Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2015., 14:54   #401
Mislim da se treba prvo obrazovati i dosta uciti o umetnosti da bi je mogao razumeti. Jendostavno nemaju svi iste afinitete i zato i ne moraju svi razumeti umetnost.
8mart8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 22:23   #402
Umjetnost je za mene mjesto susreta sa sobom.
Ona me vraća ili dovodi doživljajima, emocijama koji su znakovi moga najdubljeg sloja bića.
Onda me zaintrigiraju do te mjere da sviješću posegnem do skrivenih kutaka bića i upoznajem se kao kroz ogledalo.

Tom sam se putovanju odala još u ranoj mladosti, pa i ranije. Ima nešto u umjetnosti strastveno i privlačno. Gotovo nikada ne razmišljam o autoru djela. Možda je to pomalo i sebično, ali nemam zadatak razumijevati umjetnost i ne moram davati nikome feedback osim svojoj nutrini.

Volim heavy metal, volim Tina Ujevića, volim Dalija i Rodinovog Mislioca i Poljubac.

Svi mi oni donose dašak onog Jungovog kolektivnog. Senzacije Ida su veličanstvene, izazavane umjetnošću izranjaju iz tamnog podmorja, a sve kako bi se ugledala.

Najzanimljiviji su mi susreti u polju "umjetničkog" jer tu "zalutaju" oni koji svojim putem hode do bitka, pa se nađemo na trenutak u interferenciji istine. Umjetnost je povezana s Istinom, to je sigurno za mene.

Blago se čovjeku jer je kadar "izdržati" ljepotu umjetnosti.................
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 23:00   #403
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Umjetnost je za mene mjesto susreta sa sobom.
Ona me vraća ili dovodi doživljajima, emocijama koji su znakovi moga najdubljeg sloja bića.
Onda me zaintrigiraju do te mjere da sviješću posegnem do skrivenih kutaka bića i upoznajem se kao kroz ogledalo.

Tom sam se putovanju odala još u ranoj mladosti, pa i ranije. Ima nešto u umjetnosti strastveno i privlačno. Gotovo nikada ne razmišljam o autoru djela. Možda je to pomalo i sebično, ali nemam zadatak razumijevati umjetnost i ne moram davati nikome feedback osim svojoj nutrini.

Volim heavy metal, volim Tina Ujevića, volim Dalija i Rodinovog Mislioca i Poljubac.

Svi mi oni donose dašak onog Jungovog kolektivnog. Senzacije Ida su veličanstvene, izazavane umjetnošću izranjaju iz tamnog podmorja, a sve kako bi se ugledala.

Najzanimljiviji su mi susreti u polju "umjetničkog" jer tu "zalutaju" oni koji svojim putem hode do bitka, pa se nađemo na trenutak u interferenciji istine. Umjetnost je povezana s Istinom, to je sigurno za mene.

Blago se čovjeku jer je kadar "izdržati" ljepotu umjetnosti.................
ljepota je u oku promatrača...ak je neizdrživa malo zažmirimo, ne gledamo...
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 13:35   #404
na neki način su dva osnovna pristupa 'razumjevanju umjetnosti' emotivni i konceptualni

sjedne strane imaš rad kao oblik strukturirane informacije u formi, bez obzira jeli kip, slika instalacija šta več, ali point je iskaz/prjenos te informacije, koncepta, ideje, prepoznavanje odnosa formi, boje, prostora itd, što se zajedno kombinira u nekakvo 'meta'

zdruge strane su naprosto emocionalne reakcije na rad
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 17:55   #405
Quote:
Apophis kaže: Pogledaj post
Griješiš u startu u usporedbama sa ičim znanstvenim, jer umjetnost je unatoč pravilnostima, subjektivna, afektivna i podložna ukusu.
Znanstveni principi su mjerljivi, moguće ih je reproducirati i testirati.
Ovo je jedna od srzi. Meni je palo napamet jedan, ah primitivizam, samo jedan u nizu od kojih pate mase i kako se sa tupavim masama upravlja. A to je nametanje odredjene umjetnosti koja se mora znati, inace si neobrazovana seljacina i primitivac.
Primjer:

Proucavajuci detaljno paralele kako se mase indoktriniraju od malena i oblikuju da imaju odredjeni politicki svjetonazor (nekoc svi komunisti, danas ultra katolici, ak ne ides na vjeronauk onda te gledaju, a u sfrj kad si isao na vjeronauk ta ista masa te opet cudno gledala..) da bi se mase drzale pod kontrolom, kao neka vrst lobotomije nad masom. Muzicka industrija, njih zanima novac, ne umjetnost, tako da oni neke bendove moraju razvikati i dici u nebesa jer ne mozes okrenuti lovu na nepoznatom bendu. Da nisu razvikali ove koje su razvikali do dana danas, razvikali bi jednako neke druge vjerujte mi. Tada kazu masama oni su bendovi najbolji, naj ovo naj ono... Najbolje mi kad kazu da dolaze sa 40 tona opreme... Da li ja slusam opremu ili izvodjaca? Jer kad bi se taj teatar uklonio onda taj bend nebi bio bas taako dobar. Onda i marketinski trikovi, kako omot albuma treba izgledati, sve je to psiho udar na kupca, znaci kako osvojiti kupca da kupca privuce omot nekog albuma, da mu taj mot govori kakvu muziku da ocekuje itd.... Znaci umjetnost je tu na zadnjem mjestu, a zarada na prvom. Neki bendovi koji su isli na kvalitet a ne dali ce ih masa razumjeti su ostali nepoznati i na marginama. Koliko samo bendova postoji u prog, psych rocku od 1965 - 1975 kao najkreativnijem razdoblju ove muzike da ih otkrivam i dan danas nakon 25 godina, svaki ima po album ili dva... Kad cujes umjetnost takvu, onda vidis koliko su razvikani bendovi plitki i namjenjeni za masu kojoj bi sve drugo bilo prekomplicirano za razumjeti.

