dojam da uz tako
malo hrane bi tak i tak smršavila.
ma još nemogu vjerovati za zoloft.:
cinober is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 22:01   #15
septembar:
zakaj treći put? ha zato, kaj mi je disciplina u kurcu pa se ne znam suzdržat, i znam da se vrtim u krug, i znam da ovak ništa ne postižem...ali jebiga, valjda će mi doći iz dupeta u glavu.
dobro je rekla nimrod
Quote:
Mislim da covjek najprije mora polagati racune pred samim sobom, a nakon tog koraka vise nema potrebe za akupunkturom.
i stojim iza toga. netko može sam, nekome treba čudak koji će viknut na tebe ak umjesto 500 skineš "samo" 200 grama.
svakom njegovo.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2003., 11:41   #16
jedna poznanica je uz pomoć akupunkture uspjela skinuti ohoho kila, stvarno sam bila iznenađena njenim novim lijepim izgledom, ona sama je odisala srećom i ponosom.....sve do nekoliko mjeseci kasnije dok joj se kile nisu vratile i sad izgleda kao i prije akupunkture....
znači da akupunktura djeluje i pomaže kod skidanja kilograma, a i sam pomisao koliko ta ista akupunktura košta dodatni je motivator, ali sve uz predpostavku da se držite zacrtanih pravila ponašanja.
prestankom odlaska na bockanje, prestala se pridržavati određenih pravila, kojih se je jasna stvar i teško pridržavati ako vi cijeli život svoj organizam održavate na drugi način, kilogrami se vrate i tu je poanta cijele priče...promjeniti film u glavi s akupunkturom ili bez nje, ali s kojom kunom više
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2003., 19:28   #17
Pa nije akupunktura sveto slovo. Ona može poimoći, no ako nastaviš po starom nema pomoću. Smijesno je kako ljudi uvijek ocekuju neko lagano, carobno rjesenje za sve. Nema toga ljudi, rijetki su prečaci u životu!!!

Uglavnom nekidan sam čula da u Zagrebu postoje ljudi koji se bave akupunkturom za mršavljenje po DUHOVIM principima. Zna li netko više o tome??

Navodno se za dijetu koristi jelovnik prema krvnim grupama...
 
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 21:04   #18
akupunktura za mršavljenje?

Zna li netko koliko bi to moglo koštati. Odlučih od 1.1. smršaviti nekih 5-7 kg ali uz pomoć akupunkture. Sjećam se prije par godina da su neke frendice sa faksa uspjele smršaviti bez ikakavih problema. a ja volim jesti pa bi to moglo bit i za mene dobro
tinitrus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 21:08   #19
znam dvoje koji su isli... i oboje sve kile vratili
__________________

Now you dont need money
With a face like that, do ya honey
joujou is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 22:44   #20
Quote:
joujou kaže:
znam dvoje koji su isli... i oboje sve kile vratili
ako su nakon što su smršali nastavili ždernjat kao i prije normalno je da su sve kile vratili
u tome im ni akupuntura ni čudnovata kupus juha nemre pomoć
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:39.