Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2011., 23:04   #21
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Nije problem napravi se metalna konstrukcija i nasloni na fasadu. Panoramsko dizalo je skupo jer stakla moraju biti kaljena. A i bilo bi problema kasnije s pregrijavanjem zraka u voznom oknu. Kad sunce upeče u sva ta stakla koda si upalio pečnicu....
Prvo vidi s stanarima kolko su oni za tako što i onda se obratiš upravitelju. Oni ti več sigurno imaju firme s kojima surađuju u vezi liftova. Pošto je to veči zahvat onda ti ide natječaj, bar 3 ponude i tako to. Problem je uvjek što u svakoj zgradi ima neko ko je protiv. Plačanje može ići i preko pričuve jer pretežno svi upravitelji kreditiraju takve zahvate...
A cjena bi ti bila nekih 35 000 eura (ako nije panoramski), to je onako odoka jer je teško dati cjenu bez uvida u objekt i želja po pitanju opreme. Rosfrajna kabina je skuplja od farbane, tip vrata vanjskih, pogon.
Koka u kojoj ti firmi radiš?
THORG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 17:14   #22
Kako ne želim otvarati temu, dvoje ljudi se u našoj zgradi od 5 katova jedva uspjelo skupiti 51% za ugradnju lifta.
Dosta njih ne plaća pričuvu i iako sam na 4 katu, glupo mi je 2x povećavati na 6g pričuvu.
Digao bi se i valjda nekakav kredit na 10g ili kako sam čuo "taj tip će nas sve financirati obročno 10g".
Nekakvo okno postoji, navodno ugradnja "od prijatelja" bi koštala oko 30 000 eura.
No, dosta nas nije za to, treba li stvarno 100% ili koliko i može li neki citat zakona...
Koliko je potrebno za dizanje cijene pričuve ovako drastično?

Zadnje uređivanje ag008 : 12.12.2011. at 17:23.
ag008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 17:28   #23
Quote:
ag008 kaže: Pogledaj post
Kako ne želim otvarati temu, dvoje ljudi se u našoj zgradi od 5 katova jedva uspjelo skupiti 51% za ugradnju lifta.
Dosta njih ne plaća pričuvu i iako sam na 4 katu, glupo mi je 2x povećavati na 6g pričuvu.
Digao bi se i valjda nekakav kredit na 10g ili kako sam čuo "taj tip će nas sve financirati obročno 10g".
Nekakvo okno postoji, navodno ugradnja "od prijatelja" bi koštala oko 30 000 eura.
No, dosta nas nije za to, treba li stvarno 100% ili koliko i može li neki citat zakona...
Koliko je potrebno za dizanje cijene pričuve ovako drastično?
Stvarno ne kužim da ljudi ne shvačaju da dizalo u zgradi diže cjenu stana za 30% i više. Ko bu tebi kupio stan na 4 katu bez lifta..
Za ostalo ti je najbolje kontaktirati upravitelja.
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 17:38   #24
Imamo široke stepenice i da bi došli do zgrade, od parkinga do ulaza ima više stepenica nego u cijeloj zgradi. Između svakog kata postoji "polukat".
Sve je sumnjivo, ovako plaćamo visokih oko 300kn, sada bi bilo 600kn, trebalo bi se i etažirati uskoro i tu će otići novci.
Samo nekolicina i plaća pričuvu, upravitelj nikoga ne šalje na sud, upravo neplatiše žive na "visokom" 4-5 katu.
Osoba koja bi to i ugradila već nam je uspjela osigurati i novi krov prije 3g valjda s nekoliko potpisa koji je za mjesec dana prokišnjavao, opet se treba sanirati
Odabrana je i prošli put tvrtka po tipu prijatelj za prijatelja.
Uglavnom, sada imamo jako malo novaca u pričuvi i kasnije bi se moglo raditi, dizati kredit- no, kakvi zakoni vrijede trenutni za ugradnju, povećanje pričuve i dizanje kredita?
Kakva pomoć bi dobro došla

Zadnje uređivanje ag008 : 12.12.2011. at 18:21.
ag008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 10:17   #25
Nešto se počelo pričati o subvencijama za ugradnju dizala.
http://www.vecernji.hr/zg-vijesti/za...100-eu-1051293

