Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2017., 01:37   #2381
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Sigurno da se u Londonu i može spizdit 200 eura na večeru za dvoje, ali onako, otprilike kod Gordona Ramseya.
numbeo za Dublin:
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 445.16 kn (60.00 €)
još ako nije mid-range, već malo skuplji...i ako je dobro vino u igri, debelo si prešao 100 eura a da se nisi 2 puta okrenuo... niti zapjevao kakvu domobransku...
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 27.03.2017., 01:40   #2382
Spomenuo si i London, zato sam ti i naveo.

Problem je uvijek isti - ti ciljaš na nešto što je iznad tvoje razine. I to debelo.

Radio bi za prosječnu plaću, a išao u vrh restorane? Tamo ide ekipa koja zarađuje 7 znamenki, oni i pripadaju toj grupi ljudi na koje se cilja. Tebi bi takav restoran jednom godišnje trebao biti vrh. Barem dok ne dođeš na 250k godišnje.

Ja ne gledam numbeo, ja izguglam cijenik restorana koji me zanima.

Zanimljivo u svemu tome, što sam baš u takvim restoranima i jeo u Dublinu i Londonu, cijene su uglavnom oko 100 eura bile. Ok, mi nismo toliki krkani, pa ne pojedemo 4 slijeda, nekad su nam i 2 previše.
rocker1987 is offline  
Old 27.03.2017., 01:57   #2383
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
bi, ja bi bio naprljavija seljačina da sam kojom srećom rođen pod racionalnijim režimom sirovih roditelja stranačkih krimosa i da se tuku milijuni redovito...ter imaju preparirani polarni međedi doma

btw...100-200 eura je večera u normalnom restoranu za dvoje...u nekim tamo Dublinima ili Londonima, šta nije?
takve su cijene.


doduše, svaki krkos koji drži do sebe skuri takve pare i u Zg restoranima..
ja ne, slab sam krkan


al vi ne razumijete hrvatske karijere. To je centralna karijera hrvatskog biznisa. Biti restoranska seljačina. a to košta, to je ulaganje.
sve vas moram učiti


i kako da se seljačina u nastajanju prigne i da fura tamo neku askezu/štednju u polu-masnom stanu polu-masnog Dublina?! Neće to Pantiću igrati, neće! ostao sam 1 dan predugo, i pretvorio se u seljaka. divna egzistencija.
A zakaj za dvoje, nisi spominjao nikakvu pratnju do sad, nek mala pridonese računu

Prošli mjesec izašao s ekipom s posla na večeru, fini riblji restoran i butelje ispalo 85 eura (a svrbi me još da je bilo previše )...

Klasični posjet sasvim ok restoranu je npr. steak s prilogom i salatom i dva tripla dođe 28-32 eura...

Skupo je, ali ni blizu basnoslovno. U Zagrebu se može cijeli tjedan svaki dan krkat za 200 eura koje si spomenuo... Ali onda nećeš naletit na Butkovića (iako ne znam jel on još aktualan ).
z_k is offline  
Old 27.03.2017., 08:34   #2384
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Oprosti ali pogledaj si anketu o uvozu radne snage na Politici. Ja sam glasao i komentirao da ce to biti nuznost, barem u ogranicenom opsegu. Otprilike kao zamjena za 1/3 neto iseljenih, Dok je 80% ljudi protiv.

