Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2017., 09:18   #381
Dugo smo se borili s tvrdom i bolnom stolicom. Probali sve alternative od promjene prehrane, sirupa, sokova itd.
Na kraju se narucili za pregled u polikliniku Helena, uzv uredan, samo crijeva puna stolice. Dijagnoza-kronična opstipacija.
Dobili smo Laksol (može se kupiti u slobodnoj prodaji u ljekarni) i po potrebi čepić Dulcolax. S obzirom da se radi o djetetu od 3 i pol godine dajemo joj pola čepića ukoliko nema stolicu duže od 3 dana.
Problem je nastao od straha od tvrde stolice koju je ona potiskivala natrag i zadržavala ju te tako proširila svoja crijeva.
Laksol dajemo svaku vecer i ima u prosjeku stolicu svako drugo jutro. Stolica je mekana i nadam se da cemo se kroz vrijeme osloboditi tog straha od odlaska na wc.

Nadam se da nekome može pomoći moj post.

Lijep pozdrav!
terijerkas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 14:43   #382
Pozdrav! Smijem li djetetu od 3,5 god davati ovaj sok? https://www.dm.de/das-gesunde-plus-p...355827456.html
Das Gesunde Plus sok od šljiva iz Dm-a
MyahMarie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 14:16   #383
Quote:
MyahMarie kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Na zdravlju ne odgovaraju pa da vas priupitam. Smijem li djetetu dati ovaj sok od šljiva za probavu iz Dma?
https://www.dm.de/das-gesunde-plus-p...355827456.html
Koliko je staro djete?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 10:31   #384
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Koliko je staro djete?

3 godine i 10 mjeseci da budem točna :-)
MyahMarie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 11:31   #385
Quote:
MyahMarie kaže: Pogledaj post
3 godine i 10 mjeseci da budem točna :-)
Mislim da smiješ ali to je jako gadno, teško da će ti piti

Nama se najbolji pokazao sirup Portalak, to je samo jako slatko, nije gadan okus, sa njime smo normalizirali probavu

Prije sam koješta probala i ovo je bilo najbolje
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 11:41   #386
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Mislim da smiješ ali to je jako gadno, teško da će ti piti

Nama se najbolji pokazao sirup Portalak, to je samo jako slatko, nije gadan okus, sa njime smo normalizirali probavu

Prije sam koješta probala i ovo je bilo najbolje
hvala na odgovoru! eto na svoju ruku sam dala maloj sok i pije ga. probala sam i ja i zapravo je poprilično sladak. stvar je u tome što mala svaka 3 dana obavlja nuždu. meni se to čini nekako predugo. ne žali se na ništa, ni prilikom obavljanja, stolica je normalne boje, nije tvrda. jednostavno kaže da ne želi ići kakati, da joj se ne da, da bude sutra. kupih i onaj macrobalans, ali joj ga nisam još dala. jednostavno sam joj htjela dati nešto što bi ju jel potjeralo malo da ne zadržava
MyahMarie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 10:32   #387
Zatvor i krv u stolici

