Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2007., 22:34   #1
Panteizam

Panteizam je religiozno - filozofsko učenje koje poistovjećuje Boga s prirodom i prirodu razmatra kao očitovanje božanstva.
Panteizam je učenje da je sve Bog, ili da su Bog i svemir jedno.

zanima me vaše mišljenje o panteizmu

Zadnje uređivanje blue bird : 19.06.2011. at 12:37. Reason: caps lock/naslov
kamovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 21:59   #2
Quote:
kamovic kaže: Pogledaj post
Panteizam je religiozno - filozofsko učenje koje poistovjećuje Boga s prirodom i prirodu razmatra kao očitovanje božanstva.
Panteizam je učenje da je sve Bog, ili da su Bog i svemir jedno.

zanima me vaše mišljenje o panteizmu
Da li ima što prirodnije od toga ?
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 23:59   #3
glupost
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 13:04   #4
Quote:
kamovic kaže: Pogledaj post
Panteizam je religiozno - filozofsko učenje koje poistovjećuje Boga s prirodom i prirodu razmatra kao očitovanje božanstva.
Panteizam je učenje da je sve Bog, ili da su Bog i svemir jedno.

zanima me vaše mišljenje o panteizmu
Lijepo i skladno. Jedinstvo čovjeka s drugim bićima (rođaci ) i sa cijelim Svemirom.

Ne-panteističke religije čiji se sljedbenici mole nekakvom božanstvu, uvijek su propagirale da je Čovjek Najuzvišenije što može postojati - odvojen od svega drugoga. Njihova nevidljiva božanstva /odvojena od mrske materije/ su imala spremno neko specijalno duhovno mjesto za Čovjeka nakon uništenja univerzuma.
  1. Imamo Adama/Mojsija koji razgovara s Bogom.
  2. Onda je Nacija postala izabrana i sklopila vječni savez s Vrhunaravnim Stvoriteljem.
  3. Pa imamo Jeruzalem kao Centar ravne ploče zvane Zemlja.
  4. Kasnije je Zemlja postala centrom svemira, poradi nas dvonožaca.
  5. Ne tako davno je tron Svetog Muškarca opet poljuljan. Za to se pobrinuo mudri Darwin.
  6. Znanost svakim danom otima Bogu sve više njegovih aktivnosti..

Ostaje nam znanstveni panteizam - Einsteinov Bog.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 14:28   #5
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Lijepo i skladno. Jedinstvo čovjeka s drugim bićima (rođaci ) i sa cijelim Svemirom.

Ne-panteističke religije čiji se sljedbenici mole nekakvom božanstvu, uvijek su propagirale da je Čovjek Najuzvišenije što može postojati - odvojen od svega drugoga. Njihova nevidljiva božanstva /odvojena od mrske materije/ su imala spremno neko specijalno duhovno mjesto za Čovjeka nakon uništenja univerzuma.
  1. Imamo Adama/Mojsija koji razgovara s Bogom.
  2. Onda je Nacija postala izabrana i sklopila vječni savez s Vrhunaravnim Stvoriteljem.
  3. Pa imamo Jeruzalem kao Centar ravne ploče zvane Zemlja.
  4. Kasnije je Zemlja postala centrom svemira, poradi nas dvonožaca.
  5. Ne tako davno je tron Svetog Muškarca opet poljuljan. Za to se pobrinuo mudri Darwin.
  6. Znanost svakim danom otima Bogu sve više njegovih aktivnosti..

Ostaje nam znanstveni panteizam - Einsteinov Bog.
Einstein je židov- vraćamo se na početak!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 14:31   #6
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Lijepo i skladno. Jedinstvo čovjeka s drugim bićima (rođaci ) i sa cijelim Svemirom.