Tako da nemam zasto pricati samo protiv drzave. Niti mislim pjevati u zboru istomisljenika sa ljudima koji ne zale zaduziti drzavu, ne zale javnog troska da bi njihovo poduzece i dalje moglo biti drzavno, tj njihovo...
Klapalo, jedan od najvecih problema hrvatskog drustva je taj sto svi kukaju oko stvari a vrlo malo se ulaze energije da se stvari zaista i promjene. Ti tu trosis sate govoreci kako bi valjda emigranti taj trebali platiti neku vrstu odstete, ili ako ne emigranti onda Njemacki porezni obveznici i slicni. Kad te se pita kako, po kojem zakonu, koji ti je leverage, odnosno kako to mislis postici - od tebe se cuje samo muk. U isto to vrijeme drzava ne cini apsolutno nista da taj deficit kompenzira. Drzava na koju vjerovao ili ne mozes utjecati, mozes stiskat zastupnika, pokusavat skupit masu kako bi pritisak bio jos veci, mozes svasta raditi. Ali ne, lakse je na forumu porucivati da ti se gade oni koji su otisli a nisu dobrovoljno ostavili lovu za odstetu, ili popunjavati nekakve ankete, i pri tome kriviti Njemacku ili emigrante za problem. E pa vidis to je vrlo simptomaticno za nase drustvo i zbog toga je situacija kakva je.

Mi u firmi obrazujemo ljude, ulazemo u njih, i vjerovao ili ne - ti ljudi u nekom trenutku odu, nekad cak jako brzo. I sta sad, mi bi trebali te ljude ganjati da nam vrate lovu, novu firmu tjerati da nam plati odstetu? Ma kakvi, das oglas u novine i ozmes nekoga koga je druga firma obrazovala. To ti tako u praksi funkcionira, gdje bi dosli kad bi samo kukali?
Hrvatska je divna zemlja, i u odredjenim okolnostima se moze imati izuzetno kvalitetan zivot. Ali kao i sa mnogim drugim potencijalima, tako ni taj nije dobro iskoristen. Ako imas radno mjesto koje ne moze spopuniti jer je netko otisao van, popunis to mjesto nekim drugim, ako ne iz RH onda iz neke druge drzave. Znam da i sam znas da Hrvatska nije zadnja rupa na svirali i da ima ljudi koji bi zeljeli ovdje zivjeti i raditi i to ljudi koji imaju skills. Samo treba ukloniti neke barijere, u Hrvatskoj a ne u Njemackoj.

EDIT: bacio pogled na anketu, odnosno rezultate (73% = ne). Mislim da sve govori o tome koju prepreku treba ukloniti kako bi se stvar poboljsala. Ne kazem da je lako ali nema drugi, i je svejedno lakse nego prisiliti njemackog poreznog obveznika da placa nekakav porez "solidarnosti" Hrvatskoj.
rama6 is offline  
Old 27.03.2017., 08:47   #2385
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
kakvi viškovi buraz?!

4-5 puta mjesečno, a i to je konzervativna procjena recimo da odem van sam ili u društvu u normalni restoran, gdje pljunem za večeru 100-200 evrona, plus stanarina, ovo - ono, i eto mene buraz nigdje, gdje sam i bio u Zagrebu...sa jako malim viškovima..
treba se tjerati lifestyle i lova pročerdavati
odnosno, takav lifestyle u RH košta simbolično u odnosu na zapad....pa je za seljačko čerdanje para Zg i bolji....
a BMW ionako nije kul...Tesla Model 3 je kul..
Ako odes zivjeti van, ne znam zasto bi za veceru platio 100-200 eurona za veceru. Kao prvo, ako se radi o drustvu, vjerojatnije je da ce svatko platiti svoj dio (tako ti je to na zapadu), a isto tako bas ni ne znam sredine u kojima nema pristojne klope za ispod 100-200 EUR. Ako bas zivis u Svicarskoj, Oslu ili u San Franciscu, onda ces sigurno imati i vecu placu. Ako pak odes u Singapur ili London, lako ces naci pristojnu klopu za manje od 100-200 Eura. Slicno je i s drugim stvarima mimo hrane.
Ali nacelno se slazem, za mnoge je zaista bolje u ZG ali procjena ovisi od slucaja do slucaja i zato je pogresno tu nametati neke generalne zakljucke. No sve su svemu, ima jako puno predrasuda vezanih za emigraciju.
rama6 is offline  
Old 27.03.2017., 09:24   #2386
Pa vani svatko plati svoje jelo, al svatko zavrti i bar jednu rundu. I eto ti ceha od 100e bez problema. I to ne po londonima nego nekim bavarskim selima..
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Old 27.03.2017., 09:39   #2387
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
numbeo za Dublin:
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 445.16 kn (60.00 €)
još ako nije mid-range, već malo skuplji...i ako je dobro vino u igri, debelo si prešao 100 eura a da se nisi 2 puta okrenuo... niti zapjevao kakvu domobransku...
I vani prosječni ljudi nemogu imati i ovce i novce

