Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2017., 13:42   #1
Je li prosjek ocjena na faksu bitan za zapošljavanje?

Zanima me što mislite koliko je prosjek ocjena na faksu bitan za zapošljavanje u ovoj našoj perspektivnoj zemlji?
Nedavno sam završila diplomski studij i sad kad sam hladne glave shvatila sam da nisam zadovoljna postignutim prosjekom. To je možda više i stvar neke osobne satisfakcije jer znam da mogu puno bolje i ne osjećam nikakvo zadovoljstvo. Prihvaćala sam dvojke iz nekih kolegija samo za prolaz jer nisam imala uvjete za ganjat veći prosjek(inače sam bila izvanredan student, studirala u drugom gradu i već 2 godine sam bez posla i htjela sam ga što prije završiti jer mi se između ostalog studij odužio i zbog nekih privatnih zdravstvenih razloga i sad si razmišljam jesam li pogriješila i hoće li mi to biti problem prilikom konkuriranja za određeno radno mjesto? Gledaju li poslodavci taj prosjek?
Iskustva koje sam imala do sada s prijavama za posao s prvostupničkom diplomom bila su takva da je poslodavcima jedino bilo bitno iskustvo ili (veza)...možda se nešto promijenilo u međuvremenu?
Imala sam relativno solidan prosjek na preddiplomskom oko 3.8. i sad je on puno niži ispod 3.0. pa me zanimaju vaša iskustva po ovom bolonjskom procesu?
__________________
Ništa nije skuplje od početka.
funkygirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 14:13   #2
Ja ne želim raditi za poslodavca koji će me pitati za prosjek ocjena i hvala Bogu, nikad mi se nije dogodilo da pitaju.
Nemam loš prosjek, i na preddiplomskom i na diplomskom 4,0, ali smatram da to nije mjerilo apsolutno ničeg važnog za posao.

Drugo, ne vidim kako bi ti mogli "gledati" prosjek ako ga sama ne napišeš u CV. Radila sam neko vrijeme u selekciji i nikad nam to nije bila bitna informacija.
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 14:43   #3
Quote:
Querencia kaže: Pogledaj post
Ja ne želim raditi za poslodavca koji će me pitati za prosjek ocjena i hvala Bogu, nikad mi se nije dogodilo da pitaju.
Nemam loš prosjek, i na preddiplomskom i na diplomskom 4,0, ali smatram da to nije mjerilo apsolutno ničeg važnog za posao.

Drugo, ne vidim kako bi ti mogli "gledati" prosjek ako ga sama ne napišeš u CV. Radila sam neko vrijeme u selekciji i nikad nam to nije bila bitna informacija.
Tako sam i ja razmišljala da prosjek ne bi trebao biti mjerilo ničega, tj. i dalje stojim iza toga, po meni su testiranja za posao najbolje mjerilo prilikom zapošljavanja(osim ako nije naštimano radno mjesto nekome) međutim zbog dodatne diplome supplement koja se dobiva uz klasičnu diplomu i na kojoj je prijepis ocjena zanimalo me kako sad stvari stoje...
__________________
Ništa nije skuplje od početka.
funkygirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 15:12   #4
Pa diploma supplement dobiješ ti, ne šalje se poslodavcu Eventualno te mogu tražiti kopiju diplome pri zapošljavanju, ne i supplementa.
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 15:41   #5
Prosjek kao prosjek nije bitan niti malo. Svaka ozbiljna firma će imat par krugova testiranja i oni sa najviše znanja prolaze. A najčešće, ljudi sa većim prosjekom imaju više znanja. Naravno, ne računamo uvlakače profesorima i slične koji ne opravdavaju svoje ocjene.
Uglavnom, znanje je najbitnije.
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 16:02   #6
Quote:
Querencia kaže: Pogledaj post
Pa diploma supplement dobiješ ti, ne šalje se poslodavcu Eventualno te mogu tražiti kopiju diplome pri zapošljavanju, ne i supplementa.
A di sam to točno napisala da mi nije jasan dio tko dobije diplomu supplement? Ne znam kako si to isčitala iz mog posta.
Zanimalo me kakva je sad situacija prilikom zapošljavanja i ima li netko takvih iskustava jer diploma supplement postoji s razlogom, a jedan od njih je i uvid poslodavcu u prosjek, pitanje je samo traže li je poslodavci kod nas ili ne, taj dio me zanimao.

Svejedno, hvala
__________________
Ništa nije skuplje od početka.
funkygirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 16:18   #7
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Prosjek kao prosjek nije bitan niti malo. Svaka ozbiljna firma će imat par krugova testiranja i oni sa najviše znanja prolaze. A najčešće, ljudi sa većim prosjekom imaju više znanja. Naravno, ne računamo uvlakače profesorima i slične koji ne opravdavaju svoje ocjene.
Uglavnom, znanje je najbitnije.
Slažem se, znanje je najbitnije i testiranje je ključni dio prilikom zapošljavanja, ali me zanimalo ima li kakvih promjena prilikom zapošljavanja, odnosno traže li poslodavci te dodatne diplome s prijepisom ocjena ili ne.
A to da ovi s višim prosjekom imaju više znanja...ne bi se složila, nije mjerilo. Svaka čast iznimka, uvijek ih ima, ali najčešće su to upravo ti uvlakači koji se služe i ostalim metodama kojima su si osigurali visok prosjek...ali to je vec druga tema.

