Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2005., 23:37   #81
Quote:
undercover kaže:
naravno svi koji se s tobom ne slazu mora da imaju neke probleme

samnom se nitko ne mora slagati

NEMOGUCE je za pola sata u normalnom, obichnom loncu skuhati grah (susheni), govedju juhu, gulash, suho meso etc etc.

kod nas doma jede se I TAKVA hrana. ne samo fensi shmensi pizdarije.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 23:41   #82
Ja ne znam kuhati u ekspres loncu u smislu da stavm u njega namirnice, zatvorim i dobijem gotovo jelo; moja mama je to znala i sjećam se da bi stvarno začas pripremila ručak kad bi se vratila s posla - stavila bi šnicle, krumpir u lonac i sve je bilo jako brzo gotovo. No, meni je ekspres lonac nezamjenjiv za kuhanje žitarica i mahunarki jer se integralne žitarice nikada ne skuhaju dovoljno dobro ako se ne kuhaju u ekspres loncu - recimo, nikad nisam skuhala dobru integralnu rižu dok je nisam počela kuhati pod pritiskom. Ista stvar je sa grahom, slanutkom itd. Npr. mislila sam da je azuki grah neka šala jer mi je kod kuhanja uvijek ostajao tvrd, bez obzira na to koliko sam ga kuhala i nakuhavala, a sad u ekspres loncu skuham za pola sata savršenu juhu od azuki graha
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 23:45   #83
verice koliko se kuha integralna u loncu...stvarno 45 min ovako je previse.

stavis li dosta vode da pliva riza,pa procjedis il ides onom teorijom 2 x vise vode no rize.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 23:51   #84
Riža se kuha dugo i u ekspres loncu, ja kuham rižu na makrobiotički način a makrobiotičari smatraju da žitarica mora biti dobro skuhana da bi bila probavljiva. Ali, tako skuhana riža nije niti vodenasta niti ljepljiva - meni je savršena. Kuha se u omjeru 1:1,5 sa vodom, kad prokuha se doda prstohvat soli, poklopi i kuha 50 minuta na najlakšoj mogućoj vatri, vatra mora biti zaista lagana a nije loše imati niti prigušivač plamena. Pusti se da se tlak smiri, otklopi i odmah promiješa da se pomiješaju svi slojevi riže. Eto, makrobiotika je puna strogih pravila
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 23:55   #85
mislim da samantha nije makrobioticharka, pa mozhda mozhe i obichno skuhat rizhu
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 23:55   #86
daleko sam ja od tih pravila

mislila sam nes na brzaka..
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 23:58   #87
Meni integralna riža obično kuhana tj. bez pritiska nikada nije bila dobro skuhana, uvijek je malo tvrda. Na makrobiotički način je riža skuhana savršeno, kao i sve druge žitarice. Ali, evo, Samntha ne mora odmah promiješati rižu drvenom žlicom, a može i lijevati vodu u rižu kako hoće (makrobiotičari imaju pravilo i za to )
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 23:59   #88
Quote:
magic kaže:
meni su tri chlana shire obitelji poginula u nesreci izazvanoj express loncem
ima nesreća s expresom i neke benefite.
upoznala sam ženu kojoj je vruća juha iz njega skurila lice.
izgleda puno mladje nego sto ima godina.

ali sam je rekla da joj je to bio prvi susret s tim loncem i da nije trebala nasilu otvarat.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 00:00   #89
ja je kuvam 45 minuta u obicnoj padeli,al koliko mi treba u ekspresu?

bez makrobiotike
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 00:01   #90
Treba ti 50 minuta. Sori
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 00:03   #91
ma nemoguce,pa di je tu logika,a pritisak?

mora da se manje kuva
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 00:04   #92
jesi provjerila da li mislite na istu rizhu?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 00:04   #93
Kuha se 50 minuta Ali je savršeno skuhana. Doduše, moguće je da duljina kuhanja ovisi i o vrsti riže, vidjela sam da postoji Uncle Ben's integralna riža koja se skuha za 10 minuta.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 00:05   #94
hm...ima li vise tih integralnih

moja je neka iz bio shopa
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 00:07   #95
I moja je iz bio shopa

Nije razlika u riži, nego u onome što podrazumijevamo pod 'skuhano'.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 00:11   #96
verice, jel mozhesh reci kako izgleda dobro skuhana rizha za makrobiotichke pojmove?


mozhda mi bash i ne bismo zheljeli tako skuhanu rizhu
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 00:15   #97
Quote:
verica kaže:
Kuha se 50 minuta Ali je savršeno skuhana. Doduše, moguće je da duljina kuhanja ovisi i o vrsti riže, vidjela sam da postoji Uncle Ben's integralna riža koja se skuha za 10 minuta.
je li tako kuhaju u Sirionu?
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 09:20   #98
Vjerojatno tako kuhaju u Sirionu, oni su makrobiotičari. Nisam tamo nikad jela .


Riža skuhana na ovaj način popije svu vodu u kojoj se kuha, nije ljepljiva nego rastresita, zrno nabubri i popucaju mu opne - znači, riža nije vodenasta, nije ljepljiva, rastresita je a zrno je baš prave mekoće. Ovako skuhana riža je doslovno slatka. Meni je još finije kad se riža prije kuhanja poprži na suhoj tavi toliko da se razvije miris, tada se kuha sa toplom vodom 45 minuta.

Ja se zezam sa makrobiotičkim pravilima (makrobiotička kuhinja puna je strogih pravila koja idu do toga koji nagib tijela kuhar treba imati dok reže određenu namirnicu), i ne msilim da je za kvalitetu skuhane riže bitno kojom se brzinom voda ulijeva u rižu , ali makrobiotičari znaju savršeno skuhati integralne žitarice - uostalom makrobiotički način kuhanja imitira tradicionalni način kuhanja smeđe riže u Japanu, a valjda oni kojima je riža osnova prehrane znaju kako se ona kuha
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 09:39   #99
Quote:
pretise ne volim jer: se tesko zatvaraju-nikako da skuzim taj mehanizam, ne mozes kontrolirat jelo pa ti se cesto nesto raskuha, trbas ga ostavit da se ohladi prije nego ga otvoris da nebi eksplodiralo, sisti cijelo vrijeme itd...
1. ne zatvaraju se tesko, ima samo ljudi koji teze skopcaju kako se zatvaraju ti lonci
2.jelo mozes kontrolirati, ne raskuha se nista
3. ako ga stavis pod mlaz hladne vode, otvoris ga za 5 minuta
4.ne sisti
5. zdravije je kuhati cim krace jer vitamini ostaju ipak malo bolje ocuvani
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 09:45   #100
ja sam onak, kak bi vam ja to objasnila, protiv kuhanja u ekspres loncu bas zato sto se kuha na puno visoj temperaturi nego kod normalnog kuhanja. i onda se meni cini (a zovite me ludom, ali ipak sam nekak'i hebeni kemicar), da se unutra desavaju ko-zna-kakve reakcije do kojih ne dolazi kad se lijepo kuha na 100, da se korisni i dobri i zdravi sastojci unistavaju, a kojekakvi zli nastaju. da se razumijemo, nemam ja nikakav dokaz za to, ali jednostavno samo iz tog razloga ga ne koristim. a imam ga. i dobar je. i ne eksplodirava . i mama ga je koristila...


ps: znate onaj vic o ekspres-loncima?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:04.