Da li ima još iskustva s naknadnom ugradnjom? Da li su olabavili propise i uvjete u međuvremenu (100% potpisa?)
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 20:47   #26
zainteresirana sam i pratim temu, ako jos netko ima kakve informacije, mozemo i na pp ili preko facebooka?

kod nas je situacija takva da trebamo i lift, a uskoro i fasadu. u zgradi su vecinom stariji ljudi. ovi na nizim katovima bi fasadu, a ovi na gornjim lift jer im se tesko penjati.
meni je trenutno svejedno jer smo kompletno renovirali stan i imamo unutarnju stiropor fasadu na svim vanjskim zidovima i mladi smo pa se jos mozemo penjati

samo bih htjela da se nesto pokrene.
titulus_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 16:32   #27
....

Odluka fasada ili lift ce Vam vjerojatno biti na predstavniku koji ce prikupljati potpise i zalagati se za jedno odnosno drugo.
Sto se vrijednosti nekretnina tice i kvalitete zivota lift ima puno vecu vrijednost
crazysplico is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 18:01   #28
Mi smo lani ugradili lift. Od 10 stanova, tri su bila protiv. Pravnici - predstavnici upravitelja - su nam objasnili da ako se radi o poboljsanju kvalitete zivljenja slabijih i nemocnih (starci iznad 80 godina na visim katovima), nije potrebno 100% , vec vise od 50%. Lift ugrađen, cijena oko 260.000 kn. Imamo kljuc pa se ovi partibrejkeri ne mogu njime koristiti
__________________
sve ili ništa
AppleT is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 18:44   #29
Quote:
AppleT kaže: Pogledaj post
Mi smo lani ugradili lift. Od 10 stanova, tri su bila protiv. Pravnici - predstavnici upravitelja - su nam objasnili da ako se radi o poboljsanju kvalitete zivljenja slabijih i nemocnih (starci iznad 80 godina na visim katovima), nije potrebno 100% , vec vise od 50%. Lift ugrađen, cijena oko 260.000 kn. Imamo kljuc pa se ovi partibrejkeri ne mogu njime koristiti
Pozdrav,

mozete li mi reci sto vam je bilo potrebno od papira i dozvola.
Filip Steković is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 12:18   #30
Pozdrav,

što se tiče suglasnosti imate ovaj dobar članak gdje je sve objašnjeno:
http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=12625

U praksi je uvijek netko od stanara protiv, čak i ako on ne sudjeluje u financiranju. Pogotovo ako će se lift djelomično financirati pričuvom, onda stanari s nižih katova žele te pare potrošit u sanaciju podruma i sl, nikako na dizalo.
Čak i ako se pričuva uopće ne koristi pojedini stanar može pokušat sudski zabranit ugradnju lifta. Za sada, koliko ja znam, postoje samo nepravomoćne presude koje su takve zahtjeve odbile, ne znam postoji li i takva pravomoćna presuda. Tako da nažalost još ima pojedinaca koji se nadaju da mogu sprječit većinu susjeda koji su za ugradnju
casody is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 11:34   #31
Quote:
AppleT kaže: Pogledaj post
Mi smo lani ugradili lift. Od 10 stanova, tri su bila protiv. Pravnici - predstavnici upravitelja - su nam objasnili da ako se radi o poboljsanju kvalitete zivljenja slabijih i nemocnih (starci iznad 80 godina na visim katovima), nije potrebno 100% , vec vise od 50%. Lift ugrađen, cijena oko 260.000 kn. Imamo kljuc pa se ovi partibrejkeri ne mogu njime koristiti
Partibrejkeri možda ne trebaju lift. Možda trebaju uređenje okućnice ili nešto što njima utječe na kvalitetu života, a ostale uopće nije briga (ostali bacaju opuške sa svojih katova na njihovo sušilo u proizemlju itd). Što tada? Što se tiče podizanja vrijednosti stana, također se odnosi na katove, ne na prizemlje, prizemlje će ionako plaćati struju, , trpjeti buku itd. Jedino solidarnost, ali, jebiga, kad malo rpomislim, sva ta garijatrija je dobila stan na račun moje solidarnosti, mm i moji nisu dobili stan, plaćali su jebene stanove drugima (a sad ga mi otplaćujemo kreditom), gradili (ilegalno, naravno, kako drugačije radnička klasa može i sad plaćaju kazne, kriminalci jedni).
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 11:40   #32
@AppleT
Može koji detalj u vezi s cijelim poslom? Što vam je trebalo od papira, općenito kakva je procedura?
Mi smo sakupili ponude i situacija je kao i vaša, imamo tijesnu većinu koja će podijeliti troškove kredita a ostatak koji ne učestvuje, neće ni dobiti ključ lifta. Na žalost, jedino tako ide. Hvala!
evelin2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 16:12   #33
Ovo je zanimljiva tema. Gledao sam kupiti kakav stan u centru/"centru" Splita za iznajmljivanje i ima nekih povoljnih a koji zahtjevaju kompletnu renovaciju, al povoljni su ne samo jer su derutni već i - jer su pri vrhu zgrade bez lifta. A koji će ti to stranac iznajmiti apartman u koji se mora sa punim ruksacima i kuferima penjati stepenicama 4-5 katova.
Lift je svakako odlična investicija i mislim da diže vrijednost zgrade i više od 30%.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 12:50   #34
Question