Hvala na odg.
__________________
Ništa nije skuplje od početka.
funkygirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 21:48   #8
Quote:
funkygirl kaže: Pogledaj post
Tako sam i ja razmišljala da prosjek ne bi trebao biti mjerilo ničega, tj. i dalje stojim iza toga, po meni su testiranja za posao najbolje mjerilo prilikom zapošljavanja(osim ako nije naštimano radno mjesto nekome) međutim zbog dodatne diplome supplement koja se dobiva uz klasičnu diplomu i na kojoj je prijepis ocjena zanimalo me kako sad stvari stoje...
Testiranja za posao u ovolikom obujmu postoje jedino kod nas. I to najviše zato da se na legalan i kvazimoralan način uvali svojem radno mjesto. U teoriji testiranja bi stvarno bila super pokazatelj nečega, ali u hrvatskoj praksi testiranja su čista pizdarija kao i većina tog.

Ja sam imao razgovore za posao za PWC u Dusseldorfu u 2 kruga. Bez testiranja, 2 kruga razgovora samo (moram kazati da na koncu ne znam kako bi proslo jer sam vec dobio posao i to sam im javio). Kod nas za PWC imas 7 krugova testiranja. Pametnom dosta.

I da odgovorim na pitanje teme- osobno nisam imao jako dobar prosjek, jako cijenim ljude sa visokim prosjecima (većina onih koji tvrde da su to štreberi, da zapravo ne znaju niš i slično su uglavnom ljubomorna bagra koja ne zna cijeniti tuđi trud), ali isto tak ću iskreno kazati da za prosjek ocjena sam jedino pitan u konzultanskim kućama.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 21:57   #9
Bitan je pogotovo za junior pozicije i pozicije koje ne zahtijevaju veliko radno iskustvo.

Normalno da ces na razgovor i testiranje zvati prije nekoga ko ima veci prosjek.
MartaB4P is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 22:02   #10
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Testiranja za posao u ovolikom obujmu postoje jedino kod nas. I to najviše zato da se na legalan i kvazimoralan način uvali svojem radno mjesto. U teoriji testiranja bi stvarno bila super pokazatelj nečega, ali u hrvatskoj praksi testiranja su čista pizdarija kao i većina tog.

Ja sam imao razgovore za posao za PWC u Dusseldorfu u 2 kruga. Bez testiranja, 2 kruga razgovora samo (moram kazati da na koncu ne znam kako bi proslo jer sam vec dobio posao i to sam im javio). Kod nas za PWC imas 7 krugova testiranja. Pametnom dosta.
Što zemlja ima lošije školstvo to poslodavci manje vjeruju diplomama i rade više testiranja.
MartaB4P is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 22:16   #11
Quote:
funkygirl kaže: Pogledaj post
Zanima me što mislite koliko je prosjek ocjena na faksu bitan za zapošljavanje u ovoj našoj perspektivnoj zemlji?
Nedavno sam završila diplomski studij i sad kad sam hladne glave shvatila sam da nisam zadovoljna postignutim prosjekom. To je možda više i stvar neke osobne satisfakcije jer znam da mogu puno bolje i ne osjećam nikakvo zadovoljstvo. Prihvaćala sam dvojke iz nekih kolegija samo za prolaz jer nisam imala uvjete za ganjat veći prosjek(inače sam bila izvanredan student, studirala u drugom gradu i već 2 godine sam bez posla i htjela sam ga što prije završiti jer mi se između ostalog studij odužio i zbog nekih privatnih zdravstvenih razloga i sad si razmišljam jesam li pogriješila i hoće li mi to biti problem prilikom konkuriranja za određeno radno mjesto? Gledaju li poslodavci taj prosjek?
Iskustva koje sam imala do sada s prijavama za posao s prvostupničkom diplomom bila su takva da je poslodavcima jedino bilo bitno iskustvo ili (veza)...možda se nešto promijenilo u međuvremenu?
Imala sam relativno solidan prosjek na preddiplomskom oko 3.8. i sad je on puno niži ispod 3.0. pa me zanimaju vaša iskustva po ovom bolonjskom procesu?
Mene nisu pitali. Pitali su me doduše koje predmete sam slušao na faksu.
Jack Van Ras is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 23:18   #12
Quote:
MartaB4P kaže: Pogledaj post
Bitan je pogotovo za junior pozicije i pozicije koje ne zahtijevaju veliko radno iskustvo.

