Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old Jučer, 19:41   #2441
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Vidite, ovo meni nemoguće smeta kod Hrvata , veliki dio ili barem veći dio od njemaca se baš ne ponaša takvo.
Mislim na primjere ovdje sada:
1.) Vrijeđanje jer je netko drugog mišljenja.
2.) Biti osobno uvrijeđen jer je netko drugog mišljenja i to mišljenje nema uopće direktno veze sa osobom.
3.) Čovjek ponavlja nešto i opet mu se ne vjeruje.
4.) Čovjek je zadovoljan ali drugima smeta to zadovoljstvo
5.) Svađe zbog svašta i ništa.
6.) Miješanje u život drugih.

To evo mene najviše odbija da se mogu zamisliti ni u stare dane stalno u Hrvatskoj.
On je napisao: "Ja sam sretan s 4k kn", a ovaj ga napadne kako ćeš djecu hranit.

Ključni dio rečenice je subjekt JA, nije napisao trebate svi biti sretni sa 4k kn već je napisao da je njemu za samoga sebe to dosta, nevjerojatno je koliko se nađe dušebrižnika koji će njemu pametovati s čime bi on trebao biti zadovoljan.
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:09   #2442
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Vidite, ovo meni nemoguće smeta kod Hrvata , veliki dio ili barem veći dio od njemaca se baš ne ponaša takvo.
Mislim na primjere ovdje sada:
1.) Vrijeđanje jer je netko drugog mišljenja.
2.) Biti osobno uvrijeđen jer je netko drugog mišljenja i to mišljenje nema uopće direktno veze sa osobom.
3.) Čovjek ponavlja nešto i opet mu se ne vjeruje.
4.) Čovjek je zadovoljan ali drugima smeta to zadovoljstvo
5.) Svađe zbog svašta i ništa.
6.) Miješanje u život drugih.

To evo mene najviše odbija da se mogu zamisliti ni u stare dane stalno u Hrvatskoj.
Velika većina ovih pojava se može objasniti ovom sociološkom teorijom, povezanom s pojavom koja se u narodu zove "hrvatski jal".
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:28   #2443
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Velika većina ovih pojava se može objasniti ovom sociološkom teorijom, povezanom s pojavom koja se u narodu zove "hrvatski jal".
Mislim da to ima više veze sa psihologijom koja stoji iza forumskih diskusija. Fora je u tome da uvijek moraš biti kontra jer to je onda motiv za diskutiranje i sukobljavanje mišljenja. Isto kao i u sportu ili u životu općenito. Trebaš imati nekog mrskog neprijatelja, izazov ili neki razlog da se pokreneš.

Oni koji se sjećaju news-grupa znaju kako izgleda nemoderirano prepucavanje na internetu. Nisi mogao napisati ni da je 2+2=4, a da te netko ne proglasi budalom. Fala bogu da je to zamrlo.

Takav način diskutiranja nije nikakva hrvatska posebnost.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 21:20   #2444
s 4.000 kuna vjerujem da je tesko ali da se moze (ako ne racunamo zivotna iznenadjenja, koja mogu kostati kao bubreg, i za toliko te bace u duznicko ropstvo)

No daleko od toga da to treba navoditi kao normu. Ili kao uzor. Bez ikakvog jala.

Nadam se da si dobro zdravstveno osiguran jer ako s tim primanjima slucajno zavrsis u bolnici bez osiguranja, naj*** si ko zuti.

Ili ako ti umre clan obitelji kojeg treba pokopati. Pisi kuci...

Bas kod nikog nisam primjetila jal u smislu da se ruga (iako su neki bili grubi). Karakteristicno za ovaj red velicina je egzistencijalni grc. I egzistencijalna ranjivost. I to je najveca tuga u cijeloj prici.

Stislo mi se srce.
Zamisljam brata od onog forumasa od prije neku stranicu kako rmba dok ne pocne gledati u kriz, za mizeriju. I onda takav, 'potrgan' vozi doma. Nije ni cudo sto se slupao, paznja na 0. Hvali srecu da nije ubio sebe ili nekog drugog. Eto, to mi je prestrasno: da je nuzda tolika i za udaljenim poslom i za nuznin autom i za tom prokletom crkavicom, da zivot mora funkcionirati na ovaj nacin. I da nema druge opcije.
Prestrasno.
Old Jučer, 21:42   #2445
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Mislim da to ima više veze sa psihologijom koja stoji iza forumskih diskusija. Fora je u tome da uvijek moraš biti kontra jer to je onda motiv za diskutiranje i sukobljavanje mišljenja. Isto kao i u sportu ili u životu općenito. Trebaš imati nekog mrskog neprijatelja, izazov ili neki razlog da se pokreneš.

Oni koji se sjećaju news-grupa znaju kako izgleda nemoderirano prepucavanje na internetu. Nisi mogao napisati ni da je 2+2=4, a da te netko ne proglasi budalom. Fala bogu da je to zamrlo.

