Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2010., 22:29   #201
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
http://www.imamnovac.com/Tvrtka-bez-...rektor/88.aspx

Evo jedan zgodan članak o direktoru poduzeća. Naime, mora negdje, ne nužno u svom poduzeću, biti zaposlen.
Ukoliko ne želi, ne mora si isplačivati plaću, ali doprinose mora na osnovicu navedenu u ovom članku.
To stoji i u Zakonu o doprinosima, a točno gdje mogu javiti drugi dan, jer sad ne stignem, a mogli bi nam pomoći i naši vrsni odvjetnici, njima je to sve u malom prstu
Knjigovođa + "Imam novac" i neki forumaši su mi rekli da direktor mora negdje biti zaposlen, ali 3-4 knjigovođe + Vojky itd mi kažu da ne mora biti (nigdje) zaposlen.

Logika kaže da bi morao jer je ludost da firma bez zaposlenih odbija pdv od računa za gorivo, telefon itd...ali mi (drugi) knjigovođa kaže "to država dopušta, bilo ludo ili ne".

Btw., također sam dobio informaciju da se direktor ne može prijaviti na najnižu plaću već za to postoji skala ovisno o stručnoj spremi. Kao drugi radnik (znaci ako firma vec ima direktora) se može prijaviti i dr. sc. dipl. oec. kao transportni radnik na minimalac (ako on to želi raditi nitko mu ne može zabraniti), ali ako je direktor - ne može.

Zadnje uređivanje juma : 20.02.2010. at 22:34.
juma is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 22:37   #202
Nama je bila ista situacija u firmi kad smo tek otvarali.
Rečeno nam je; imate 2 opcije- ili da direktor bude kolega koji je zaposlen, pa nemoramo nikog zaposlit/ osigurati, ili čim prijavimo početak rada, nužno je i mirovnisko i zdravstveno ako se odlučimo za nezaposlenog direktora.

Nije mi rekla 1 knjigovođa, već dvije.. znam dosta prijateljica koje se moraju prijaviti na svoju firmu kad ostanu bez drugog posla, a inače nemaju nikog zaposlenog u svojoj firmi.

Btw knjigovođa je jedna od najboljih u okolici,sa 30 godina radnog staža i 15-ak zaposlenih, pa ne vjerujem da me krivo savjetovala
aurora-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 22:56   #203
Quote:
juma kaže: Pogledaj post
Knjigovođa + "Imam novac" i neki forumaši su mi rekli da direktor mora negdje biti zaposlen, ali 3-4 knjigovođe + Vojky itd mi kažu da ne mora biti (nigdje) zaposlen.
...
Ovi sa imamnovac tvrde da se direktor nemora zaposliti, ako bolje procitas. Nemora biti nigdje zaposlen, ali u tom slucaju mora platiti doprinose na neku osnovicu i nemoze si pisat dnevnice i putne naloge. Sto znaci da se bolje zaposlit na minimalnu placu. Barem sam ja tako shvatio.

"...
Nezaposleni direktor
Međutim što ako nigdje ne radite i otvorite svoju tvrtku? Trebate li se onda zaposliti u njoj? Ne. Ne morate se zaposliti, ali bi bilo dobro da to učinite. Naime ukoliko tvrtka ima nezaposlenog direktora koji nigdje ne plaća doprinose za mirovinsko i zdravstveno onda ih morate plaćati na minimalnu osnovicu od 6.565,00 kn. Što znači da sebi i dalje ne isplaćujete plaću, niste sklopili ugovor o radu s tvrtkom, ali morate plaćati doprinose za mirovinsko i zdravstveno.
..."
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 00:11   #204
Evo, ne budi mi teško našla sam na par mjesta ...

Zakon o mirovinskom osiguranju Čl. 13
Obvezno su osigurani članovi uprave trgovačkih društava, ako nisu obvezno
osigurani po drugoj osnovi.


Zakon o zdravstvenom osiguranju Čl. 5
4. članovi uprave trgovačkih društava ako nisu zdravstveno osigurani po drugoj osnovi,

A evo i na stranicam HZZO-a
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=586

Eto, sad sa više strana imaš informacije, ali pitaj ti na nekom službenom mjestu ili nazovi savjetnike.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 00:26   #205
Da, "ne mora biti zaposlen, ali mora platiti doprinose kao da je zaposlen" je ustvari isto.

