Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2021., 15:50   #1
Je li "zdrava" sol opasna?

Sve više se propagiraju bio soli ala Ninska (bez aditiva i joda) ili soli tipa Himalajska, Crna sol. Međutim te soli nemaju jod u sebi!

Nitko na ambalaži ne upozorava da takve soli mogu izazvati gušavost ili se ja varam možda? Ok danas ljudi jedu i puno industrijske hrane koja je puna jodirane soli, međutim ovakve "zdrave soli" kupuju ljudi koji su često na nekim zdravim režimima gdje sve rade sami. Postoji li opasnos za njih da obole od gušavosti?

Ja npr. koristim Himalajsku sol jer je puna minerala, ali zbog straha od gušavosti je miješam sa kuhinjskom. Dal to trebam raditi?
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2021., 15:58   #2
Sol bez jodi ne izaziva gusavost nego se obicna sol fortificira sa jodi (koja sprjecava gusavost) jer je eto, dobar medij za distribuciju jodi medju populacijom.
S druge strane ne postoji nikakva zdrava sol i konzumiranje vise soli jer je puna minerala je poprilicno losa ideja.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2021., 16:45   #3
Da ali gdje vi možete dobiti jod - osim preko soli kojoj je dodana?
Baš gledam neku top listu namirnica i tu je uglavno sve životinjskog podrijetla - jedino se spominju suhe šljive ali bi ih morali jesti svaki dan 5 komada i morska trava.
Dakle ako je netko vegan i konzumira samo Himalajsku sol može lako dobiti gušavost - ako pritom ne uzima i neku kupovnu hranu koja ima u sebi kuhinjsku sol?
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2021., 17:01   #4
Sorry ali ne znam kako nastaviti s prijedlozima kad nisu uopce poznata ogranicenja oko pitanja, prvo je bilo oko soli, sad odjednom imamo veganstvo, pa je problem i kupovna hrana itd.itd. Ako je netko vec vegan onda se treba fokusirati na to da dobije sve potrebne nutrijente na sve raspolozive nacine jer takva prehrana ima dovoljno ogranicenja i bez dodatnih.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2021., 17:31   #5
Nisam znao da je nejasno pitanje ...

Dakle suma sumaru - da li je opasno koristiti samo Himalajsku sol određenim skupinama ljudi iz razloga što ta sol nema jod? Kolika je npr. opasnost da neki vegan dobije gušavost zbog te soli?

Pitam to zato što nigdje na tim solima bez jodi ne piše upozorenje da prijeti opasnost od gušavosti - a po meni itekako prijeti veganima npr. i možda nekim drugima.
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2021., 18:38   #6
Jod nije nuzno povezana sa soli, to mi dodajemo slicno kao sto psenici dodajemo razne nutrijente u nerazvijenim dijelovima svijeta kako bi te proizvode fortificirali potrebnim nutrijentima i distribuirali ih stanovnistvu. Himalajska sol nema veze sa jodi niti gusavosti, bitno je samo da uneses potrebnu kolicinu jodi, hoces li to napraviti soljenjem hrane, drugom vrstom suplementacije ili zvacuci morsku travu je nebitno. A bez uvrede, ovako neinformiranim veganima prijete puno veci problemi od nedostatka jodi. Veganizam nije nikakva "prirodna prehrana" zdrava sama po sebi nego poprilicno "high tech prehrana" i za balansiranu vegansku prehranu treba dosta truda, a ne hvatati uokolo nutrijente ovisno o tome sto si slucajno negdje procitao da je vazno. Ako ne znas kako unijeti dovoljno jodi i ogranicavas si prehranu raznoraznim pomodarskim dodacima kao sto su himalajska sol mogu ti garantirati da imas hrpu drugih nedostataka u prehrani kojih nisi svjestan.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2021., 20:48   #7
Gusavost se, barem koliko se sjecam, uglavnom pojavljivala u kraskim podrucjima, voda dolazi iz vapnenca i nema bas drugih minerala. Svicarska (a i ostatak Alpa, vjerojatno i Dinarida) je do uvodjenja jodirane soli imala endemsku gusavost, povezanu s idiotizmom i tako to.

Neuki vegan ce se sigurno dovesti do manjka nekih bitnih tvari, sigurno nije prehrana koju bi trebali provoditi neznalice.

Edit: nasao

Endemska gušavost se zbog nedostatka joda javljala posebno u planinskim područjima Europe. U hrvatskim krajevima gušavost se bilježi od srednjeg vijeka, a sredinom 20. stoljeća najveća učestalost zabilježena je u selu Rude u Samoborskom gorju uz pojavu endemskog kretenizma.

Prema istraživanjima iz 1963. na području Srebrenice i okolice 38% stanovništva je bilo gušavo.


https://hr.wikipedia.org/wiki/Gu%C5%A1avost
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2021., 11:30   #8
Ja jedem meso, nisam vegan, ali sam nedavno uveo Himalajsku sol jer je jednako slana kao i kuhinjska, a ima više minerala u istoj količini. Zbog tog straha od nedostatka jodi sam je miješao sa kuhinjskom - no sada vidim da za time nema potrebe.