Takav način diskutiranja nije nikakva hrvatska posebnost.
Da, ovo je normalno za internet, ali tu ima još nešto.
Takvo ponašanje posebno jako dolazi do izražaja na temama o financijama, uspjehu i ostalim stvarima po kojima se ljudi (pogotovo jalni ljudi) vole uspoređivati s drugima.

I onda kad takvi detektiraju mišljenje koje odudara od većinskog, "normalnog", proradi stari dobri "što si je on umislio, da zna i može drukčije i bolje od nas ostalih" egalitarni sindrom, pa se grupno sjate da ga izvrijeđaju i zatuku.

Nisu ni drugi narodi cijepljeni od toga, ali u hrvatskom je posebno izražen.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 22:29   #2446
Ako je jal to što smatram da je priča o 500EUR mjesečno kao dovoljnome za život u najrazvijenijoj ekonomiji na svijetu u redu onda sam jalan.
I da, čovjek je očito financijski nepismen jer bi trebao za životno izdvajati barem 100EUR/mj, ne znam kako to misli sa 4k plaće? ostati će mu 100 HRK dnevno a gdje je stanovanje, hrana? Pa to za osnovni život nije dosta.
A di je sve ostalo.

Da ne zaboravim da osim što je debil još je i nekulturan jer spominje i vrijeđa tuđe familije bez da ga je itko o tome išta pitao.

I onda dođeš u firmu i radiš s takvim konjima koji gledaju u pod i sve im je dobro jer "bitno da se radi". Pa nisam to jednom vidio, zato nam i je tako kako je.
Sorry, ali ja takvu šprehu nab...
Old Jučer, 23:49   #2447
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
I onda kad takvi detektiraju mišljenje koje odudara od većinskog, "normalnog", proradi stari dobri "što si je on umislio, da zna i može drukčije i bolje od nas ostalih" egalitarni sindrom, pa se grupno sjate da ga izvrijeđaju i zatuku.
Svaka cast na opisu.

Bude razlicitih nijansi ali logika je ista.
Imas pdfova gdje ne cekaju, ne znam, da prodje petnaestak minuta, nego kada im razvalis jednog istomisljenika dodju isti tren dvojca, nekad i vise.

Drugdje naprave sacekusu, kao nista, nema veze, i onda paf...nakon stranice, dvije udri po glupostima...
Treci budu pristojniji, "daju sansu" raspravi ali mrtvi hladni javno zatraze od moderatora da te kazni zbog toga sto se ne slazes sa njim.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 23:52   #2448
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Ako je jal to što smatram da je priča o 500EUR mjesečno kao dovoljnome za život u najrazvijenijoj ekonomiji na svijetu u redu onda sam jalan.
I da, čovjek je očito financijski nepismen jer bi trebao za životno izdvajati barem 100EUR/mj, ne znam kako to misli sa 4k plaće? ostati će mu 100 HRK dnevno a gdje je stanovanje, hrana? Pa to za osnovni život nije dosta.
A di je sve ostalo.

Da ne zaboravim da osim što je debil još je i nekulturan jer spominje i vrijeđa tuđe familije bez da ga je itko o tome išta pitao.

I onda dođeš u firmu i radiš s takvim konjima koji gledaju u pod i sve im je dobro jer "bitno da se radi". Pa nisam to jednom vidio, zato nam i je tako kako je.
Sorry, ali ja takvu šprehu nab...
Neznam, Ali koliko sam ja shvatila, si ti njega sa izjavom debil prvi uvrijedio.
MrsGahan is online now  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 23:58   #2449
lee_chan je u pravu.

osnova radničkog mentaliteta i solidarnosti je da se uvijek želi dobiti i zaraditi bolje i više.
Negacija normalnog mindseta je "skromnost" i radnici kojima je super živjeti sa malo.
Nekad se takve hard šamaralo po tvorničkim halama i bacalo van na glavu kao sumanute & mučke štrajkbrehere.. kao bolesni element zdrave borbe za bolji standard

danas takve zovemo - skromni katolici.
Old Danas, 00:45   #2450
Vi ko da ste pali s marsa.
Ja kao ne mogu s 4.000 a 100.000 ljudi u HR radi za minimalac od dvije i pol tisuće.
Ja ne znam kako su ti ljudi uopće živi po vašim kriterijima.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 06:00   #2451
ne ne uzbuđuj se bezveze

mislim, to štedjeti u životnom osiguranju je pametno koliko i štednja u ljubljanskoj, ja iskreno ne vjerujem ništa bankarima i izbjegavam sve te štednje

u hr bar još imaš ok zdravstvo koje je đabe, mirovinsko koje garantira minimum,a ne da s 70 hrmbaš još 3-4 sata jer nemaš dovoljno, ili nemaš uopće
a za 30 godina ionako tko zna što će biti
zato ako je tebi sad ok, uživaj i ne zamaraj se previše forumskim upisima
KILLERDOG is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:25.