Konkretan slučaj, prijatelj koji je diplomirao informatiku ne može nać posao pa planira otvoriti vlastitu firmu za web design, cms itd.. kako bi mogao izdati račun za usluge i možda se reklamirati. Računa "ako bude posla ok, ako ne ništa" jer ako ne bude posla ionakon nemam nikakav trošak, kompjuter već ima, ne planira iznajmiti prostor niti išta drugo. Ali mu ja kažem da to nije tako jednostavno jer svaki mjesec mora platiti doprinose od cca. 2000kn.
juma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 01:16   #206
Nemora baš odmah, ako je tek otvorio firmu i nije na poreznoj prijavio početak rada, (pod uvjetom da ne izdaje račune), nemora plaćati doprinose. Čim prijavi početak rada/ izda račun mora počet plaćat doprinose cca 1350kn.

A da otvori obrt? Puno je jedonostavije za početak, knjigovostvo je jeftinije, i uvijek ga može puno lakše ugasiti ako nebude išlo... sa firmom je problem jer likvidacija traje i košta..
aurora-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 11:42   #207
lili p. hvala na informaciji - jedno sam vrijeme bio van računovodstva, pa sam zaboravio na taj Zakon o obveznim doprinosima.
Doduše, ovi na imamnovac.com su se mogli referencirati i na "novi" zakon iz 2008.

No, koliko sam vidio jednu caku (neka netko od pravnika bude ljubazan pa potvrdi ili opovrgne) - svi zakoni kažu "ako nije osiguran po drugoj osnovi" - dakle, ja ne vidim da se netko zaposli u vlastitoj firmi kao npr. administrator koji je na minimalcu (opet ponavljam - ako postoji negdje zakonska odredba koja to brani, ja ću biti zahvalan za taj info). Osim toga, u svakoj maloj firmi (naročito koja je tek počela raditi) direktor radi sve, tako da to nije samo forma (ruku na srce, poslovi člana uprave su minimalni)
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 18:54   #208
Pa može se osigurati na administratora- to mu nitko ne brani, i to je sve po zakonu (osim ako mu posao nalaže drugačije pa sukladno minimalnim teh. uvijetima mora imati npr. voditelja poslovnice- a to je opet SSS, 1350kn doprinosa).
aurora-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 18:58   #209
Mislim da se moze zaposliti i kao direktor na minimalac. Nisam siguran ni da zakon propisuje uopce minimalne place po strucnoj spremi.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 20:31   #210
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Mislim da se moze zaposliti i kao direktor na minimalac. Nisam siguran ni da zakon propisuje uopce minimalne place po strucnoj spremi.
Zakon propisuje minimalne plaće po stručnim spremama...

Ali to ne znači da se direktor mora prijavit na svoju stručnu spremu...

Jer može netko bit i doktor znanosti, ali ako ne radi u svojoj struci, nemoraš ga prijavit na tu stručnu spremu...

Samo na primjer: čovjek je diplomirani pravnik i radi u pravnoj firmi... on bi trebao bit prijavljen na svoju stručnu spremu...

Ali ako taj isti dipl. pravnik radi u trgovačkom lancu kao zaštitar, onda neće bit prijavljen na stručnu spremu...

A to sve više poslodavaca iskorištava pa radnike prijavljuju kao NKV usprkos činjenici da u firmi postoji mogućnost (a i radnik u pravilu obavlja takve poslove) da se prijavi na stručnu spremu...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 20:40   #211
Nije po završenoj spremi nego prema spremi koja je određena za obavljanje tog radnog mjesta

Npr. imaš čistačicu koja ima završen faks. Prijavio si je na radno mjesto čistačice (NKV), plaćaš joj cca 2300 + doprinosi oko 800kn .. Ona je osigurana kao NKV.

Imaš voditelja poslovnice- SSS (on ne mora nužno biti SSS), njegova plaća je cca 2500, doprinosi 1350kn, osiguran je kao SSS.

Bi li pomoćni radnik mogao obavljati sve ono što je fakturirano? Mislim da nebi.. ipak bi po nekoj logici trebao biti ili administrator ili voditelj poslovnice..

U biti i nije to neka lova. Uvijek ima fore par mjeseci odgoditi početak rada..
Bitno je da nema izdanih faktura.. i prometa...
aurora-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 22:05   #212
Mjesečna osnovica za članove uprave i izvršne direktore uprave trgovačkog društva ako nisu obvezno osigurani po drugoj osnovi je prosječna plaća koja iznosi 7.716,00 kn.

