Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji

Ostali mediji O medijima, bez televizije. I novinarima. Podforumi: Tisak, Radio, Internet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2010., 19:28   #1
EU i vlasništvo u radijima

zanima me ima li netko kakvo iskustvo s vlasničkom strukturom radija u EU te da li je bilo nekih radionica, seminara pri HND-u. guglao sam podosta ali nikakav pisani materijal nisam pronašao.
većina radijskih postaja je trenutno u vlasništvu jedinica lokalne uprave i, kako čujem, slijedi prodaja udjela. Sad da li je to uvjetovano krizom (vrlo vjerojatno), ili skorim ulaskom u EU (manje vjerojatno), ne znam ali bit će i u ovoj branši velikih potresa, čini mi se.
__________________
Važno je, sve je važno...Pozdrav iz zaostale Slavonije !
slavonika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 20:23   #2
Ne znam hoće li se i ova tema zaključati, nemam iskustva sa (EU)ropskim radio stanicama.
No samo ću ti reći da je prodaja udjela uvjetovana krizom, gubitkom na lok. izborima , promjenom smjera poslovanja (jer nakon nekog vremena vide da im se ne isplati), štrajkovima radnika (em zbog totalitarnog režima vlasnika, em zbog ne znanja istog o medijima). Ne vjerujem da je prodaja uvjetovana skorim ulaskom u EU. Daj Bože da u toj branši bude potresa , jer čega sam se sve nagledala kroz ovaj medij - dođe mi da povratim. Najviše me smetala NEsloboda govora, političke poruke i anti-poruke, te sustavno uništavanje i zagađivanje etera s tim. No, koliko sam čula ni u EU (barem u Italiji) nije sjajna situacija, odnosno, mnogo je radija u rukama političara - bilo lokalnih ili većih faca.
__________________
Fuj. Kaka to!

Zadnje uređivanje Silvery : 13.03.2010. at 20:29.
Silvery is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 13.03.2010., 21:48   #3
Lokalna uprava i pokrene radio da bi se promovirala. Dobro je dok lokalni moćnici poštuju uredničku autonomiju (bar je kod mene tako, i barem za sada...), ali puno ovisi i o samom glavnom uredniku: hoće li se ponašat kao stručnjak ili poslušnik. Za mene svaka vlast (mala smo sredina) zna da se ne dam manipulirat, pa me moraju trpit (dok ne smisle plan B), ali moram priznat da u ove četiri i po godine, koliko sam glavni, nisam imao ozbiljnije pritiske od strane lokalne vlasti tj. 100 - postotnog vlasnika u smislu "ovo moraš objavit, ovo ne." Valjda imam sreće, a možda sam pomalo i sam "kriv". Baš me zanima koliko ću izdržat. Problem bi mogla uskoro postat lova jer je oglašavanje drastično palo. Dobro bi došla kakva financijska injekcija od EU-a ako žele imat radio koji je istovremeno neovisan i u vlasništvu lokalne uprave.
rudlavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 22:33   #4
Quote:
slavonika kaže: Pogledaj post
Sad da li je to uvjetovano krizom (vrlo vjerojatno), ili skorim ulaskom u EU (manje vjerojatno), ne znam ali bit će i u ovoj branši velikih potresa, čini mi se.
Nije uvjetovano krizom. To su smjernice EU i potpuno su ispravne.

Naime, razvijeni demokratski sustavi ne trpe kontrolu medija od politike, a to je upravo ono što se događa u HR. Svaka druga postaja je u potpunom ili djelomičnom vlasništvu lokalne samouprave ili njenih tvrtki koja pasivno ili aktivno utječe na njenu uređivačku politiku, najčešće kroz sufinanciranje i instrumente koje ima skupština društva. A kod lokalaca gdje nema cenzure, ima autocenzure. Teško je govoriti protiv gradonačelnika kada znaš da on bira direktora i odlučuje o lovi koju će upucati u plaće zaposlenika. Zato i lokalne postaje u pravilu i ne donose 'velike' novinarske teme.