Normalno da ces na razgovor i testiranje zvati prije nekoga ko ima veci prosjek.
A odakle ga znaš?
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 23:32   #13
Quote:
Querencia kaže: Pogledaj post
A odakle ga znaš?
Ljudi koji imaju dobar prosjek ocijena to navedu u CV-u. Ljudi navode i da su imali visoku ocjenu iz nekog kolegija koji je relevantan za poziciju.
MartaB4P is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 01:44   #14
Ne znam vise ni sama što da mislim. Sad je ionako gotovo, ali su me zanimala vaša iskustva.
Nekad se studiralo po 10 godina i radilo istovremeno tako da su meni te bolonjske sheme s dodatnom diplomom glupost, ali po odgovorima vidim da ipak postoje pojedini poslodavci koji gledaju prosjek.
Moje iskustvo do sad je uvijek bilo da im je najvažnije radno iskustvo i znanje stranog jezika, a faks je bila samo propusnica da uopce mogu konkurirati za određeno radno mjesto.
Ne znam jel gore kad si srozaš prosjek pa eventualno zbog toga ne uđeš u uži krug razgovora ili kad imaš super prosjek pa se zaposli netko preko veze i shvatiš da je u ovoj zemlji bitnije sve osim znanja ...iako po meni ocjene nisu mjerilo znanja. Ekipa na svakakve načine skupi dobre ocjene i to ne opravdaju svojim (ne)znanjem, a nekome jednostavno nije bio trenutak i zato su nekako po meni testiranja najbolji način provjere(ako nisu namještena).
__________________
Ništa nije skuplje od početka.
funkygirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 18:02   #15
Quote:
MartaB4P kaže: Pogledaj post
Što zemlja ima lošije školstvo to poslodavci manje vjeruju diplomama i rade više testiranja.
A kao poslodavci u HR su ono elitni pa eto treba im MIT materijal. Hahahahahahaha i ha. "Kakva plata takva vrata" - by nepoznati radnik u Zastavi tvornici automobila.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 11:17   #16
Studiram na jednom od top 3 najteža faksa u Hrvatskoj i profesori su vrlo, vrlo subjektivni. To svi znaju, tako da sumnjam da će me bilo tko danas sutra pitat za prosjek. Recimo, dogodila mi se situacija da jedna zgodna kolegica koja nema pojma kod profesora dobije 5 na račun izgleda, a meni koji sam na pismenom imo 90% točno uvali 3. Na usmenom me pito 3 pitanja, sve zno.
Tako da ne zamaraj se prosjekom, a šanse za pronalaz posla ovise o tom koji si faks završila, kakvo je stanje u državi itd. Uglavnom ovisi o dosta stvari na koje ne možeš više utjecat.
Propatriamori is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 11:38   #17
vani nije bitno što je tko završio nego što znaš raditi
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 12:12   #18
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
vani nije bitno što je tko završio nego što znaš raditi
Poluistina. Normalno da se vani puno lakše uspije sa SSS nego kod nas, ali realno misliš da neki Nijemac nakon srednje škole nešto zna raditi ? Realno nema pojma, očajan je ko i svaki drugi Hrvat, ali do nekakvog posla sigurno i lako može doći. Ali opet će i studenti biti lakše do internshipa, studentskog posla i slično. Brdo fimi ni ne gleda ljude ak nemaju diplomu, posebno u istočnoj Europi (gdje i mi spadamo, ali nažalost imamo vrlo mali takvih jakih firmi da bi u ovom kontekstu bili relevantni).
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 12:31   #19
Totalno nevažan. Nitko me nikad nije pitao za prosjek ocjena. Najvažnije je iskustvo.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 19:29   #20
Quote:
Propatriamori kaže: Pogledaj post
Studiram na jednom od top 3 najteža faksa u Hrvatskoj i profesori su vrlo, vrlo subjektivni. To svi znaju, tako da sumnjam da će me bilo tko danas sutra pitat za prosjek. Recimo, dogodila mi se situacija da jedna zgodna kolegica koja nema pojma kod profesora dobije 5 na račun izgleda, a meni koji sam na pismenom imo 90% točno uvali 3. Na usmenom me pito 3 pitanja, sve zno.
Tako da ne zamaraj se prosjekom, a šanse za pronalaz posla ovise o tom koji si faks završila, kakvo je stanje u državi itd. Uglavnom ovisi o dosta stvari na koje ne možeš više utjecat.
Jel tebi jasno da je ovaj tvoj post malo rafiniranija verzija one :"mama, učiteljica me ne voli, dobio sam 1 a sve sam znao. A ona druga učenica ništa nije znala i učiteljica ju je još i pohvalila...".

Meni je jasno da roditelji padaju na sve što im njihova djeca serviraju. Ali dopusti da su forumaši ovdje malo kritičniji, tako da...Zgodna kolegica koja pojma nema i ti koji si sve znao, a dobio 3...hm.

I to sve na jednoom od top 3 najteža fakulteta u HR...da, uvjereni smo.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:47.