Ne-panteističke religije čiji se sljedbenici mole nekakvom božanstvu, uvijek su propagirale da je Čovjek Najuzvišenije što može postojati - odvojen od svega drugoga. Njihova nevidljiva božanstva /odvojena od mrske materije/ su imala spremno neko specijalno duhovno mjesto za Čovjeka nakon uništenja univerzuma.
  1. Imamo Adama/Mojsija koji razgovara s Bogom.
  2. Onda je Nacija postala izabrana i sklopila vječni savez s Vrhunaravnim Stvoriteljem.
  3. Pa imamo Jeruzalem kao Centar ravne ploče zvane Zemlja.
  4. Kasnije je Zemlja postala centrom svemira, poradi nas dvonožaca.
  5. Ne tako davno je tron Svetog Muškarca opet poljuljan. Za to se pobrinuo mudri Darwin.
  6. Znanost svakim danom otima Bogu sve više njegovih aktivnosti..

Ostaje nam znanstveni panteizam - Einsteinov Bog.
pa to da je einsteinov bog... i nije tako pogresno, krscanstvo i islam su izasli iz judaizma koliko znam... a Einstein je bio Jevrej... prema tome: Einsteinov bog...
VucibatinA is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 15:35   #7
Quote:
kamovic kaže: Pogledaj post
Panteizam je religiozno - filozofsko učenje koje poistovjećuje Boga s prirodom i prirodu razmatra kao očitovanje božanstva.
Panteizam je učenje da je sve Bog, ili da su Bog i svemir jedno.

zanima me vaše mišljenje o panteizmu
Priroda je Božija energija i u tom smislu je očitavanje božanstva, ali iako je na taj način Bog u svemu, njegov lični aspekat iz koga to sve emenira je istovremeno izdvojen od svega. Nije kamen Ličnost Boga, već je deo božije nežive energije. Tačno je da su Bog i svemir jedno, ali je tačno i da su različito. Svemir i svekolika pojavnost kao emanacija božijih energija je jedno s Bogom - njegova energija, a Bog kao ličnost je različit od svemira, nije svemir Ličnost Boga, već božija energija. Nisu isto Tvorac i tvorevina u smislu da je tvorevina u svakom pogledu istošto i Tvorac. Dakle istovremeno i isto i različito, što će reći prestva panteizma o Bogu nije istinita, jer to posmatra samo parcijalno iz jednog određenog aspekta, koji ne opisuje verno i potpuno ni prirodu Boga ni Njegove tvorevine.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 16:07   #8
Adam - Abraham - Mojsije - Isus - Petar - Pavao - Einstein

Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Einstein je židov- vraćamo se na početak!
Što ćeš ... ništa bez Židova...
Ili - klin se klinom izbija.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 16:40   #9
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
Nisu isto Tvorac i tvorevina u smislu da je tvorevina u svakom pogledu istošto i Tvorac. Dakle istovremeno i isto i različito, što će reći prestva panteizma o Bogu nije istinita, jer to posmatra samo parcijalno iz jednog određenog aspekta, koji ne opisuje verno i potpuno ni prirodu Boga ni Njegove tvorevine.
Ova tvoja tvrdnja stoji , ako je Tvorac stvorio tvorevinu od nečeg već postojećeg , kako to nije slučaj (što je vidljivo iz tvog stava jer bi to inače istaknuo) Bog je stvorio svijet iz svoje suštine i u svakom kvantu energije i prostora ovog svijeta je ta suština. Ta suština je samospoznaja (Ja Sam Onaj Koji Jesam) Priroda očito ima to svojstvo (što ujedno dokazuje sveprisutnost Boga.)
Ličnost je osobina čovjeka, Boga -ne!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 16:42   #10
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Adam - Abraham - Mojsije - Isus - Petar - Pavao - Einstein



Što ćeš ... ništa bez Židova...
Ili - klin se klinom izbija.
Zaboravio si Spinozu ! (on se baš dobro uklapa u ovu temu!)
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 17:58   #11
ljudi nisu centar svemira, mi smo bolest i moramo se pomiriti
s tim

http://kamovic.blog.hr
kamovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 23:05   #12
Quote:
kamovic kaže: Pogledaj post
ljudi nisu centar svemira, mi smo bolest i moramo se pomiriti
s tim

http://kamovic.blog.hr
Objektivno nema centra ! Subjektivno ... to je već stvar psihologije...
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 00:15   #13
Quote:
kamovic kaže: Pogledaj post
Panteizam je religiozno - filozofsko učenje koje poistovjećuje Boga s prirodom i prirodu razmatra kao očitovanje božanstva.
Panteizam je učenje da je sve Bog, ili da su Bog i svemir jedno.