Ovo sa veganima sam se sjetio nakon vaših odgovora, jer veganima a i nekim vegetarijancima je jedino kuhinjska sol izvor iz kojega dobivaju jod. I sada kako se propagira sve i svašta sve više ljudi prelazi na Himalajsku sol koja nije skupa, ali eto može biti opasna za vegane i vegetarijance ako zbog nje izbace kuhinjsku sol. Zato smatram da bi na takvim solima trebalo biti neko upozorenje - a nema ga nigdje. Ljudi uglavnom malo znaju o nutricionizmu ...
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2021., 11:38   #9
pa ne treba na nekoj namirnici pisati upozorenje da nema neki dodatni sastojak nego na onoj namirnici koja ga ima treba pisati da ga ima, zato na jodiranoj soli pise - "jodirana sol"
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2021., 14:58   #10
i to sve se moze kompenzirati sa morskom ribom i mlijecnim proizvodima tojest namirnicama koje sadrze jod,
mada ako jedes vani onda si miran sto se toga tice jer je hrana toliko zasoljena da ces unijeti joda i vise nego sto je potrebno
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2021., 15:18   #11
Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
Ja jedem meso, nisam vegan, ali sam nedavno uveo Himalajsku sol jer je jednako slana kao i kuhinjska, a ima više minerala u istoj količini.....
Ja ne bih te minerale koji su tamo želio u prehrani.......samo za info, dijelovi tih rudnika soli (koji je btw u pakistanu i najveći rudnik soli je na svijetu a s himalajom ima samo daljinske veze) su zabranjeni za korištenje upravo zbog onog što ti smatraš da je dobro...e sad tko baš hoće vjerovati pakijima da se toga drže.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2021., 19:23   #12
@kumek, a koji to elementi?
i pitanje je koliko je to uopce stetno s obzirom da se hrana soli otprilike 1% a tih elemenata u pakistanskoj soli ima isto manje od 1% ,
znaci pricamo o skoro zanemarivim dijelovima
edit:
a ako neko bas hoce koristiti kamenu sol neka uzme tuzlansku: neusporedivo je jeftinija, jodirana je i svugdje je ima za kupiti,
istinizavolju nije za ukras na stolu ali nisu ni ostale kuhinjske namurnice
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2021., 12:23   #13
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
@kumek, a koji to elementi?
i pitanje je koliko je to uopce stetno s obzirom da se hrana soli otprilike 1% a tih elemenata u pakistanskoj soli ima isto manje od 1% ,
znaci pricamo o skoro zanemarivim dijelovima
edit:
a ako neko bas hoce koristiti kamenu sol neka uzme tuzlansku: neusporedivo je jeftinija, jodirana je i svugdje je ima za kupiti,
istinizavolju nije za ukras na stolu ali nisu ni ostale kuhinjske namurnice
Ovisi o uzorku...anyway ne vidim niti jedan razlog zašto bih uzimao aluminij, krom, olovo ili stroncij u bilo kojim količinama.....a pederi imaju i naviku gomilati se.... Ja pakijima ne bi ništ vjerovao da se drže propisanih rudarskih kopova.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2021., 13:46   #14
Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
Sve više se propagiraju bio soli ala Ninska (bez aditiva i joda) ili soli tipa Himalajska, Crna sol. Međutim te soli nemaju jod u sebi!
?
Uzmi kelp algu u prahu, najbolji prirodni izvor joda..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Loreanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2021., 13:55   #15
Quote:
Loreanna kaže: Pogledaj post
Uzmi kelp algu u prahu, najbolji prirodni izvor joda..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jašta...sva sreća da "prirodni" jod jest jod dok "umjetno dodani" jod to nije......neki koji misle da išta znaju (a naravno nemaju pojma) bi još k tome rekli da je sav jod uglavnom proizveden u nuklearnim reakcijama supernove i to davnih davnih godina dok još niti zemlje nije bilo...ali ti ništ ne znaju. Te iste neznalice bi još rekle da je dubinski glupo umjesto koristiti jodiranu sol koja košra 3 kn po kg koristiti himalajsku jod s teškim metalima koja košta 50 puta više pa onda još i uzimati alge koje isto nešto koštaju da se namiri potreba za jodom.....koji već postoji u onih 3 kune.....
Ali ti ionako ništ ne znaju..... Ti isti bi još i rekli samo naprijed takvim postupcima jer odvojiti budalu od njegovih novaca je bogu-ugodno djelo. Srećom, ti onako ništa ne znaju pa ih ne treba niti slušati.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2021., 20:26   #16
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ja ne bih te minerale koji su tamo želio u prehrani.......samo za info, dijelovi tih rudnika soli (koji je btw u pakistanu i najveći rudnik soli je na svijetu a s himalajom ima samo daljinske veze) su zabranjeni za korištenje upravo zbog onog što ti smatraš da je dobro...e sad tko baš hoće vjerovati pakijima da se toga drže.....
+ higijenski uvjeti tamo
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2021., 09:21   #17
Cvijet soli od Ninske solane stavis na recimo rajcicu sa jos finim maslinovim uljem gore. I tako te stvari bolje i finije stvari.

A kuhas sa normalnom solju i nemas problema oko joda. Jos ako jedes industrijske stvari jos manje brige. Dodaj tu jos koji gablec restoran i bolje da se brines oko previse soli i utjecaj na tlak, nego jod.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2021., 09:49   #18
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
+ higijenski uvjeti tamo
A kad kod nas lopatama trpaju na kamion - to su sterilni uvijeti....
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2021., 12:10   #19
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A kad kod nas lopatama trpaju na kamion - to su sterilni uvijeti....
Ne moraju biti ali nema teških metala.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2021., 14:06   #20
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A kad kod nas lopatama trpaju na kamion - to su sterilni uvijeti....
kad ti sunce upece ljeti u podne nista ne prezivi... a i sol je sama po sebi takva da na njoj nista ne moze prezivjeti
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:02.