Može si direktor isplatiti minimalac, ali doprinose bi trebao obračunavati po ovoj osnovici.
Zato se uzme netko tko je u radnom odnosu, negdje, da bude direktor, a ti budeš prokurator na minimalcu

Inače, po novom Zakonu o radu je određen samo minimalac, a plaća se određuje sukladno poslu koji se obavlja, ne stručnoj spremi, kako i aurora kaže.
__________________
It could have been...

Zadnje uređivanje lili p. : 21.02.2010. at 22:18.
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 22:15   #213
Ali ako je direktor zaposlen, onda je osiguran po drugoj osnovi. U zakon stoji "ako nije".

Jel moze link na zakon koji propisuje spremu za pojedina radna mjesta, a bogme i place za njih? Govorim za d.o.o., ne za obrte, te ne govorim o raznim kolektivnim ugovorima i slicnom.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 22:20   #214
Toga ti više, po novom zakonu o radu nema...Imam minimalac i "prikladna plaća za dotično radn mjesto"

A ako je direktor negdje zaposlen na manju plaću, opet mora u svom poduzeću plaćati doprinose do razlike od 7.716,00 kn.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 22:23   #215
Govorimo o firmi s jednim zaposlenim. Koliko ja to kužim firma s jednim zaposlenim mora imati direktora. Ne može biti jedan zaposlen kao čistacica, netko mora potpisivati naloge za plaćanje itd.. Ako su dva zaposlena i oboje imaju dr.sc, jedan mora biti direktor (i koliko vidim prijavljen na 7716,00kn), a drugi može biti čistaćica s 1800kn, odnosno NKV.
juma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 22:23   #216
Mozda sam cjepidlaka, ali moze li link na zakon?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 22:29   #217
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Mozda sam cjepidlaka, ali moze li link na zakon?
http://www.porezna-uprava.hr/content...ezna%20122.pdf
juma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 22:39   #218
To nije zakon, a na stranicama zavoda za mirovinsko stoji da to vrijedi ukoliko nisu osigurani po drugoj osnovi. Tipicno je to slucaj Hansa koji je u upravi nekog hrvatskog poduzeca kao predstavnik vlasnika, a Hrvatske ne vidi.
Ovo sa "prikladnim placama" me isto interesira.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 22:55   #219
Pri obračunu plaća za 2010. primjenjuju se nove osnovice za plaćanje doprinosa uređene Naredbom o iznosima osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za 2010. donesenom na temelju čl. 254. st. 1. Zakona o doprinosima. To znači da se kod obračuna plaće za siječanj 2010., koja će, u većini slučajeva, biti isplaćivana u mjesecu veljači, primjenjuju najniža i najviša mjesečna osnovica te najviša godišnja osnovica za plaćanje doprinosa. Jednako će tako osiguranici koji plaćaju doprinose po rješenju Porezne uprave dobiti rješenja o osnovicama na koje će plaćati doprinose u 2010.
(Citiran RRIF)


Zakon o radu

Članak 82.
(1) Poslodavac kojega obvezuje kolektivni ugovor ne smije radniku obračunati i isplatiti plaću u iznosu manjem od iznosa određenoga kolektivnim ugovorom.

(2) Ako osnove i mjerila za isplatu plaće nisu uređeni kolektivnim ugovorom, poslodavac koji zapošljava najmanje dvadeset radnika, dužan ih je utvrditi pravilnikom o radu.

(3) Ako plaća nije određena na način određen stavkom 1. i 2. ovoga članka, a ugovor o radu ne sadrži dovoljno podataka na temelju kojih bi se ona mogla odrediti, poslodavac je dužan isplatiti radniku primjerenu plaću.

(4) Pod primjerenom plaćom smatra se plaća koja se redovito isplaćuje za jednaki rad, a ako takvu plaću nije moguće utvrditi, onda plaća koju odredi sud prema okolnostima slučaja.


Nemojte me tjerati da još kopam po Zakonima, ja to ne volim
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 22:57   #220
Da, ali to je samo u slucaju ako nema pravilnika o radu i nema place u ugovoru o radu. A u pravilnik o radu, kojeg mora donjet nakon 20 zaposlenih, poslodavac stavi sto god hoce.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:49.