Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2006., 20:58   #6421
Quote:
cp.tar kaže:
Eto vidiš...
Unaprijed uživam u deklinaciji: u tom škom dvorištu...
Didi is offline  
Old 25.05.2006., 21:01   #6422
Quote:
cp.tar kaže:
Pa čovjeka zanima jel ima supina u rvackom... smije pitat
Dva supina nalijepljeni jedan na drugi previše su za svačiji ukus. Uostalom, nekadašnja je gramatika iza glagola morati propisivala konstrukciju sa da + prezent. To je još jedna mogućnost.

Ukratko, bolje mu je da mene ništa ne ptia. Mogao bi dobiti i dogvor.
Didi is offline  
Old 25.05.2006., 21:05   #6423
Quote:
bahod kaže:
a u međuvremenu se meni beljiš i biggrinaš
ajde dok se živciraš oko "matematike" odgovori mi na jedno koje me muči već dosta dugo

zašto piše dvjesta kuna na istoimenoj novčanici?

mislim da sam negdje vidio da je dozvoljeno i dvjesta i dvjesto
ovih mi dvjesta nekako ne leži u uhu
Zato što toliko vrijedi. Da joj je vrijednost tri stotine kuna, pisalo bi trista.
Didi is offline  
Old 25.05.2006., 21:08   #6424
Quote:
nebbis kaže:
Zdravo drustvo!

Zna li itko sta je to "Strucni racun", tj. ima li ekvivalent na engleskom/nemackom/italijanskom/francuskom/skandinavskim jezicima?
Prevodim diplomu Vukovarske srednje tekstilne skole i medju ostalim pr. eto i ovoga!

Unapred zahvalan!!!!
Najbolje će ti biti da pitaš "vlasnika" diplome. Pretpostavljam, ali samo pretpostavljam, da bi to zapravo mogao biti izračun: naprimjer, toliko i toliko materijala vrijedi toliko i toliko, a za taj posao treba pet puta više pa mi se posao ispalti ako sve pomnožim s četiri.

Kada doznaš značenje, svakako napiši. I mene bi zanimalo.
Didi is offline  
Old 25.05.2006., 22:55   #6425
Quote:
bahod kaže:
a u međuvremenu se meni beljiš i biggrinaš
ajde dok se živciraš oko "matematike" odgovori mi na jedno koje me muči već dosta dugo

zašto piše dvjesta kuna na istoimenoj novčanici?

mislim da sam negdje vidio da je dozvoljeno i dvjesta i dvjesto
ovih mi dvjesta nekako ne leži u uhu
Dvjesta bi dolazilo od dvojine starog imena za sto "sat" (kratko a).
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Old 25.05.2006., 22:56   #6426
Nu, što da čovjek na ovo kaže nego
HVALA!!!
Zapravo zašto da prešutim?

Kad sam nabasao na ovu temu jako sam se razveselio jer inače sa zadovoljstvom pratim stitchev blog. Zato već nekoliko dana (kad mi život dopusti) pratim ovu temu. Sada sam negdje na 45. stranici i stekao sam dojam da tema radi na principu: ljudi koji ne znaju ili nisu sigurni postavljaju pitanja, a ljudi koji znaju odgovaraju. Istina donio sam taj zaključak na nereprezentativnom uzorku, ali Bože moj.
Ja se recimo rijetko ili nikad ne beljim ljudima koji ne znaju kada je bolje upotrijebiti magnetoencefalograf a kada funkcionalnu magnetsku rezonancu, ako nisu iz struke. Ili recimo kada ne mogu na prvi pogled prepoznati koja je fibula tipa samostrel, a koja časnička rano carska.
I da svjestan sam da bi jezik trebali svi znati, ali oprostit ćete mi na bahatosti ako zaključim da bi bilo smiješno da ga svi znaju na istoj razini kao Vi kojima je jezik struka i koji zarađujete za život baveći se njim.

Zato ispričavam se što sam vas uzrujao svojim glupim pitanjima i posipam se pepelom za sve ostale grijehe koje mi pripisujete.
:bilježi se sa štovanjem:
bahod is offline  
Old 25.05.2006., 23:00   #6427
Quote:
ElliQuinn kaže:
Dvjesta bi dolazilo od dvojine starog imena za sto "sat" (kratko a).
hvala ovo nisam znao
nu da proširim pitanje je li pravilnije dvjesta ili dvjesto?
ili postoje slučajevi kada se po nekom pravilu koristi jedna ili druga opcija?
bahod is offline  
Old 25.05.2006., 23:04   #6428
Quote:
bahod kaže:
hvala ovo nisam znao
nu da proširim pitanje je li pravilnije dvjesta ili dvjesto?
ili postoje slučajevi kada se po nekom pravilu koristi jedna ili druga opcija?
Mislim da je uporaba stvar stila, ali za konkretniji odgovor trebat ćemo sačekati nekog stručnjaka.
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Old 25.05.2006., 23:12   #6429
Molim pomoć!

Vjerovatno ste već pisali o tome, ali hitno je...
Europska unija ili Europska Unija?
Još nešto, radi se o potencijalnim lokacijama za odlagalište otpada, nisu naseljena mjesta, a ime im se sastoji od dvije riječi, npr. Perin do, Perine rupe i sl. Je li ispravno pisati obje riječi s velikim početnim slovom ili druga riječ ima malo početno slovo (tako je napisano na kartama)?
pepa is offline  
Old 26.05.2006., 00:47   #6430
Europska unija.