zanima me vaše mišljenje o panteizmu
pa nije mi jasno po cemu se to ucenje razlikuje od krscanstva- bog je sve oko nas = priroda se razmatra kao ocitovanje bozanstva... ako je bog sve oko nas, znaci da on objedinjuje apsolutno sve, pa su tako "sve" i bog same shit.

ako je Tvorac stvorio tvorevinu od nečeg već postojećeg , Bog je stvorio svijet iz svoje suštine i u svakom kvantu energije i prostora ovog svijeta je ta suština. Ta suština je samospoznaja (Ja Sam Onaj Koji Jesam) Priroda očito ima to svojstvo (što ujedno dokazuje sveprisutnost Boga.)
2hot is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 00:50   #14
Quote:
2hot kaže: Pogledaj post
pa nije mi jasno po cemu se to ucenje razlikuje od krscanstva- bog je sve oko nas = priroda se razmatra kao ocitovanje bozanstva... ako je bog sve oko nas, znaci da on objedinjuje apsolutno sve, pa su tako "sve" i bog same shit.

ako je Tvorac stvorio tvorevinu od nečeg već postojećeg , Bog je stvorio svijet iz svoje suštine i u svakom kvantu energije i prostora ovog svijeta je ta suština. Ta suština je samospoznaja (Ja Sam Onaj Koji Jesam) Priroda očito ima to svojstvo (što ujedno dokazuje sveprisutnost Boga.)
Ima suptilna razlika. Kršćani se mole Prirodi, čitaju staru knjižurinu gdje je Priroda zapisala nekakve svoje Zapovijedi, očekuju od nje da ih spasi preko svoga Sina za život vječni, ili preko njegove djeve majke ili svetaca u Njegovo ime - da ne nabrajam dalje... you get the picture, nicht?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 10:58   #15
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ima suptilna razlika. Kršćani se mole Prirodi, čitaju staru knjižurinu gdje je Priroda zapisala nekakve svoje Zapovijedi, očekuju od nje da ih spasi preko svoga Sina za život vječni, ili preko njegove djeve majke ili svetaca u Njegovo ime - da ne nabrajam dalje... you get the picture, nicht?
Priroda je jedna "Knjiga" a Biblija druga "Knjiga" , kako ćeš ih čitati ovisi o tvojim "očima"!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 11:50   #16
Quote:
kako ćeš ih čitati ovisi o tvojim "očima"
Jok, nego o nivou svijesti i količini znanja. Inteligencija nije na odmet također.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 12:36   #17
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Jok, nego o nivou svijesti i količini znanja. Inteligencija nije na odmet također.
Zar ti "oči" ne vide navodnike?
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 17:27   #18
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Ova tvoja tvrdnja stoji , ako je Tvorac stvorio tvorevinu od nečeg već postojećeg , kako to nije slučaj (što je vidljivo iz tvog stava jer bi to inače istaknuo) Bog je stvorio svijet iz svoje suštine i u svakom kvantu energije i prostora ovog svijeta je ta suština. Ta suština je samospoznaja (Ja Sam Onaj Koji Jesam) Priroda očito ima to svojstvo (što ujedno dokazuje sveprisutnost Boga.)
Ličnost je osobina čovjeka, Boga -ne!
Nije to moja "ideja" već Božija objava. dabome da je stvorio od nečeg postojećeg! - od svoje energije! A kako bi drugačije i moglo biti? Čuo si za zakon o održanju energije? Ne može nešto nastati iz ništa. "Ništa" i ne postoji niti može postojati, samim tim što je "ništa"

Jeste kako čitav svet tako i običan kamen Božija energija ali nije Ličnost Boga, nije kamen Bog, već kamen, - Njegova energija. Energija i energetik nisu jedno te isto, već se odnose kao Tvorac i tvorevina - energija proističe iz energetika, njenog Tvorca, a ne da Tvorac proističe iz energije. Energija jeste jedno s Tvorcem i jeste u Tvorcu, ali Tvorčeva Ličnost nije u njegovoj energiji. Sve je u njemu ali je on kao Ličnost odvojen. Njegove energije se šire suvda i sve što jeste je Njegova energija i predstavlja deo Njega, ali Njegova Ličnost, koje je konačan izvor svega, nije ta energija - energija nije energetik; tvorevnina nije Tvorac.