Kod donošenja odluke o ugradnji dizala u stambenim zgradama koja se financiraju iz sredstava zajedničke pričuve primjenjuje se članak 87. Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Izvanredni poslovi

Članak 87.

(1) Osim za one poslove koji se i inače smatraju izvanrednim poslovima, za donošenje odluke o poduzimanju poboljšice zajedničkih dijelova i uređaja nekretnine potreban je pristanak svih suvlasnika nekretnine.

(2) Iznimno, od odredbe stavka 1. ovoga članka, ipak nije potreban pristanak svih ako suvlasnici koji zajedno imaju većinu suvlasničkih dijelova odluče da se poboljšica učini, a da će oni sami snositi troškove ili se ti troškovi mogu pokriti iz pričuve, ne ugrožavajući time mogućnost da se iz pričuve podmire potrebe redovitoga održavanja, te ako te poboljšice neće ići suviše na štetu nadglasanih suvlasnika.

(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, pristanak svih suvlasnika nije potreban ni za poboljšicu kojom se na zajedničkim dijelovima i uređajima nekretnine osigurava nesmetan pristup, kretanje i rad osobama smanjene pokretljivosti.


Tumačenje pojma Osobe smanjene pokretljivosti nalazimo u slijedećem pravilniku.

PRAVILNIKO OSIGURANJU PRISTUPAČNOSTI GRAĐEVINA OSOBAMA S INVALIDITETOM I SMANJENE POKRETLJIVOSTI

Članak 4.
Pojedini pojmovi uporabljeni u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
1. Osoba s invaliditetom jest osoba s tjelesnim oštećenjem, slijepa, slabovidna i gluha osoba, osoba oštećenog sluha, te osoba s mentalnom retardacijom, ako ima neku od navedenih smetnji;
2. Osoba smanjene pokretljivosti jest osoba koja ima privremene ili trajne smetnje pri kretanju uslijed invalidnosti, dobi, trudnoće ili drugih razloga;

Zakon je potpuno jasan i ne daje prostora osporavanju zahtjeva za ugradnju dizala i prikupljanja preko 50% potpisa. Već je nekoliko zgrada ugradilo dizala na ovaj način.

Međutim neki Upravitelji stvaraju poteškoće, npr. Zapad-stan.