Za ovo drugo nisam ziher. Znam da se naseljena mjesta pišu velikim slovom (Velika Gorica, Slavonski Brod...). A ovo su samo neke geografske lokacije ili kaj? Mislim da se piše ili - Perina rupa ili rupa Pero. Poprilično sam sigurna da se ne piše Perina Rupa. Ali pričekaj nekog stručnog
Potala is offline  
Old 26.05.2006., 01:01   #6431
Quote:
bahod kaže:
...no ako čitam radi uživancije onda očekujem zahtjevno djelo oko kojeg ću se i ja morati potruditi...

dakle pitanje je koja bi kombinacija bila ispravna
morati potruditi
morat potruditi
morati potrudit
morat potrudit
?
b.
Morati potruditi. Ovo "t" na kraju se gubi ako napraviš inverziju pomoćnog glagola i glavnog, npr. - morat ću se potruditi.

A pusti, malo se zezaju. Pa moraš priznati da je Didina provala s 300 kn super
Potala is offline  
Old 26.05.2006., 01:54   #6432
Ma nije što se mi zafrkavamo nego to čine i naši čitatelji.

Ali u dobrim ste rukama. Didi sve zna osim tog pridjeva. I neusporedivo je duhovitija od mene.

I ja mislim da je koški. Odnosno, kôški.
stitch is offline  
Old 26.05.2006., 01:58   #6433
Quote:
bahod kaže:
Zato ispričavam se što sam vas uzrujao svojim glupim pitanjima i posipam se pepelom za sve ostale grijehe koje mi pripisujete.
:bilježi se sa štovanjem:
Nemoj pretjerivati. Samo mi se učinilo da si pomislio kako je ovo tema za ekshibicije.
stitch is offline  
Old 26.05.2006., 02:01   #6434
Quote:
Didi kaže:
Ukratko, bolje mu je da mene ništa ne ptia. Mogao bi dobiti i dogvor.
Ovo ću ti zapamtiti. I uokviriti.
stitch is offline  
Old 26.05.2006., 02:22   #6435
Quote:
pepa kaže:
Vjerovatno ste već pisali o tome, ali hitno je...
Europska unija ili Europska Unija?
Još nešto, radi se o potencijalnim lokacijama za odlagalište otpada, nisu naseljena mjesta, a ime im se sastoji od dvije riječi, npr. Perin do, Perine rupe i sl. Je li ispravno pisati obje riječi s velikim početnim slovom ili druga riječ ima malo početno slovo (tako je napisano na kartama)?
Europska unija (savez) i Perin do (zemljopisni pojam).
stitch is offline  
Old 26.05.2006., 02:26   #6436
Quote:
bahod kaže:
hvala ovo nisam znao
nu da proširim pitanje je li pravilnije dvjesta ili dvjesto?
ili postoje slučajevi kada se po nekom pravilu koristi jedna ili druga opcija?
Pravilno je i jedno i drugo.
stitch is offline  
Old 26.05.2006., 05:08   #6437
Quote:
stitch kaže:
Ovo ću ti zapamtiti. I uokviriti.
Pa ja nikada nisam tajila da mi treba korektor.
Didi is offline  
Old 26.05.2006., 05:10   #6438
Bahod, daj, nemoj se ljutiti. Svi su ovdje tako smrtno ozbiljni pa smo se poveselili da nam donosiš malo osvježenja.
Didi is offline  
Old 26.05.2006., 07:48   #6439
Quote:
nebbis kaže:
Zdravo drustvo!

Zna li itko sta je to "Strucni racun", tj. ima li ekvivalent na engleskom/nemackom/italijanskom/francuskom/skandinavskim jezicima?
Prevodim diplomu Vukovarske srednje tekstilne skole i medju ostalim pr. eto i ovoga!

Unapred zahvalan!!!!

ne znam za stranjski ali ja sam u ekonomskoj školi učila predmet zvan:

privredni račun ili matematika . vjeruj nije isto što i aritmetika ili algebra.. meni ove posljednje dvije nisu išle, ali privredna jest.

nisam sigurna kako objasniti, osim da je to jednostavnije ručno računanje velikim brojevima.
bio je jednostavan primjer sa tzv skraćenim računanjem pomoću broja 9. ne mogu se sad točno sjetiti primjera.

ali tu se učilo i izračunavanje kamata i tako to.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 26.05.2006., 09:15   #6440
Quote:
Potala kaže:
Morati potruditi. Ovo "t" na kraju se gubi ako napraviš inverziju pomoćnog glagola i glavnog, npr. - morat ću se potruditi.
hvala
pretpostavljam da si mislio na "i" ali skužio sam
Quote:
A pusti, malo se zezaju. Pa moraš priznati da je Didina provala s 300 kn super
više je nego super, odlična je


Quote:
Didi kaže:
Bahod, daj, nemoj se ljutiti. Svi su ovdje tako smrtno ozbiljni pa smo se poveselili da nam donosiš malo osvježenja.
ma uopće se ne ljutim nego sam vidio da nitko neće, pa sam morao sam stati u svoju obranu


Quote:
stitch kaže:
Nemoj pretjerivati. Samo mi se učinilo da si pomislio kako je ovo tema za ekshibicije.
uopće nisam ekshibistički tip

napisao sam onu rečenicu na poslu i na brzinu pa mi je ostala u uhu i nekako mi nije baš valjala
a što se tiče moje male granaljke to je više bio omage Laslu, jer znam da ga voliš

sve u svemu
:no hard feelings as far as I'm concern:
bahod is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:06.