Quote:
Ta suština je samospoznaja (Ja Sam Onaj Koji Jesam) Priroda očito ima to svojstvo (što ujedno dokazuje sveprisutnost Boga.)
Ličnost je osobina čovjeka, Boga -ne!
Koje priroda ima svo svojstvo? - ovo "Ja Sam Onaj Koji Jesam" Pa nema neživa priroda "ja". Ličnost je osobina Boga, opet "Ja Sam Onaj Koji Jesam", šta je "Ja" nego lična zamenica?
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 21:35   #19
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ima suptilna razlika. Kršćani se mole Prirodi, čitaju staru knjižurinu gdje je Priroda zapisala nekakve svoje Zapovijedi, očekuju od nje da ih spasi preko svoga Sina za život vječni, ili preko njegove djeve majke ili svetaca u Njegovo ime - da ne nabrajam dalje... you get the picture, nicht?
yes, ma kuzim ja to, ali ta sama ideja da se priroda razmatra kao ocitovanje bozanstva je ekvivalentna krscanskom gledistu na isto... a sad biblija i spasenje, to je drugi par rukava. ono sto je isto je vidjenje boga u prirodi, tj. svemu oko nas, tako da se po nacinu pojmanja boga ta 2 ucenja ni malo ne razlikuju.
2hot is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 23:25   #20
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
Nije to moja "ideja" već Božija objava. dabome da je stvorio od nečeg postojećeg! - od svoje energije! A kako bi drugačije i moglo biti? Čuo si za zakon o održanju energije? Ne može nešto nastati iz ništa. "Ništa" i ne postoji niti može postojati, samim tim što je "ništa"

Jeste kako čitav svet tako i običan kamen Božija energija ali nije Ličnost Boga, nije kamen Bog, već kamen, - Njegova energija. Energija i energetik nisu jedno te isto, već se odnose kao Tvorac i tvorevina - energija proističe iz energetika, njenog Tvorca, a ne da Tvorac proističe iz energije. Energija jeste jedno s Tvorcem i jeste u Tvorcu, ali Tvorčeva Ličnost nije u njegovoj energiji. Sve je u njemu ali je on kao Ličnost odvojen. Njegove energije se šire suvda i sve što jeste je Njegova energija i predstavlja deo Njega, ali Njegova Ličnost, koje je konačan izvor svega, nije ta energija - energija nije energetik; tvorevnina nije Tvorac.



Koje priroda ima svo svojstvo? - ovo "Ja Sam Onaj Koji Jesam" Pa nema neživa priroda "ja". Ličnost je osobina Boga, opet "Ja Sam Onaj Koji Jesam", šta je "Ja" nego lična zamenica?
Evo baš listam Bibliju i ne mogu naći ništa što bi sličilo na "Zakon o održanju energije" ali ga ima u jednoj "heretičkoj" knjizi koja objašnjava svijet a da ne pominje Boga! Načuo sam nešto o pomenutom zakonu i izgleda da baš nije nedodirljiv jer ne važi na duljinama ispod Planckove duljine i kod ekstremno kratkih vremenskih intervala.
Ako je Bog stvorio svijet koji nije dio njega u svakom smislu onda bi ograničio svoju beskonačnost! Neživa priroda je nužna za živu prirodu, međusobno su prožete. Atom ugljika ili molekula vode u tvom tijelu jednaki su atomima ugljika ili vode nekog kamena ili komada leda!
Što se tiče Ličnosti ti si predodžbu shvatio kao suštinu!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:28.