U tom je slučaju najbolje odmah kod prikupljanja potpisa za ugradnju dizala prikupljati i potpise za zamjenu upravitelja!
ZET is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 14:45   #35
a što ako skupiš 51% glasova (tj. površine) kojom se dozvoljavam ugradnja dizala, ali ne skupiš 51% za financiranje iz pričuve....
ovdje je riječ o dva odvojena pravna posla, prvi je suglasnost kojom dozvoljavaš osobi smanjenje pokretljivosti da se ugradi dizalo (koje btw može i ona sama financirati), a drugi je suglasnost za plaćanje iz sredstava zajedničke pričuve...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 15:41   #36
A gdje ste to našli da su to dva odvojena pravna posla?
Kod donošenja odluke o ugradnji dizala u stambenim zgradama koja se financiraju iz sredstava zajedničke pričuve primjenjuje se upravo članak 87. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
ZET is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 22:51   #37
ZET
Quote:
Kod donošenja odluke o ugradnji dizala u stambenim zgradama koja se financiraju iz sredstava zajedničke pričuve primjenjuje se članak 87. Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
Članak 87. je više nego jasan, no, onaj koji računa da mu 3. stavak automatski daje ovlast da bezuvjetno prisili nesuglasne etažne vlasnike da se povinuju odluci natpolovične većine radi računicu bez krčmara. Prvo, jer stavak 3. ne poništava stavak 2. Drugo, jer u zemlji ne postoji zgrada koja u trenutku donošenja odluke ima toliko veliku pričuvu da mogu trošak bilo koje velike investicije "pokriti iz pričuve, ne ugrožavajući time mogućnost da se iz pričuve podmire potrebe redovitoga održavanja, te ako te poboljšice neće ići suviše na štetu nadglasanih suvlasnika". Zbog toga svaka je suvlasnička zajednica za takvu investiciju prisiljena ići u veliki kredit. Treće, jer slijedeći članak 88. kaže :

"Svaki suvlasnik nekretnine ovlašten je, neovisno o ostalima, zahtijevati od suda da svojom odlukom odredi:
- rok u kojem se treba obaviti neki od poslova iz članka 86. ovoga Zakona, o kojem je većinom glasova donesena odluka,
- stvaranje primjerene zajedničke pričuve ili primjereno povećavanje, odnosno smanjivanje te pričuve koju je odredila većina, prema pravilu da pri određivanju pričuve i doprinosa u nju treba, osim o predvidivim troškovima, voditi računa i o imovinskom stanju svih suvlasnika".......

Svaki nezadovoljni etažni vlasnik se može pozivati na 2. stavak članka 87. i 2. alineju članka 88. Sud će vjerojatno na kraju ipak odlučiti da neće spriječiti ugradnju lifta, ali zato postoji velika vjerojatnost da će neke etažne vlasnike osloboditi od sudjelovanja u pokrivanju troškova te investicije. Ako to imamo u vidu može se zaključiti da upravitelji Zapad-stan vjerojatno ne stvara poteškoće bez razloga.
IgorDRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 12:51   #38
svaka čast IgorDRi na odličnom pojašnjenju.
Izmjena Zakona je i išla za tim da se s jedne strane olakša mogućnost ugradnje dizala u zgrade, ali i da osoba kojoj dizalo treba može i sama snositi veći dio troška....

Zamislite situaciju u kojoj trudnica (koja je po definiciji osoba s smanjenje pokretljivosti) kupi stan na četvrtom, zadnjem katu. Naravno, cijena stana je niža jer zgrada nema dizalo. I onda takva osoba nametne svim suvlasnicima (a koji su i prije živjeli u zgradi) trošak ugradnje dizala....

ili situacija druga, osoba koja zna da je bolesna i zna da će se bolest razvijati u smjeru pokretljivosti isključivo u kolicima, kupi stan u novogradnji.
Dakle, zgrada ima sve certifikate za kretanje invalida, uključujući i dizalo koje ide do izlaznih vratiju koja su u ravnini s cestom.. bez ikakve prepreke... i onda osoba tuži svim institucijama suvlasnike i traži ugradnju električne pumpe koja otvara vrata putem daljinskog...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 23:35   #39
Mene je nedavno jedan agent uspio uvjeriti da će uskoro sve zgrade sa četiri ili više katova koje sada nemaju lift biti obavezne ugraditi ga (navodno, preporuka EK, jedna od dobrih stvari oko ulaska u EU!). Kada će to biti, još se ne zna, ali tko može čekati, sigurno će dočekati lift u svojoj zgradi.

Nešto konkretnije na tu temu: https://www.vecernji.hr/vijesti/ugra...nemaju-1199671.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 23:53   #40
Moj muz je prosli tjedan sredio nogu, da nemamo lift, mogla bi samo s njim sjest i plakat
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.