No ni potpuno privatiziran radio nije jamstvo nezavisnosti od politike, pogotovo kada se zna da brojne postaje imaju prikrivenog vlasnika.
__________________
SAS: ljudi sa mjesta masai jednostavno hodaju posve prirodno! || taichi87: radi se o sukcinskoj kiselini... nije baš poznata...
Soulsaver is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 10:09   #5
Quote:
Soulsaver kaže: Pogledaj post
Nije uvjetovano krizom. To su smjernice EU i potpuno su ispravne.
Ima li to negdje na netu ili imaš privatno ? Smjernice jel`

Mislim da se, u ovom slučaju, ide prerano s prodajom obzirom da nas do EU-a dijeli najmanje dvije godine plus godina - dvije prilagodbe. Osim toga niti zakonodavno nit preporukom nadležnih tijela a niti nekom strukovnom oraganizacijom nije preporučeno što i kako. Pogotovu što "mali" teško mogu preživjeti bez lokalne uprave a napose sad u ovoj sveopćoj krizi.
__________________
Važno je, sve je važno...Pozdrav iz zaostale Slavonije !
slavonika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 22:52   #6
Mislim da bi bolje bilo da se pozabave načinom na koji se dijele frekvencije. Ne znam postoji li itko u HR koji je dobio koncesiju za radio bez "veza i vezica". Prema informacijama kojima raspolažem, ukoliko je netko spreman posegnuti malo dublje u džep i ono što zagrabi u tom džepu proslijediti odgovornim osobama, njemu se frekvencije oslobode bez ikakvih problema, a kada netko želi otvoriti radio jer voli to raditi i stvarno želi napraviti kvalitetan program, onda dobije odgovor da "trenutno nema međunarodno usklađenih slobodnih frekvencija". 90% lokalnih radija u HR otvoreno je isključivo radi medijskog prostora, a sve da bi se moglo manipulirati javnošću, što kao krajnji cilj ima utjecaj u lokalnoj politici. Glavnina posla kojim se bave nadležna tijela su kontrole koje rezultiraju upozorenjima lokalcima radi devijacije koja prelazi zakonom propisane norme, a to što se Narodni miješa u sve kanale upravo radi devijacije i što više od 50% postaja koje se čuju u nekim dijelovima Hrvatske čine inozemne radiopostaje (TALIJANI I BIH), nikoga ne briga. Nisam neki optimist po pitanju uvođenja reda u elektroničke medije općenito, poglavito u lokalne radije.
mijo_im is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 07:45   #7
Quote:
slavonika kaže: Pogledaj post
Ima li to negdje na netu ili imaš privatno ? Smjernice jel`
Vjerojatno imaš neke dokumente u arhivi na stranicama EU. To je već jaaako stara priča s hrvatskim medijima. Svojevremeno je i misija OESS-a rogoborila protiv vlasničkih struktura lokalnih postaja. Mislim da je opširan tekst o tome objavljen u Novinaru prije 2-3 godine.

Dodatak: čini mi se da novi Zakon o elektroničkim medijima ne regulira pitanje vlasničke strukture, izuzev ako se radi o marketinškim agencijama i koncentraciji medija. Tako da za sada ništa od velikih promjena.
__________________
SAS: ljudi sa mjesta masai jednostavno hodaju posve prirodno! || taichi87: radi se o sukcinskoj kiselini... nije baš poznata...

Zadnje uređivanje Soulsaver : 15.03.2010. at 08:12.
Soulsaver is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 18:30   #8
Quote:
Soulsaver kaže: Pogledaj post
Vjerojatno imaš neke dokumente u arhivi na stranicama EU. To je već jaaako stara priča s hrvatskim medijima. Svojevremeno je i misija OESS-a rogoborila protiv vlasničkih struktura lokalnih postaja. Mislim da je opširan tekst o tome objavljen u Novinaru prije 2-3 godine.