Ti si meni baš čudan Brogan.

Pa odi na ljetovanje na Mykonos pa ćeš s dragom popiti šampanjac od 20 000 EUR i neka lagana večerica za još koju tisućicu....jbg,izbora ima.

Ali,znaš onu,svaka roba ima svog kupca
Tomgold is offline  
Old 27.03.2017., 09:45   #2388
Imaš i Splitu ili Zagrebu restorane o kojima možeš bez većih problema u 2 potrošiti 100-200 €.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 27.03.2017., 09:50   #2389
Ja sam u centru Beča i Rima u mid range restacu platil glavno jelo 17 eura i nije nis puno skuplje od zg npr carpacio okrugljak vinodol
Loui is offline  
Old 27.03.2017., 10:14   #2390
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
kakvi viškovi buraz?!

4-5 puta mjesečno, a i to je konzervativna procjena recimo da odem van sam ili u društvu u normalni restoran, gdje pljunem za večeru 100-200 evrona, plus stanarina, ovo - ono, i eto mene buraz nigdje, gdje sam i bio u Zagrebu...sa jako malim viškovima..
treba se tjerati lifestyle i lova pročerdavati
odnosno, takav lifestyle u RH košta simbolično u odnosu na zapad....pa je za seljačko čerdanje para Zg i bolji....
a BMW ionako nije kul...Tesla Model 3 je kul..


čerdanje para na pizdarije je ključno ulaganje...u "soft skills"...krkanje mariniranih svinjskih rebrica.
to ti je ključni poslovni skill....batali storane procedure!

https://www.youtube.com/watch?v=qKKOvdFO9k0


toplo mi je oko srca kolko je ovo stupidna, jednostavna, sirova, lijepa i udobna zemlja. Ništa egzodus, samo krkanje, samo gušt, primitiva za džaba....more, planina.... : D
samo društveno nasilje i sirovo dominiranje nad simpletonima.... : D ma milina...hahhahhahahahahha : zubo:
ma sve 5, ali dodje prije ili kasnije trenutak u kojem zelis imati svoj stan..
a kvalitetan stan te dodje cca. 100.000 eura, i moras imati 20% pologa za njega.

dakle, zivot od danas do sutra je dobar jedno vrijeme.. ne bas dugo
Taroth is offline  
Old 27.03.2017., 10:23   #2391
Imam frenda 53g koji živi od danas do sutra u zg podstanar samac cijeli život ,placa mu je 4500kn patnja i gurema , ali čeka da mu cikne ćale i ostavi kućerinu na moru od 300.000e i 100.000 na banci ali nikako ćaku da prikine srce ima 87g veli prika jebo te kad se dočepam para bit ću kralj ,jedinac je , kaže kad dobijem 400 kila eura bog sam bembara stan kupujem i ojhaaa ajmo pičke
Loui is offline  
Old 27.03.2017., 10:24   #2392
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Pa vani svatko plati svoje jelo, al svatko zavrti i bar jednu rundu. I eto ti ceha od 100e bez problema. I to ne po londonima nego nekim bavarskim selima..
Point je taj da je cijena hrane svugdje manje vise prilagodjena dohotku, i u Londonu i u bavarskom selu. Dapace, gledano po dohotku, Hrvana u Zagrebu i nije bas jeftina, ali s druge strane, Hrvat manji postotak place trosi na stanovanje nego recimo Nijemac.
rama6 is offline  
Old 27.03.2017., 10:28   #2393
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
ma sve 5, ali dodje prije ili kasnije trenutak u kojem zelis imati svoj stan..
a kvalitetan stan te dodje cca. 100.000 eura, i moras imati 20% pologa za njega.