Pozdrav svima. Imamo jedan veliki problem sa stolicom pa bi molila sve koji mogu da nam savjetima pomognu jer smo otvoreni za sve opcije.
Imamo djevojčicu od 2 i pol godine i iako smo od samog početka imali problema s prehranom (jako malo namirnica prihvaća, ima averziju prema novoj hrani, većinom jede voće, jogurt, peciva, jaja), ponekad bi nam se javio problem sa zatvorom, ali je uvijek prošlo relativno brzo i bezbolno, nikad većih problema, sve do prije mjesec dana.
Do prije mjesec dana njezina je stolica bila redovita, svaki ili svaki drugi dan, normalna, mekana, da bi se desilo da nije kakala nekoliko dana i otad više ni jednom nije uspjela sama (bez pomoći klistira ili čepića) i svaki put bi to bila muka teška. Nismo se još odvikli od pelene, ali smo veliku nuždu počeli obavljati u tuti baš iz razloga što joj je tako lakše. U zadnja dva tjedna se pojavila i krv u stolici, i iako je isprva stajala mogućnost da je pukla kapilara ili su se crijeva oštetila s unutarnje strane, sada sam već uistinu zabrinuta jer sve predugo traje.
Naš pedijatra smatra da to nije ništa strašno i da je ključno promijeniti prehranu, no nikako ne shvaća da je ona dijete koje se ne može prisiliti da pojede nešto što ne želi jesti, tako da ćemo u narednom tjednu vjerojatno ići po drugo mišljenje.
Prije dva tjedna nam je teta u ljekarni preporučila Portalak sirup u kombinaciji s Dylax klistirima i iako su nam u početku pomagali, bojim se da je to bilo samo privremeno, pogotovo jer ne znam koliko je opcija svaki dan joj davati klistir, naročito zato jer se sada događa da zbog boli prilikom kakanja, ona je sad počela stiskati u sebe i sama ne želi obaviti nuždu, a krv se dva puta pojavi, pa je jednom nema (bez obzira koliko mekana bila stolica).
Zaista više ne znam kako se postaviti jer što se tiče hrane ona je zaista teška, ali jede stvari koje otvaraju tako da to ne bi trebao biti problem (probiotičke jogurte, kašice od šljive i kruške, svo voće osim banane, ne jede nikakve slatkiše i grickalice).
Tako da me sad najviše brine ta krv u stolici i njezin strah od kakanja..molim vas za iskustva i pomoć!
__________________
"If you wanna make a difference in the world, don't just be yourself - live yourself!" D.I.
lenchy2403 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 16:43   #388
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Na Portalak sirup se neće naviknuti, a ja sam živući primjer jer se nisam navikla, a pila sam kroz trudnoću i nakon poroda najmanje još 2 mjeseca. Kod tako malih se događa jedna druga stvar, a to je da kakanje povezuju s boli i čim im krene stolica, ma kakva da je, oni stišću i izbjegavaju bol te im to prelazi u naviku. Davanje čepića je za trenutno rješavanje problema. Koliko sam uspjela 'iščačkati' vrijede preporuke pedijatriskog društva o liječenju opstipacije u djece koje preporučaju uporabu laksativa kroz duži niz mjeseci pa čak do dvije godine kako bi klinci prestali povezivati kakanje sa bolovima te razvili naviku kakanja u određeno vrijeme. Ove preporuke se odnose na pihološke opstipacije.
Sve je to jako teško i znam iz osobnog iskustva.
Sve sam pročitala i zapisala sve bitno, definitivno ćemo kupiti ricinusovo ulje i sjemenke lana, probati s drugim probioticima (kao što su Waya i Premium probiotik), a probati ćemo i odstajali Donat i mliječni šećer iz mullera koji je netko preporučio

Ja još jednom, svejednom, molim za savjet ako netko ima iz prve ruke ili je bolje upoznat s ovom problematikom..
__________________
"If you wanna make a difference in the world, don't just be yourself - live yourself!" D.I.
lenchy2403 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 18:10   #389
Lenchy mi smo zatvor rijesili sa Portalakom, nije se naviknuo a davali smo dosta dugo, sigurno 3-4 bocice

Nastojte ne raditi dramu oko kakanja, sto manje vaznosti pridavati a da ona vidi

No ja bi stisnula pedijatra da vam da uputnice za daljnje pretrage radi stolice, radije privjeri pa da ste mirni
Najvjerojatnije je samo iziritirano crijevo
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 22:24   #390
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Lenchy mi smo zatvor rijesili sa Portalakom, nije se naviknuo a davali smo dosta dugo, sigurno 3-4 bocice

Nastojte ne raditi dramu oko kakanja, sto manje vaznosti pridavati a da ona vidi

No ja bi stisnula pedijatra da vam da uputnice za daljnje pretrage radi stolice, radije privjeri pa da ste mirni
Najvjerojatnije je samo iziritirano crijevo
Hvala vam. Tako sam i namjeravala, napraviti pretrage zbog dužine trajanja ove tegobe (da nije došlo do kakvih većih oštećenja) i nastaviti s Portalakom dok se stanje ne popravi jer ruku na srce, otkako ga je počela piti, stolica joj doista je mekša. Jedino što ćemo malo povećati dozu, i naravno nastaviti pratiti stanje..
__________________
"If you wanna make a difference in the world, don't just be yourself - live yourself!" D.I.
lenchy2403 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 15:17   #391
Ne znam da li me se sjecas,mi smo skupa bile na trudnicama....
No,ja imam sina isti uzrast ko tvoja kcer.roden je s jednom anomalijom crijeva,da ne duljim,cijeli zivot ce imati problema sa zatvorom
Tako da sam doktorirala na toj temi

