Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2015., 16:03   #81
Što mislite o ovome, je li ovo rješenje? Firma s tri osobe.

1. Osnivač, nezaposlen.
2. Direktor, umirovljenik.
3. Ja, radnik.

Tu nitko ne bi trebao plaćati HZZO namet. Ja sam samo obični radnik pa imam plaću kakvu imam. Direktor je osiguran po drugoj osnovi. Osnivač je nezaposlen ali je tu samo u svojstvu osnivača.

E sad, treba li paziti da osnivač ne bude i član uprave? Jel on automatski bude član uprave pa treba napraviti neki dokument da se on toga odriče?
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 16:32   #82
Ako netko postane vlasnik i direktor tvrtke osnovane prije 2013, jel ga kače ovi doprinosi ili ne?
mladjoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 17:32   #83
Quote:
mladjoo kaže: Pogledaj post
Ako netko postane vlasnik i direktor tvrtke osnovane prije 2013, jel ga kače ovi doprinosi ili ne?
Naravno. Gleda se kad tebi kao osobi kreće osiguranje. Ako ti danas postaneš direktor / član uprave i kači te ovaj zakon, nije bitno u kojoj je to firmi i kad je ona otvorena.

Zakon se ne može primjenjivati retrogradno na one kojima je obveza zdravstvenog osiguranja nastala prije datuma X, ali se primjenjuje na sve osobe nakon tog datuma.

Podsjećam još jednom da su ove uplatnice na osobno ime, ne na pravnu osobu.
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 17:36   #84
Direktor a umirovljenik, pretpostavljam u aktivnoj mirovini?
ivanvk7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 19:24   #85
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Bok svima! Evo ja imam taj isti problem: prije 3-4 mjeseca otvorila sma jdoo i po rješenju od javnog bilježnika vidila sam da sa JA direktor, ali prijavila sam se kao Knjigovođa u toj firmi.... sada stvarno neznam više šta učiniti jer i ja sam dobila te proklete uplatnice!! Malo prije sam zvala poreznu i rekli su mi da platim ono što sam dobila... sada moram naći 5.000 kuna da podmirim te doprinose....
Tako to funkcionira u našoj državi. S jedne strane imaš da možeš za parsto kuna otvoriti firmu i čak dobiti vaučere na 8000 kn za kupnju računala i izradu web stranica. S druge strane imaš ovu uplatnicu na 5000 kn, a zatvaranje firme košta soma eura.

Zajebali su te! Ako vidiš autobus sa izbjeglicama, zaustavi ga i odi s njima
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 23:48   #86
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Što mislite o ovome, je li ovo rješenje? Firma s tri osobe.

1. Osnivač, nezaposlen.
2. Direktor, umirovljenik.
3. Ja, radnik.

Tu nitko ne bi trebao plaćati HZZO namet. Ja sam samo obični radnik pa imam plaću kakvu imam. Direktor je osiguran po drugoj osnovi. Osnivač je nezaposlen ali je tu samo u svojstvu osnivača.

E sad, treba li paziti da osnivač ne bude i član uprave? Jel on automatski bude član uprave pa treba napraviti neki dokument da se on toga odriče?
Ne, direktor ako je umirovljenik obustavlja se mirovina ili ako je u starosnoj mirovini može ići prijava na 4 sata bez obustave mirovine, znači zaboravi.

Ti možeš biti osnivač i radnik, nema razloga da ne budeš, kače te samo doprinosi na plaću, ali za člana uprave postaviti nekoga tko je zaposlen drugdje (ne umirovljenik).
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 01:48   #87
Quote:
ivanvk7 kaže: Pogledaj post
Direktor a umirovljenik, pretpostavljam u aktivnoj mirovini?
Vrlo.

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ne, direktor ako je umirovljenik obustavlja se mirovina ili ako je u starosnoj mirovini može ići prijava na 4 sata bez obustave mirovine, znači zaboravi.
Ali već je direktor u svojoj firmi i u međuvremenu je otišao u starosnu mirovinu pa se odjavio s plaće - ali je i dalje osnivač i direktor i član uprave. Nitko mu nije obustavio mirovinu.

Hoćeš reći da imamo sreće što se to nije dogodilo, zbog baš ovakve prirode tog prijelaza, ali da bi se sigurno dogodilo da sad iz svog već ostvarenog umirovljeničkog statusa dobije funkciju direktora?
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 12:22   #88
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Vrlo.


Ali već je direktor u svojoj firmi i u međuvremenu je otišao u starosnu mirovinu pa se odjavio s plaće - ali je i dalje osnivač i direktor i član uprave. Nitko mu nije obustavio mirovinu.