dakle, zivot od danas do sutra je dobar jedno vrijeme.. ne bas dugo
Cijene najma i vlasnistva nekretnina su u pravilu trzisno ovisne (barem srednjerocno), tako da tamo gdje je skupa renta, skupo je i vlasnistvo. I jedno i drugo je uglavnom podlozno pravilima trzista (ponuda, potraznja, visina kamate...). Nasa specificnost je da smo malo vise navikli zivjeti u vlastitom domu a manje u najmu, ako se dobro sjecam 80% zivi u vlastitoj nekretnini, u Njemckoj je ta brojka mislim oko 50%.
rama6 is offline  
Old 27.03.2017., 10:35   #2394
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Cijene najma i vlasnistva nekretnina su u pravilu trzisno ovisne (barem srednjerocno), tako da tamo gdje je skupa renta, skupo je i vlasnistvo. I jedno i drugo je uglavnom podlozno pravilima trzista (ponuda, potraznja, visina kamate...). Nasa specificnost je da smo malo vise navikli zivjeti u vlastitom domu a manje u najmu, ako se dobro sjecam 80% zivi u vlastitoj nekretnini, u Njemckoj je ta brojka mislim oko 50%.
Više od 90% ima nekretninu u obitelji, znači ili sada žive tu ili će je naslijediti. U Njemačkoj 50%.
Top 3 države po najmanjim plaćama u EU, su i top 3 kod tko ima najviše po nekretninu u obitelji.

U Njemačkoj skoro nikoga ne poznajem tko ima 1 nekretninu.
Ili se je nema ili se ima 2-3 ili više.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 27.03.2017., 11:01   #2395
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post

BTW, broj umirovljenika se smanjio u ožujku za 2189, što onima koji su ulagali u znanje i pažljivo čitali šta se piše na "Ubrzanju oporavka" ne bi trebalo biti iznenađenja.

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...m3za2_2017.pdf

Ima jako malo onih koji rade (ili su nezaposleni) u populaciji od 60-64 (najveći udar tkz. baby-boomera), jer ih je većina već zgibala u prijevremenu mirovinu. Naime od 2007-2011 su broj umirovljenika povećao za 100.000, a od 2011-2016 za samo 20.000, dok 2017. ide smanjivanje broja umirovljenika i taj trend će se nastaviti.
Zanimljiva je ta statistika. Tako od ožujka 2010 do ožujka 2017 imamo 114.598 umirovljenika više. Ovaj broj od 1.230.830 (ožujak 2017) je praktički jednak ožujku od prošle godine 1.231.034 a još uvijek veći od npr lipnja 2013 kad ih je bilo 1.219.964

Po meni trend se može potvrditi tek kad broj padne ispod 1.210.000
Ne treba zaboravit da je ovogodišnji siječanj bio brutalan po smrtnosti 6441. Po tome ispada da je umrlo više ljudi koji su bili zaposleni nego umirovljenika.
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 27.03.2017., 11:27   #2396
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Pa vani svatko plati svoje jelo, al svatko zavrti i bar jednu rundu. I eto ti ceha od 100e bez problema. I to ne po londonima nego nekim bavarskim selima..
koliko vas je to u "društvu"? 30?
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Old 27.03.2017., 11:32   #2397
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Point je taj da je cijena hrane svugdje manje vise prilagodjena dohotku, i u Londonu i u bavarskom selu. Dapace, gledano po dohotku, Hrvana u Zagrebu i nije bas jeftina, ali s druge strane, Hrvat manji postotak place trosi na stanovanje nego recimo Nijemac.
Ne znam otkuda ti taj podatak za stanovanje?