No,ishrana je vazna,ali velis ne ide kod vas
Onda puno vode,sok od sljiva i marelica je isto odlican

Portalak ne izaziva navikavanje,moj pije 15ml na dan,poceli s 10. Ne bi smjelo prijeci 30 dnevno

Ricinus samo u krajnjoj sili,ja imam uputu ako ne bi kakao 2 dana onda dati.jer on ispire sve iz probave i dobro i lose
Radije klizmu ili klistir ali niti to precesto ali ako nema druge. Klistir ne znam kako se doma radi mi smo u bolnicu isli ali ima nacina

Cujem ima neki sirup smokvan
Probiotici nece pomoci kakanju ali su super za crijeva,mi od rodenja dajemo

Za krv ne znam,ali bi svakako trazila pretrage,ali mislum da nije nista strasno. Samo da vam otkriju zasto zatvor...
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 15:22   #392
Zaboravila pitati,da li mozda pije punomasno mlijeko?
Nikakvo mlijeko ne bi smjela,a pogotovo ne punomasno kravlje
Moj voli mlijeko ali mi smo na adu jos

Za kozje,i ona rizina i slicno ne znam,kravlje znam sigurno da ne
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 18:57   #393
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Ne znam da li me se sjecas,mi smo skupa bile na trudnicama....
No,ja imam sina isti uzrast ko tvoja kcer.roden je s jednom anomalijom crijeva,da ne duljim,cijeli zivot ce imati problema sa zatvorom
Tako da sam doktorirala na toj temi

No,ishrana je vazna,ali velis ne ide kod vas
Onda puno vode,sok od sljiva i marelica je isto odlican

Portalak ne izaziva navikavanje,moj pije 15ml na dan,poceli s 10. Ne bi smjelo prijeci 30 dnevno

Ricinus samo u krajnjoj sili,ja imam uputu ako ne bi kakao 2 dana onda dati.jer on ispire sve iz probave i dobro i lose
Radije klizmu ili klistir ali niti to precesto ali ako nema druge. Klistir ne znam kako se doma radi mi smo u bolnicu isli ali ima nacina

Cujem ima neki sirup smokvan
Probiotici nece pomoci kakanju ali su super za crijeva,mi od rodenja dajemo

Za krv ne znam,ali bi svakako trazila pretrage,ali mislum da nije nista strasno. Samo da vam otkriju zasto zatvor...
Naravno da te se sjećam

Stvarno mi je žao da imate taj problem, ali čitajući tvoj odgovor dobivam dojam da si ti to svladala u potpunosti

Kod nas je prehrana problem, ali nekako sam se i sama naučila nositi s tim i svaki dan, svaka nova namirnica koju prihvati je nova pobjeda

Srećom pa voće obožava i nemamo tih problema, tako da je super prihvatila sad kad smo vratili na kašice od marelice, šljive i kruške.

Čak nam se prekjučer desilo da je popila (da popila ) cijelu kašicu od kruške, a kako ju nisam držala u frižideru, ona je bila malo mlaka onako - ukakala se ko grlica kasnije od nje, plus zbog Portalaka je stolica bila mekana - znači prvi put nakon 4 tjedna da je kakala sama (bez klistira ili čepića), da nije bilo krvi i da je prošlo manje bolno nego inače! Srce mi je bilo ko kuća

S Portalakom definitivno nastavljamo, zakon je a klistir (vodeni) ti postoji i ovako za kupiti u ljekarni, mi koristimo Dylax za djecu i djeluje mi kao manje invazivno sredstvo nego čepić (plus čepić je znala cijeli onako pokakati, nekad joj uopće ne bi djelovao kako spada, a sa klistirom to nikada nije slučaj, on odradi uvijek svoje).


Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Zaboravila pitati,da li mozda pije punomasno mlijeko?
Nikakvo mlijeko ne bi smjela,a pogotovo ne punomasno kravlje
Moj voli mlijeko ali mi smo na adu jos

Za kozje,i ona rizina i slicno ne znam,kravlje znam sigurno da ne
Jako voli mlijeko i sve dok nismo počeli imati ovih problema pila je domaće kravlje (samo prokuhano) mlijeko, ali otkako je ovo sve počelo, smanjili smo količinu mlijeka i kupujem joj ono s najmanjim postotkom mliječne masti (meni još bolje, to mlijeko mi je osobno najdraže )
__________________
"If you wanna make a difference in the world, don't just be yourself - live yourself!" D.I.
lenchy2403 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 13:56   #394
Mi smo totalno izbacili mlijeko, mali je jedno vrijeme kakao kuglice (zatvor), a sve ostalo je ok jeo.. i otkad smo maknuli mlijeko i ostavili samo jogurt vise nema zatvora (imao je jos pelene).
Sad nema vise pelene (ima 2.5g) i stvarno nikad tvrdo, svaki dan kaka.
U vrticu imaju nekad nesto mlijecno, ali ocito ipak ne utjece toliko.

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2020., 22:12   #395
Kakanje kod iskljucivo dojene djece

Znam da mogu i do 10-14 dan bez kakanja ako su na mm

Zanima me do kad su Vasi bas redovno par put na dan kakali i dali su stalno kakali ili je bilo ove pauze od vise dana da ne kakaju?
-Dali- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2020., 00:57   #396
Quote:
-Dali- kaže: Pogledaj post
Kakanje kod iskljucivo dojene djece

Znam da mogu i do 10-14 dan bez kakanja ako su na mm

Zanima me do kad su Vasi bas redovno par put na dan kakali i dali su stalno kakali ili je bilo ove pauze od vise dana da ne kakaju?
Prih 6 tjedana iskljucivo dojene bebe bi trebale imati najmanje 2, 3 pokakane pelene svaki dan (eventualno jednu obilniju). Tek nakon toga je normalno imati velike raspone, od 7 dnevno, do 7-10 dana bez.

(upisi na google Pokazatelj uspjesnog dojenja novorodjenceta i otvori prvi link, ne mogu ga kopirati, imas slikovnu tablicu s tim podacima)
Merion1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2020., 02:06   #397
Ali evo npr. moj mali je bio iskljucivo dojen i super je napredovao, a nije imao stolicu svaki dan jos od samog rodenja.
Cisto da spomenem, kako Dali ne bi automatski panicarila ako ima takvu situaciju
Mislim, ne znam za tvoje dijete, ali vjerujem da ces znati procijeniti i po ostalim stvarima da li je to nesto zabrinjavajuce.
Ja se nisam brinula jer su ostali znakovi urednog napredovalja bili stvarno ociti i nedvojbeni.



Sent from my SM-G930F using Tapatalk
glupipalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2020., 08:19   #398
Hvala!

Za sad kakamo svaki dan, 3 tj ima, ali me zanima cisto.... hvala!
-Dali- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2021., 18:17   #399
Vidim da su tu dosta pisali o sirupu portalak. Naime moja kcer ima problema sa zatvorom. Doktorica nam je preporucila portalak ali je rekla da samo povremeno da se crijeva jos vise ne ulijene, a u ljekarni su nam rekli da to nije istina da se portalak smije ucestalo koristiti da je to laktosa u vecim kolicinama i ne uljenjuje crijeva. Jel ima tko kakva iskustva sa tim?
MiniMe1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2021., 20:09   #400
Quote:
MiniMe1 kaže: Pogledaj post
Vidim da su tu dosta pisali o sirupu portalak. Naime moja kcer ima problema sa zatvorom. Doktorica nam je preporucila portalak ali je rekla da samo povremeno da se crijeva jos vise ne ulijene, a u ljekarni su nam rekli da to nije istina da se portalak smije ucestalo koristiti da je to laktosa u vecim kolicinama i ne uljenjuje crijeva. Jel ima tko kakva iskustva sa tim?
Promijeniti ljekarnu.

Uostalom, postoji uputa o lijeku na internetu.

Ukratko, naravno da se djeci laktuloza ne daje dugo i naravno da može dovesti do problema s pražnjenjem.

Probiotici, vlakna, voće - tim redom. Očito joj nešto smeta, otkrij što.
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.