Dodatak: čini mi se da novi Zakon o elektroničkim medijima ne regulira pitanje vlasničke strukture, izuzev ako se radi o marketinškim agencijama i koncentraciji medija. Tako da za sada ništa od velikih promjena.
Ma guglao sam uzduž i poprijeko ali nema nikakvog konkretnog materijala. Pronašao sam nekoliko "dokumenata" ali su na razini promišljanja bez konkretnih i citiranih zakona, odluka, preporuka. Vjerojatno je pomanjkanje takvog dokumenta i razlog zloguhe šutnje naših veleumnih mozgova u ministarstvu i agenciji. Pa kako će oni nešto smisliti ili napraviti a što bi, prvenstveno, bilo na dobrobit naših medija a potom i kompatibilno s zakonima EU. Ne dobivaju oni astronomske naknade bez veze. Mudro šute.
Da otkrijem karte do kraja, nisam direktno vezan uz moje pitanje ali se u mom Gradu naveliko govori o prodaji lokalnog radija (njegovog većinskog udjela), a sve pod dobro smišljenom taktikom - "smjernice" i "ulazak" u EU.
PS. - Zakon o elektroničkim medijima poznam jako dobro i on nije smetnja prodaji no postoje članci vezani uz "javno dobro" odnosno "javni interes" pod čime prvenstveno smatram interese građana mog Grada ali teško bi netko iz sustava sudbene vlasti podržao javni interes nasuprot interesu kapitala.
__________________
Važno je, sve je važno...Pozdrav iz zaostale Slavonije !

Zadnje uređivanje slavonika : 15.03.2010. at 18:38.
slavonika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 19:42   #9
Quote:
slavonika kaže: Pogledaj post
PS. - Zakon o elektroničkim medijima poznam jako dobro i on nije smetnja prodaji
Zašto bi i bio? U razvijenom demokratskom društvu bi on nalagao prodaju. Nažalost, kod nas nije tako. Gradonačelnici će i dalje drmati svojim malim krugovalima
__________________
SAS: ljudi sa mjesta masai jednostavno hodaju posve prirodno! || taichi87: radi se o sukcinskoj kiselini... nije baš poznata...
Soulsaver is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 20:21   #10
Quote:
Soulsaver kaže: Pogledaj post
Zašto bi i bio? U razvijenom demokratskom društvu bi on nalagao prodaju. Nažalost, kod nas nije tako. Gradonačelnici će i dalje drmati svojim malim krugovalima
Da to bi bilo dobro u neka "odlična poslovna" vremena ali u ovoj sitaciji mislim da će se prodajom udjela radio uništiti tj. radnici ili njegov veći dio, završiti na ulici a to nije (barem mislim), javni interes.
__________________
Važno je, sve je važno...Pozdrav iz zaostale Slavonije !
slavonika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 20:35   #11
Javni interes je dobar program, a ne broj zaposlenih. Možda novi (su)vlasnik ponudi neke bolje programske opcije. Događalo se.
__________________
SAS: ljudi sa mjesta masai jednostavno hodaju posve prirodno! || taichi87: radi se o sukcinskoj kiselini... nije baš poznata...
Soulsaver is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 22:57   #12
Quote:
Soulsaver kaže: Pogledaj post
Javni interes je dobar program, a ne broj zaposlenih. Možda novi (su)vlasnik ponudi neke bolje programske opcije. Događalo se.
ovaj koji ima namjeru kupiti već sad ima 15% a sin mu na NO pita gdje je njegova dividenda ? pa ako je suditi po tome jao si ga njima ! Sve mi se čini da će javni interes biti njegov džep.
__________________
Važno je, sve je važno...Pozdrav iz zaostale Slavonije !
slavonika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2014., 00:55   #13
Quote:
rudlavi kaže: Pogledaj post
Dobro je dok lokalni moćnici poštuju uredničku autonomiju, ali puno ovisi i o samom glavnom uredniku: hoće li se ponašat kao stručnjak ili poslušnik. Za mene svaka vlast (mala smo sredina) zna da se ne dam manipulirat, pa me moraju trpit (dok ne smisle plan B), ali moram priznat da u ove četiri i po godine, koliko sam glavni, nisam imao ozbiljnije pritiske od strane lokalne vlasti tj. 100 - postotnog vlasnika u smislu "ovo moraš objavit, ovo ne." Valjda imam sreće, a možda sam pomalo i sam "kriv". Baš me zanima koliko ću izdržat
... i tako, smisliše plan B.
rudlavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 18:52   #14
Quote:
rudlavi kaže: Pogledaj post
... i tako, smisliše plan B.
triba si se ugledat na bivše feralovce: http://www.youtube.com/watch?v=XUkUxTSxdL4
Extra Joze is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.