Razlike, ako i postoje, u korist ZG-a su minimalne, stanarine po provincijama u HR su također u rangu njemačkih kad se uzmu plaće u obzir (u Njemačkoj su čak i manje), a pored toga Švabe imaju realno gospodarstvo i na selu i u gradu za razliku od HR.

Pravnu sigurnosti (koje u HR uopće niti nema) neću niti spominjati.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Old 27.03.2017., 11:38   #2398
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post

Mi u firmi obrazujemo ljude, ulazemo u njih, i vjerovao ili ne - ti ljudi u nekom trenutku odu, nekad cak jako brzo. I sta sad, mi bi trebali te ljude ganjati da nam vrate lovu, novu firmu tjerati da nam plati odstetu? Ma kakvi, das oglas u novine i ozmes nekoga koga je druga firma obrazovala. To ti tako u praksi funkcionira, gdje bi dosli kad bi samo kukali?
I na koncu nitko nikoga ne zeli kvalitetno obrazovati...

To je opis stanja prema kojem tezimo. Da budemo glupi. Jer glupan ne zna kako mu je.
Nije to ni tako lose.
klapalo is offline  
Old 27.03.2017., 11:46   #2399
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
I na koncu nitko nikoga ne zeli kvalitetno obrazovati...

To je opis stanja prema kojem tezimo. Da budemo glupi. Jer glupan ne zna kako mu je.
Nije to ni tako lose.
To je sve sto imas za reci na ono sto sam napisao? OK, mozemo i tako, ali ne znam zasto mislis da "nitko nikoga ne zeli kvalitetno obrazovati"? I na razini firme i na razini drzave s puno ulaze u obrazovanje, govorim ti o tome da se to u velikoj mjeri prelije. Nama netko preuzme djelatnika kojeg smo obrazovali (najcesce se radi upravo o emigraciji), ali nije problem - uzmemo mi nekoga koga je neka druga frima obrazovala. Tako bi trebalo funkcionirati i na razini drzava. Ali Hrvatska tu ima barijere: prije svega mentalne, a onda su one vidljive i u zakonskim barijerama. Problem Hrvatske je sto je izuzetno zatvoreno drustvo, iako to moze biti i prednost, ali sto se ove teme tice je definitivno mana jer zbog toga ne uspijevas iskoristiti potencijal.
rama6 is offline  
Old 27.03.2017., 11:52   #2400
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Ne znam otkuda ti taj podatak za stanovanje?

Razlike, ako i postoje, u korist ZG-a su minimalne, stanarine po provincijama u HR su također u rangu njemačkih kad se uzmu plaće u obzir (u Njemačkoj su čak i manje), a pored toga Švabe imaju realno gospodarstvo i na selu i u gradu za razliku od HR.
Lupio sam, lako moguce da sam fulao. Aludirao sam naravno prije svega na cinjenicu da je svega 53% Nijemaca u vlastitoj nekretnini, u Hrvatskoj je ta brojka 92%. Naravno, dio vlasnika u Njemackoj i Hrvatskoj otplacuje kredite, ali ogromna vecina nema apsolutno nikakvih troskova za stanovanje, osim rezija i odrzavanja.
Sto se sela tice, pogotovo tamo ljudi zive u kucama koje su u vlasnistvu i to siguram sam u 99% slucajeva neopterecene kreditima. Ljudi su kredite uzimali za stanove i gradske sredine. Seljaci su vise uzimali kredite za strojeve i obrtna sredstva. Tako da nagadjam da u prosjeku i dalje stoji ono sto sam napisao: "Hrvat manji postotak place trosi na stanovanje nego recimo Nijemac", ali ne znam kako mozemo doci do konkretnih brojki.
rama6 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:35.