Hoćeš reći da imamo sreće što se to nije dogodilo, zbog baš ovakve prirode tog prijelaza, ali da bi se sigurno dogodilo da sad iz svog već ostvarenog umirovljeničkog statusa dobije funkciju direktora?
Upravo tako

Osnivač može ostati, nema problema, ali direktorsku funkciju prebaciti na nekoga, da ne bi morao vraćati mirovine ako ga otkriju, plus kamate...čl.99 zakona o mir.osiguranju iznimno dozvoljava rad do 4 sata uz mirovinu ali samo ako je puna starosna...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 11:02   #89
Evo mene ponovo! Nakon što sam bila kod odvjetnika, došlo mi na pamet da je moguće da, kad sam se prijavila u radnom odnosu na MIO i HZZO, da oni su mene umjesto običnog radnika (knjigovođa) upisali kao ČLAN UPRAVE....i ne kao knjigovođa. Zato oni pošalju doma te uplatnice, jer po njihovim evidencijama ja sam osigurana kao Član uprave i ne kao obični radnik. Ali kako su mogli kada na prijavama svugdje piše da se prijavim kao knjigovođa??!!?? Jebemti sistem lopova!! Idem kod njih sad.....
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 12:18   #90
Pamic javi kako je proslo
angelina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 17:25   #91
Nije došlo nidokakve greške. Na prethodnih 5 strana je objašnjeno kako i zašto zbog toga dolazi.

Možeš otići 100 puta kod njih (kao što sam ja bio), ali to je tak kak je.
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 12:53   #92
Znači tako: na MIO neznaju ništa i pitala sam ih da mi izlistaju potvrdu, da se vidi po kojoj osnovi sam osigurana. Tamo piše kao radnik na xx sati dnevno... i da sam u radnom odnosu. Na HZZO kažu da po njima se vidi da sam Član uprave, ali oni ne mogu promijeniti ništa jer su preuzeli podatke iz Mirovinskog.... išla ja ponovo na Poreznoj, i jedna gđa jako ljubazna, dala mi je iznos ukupnog duga koji dugujem..... Znači sad : tu nitko nezna ništa, svi kažu platite taj porez pa ako zakon se uskladi, biti će vam sve vraćeno. Uh poludit ću!!
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 12:54   #93
Question

Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Znači tako: na MIO neznaju ništa i pitala sam ih da mi izlistaju potvrdu, da se vidi po kojoj osnovi sam osigurana. Tamo piše kao radnik na xx sati dnevno... i da sam u radnom odnosu. Na HZZO kažu da po njima se vidi da sam Član uprave, ali oni ne mogu promijeniti ništa jer su preuzeli podatke iz Mirovinskog.... išla ja ponovo na Poreznoj, i jedna gđa jako ljubazna, dala mi je iznos ukupnog duga koji dugujem..... Znači sad : tu nitko nezna ništa, svi kažu platite taj porez pa ako zakon se uskladi, biti će vam sve vraćeno. Uh poludit ću!!
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 15:34   #94
Jedno pitanje u vezi ovoga: ako budem imenovan u postojećoj tvrtki kao član uprave/direktor, a bruto mi je trenutno veći od 7.943,00 kn, ne bih trebao nikakve uplatnice dobivati? Ako si tu i tamo smanjim osnovicu? Npr. ovaj mjesec neću isplatu od xxx kn, nego mi je dovoljno 6.000 bruto?
mladjoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 15:54   #95
Quote:
mladjoo kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje u vezi ovoga: ako budem imenovan u postojećoj tvrtki kao član uprave/direktor, a bruto mi je trenutno veći od 7.943,00 kn, ne bih trebao nikakve uplatnice dobivati? Ako si tu i tamo smanjim osnovicu? Npr. ovaj mjesec neću isplatu od xxx kn, nego mi je dovoljno 6.000 bruto?
Recimo da je bolje da se stavi Član uprave osoba xy, koja je već zaposlena u drugoj firmi. Ja se ne bi igrala previše s tim glupim zakonom. Ne biš trebao dobiti nikakve uplatnice.... ALI ako si Član uprave, i nisi nigdje zaposlen moraš platiti ono šta ti pošalju.
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 13:17   #96
Ja sam danas potpisao kapitulaciju i priavio se na pola radnog vremena u jednoj druzgoj firmi ...Cekat da to oni uki nu se ne isplati jednosatvno
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 14:09   #97
Quote:
Shaggy kaže: Pogledaj post
Ja sam danas potpisao kapitulaciju i priavio se na pola radnog vremena u jednoj druzgoj firmi ...Cekat da to oni uki nu se ne isplati jednosatvno
Istu stvar sam napravila i ja..... 4 tu i 4 h tamo.
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 17:17   #98
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Istu stvar sam napravila i ja..... 4 tu i 4 h tamo.
Da, tak i ja, 4 kod sebe, 4 kod njih... želiš radit, a država ti neda
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 21:13   #99
A je l dosta 7 tu i 1 sat negdje?
angelina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 17:08   #100
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Naravno. Gleda se kad tebi kao osobi kreće osiguranje. Ako ti danas postaneš direktor / član uprave i kači te ovaj zakon, nije bitno u kojoj je to firmi i kad je ona otvorena.

Zakon se ne može primjenjivati retrogradno na one kojima je obveza zdravstvenog osiguranja nastala prije datuma X, ali se primjenjuje na sve osobe nakon tog datuma.

Podsjećam još jednom da su ove uplatnice na osobno ime, ne na pravnu osobu.
Boldano nije definicija retrogradnog zakona. To je definicija DISKRIMINIRAJUCEG zakona.
Retrogradni zakon je onaj koji doneses danas a onda kaznis nekog zato sto ga nije postivao jucer, sto je besmisleno samo po sebi.

Kad doneses zakon koji vrijedi za jedne, a ne vrijedi za druge - to je diskriminacija i nije bas u skladu s nacelima pravnog sustava EU, blago receno.

Je*eni kaos.
IceClimber is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:49.