Ovdje sad je prikazano kako se oblikuje masa da nesto kupuje i kako da nesto percipira, kao i to koji je bend kojeg zanra, industrija ga gura tamo gdje njima pase.. masa koja to sve guta to nista nije njihovo iz njihove glave kako te mase misle. Oni su oblikovani.

Nekoc kad nije bilo te industrije, i ovo je poanta sto zelim reci u ovom postu, su postojale te drustvene elite koje su nametale (tada klasicnu muziku) i autore koji su se njima svidjeli i koji su oni drzali da su najbolji iiz odredjenih razloga. Klasika kao i vecina druge muzike ima svoje kvalitete ali i nekvalitete. Tu nastaje problem koji nas maltretira i dan danas, a to je dda oni autori koje su oni postavili kao najbolje se moraju prihvatiti bez pogovora kao opca kultura inace si neinteligentna neobrazovana seljacina. Zasto bi ja morao voljeti i cijeniti Mozarta? Ako npr drzim da je Bach onaj pravi. Karikiram... Znaci zasto bi ja morao voljeti Hendrixa ako ima milijardu boljih gitarista. Zato sto je muzicka industrija masi to postavila ultimativno da je samo on dobar gitarist???? Ako ja kazem suprotno ja sam seljacina? NE, masa nema pojma koliko majstora postoji na svijetu i bendova koji su umjetnicki bolji od svih ovih razvikanih niti se ne trude ista istrazivati. Ono sto se postavi za istinu to mora tako biti. Pa krenu relativizacije: "aj ti nama stavi neki link tih bendova...", onda stavis linkove mnogih bendova, onda krene "Pa nije to uopce ovo nego je ono.... " bla bla bla....

Razvikani bendovi su razvikani jel su podlozni daa ih mase razumiju,znaci nisu komplicirani niti duboki, jer ih u protivnom mase nebi razumjele. Kao i kad mozemo razumjeti jednostavne jednadzbe, ako krenemo jako komlicirano vecina nas nece to razumijeti, zar ne? Dakle, to sto slusaju mase, ne mora uvijek biti govno, moze biti i dobro, ali ima i jos bolje sto je za mase to much za razumijeti. Mene iritira, da ce netko postaviti odredjenu muziku kao opcu kulturu a nekku drugu muziku nece, i onda ce jos i padati uvrede, ako ti ne znas to sto oni slusaju ti si seljacina ti nemas opcu kulturu. Ja ne volim da meni netko odredjuje koja je to muzika opca kultura. Pa tako ni klasicna muzika, zasto bi ja sve sto je klasicna muzika smatrao opcom kulturom??. To je to subjektivno nametanje, idiotizam. Umjetnost nije znanost 1+1 je 2 i nema rassprave, umjetnost se subjetivno dozivljava i to ne moze se postavljati beskompromisno. A to se radi u osnovnim skolama npr, sa kalsikom, pa na tv-u itd.... Namece se neka muzika, kao opca kultura, a drugi su seljacine. To treba mjenjati. Jer meni ta muzika koja se prikazuje moze biti seljacka. Jbg, dok su nas maltretirali sa "letovanic selo pokraj kupe" u skoli nekoc, ja sam imao walkman i slusao Oxygene od Jean Michel Jarre npr. Iste neke druge situacije sa drugim bendom je bilo dok su nas maltretirali saa dibisijem ili shubertom, ili nesto slicno.....(ja slusao po prvi puta Miles Davis-a i Bitches Brew npr.) Zasto bi to mene trebalo zanimati ta klasika, zasto sam ja neobraazovana seljacina ako mislim da je ta muzika losa (ne svi autori) i dosadna.

Kad se dodje do toga da se umjetnost namece kao opca kultura, ali samo zanar i izvodjac koji pase odredjenim ljudima, to je odnos prema ljudima i muzici vec sam po sebi katastrofa i nema veze sa nicim, a kamoli razumjevanjem muzike.

Znaci sporan je dio:

1.Da je sva klasicna muzika super i opca kultura.

2. Rock muzika ne smije biti opca kultura, to je jeftina zabava

3. Jazz (ovisi kako sta) je takodjer "opca kultura" iz nekog razloga, ako kazes da slusas Jazz, sugovornik ce te odmah gledati kao nekog sa pofinjenim ukusom i stilom, iako ne znas nabrojati 5 autora i u jazzu postoji puno izdrkavanja. Ako kazes da si Rocker, onda slusas nesto sto se mora "prerasti"???????????????????????!!!!!! Od kad to se umjetnost moze prerasti? Od kad je to umjetnost djecja stvar?

Znaci odakle dolaze te primitivne predrasude? Iz skole? Od doma? Balkan sindrom?
VirgilM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:12.